ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
09 квітня 2021 року м. Київ № 320/13206/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Закритого акціонерного товариства «Житомирські ласощі»
до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Закрите акціонерне товариство «Житомирські ласощі» з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в якому просило:
- визнати неправомірним та зобов'язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку скасувати Розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №24-ДР-В-ЗС від 11 листопада 2020 року про відмову Закритому акціонерному товариству «Житомирські ласощі» у заміні Свідоцтва документарної форми існування на загальну суму 3 218 721, 48 грн. у кількості 6 705669 штук простих іменних акцій, номінальною вартістю 0, 48 гривень, документарної форми існування на Свідоцтво бездокументарної форми існування, на підставі документів, поданих Закритим акціонерним товариством «Житомирські ласощі» від 29.10.2020 року;
- зобов'язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку винести рішення про заміну свідоцтва №81/06/1/10 від 05 листопада 2010 року про реєстрацію випуску акцій Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" на загальну суму 3 218 721,48 гривень у кількості 6705669 штук простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,48 гривень, документарної форми існування на свідоцтво бездокументарної форми існування на підставі поданих Товариством документів від 29.10.2020 року (вхідний номер Комісії № 22/4618-АП від 02.11.2020р.) та внести відповідний запис до Державного реєстру випусків цінних паперів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у заміні Свідоцтва документарної форми існування на Свідоцтво бездокументарної форми існування, оскільки останнім подано всі необхідні документи.
Відповідачем відзив на адміністративний позов не подано, з огляду на що адміністративна справа підлягає розгляду на підставі наявних в ній матеріалів.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 30.08.2019р. у справі № 906/312/19залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 30.10.2019р., задоволено позов ОСОБА_1 до Закритого акціонерне товариство «Житомирські ласощі» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Delta Capital SA (Дельта Кепітал С.А.); за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 ; Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" про визнання втраченою систему реєстру власників іменних цінних паперів, про спонукання до вчинення дій щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів повністю. Визначено втраченою систему реєстру власників іменних цінних паперів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі", зареєстрованих Житомирським управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, про що видано Свідоцтво №81/06/1/10 від 05.11.2010р. (дата видачі 06.02.2018р.) про реєстрацію випуску акцій на загальну суму 3218721,12 грн. у кількості 6705669 штук простих іменних акцій номінальною вартістю 0,48 грн. Зобов'язано Закрите акціонерне товариство «Житомирські ласощі» здійснити дії щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів Закритого акціонерного товариства «Житомирські ласощі» згідно з вимогами Порядку забезпечення інтересів власників іменних цінних паперів у разі відсутності документів системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №805 від 24.06.2014р. Стягнуто із Закритого акціонерного товариства «Житомирські ласощі» на користь ОСОБА_1 3842,00 грн. судового збору.
На виконання вищезазначеного рішення, 28.08.2020р. Правлінням ЗАТ «Житомирські ласощі» прийнято рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів позивача у бездокументарній формі, яке затверджено Протоколом № 2 засідання правління від 28.08.2020р., зі змінами, внесеними протоколом № 3 від 28.10.2020р. (а.с. 17-18; 19-20)
З огляду на вказане, 29.10.2020р. позивачем подано до відповідача заяву про заміну свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випуків) емісійних цінних паперів у зв'язку з забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі з доданими до неї документами. (а.с. 16)
Розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.11.2020р. №24-ДР-В-ЗС позивачу відмовлено в заміні свідоцтва про реєстрацію випуску іменних цінних паперів у бездокументарній формі з посиланням на невідповідність поданих позивачем документів вимогам чинного законодавства.
Позивач вважаючи вищезазначене розпорядження протиправним, звернувся до суду для захисту своїх прав та законних інтересів.
Проаналізувавши матеріали справи та доводи учасників справи, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначаються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР (далі - Закон №448/96-ВР).
Згідно х абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону №448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Комісія.
Згідно з п.п. 1, 3, 5 ч. 2 ст. 7 Закону №448/96-ВР, Комісія відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів, у тому числі іноземних емітентів (з урахуванням вимог валютного законодавства України), які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів; встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та затвердження проспекту цінних паперів; здійснює реєстрацію випусків цінних паперів, затверджує проспекти цінних паперів та скасовує реєстрацію випусків цінних паперів
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону №448/96-ВР, Комісія має право розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти.
