Постанова від 10.04.2021 по справі 300/1418/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2021 рокуЛьвівСправа № 300/1418/21 пров. № А/857/7307/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Святецького В.В.

суддів Довгополова О.М., Гуляка В.В.

з участю секретаря судового засідання Стельмаха П.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №300/1418/21 (головуюча суддя Біньковська Н.В., судді: Шумей М.В., Скільський І.І., час ухвалення 22 год. 23 хв., м. Івано-Франківськ) за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 про визнання протиправним та скасування протокольного рішення, -

ВСТАНОВИВ:

05 квітня 2021 року кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87, в якому просив визнати протиправним та скасувати протокольне рішення про продовження прийому виборчої документації ОВК №87 - 01.04.2021 о 11:00 год.

Рішенням від 06 квітня 2021 року Івано-Франківський окружний адміністративний суд позов задовольнив частково.

Визнав протиправним протокольне рішення Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 про продовження прийому виборчої документації ОВК №87 - 01.04.2021 року о 11:00.

У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Стягнув з кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.

Стягнув з Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 (код ЄДРПОУ 43998137) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 подала апеляційну скаргу, оскільки вважає, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.

В обґрунтування апеляційної скарги скаржник вказує на те, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку про протиправність оскарженого рішення комісії, оскільки такий не ґрунтується на фактичних обставинах справи та є наслідком вузького трактування ст. 94 Закону України ,,Про вибори народних депутатів України”.

Так, відповідно до ч.1 ст. 94 Закону України ,,Про вибори народних депутатів України” (Закон №4061) з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засідання виборчої комісії.

ОВК №87 у день голосування на виборчому окрузі №87 28.03.2021 розпочала своє безперервне засідання, процес якого супроводжувався веденням єдиного протоколу засідання, та було закінчене 04.04.2021. При цьому від початку засідання 28.03.2021 і до його завершення 04.04.2021 протокол засідання не ,,закривався”, інші засідання ОВК №87 не проводила, жоден з членів ОВК №87 не залучався до виконання будь-яких інших функцій, які не охоплюються участю у підсумковому засіданні ОВК №87.

Апелянт не заперечує, що на 4 добу засідання ОВК №87 було прийняте оскаржене рішення про продовження прийому виборчої документації ОВК №87 - 01.04.2021 об 11:00 год., зумовлене декількома обставинами: потреба відпочинку і задоволення інших фізіологічних потреб членів ОВК; порушення порядку присутніми в приміщенні окремими народними депутатами та іншими особами, що зробило неможливим прийняття виборчої документації від дільничних виборчих комісій; необхідність провести дезінфекцію та провітрювання приміщення ОВК №87 на виконання постанови ЦВК від 22.10.2020 №409 ,,Про окремі питання здійснення виборчих процедур з організації підготовки та проведення виборів 25 жовтня 2020 року в умовах поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARA-CoV-2”.

Проте, як стверджує апелянт, жодних доказів того, що оскаржене рішення призвело до переривання безперервного засідання ОВК №87 матеріали справи не містять.

Крім того, 01.04.2021 з 11:00 год. ОВК №87 продовжила прийом документації від дільничних виборчих комісій, а тому всі функції ОВК №87 були виконані.

До того ж, довірена особа позивача направляла скаргу в ЦВК в частині ,,протиправності перерв у безперервному засіданні, на якому здійснювався прийом документів дільничних виборчих комісій”, однак рішенням ЦВК від 02.04.2021 №146 скаргу скарга залишена без розгляду. Відтак, апелянт вважає, що ЦВК, як комісія вищого рівня не встановила порушення Закону №4061 Окружною виборчою комісією №87 під час встановлення підсумків голосування в межах ОВО №87.

Наведені обставини, на переконання скаржника, повністю підтверджують законність оскарженого рішення ОВК №87 та відповідність його вимогам ч. 1 ст. 94 Закону №4061.

Апеляційна скарга обґрунтована також тим, що всупереч вимогам ч.2 ст. 245 КАС України, суд першої інстанції визнав протиправним оскаржене рішення, проте, не застосував жоден встановлений законом спосіб захисту порушеного права позивача - скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

Зробивши правильний висновок про відсутність підстав для скасування оскарженого рішення відповідача, оскільки воно вичерпало свою дію, суд ухвалив помилкове рішення про те, що за таких умов рішення комісії може бути визнане протиправним.

З огляду на викладене, відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Позивач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що в силу вимог ч. 4 ст. 304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Представники відповідача у судовому засіданні апеляційного суду підтримали апеляційну скаргу та просять її задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача заперечив вимоги апеляційної скарги та просить відмовити у її задоволенні.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд встановив та матеріалами справи підтверджується, що Постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2020 №522 призначені проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87 (Івано-Франківська область) на 28 березня 2021 року.

Постановою Центральної виборчої комісії №45 від 05.02.2021 утворена окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 у складі 18 осіб.

Згідно з постановою Центральної виборчої комісії №46 від 09.02.2021 ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року.

28 березня 2021 року проведені проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87.

01.04.2021 о 03:20 год. Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 (надалі також - ОВК №87) протокольним рішенням вирішила продовжити прийом виборчої документації ОВК №87 - 01.04.2021 об 11:00 год. Підставою для прийняття такого рішення зазначена неможливість проводити прийом виборчої документації від дільничних виборчих комісій.

Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, ОСОБА_1 через уповноваженого представника звернувся із позовом до суду.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції керувався тим, що приймаючи рішення про продовження прийому виборчої документації 01.04.2021 о 11:00 год., Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 не дотрималася в повній мірі порядку та процедури прийняття виборчої документації дільничних виборчих комісій, що вказує на порушення такого порядку, який регламентовано приписами статті 94 Закону України ,,Про вибори народних депутатів України”, та є підставою для визнання такого рішення протиправним. Однак, вимога позивача про скасування оскарженого рішення є необґрунтованою та не підлягає задоволенню, оскільки на момент розгляду справи таке рішення є реалізованим та вичерпало свою дію.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, апеляційний суд зазначає наступне.

Частина 2 статті 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Підпунктом 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ Прикінцеві та перехідні положення Виборчого кодексу України від 19.12.2019 №396-ІХ поширено дію положень Закону України ,,Про вибори народних депутатів України” на правовідносини щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.

Так, згідно з частинами 1 та 2 статті 11 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI ,,Про вибори народних депутатів України” (далі - Закон №4061) виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Пунктом 8 частини 5 статті 11 Закону №4061 передбачено, що одним із етапів виборчого процесу є підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування.

Організацію підготовки та проведення виборів депутатів, а також забезпечення додержання та однакового застосування законодавства України про вибори депутатів покладено на виборчі комісії (стаття 25 Закону №4061).

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України ,,Про вибори народних депутатів України” систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять: Центральна виборча комісія; окружні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.

Статтею 33 Закону України ,,Про вибори народних депутатів України” визначено, що виборча комісія є колегіальним органом, основною формою роботи якої є засідання. Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом, після його розгляду та обговорення на засіданні виборчої комісії.

За змістом частини 6 статті 87, частини 12 статті 91, частини 5 статті 93 Закону №4061 дільнична виборча комісія запаковує опрацьовані виборчі документи у паперові пакети. Пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно після закінчення засідання виборчої комісії доставляються до окружної виборчої комісії. Протоколи про підрахунок голосів виборців та інші виборчі документи дільничної виборчої комісії передаються відповідній окружній виборчій комісії на її засіданні у порядку, встановленому статтею 94 цього Закону.

Згідно із частиною 1 статті 94 Закону №4061, з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

На засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії (частина 4 статті 94 Закону №4061).

З аналізу наведених правових норм слід дійти висновку, що такими встановлений чіткий порядок та процедура проведення такого етапу виборчого процесу як підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування, в тому числі прийняття виборчої документації дільничних виборчих комісій, проведення безперервного засідання окружної виборчої комісії, дотримання яких є обов'язковим для суб'єктів виборчого процесу, зокрема, відповідачем у даній справі.

Як правильно встановив суд першої інстанції, 01.04.2021 о 03:20 Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 прийняла протокольне рішення про продовження прийому виборчої документації 01.04.2021 о 11:00 год.

Зі змісту витягу із протоколу засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 видно, що прийняте оскаржене рішення обґрунтоване неможливістю проводити прийом виборчої документації від ДВК у зв'язку з перешкоджанням діяльності роботи ОВК та втручанням у діяльність ОВК і окремих членів комісії, перешкоджанням проведення засідання, фактом звернення ОВК до органів Національної поліції задля забезпечення безпеки та правопорядку біля приміщення ОВК у зв'язку із масовими заворушеннями у приміщенні ОВК, з метою організації дезінфекції приміщення.