Порядок заміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв'язку зі зміною найменування емітента та/або забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі затверджено Рішенням Комісії №736 від 23.04.2013 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.05.2013 за №802/23334 (далі - Порядок№736).
Згідно з абз. 1 п. 3 розділу I Порядку №736, емітент зобов'язаний здійснити заміну свідоцтва (свідоцтв) у разі зміни найменування та/або забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі.
Відповідно до п. 1 p. II Порядку №736, для заміни свідоцтва (свідоцтв) емітентом подаються, зокрема: заява про заміну свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв'язку із забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі; копія рішення уповноваженого органу емітента з питання внесення змін до установчих документів емітента, які, зокрема, передбачають зміну найменування емітента, та/або копія рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів, що має містити кількість та відсоток голосів учасників (членів) уповноваженого органу емітента, які беруть участь у засіданні цього органу (у разі прийняття рішення загальними зборами акціонерів - кількість та відсоток голосів акціонерів - власників голосуючих з відповідного питання порядку денного акцій, які зареєструвалися для участі у загальних зборах), кількість та відсоток голосів учасників (членів) уповноваженого органу емітента, які голосували за прийняття такого рішення (рішень), при цьому: у разі прийняття відповідного рішення іншим уповноваженим органом емітента подається копія такого рішення та копія документа, що підтверджує повноваження такого органу приймати відповідні рішення. У разі прийняття рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів таке рішення (протокол, наказ тощо) має містити відомості, передбачені нормативно-правовим актом Комісії, яким встановлюється порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі.
Абзацом 2 п. 5 p. I Порядку №736, визначено, що рішення про заміну свідоцтва (свідоцтв) або про відмову в заміні свідоцтва (свідоцтв) приймається Комісією або відповідним структурним підрозділом Комісії. У разі прийняття рішення про заміну свідоцтва (свідоцтв) або про відмову в заміні свідоцтва (свідоцтв) відповідним структурним підрозділом Комісії таке рішення оформлюється відповідним розпорядженням (додатки 1, 2).
Відповідно до п. 8 p. I Порядку №736, підставами для відмови в заміні свідоцтва (свідоцтв) є: а) невідповідність поданих документів вимогам законодавства; б) відсутність будь-якого з документів, визначених у пункті 1 розділу II цього Порядку.
З матеріалів справи вбачається, що за результатом розгляду документів позивача відповідачем встановлено наступні порушення:
1. відомості у Державному реєстрі випусків цінних паперів стосовно загальної суми випущених ЗАТ "Житомирські ласощі" акцій у розмірі 3218 721,12 грн. не відповідають відомостям, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом від 04.11.2020 року стосовно розміру статутного капіталу, який становить 14 550 211,20 грн., та статуту ЗАТ "Житомирські ласощі", затвердженого загальними зборами акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі" (протокол №28 від 05.03.2009 року) та зареєстрованого 15.04.2009 року, розмір статутного капіталу якого становить 14 550 211,20 грн., розподілений на 30 312 940 простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,48 грн.;
2. рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" у бездокументарній формі, затверджене засіданням правління Протоколом №2 від 28.08.2020 року (зі змінами внесеними протоколом засідання правління №3 від 28.10.2020 року), на яких був присутній один член правління - В.о. Голови правління Рогаль О.К. та зазначена кількість і відсоток голосів членів уповноваженого органу емітента, які беруть участь у засіданні та голосували за прийняття рішення - 1 член Правління, 100%, що не відповідає вимогам п. 8.1., п.п. 8.10.1, 8.10.2, 8.10.9, 8.10.11 п. 8.10. розділу 8 статуту ЗАТ "Житомирські ласощі", затвердженого загальними зборами акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі" (протокол №28 від 05.03.2009 року) та зареєстрованого 15.04.2009 року (опис документів з реєстраційної справи що надається за запитом від 04.11.2020 за кодом 31724919957) та п. п. 1.2 п. 1 розділу II Порядку №736;
3. рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" у бездокументарній формі (додаток №1 до Протоколу №3 засідання правління ЗАТ від 28.10.2020 року) не відповідає вимогам п.2. розділу II Положення про порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженого рішенням Комісії від 22.01.2014 року № 47 (далі - Положення №47) та п.п. 1.2 п. 1 розділу II Порядку №736: не зазначено міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів, що був призначений для випуску цінних паперів у документарній формі існування (зазначено - відсутній);
4. повідомлення про прийняття рішення щодо забезпечення існування іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" у бездокументарній формі, опубліковане в місцевій газеті «Житомирщина» 30 жовтня 2020 року та оприлюднене на власному веб-сайті ЗАТ вих.№ 531 від 28.10.2020 (Скріншот (Print screen) повідомлення надано в пакеті документів), не відповідає вимогам п.1. розділу II Положення №47 та п.п. 1.4 п. 1 розділу II Порядку №736: не зазначено міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів, що був призначений для випуску цінних паперів у документарній формі існування (зазначено - відсутній);
5. в листі ЗАТ "Житомирські ласощі" від 29.10.2020 вих.№875 зазначено, що на виконання рішення суду по справі №906/312/19, керуючись нормами чинного законодавства, уповноважений орган ЗАТ "Житомирські ласощі", в особі в.о. Голови правління Рогаля О.К. 05.05.2020 прийняв рішення щодо відновлення інформації про власників іменних цінних паперів Товариства, згідно до свідоцтва №81/06/1/10 від 05.11.2010, зазначене не відповідає вимогам п. 8.1., п.п. 8.10.1, 8.10.2, 8.10.9, 8.10.11 п. 8.10. розділу 8 статуту ЗАТ "Житомирські ласощі", затвердженого загальними зборами акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі" (протокол №28 від 05.03.2009 року) та п.2 Порядку забезпечення інтересів власників іменних цінних паперів у разі відсутності документів системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, затвердженого рішення Комісії від 24.06.2014 року №805 (зі змінами).
Надаючи правову оцінку вищезазначеним підставам для відмови, суд зазнача таке.
Так, судом встановлено, що чинне свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ЗАТ «Житомирські ласощі» №81/06/1/10 від 05.11.2010 року (дата видачі 06.02.2018 року) на загальну номінальну вартість 3 218 721,12 грн. у кількості 6 705 669 штук простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,48 грн., форма існування - документарна, видане Відповідачем на виконання судового рішення у справі №0670/7917/11.
На підставі рішення Комісії від 06.02.2018 року №63 та на виконання Постанов від 23.01.2018 року №ВП55609246, №ВП55609825 про відкриття виконавчого провадження ЗАТ "Житомирські ласощі" видано зазначене свідоцтво, та на виконання Постанови від 23.01.2018 року №ВП55609942 про відкриття виконавчого провадження винесено розпорядження від 06.02.2018 року №4-КФ-ВО про відновлення обігу акцій ЗАТ "Житомирські ласощі".
У свою чергу на виконання судового рішення у справі №2а-10585/10/2670 Житомирським територіальним управлінням ДКЦПФР 05.11.2010 року було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій від 05.11.2010 №81/06/1/10 на загальну суму 3 218 721,12 гривень, номінальною вартістю 0,48 гривень, у кількості 6 705 669 простих іменних акцій, форма випуску акцій - документарна.
Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 27 липня 2010 року у справі №2а-10585/10/2670 з урахуванням виправлень описок, внесених ухвалою цього суду від 03 листопада 2010 року, позов задовольнив повністю:
- визнав протиправними та скасував з моменту прийняття рішення Житомирського територіального управління Комісії щодо реєстрації третього - шостого випусків акцій ЗАТ "Житомирські ласощі";
- зобов'язав Житомирське територіальне управління Комісії скасувати реєстрацію третього - шостого випусків акцій ЗАТ "Житомирські ласощі", анулювати відповідні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій та зупинити обіг акцій Товариства;
- зобов'язав Житомирське територіальне управління Комісії видати ЗАТ нове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій;
- зобов'язав реєстроутримувача Товариства - ЗАТ "Акція-реєстр" привести систему реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" у стан, що існував до проведення третьої - шостої емісій акцій, а саме: анулювати в системі реєстру власників іменних цінних паперів Товариства додаткові (третю - шосту) емісії простих іменних акцій шляхом внесення визначених змін до цієї системи (зараховані зареєстрованим особам при спірних додаткових емісіях акції перевести з особових рахунків на рахунок емітенту, анулювати зазначені додаткові емісії в системі реєстру власників іменних цінних паперів та зменшити розмір статутного капіталу емітента в системі реєстру власників);
- зобов'язав ЗАТ "Акція-реєстр" перевести необхідну кількість цінних паперів з відповідного іншого (інших) особового рахунку акціонера та/або номінального утримувача на особовий рахунок емітента ЗАТ "Житомирські ласощі" у випадку відсутності на відповідному особовому рахунку зареєстрованої особи необхідної кількості цінних паперів або закриття цього рахунку внаслідок відчуження (переведення) цінних паперів на інший (інші) особовий рахунок в системі реєстру власників іменних цінних паперів Товариства;
- зобов'язав ЗАТ "Акція-реєстр" провести анулювання спірних додаткових емісій акцій в системі реєстру власників іменних цінних паперів та зменшити розмір статутного капіталу емітента в системі реєстру власників;
- зобов'язав ЗАТ "Акція-реєстр" виконати операцію закриття особового рахунку (особових рахунків) акціонера та/або номінального утримувача в системі реєстру власників у випадку, якщо внаслідок приведення системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" у стан, що існував до проведення Товариством третьої - шостої емісій акцій, на особовому рахунку (особових рахунках) акціонера та/або номінального утримувача в системі реєстру ЗАТ "Житомирські ласощі" не залишиться жодного цінного паперу.
При цьому, Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 27 липня 2010 року у справі №2а-10585/10/2670 встановив, що рішеннями Житомирського територіального управління Комісії 05 січня 2000 року, 12 вересня 2006 року, 04 червня 2008 року та 16 грудня 2008 року були зареєстровані третій - шостий випуски акцій ЗАТ "Житомирські ласощі" в документарній формі та видані свідоцтва про реєстрацію випуску акцій № 3/06/1/00, 12/06/1/06, 08/06/1/08 та 17/06/1/08 відповідно. Реєстроутримувач Товариства - ТОВ "Акція-реєстр" внесло відповідну інформацію до реєстру власників іменних цінних паперів.
Внаслідок рішення Житомирського територіального управління Комісії про реєстрацію третього випуску акцій на загальну суму 5 852 210,88 грн відбувся додатковий випуск простих іменних акцій в кількості 5 486 437 шт. номінальною вартістю 0,48 грн за одну акцію на загальну суму 2 633 489,76 грн, що закріплено в свідоцтві № 3/06/1/00; внаслідок рішень цього ж органу про реєстрацію четвертого - шостого випусків акцій на загальні суми 7 002 211,2 грн, 11 502 211,19 грн та 14 550 211,2 грн відповідно відбувся додатковий випуск простих іменних акцій тієї ж номінальної вартості в кількості 2 395 834 шт., 9 375 000 шт. та 6 350 000 шт. відповідно на загальні суми 11 500 00,32 грн, 4 500 000 грн. та 3 048 000 грн відповідно, про що зазначено в свідоцтвах № 12/06/1/06, 08/06/1/08 та 17/06/1/08 відповідно.
Судом враховано, що постановою Великої Палати Верховного Суду від 14 травня 2019 року у справі №2а-10585/10/2670 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 липня 2010 року, ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 листопада 2010 року, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2012 року та ухвалу Вищого адміністративного суду України від 26 березня 2013 року скасовано, а провадження у справі закрито.
Разом з цим поворот виконання судового рішення у справі №2а-10585/10/2670 не здійснено, наслідком чого є чинним свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ЗАТ "Житомирські ласощі" №81/06/1/10 від 05.11.2010 року (дата видачі 06.02.2018 року) на загальну номінальну вартість 3 218 721,12 грн. у кількості 6 705 669 штук простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,48 грн., форма існування - документарна.
Так само на час розгляду справи доказів на здійснення повороту виконання рішення у справі №0670/7917/11 не надано.
Крім того, Державний реєстр випусків цінних паперів щодо ЗАТ "Житомирські ласощі" (код ЄДРПОУ 00382071) містить, зокрема, серед іншого, наступні відомості:
- Житомирським територіальним управлінням ДКЦПФР 11.01.1999 було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №3/06/1/99 на загальну суму 3 218 721,12 гривень, номінальною вартістю 0,48 гривень, у кількості 6 705 669 простих іменних акцій, форма випуску акцій - документарна.
- Житомирським територіальним управлінням ДКЦПФР 05.01.2000 було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №3/06/1/00 на загальну суму 5 852 210,88 гривень, номінальною вартістю 0,48 гривень, у кількості 12 192 106 простих іменних акцій, форма випуску акцій - документарна.
- Житомирським територіальним управлінням ДКЦПФР 12.09.2006 було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №12/06/1/06 на загальну суму 7 002 211,20 гривень, номінальною вартістю 0,48 гривень, у кількості 14 587 940 простих іменних акцій, форма випуску акцій - документарна.
- Житомирським територіальним управлінням ДКЦПФР 04.06.2008 було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №08/06/1/08 на загальну суму 11 502 211,20 гривень, номінальною вартістю 0,48 гривень, у кількості 23 962 940 простих іменних акцій, форма випуску акцій - документарна.
- Житомирським територіальним управлінням ДКЦПФР 16.12.2008 було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №17/06/1/08 на загальну суму 14 550 211,20 гривень, номінальною вартістю 0,48 гривень, у кількості 30 312 940 простих іменних акцій, форма випуску акцій - документарна.
- Житомирським територіальним управлінням ДКЦПФР 20.09.2010 було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №50/06/1/10 на загальну суму 3 280 721,12 гривень, номінальною вартістю 0,48 гривень, у кількості 6 705 669 простих іменних акцій, форма випуску акцій - документарна.
- Житомирським територіальним управлінням ДКЦПФР 05.11.2010 було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій від 05.11.2010 №81/06/1/10 на загальну суму 3 218 721,12 гривень, номінальною вартістю 0,48 гривень, у кількості 6 705 669 простих іменних акцій, форма випуску акцій - документарна.
Таким чином зменшення розміру статутного капіталу ЗАТ "Житомирські ласощі" в системі реєстру власників з 14 550 211,20 грн. до 3 218 721,12 грн. відбулось внаслідок виконання судового рішення у справі №2а-10585/10/2670, яким, серед іншого, скасовано реєстрацію третього - шостого випусків акцій ЗАТ "Житомирські ласощі", анульовано відповідні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій та зупинено обіг акцій Товариства.
У той же час 05 травня 2011 року була проведена державна реєстрація припинення емітента ЗАТ "Житомирські ласощі" внаслідок його реорганізації шляхом злиття з Товариством з обмеженою відповідальністю "Будстайл ХХІ" та утворення їх правонаступника - Товариства з додатковою відповідальністю "ЖЛ".
Проте судовими рішеннями у справах №906/1783/15, №906/549/16, №906/594/16, №806/2612/15, №819/3419/15 встановлено обставини порушення порядку створення правонаступника, так як на порушення вимог статей 80, 83, 87 Закону України від 17 вересня 2008 року №514-VI "Про акціонерні товариства" (далі - Закон № 514-VI), в редакції на час спірних правовідносин, акціонерне товариство припинено шляхом злиття з товариством з обмеженою відповідальністю, що суперечить Закону України «Про акціонерні товариства», та акції акціонерів не конвертовані у частки новоствореного товариства.
У зв'язку з відновленням державної реєстрації ЗАТ «Житомирські ласощі» на підставі судових рішень у справах №806/2612/15, №819/3419/15, а також скасування рішень позачергових загальних зборів акціонерів від 20 листопада 2010 року та 12 березня 2011 року, оформлених протоколами № 31 та № 32 відповідно, на підставі судових рішень у справах № 906/1783/15 та № 906/549/16 виникла необхідність у відновленні свідоцтва про реєстрацію випуску та обігу акцій ЗАТ «Житомирські ласощі», а також приведення діяльності Товариства у відповідність до норм Закону № 514-VI та Закону України від 06 липня 2012 року № 5178-VI «Про депозитарну систему України».