Суд першої інстанції встановив, що відтермінування прийому виборчої документації дільничних виборчих комісій не передбачене приписами наведених вище норм Закону України ,,Про вибори народних депутатів України”.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов висновку, що переривання безперервного засідання ОВК №87 з 03:20 до 11:00 год. 01.04.2021 є свідченням недотримання відповідачем в повній мірі порядку та процедури прийняття виборчої документації дільничних виборчих комісій та вказує на допущення відповідачем порушення такого порядку, який регламентований приписами статті 94 Закону України ,,Про вибори народних депутатів України”.

Водночас, апеляційний суд наголошує на важливості дотримання встановленої законодавством процедури ухвалення того чи іншого рішення. Оскаржене рішення за своїм змістом є процедурним, яке передує встановленню результатів голосування. А тому таке рішення підлягає оцінці з огляду на те, наскільки ці порушення вплинули на встановлення результатів голосування.

Дослідивши дослівно оскаржене протокольне рішення, колегія суддів зазначає, що воно не містить посилань на оголошення перерви у засіданні комісії. За таких обставин колегія суддів вважає, що в даному випадку предметом оскарження могли бути дії ОВК щодо неприйняття виборчої документації від дільничних виборчих комісій та інших документів від суб'єктів виборчого процесу 01.04.2021 з 3:20 год. до 11 год.

Натомість позивач не надав суду доказів того, що такі дії ОВК №87 призвели до невиконання комісією своїх функцій, зокрема в частині прийняття всієї виборчої документації від ДВК і встановлення результатів голосування в цілому.

З огляду на викладене, колегія суддів зауважує, що оскаржене протокольне рішення про продовження прийому виборчої документації ОВК №87 - 01.04.2021 о 11:00 год. є виключно процесуальним документом та не породжує правових наслідків. Таким чином, вказане протокольне рішення підлягає оцінці як обставина у спорі про встановлення результатів голосування.

Підсумовуючи наведені обставини справи та норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині визнання протиправним протокольного рішення.

Суд першої інстанції на наведені обставини не звернув належної уваги, не дав їм відповідної правової оцінки, а тому дійшов помилкового висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Крім того, колегія суддів погоджується з доводами відповідача, що визнання рішення протиправним без його скасування чи визнання нечинним не відповідає вимогам ч.2 ст.245 КАС України.

До того ж, за змістом частини 1 статті 278 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше визначене законом рішення.

Проте рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 вказаним вище процесуальним вимогам не відповідає.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, неповно дослідив обставини справи, порушив норми процесуального права та дійшов помилкового висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

За таких обставин колегія суддів вважає правильним скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні цих позовних вимог.

В силу приписів ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Рішення суду першої інстанції в частині позовних вимог щодо скасування протокольного рішення ОВК № 87 від 01.04.2021 сторонами не оскаржене, а тому колегія суддів не надає правової оцінки рішенню суду першої інстанції в частині вирішення зазначених позовних вимог.

Апеляційний суд зазначає, що при поданні апеляційної скарги на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року відповідачем не сплачено судового збору. З урахуванням вимог частини 9 статті 273 КАС України питання про його стягнення суд вирішує цією постановою, а тому розмір судового збору за подання апеляційної скарги становить 1362 грн 00 коп., що підлягає стягненню з Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87.

Керуючись ч.3 ст. 243, 272, 273, 278, ст. 310, п. 1 ч. 1 ст.315, ст. ст. 317, 321, 322 , 325, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 задовольнити.

Скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі №300/1418/21 в частині задоволення позовних вимог щодо визнання протиправним протокольного рішення Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 про продовження прийому виборчої документації ОВК № 87 - 01.04.2021 о 11:00 та в цій частині прийняти нове рішення про відмову у задоволенні цих позовних вимог.

В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Стягнути з Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 (код ЄДРПОУ 43998137) на користь держави на рахунок Державної судової адміністрації України (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1362 (одна тисяча триста шістдесят дві) гривні 00 коп.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В. В. Святецький

судді О. М. Довгополов

В. В. Гуляк

Повне судове рішення складено 10.04.2021.