Судом береться до уваги, що зміна статутного капіталу ЗАТ «Житомирські ласощі"» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 3 218 721,12 грн. на 14 550 211,20 грн. відбулась 15.11.2016 року внаслідок відкриття виконавчого провадження на виконання рішення господарського суду Житомирської області від 28.07.2016 року у справі №906/549/16, яким, серед іншого, зобов'язано Департамент реєстрації Житомирської міської ради скасувати запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 02.12.2010 року № 13051050017001658 про державну реєстрацію змін до установчих документів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" (місцезнаходження 10003, м. Житомир, вул. Щорса, буд. 67, ідентифікаційний код 00382071); зміна статутного або складеного капіталу, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників.
Основною конституційною засадою судочинства, серед іншого, є обов'язковість судового рішення (п. 9 ч. 2 ст. 129 Конституції України), що є однією із важливих складових принципу правової визначеності, а також права на справедливий суд, закріпленого, зокрема, у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Так, ст. 2, ч. 2 ст. 14 КАС України та ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" регламентовано, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. При цьому, у ст. 370 КАС України додатково закріплено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами; невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У Рішенні Конституційного Суду України від 26 червня 2013 р. № 5-рп/2013 (справа щодо офіційного тлумачення положень п. 2 ч. 2 ст. 17, п. 8 ч. 1 ст. 26, ч. 1 ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження») Конституційний Суд України зазначив, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист (абзац 5 п.п. 2.1 п. 2 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013); набрання судовим рішенням законної сили є юридичною подією, з настанням якої виникають, змінюються чи припиняються певні правовідносини, а таке рішення набуває нових властивостей; основною з цих властивостей є обов'язковість - сутнісна ознака судового рішення як акта правосуддя (підпункт 2.4 мотивувальної частини Рішення від 23 листопада 2018 року № 10-р/2018); невід'ємною складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення. Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 р. № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України» (заява № 60750/00) вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).
Отже відомості щодо розміру статутного капіталу ЗАТ «Житомирські ласощі», який становить 14 550 211,20 грн., та який містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, виникли на підставі виконання судового рішення у справі №906/549/16, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Як наслідок різниця статутного капіталу, який міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і статуту ЗАТ «Житомирські ласощі» у розмірі 14 550 211,20 грн., та у Державному реєстрі випусків цінних паперів стосовно загальної суми випущених ЗАТ «Житомирські ласощ» акцій у розмірі 3218 721,12 грн. виникла внаслідок виконання судових рішень у справах №906/549/16, №2а-10585/10/2670, №0670/7917/11, тому відмова Комісії з цієї підстави ЗАТ «Житомирські ласощі» в заміні свідоцтва про реєстрацію випуску іменних цінних паперів у бездокументарній формі є протиправною.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону №514-VI статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами Закону №514-VI в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну (далі - рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення нижчезазначених дій у такій послідовності:
1) опублікування в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте рішення про дематеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію (крім випадку, коли акції товариства належать одній особі);
2) подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язана видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання емітентом належним чином оформлених документів відповідно до встановлених нею вимог;
3) припинення обслуговування випуску цінних паперів у документарній формі у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском. Реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру;
4) укладення в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, договору про обслуговування емісії цінних паперів з обраним наглядовою радою депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується, з наступним відкриттям рахунку в цінних паперах емітента в цьому депозитарії та укладення договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам з обраним наглядовою радою зберігачем;
5) депонування глобального сертифіката в обраному депозитарії та надання йому необхідних розпоряджень та інших документів відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Депонування депозитарієм глобального сертифіката здійснюється протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування;
6) забезпечення передачі реєстру власників іменних цінних паперів та переведення обліку прав власності на акції у бездокументарній формі до зберігача. Передача реєстру власників іменних цінних паперів до зберігача здійснюється протягом трьох робочих днів з дати припинення ведення реєстру. Дата передачі реєстру власників іменних цінних паперів спільно визначається емітентом, реєстратором та зберігачем. Зберігач цінних паперів зобов'язаний відкрити рахунки в цінних паперах акціонерам та зарахувати на них акції на підставі договору з емітентом та переданого йому (зберігачу) реєстру власників іменних цінних паперів протягом двох місяців з дати передачі реєстру;
7) зберігання відповідно до законодавства реєстру власників іменних цінних паперів, складеного на дату припинення ведення системи реєстру, та інших документів.
ЗАТ «Житомирські ласощі» здійснювало дії з приведення своє діяльності у відповідність із нормами Закону № 514-VI. Так, відповідно до протоколу №29 загальних зборів акціонерів ЗАТ «Житомирські ласощі» від 10.02.2010 року до порядку денного входили, зокрема, питання, про зміну найменування Товариства у зв'язку з приведенням діяльності Товариства у відповідність до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» (п.7), внесення змін до Статуту та внутрішніх документів Товариства шляхом викладення його у новій редакції у зв'язку з приведенням діяльності Товариства у відповідність до вимог Закону України "Про акціонерні товариства" (п.8), прийняття рішення про переведення випуску іменних акцій документарної форми існування в бездокументарну, в тому числі: 9.1 визначення депозитарію, який буде обслуговувати випуск акцій Товариства, що підлягають дематеріалізації; 9.2 визначення зберігача, у якого будуть відкриті рахунки в цінних паперах власникам акцій Товариства; 9.3 визначення дати припинення ведення реєстратором реєстру акціонерів Товариства; 9.4 затвердження тексту повідомлення про дематеріалізацію для розміщення в офіційному друкованому виданні та персональної розсилки акціонерам Товариства; 9.5 визначення способу повідомлення акціонерів Товариства про прийняте загальними зборами акціонерів рішення про дематеріалізацію (п.9).
Проте завершенню приведення діяльності ЗАТ «Житомирські ласощі» у відповідність до вимог норм Закону № 514-VI перешкодило проведення 05.05.2011 року державної реєстрації його припинення.
Після відновлення діяльності ЗАТ «Житомирські ласощі» рішенням господарського суду Житомирської області від 30 серпня 2019 року у справі №906/312/19, залишеним без змін постановою Північно-Західного апеляційного господарського суду від 30 жовтня 2019 року, визнано втраченою систему реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ «Житомирські ласощі» (код ЄДРПОУ 00382071), зареєстрованих Житомирським управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, про що видано Свідоцтво №81/06/1/10 від 05.11.2010 (дата видачі 06.02.2018) про реєстрацію випуску акцій на загальну суму 3218721,12 грн. у кількості 6705669 штук простих іменних акцій номінальною вартістю 0,48 грн.; зобов'язано ЗАТ «Житомирські ласощі» (код ЄДРПОУ 00382071) здійснити дії щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ «Житомирські ласощі» (код ЄДРПОУ 00382071) згідно з вимогами Порядку забезпечення інтересів власників іменних цінних паперів у разі відсутності документів системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №805 від 24.06.2014 року.
28.08.2020 року Правлінням ЗАТ «Житомирські ласощі» на виконання судового рішення у справі №906/312/19 прийнято рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів Товариства у бездокументарній формі, затверджене Протоколом №2 засідання правління від 28.08.2020 року, зі змінами, внесеними протоколом №3 від 28.10.2020 року.
Відповідно до п.2 Порядку №805 «Про забезпечення інтересів власників іменних цінних паперів у разі відсутності документів системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 26 серпня 2014 року за № 1021/25798 (далі - Порядок №805), у разі набрання законної сили судовим рішенням щодо встановлення факту втрати системи реєстру та отримання зазначеного рішення емітентом або акціонерами, що ініціюють проведення процедури відновлення інформації про власників, відповідний орган емітента (виконавчий орган, наглядова рада або загальні збори) має прийняти рішення про відновлення інформації про власників іменних цінних паперів певного випуску та здійснити інші передбачені цим Порядком дії щодо відновлення втраченої інформації про власників іменних цінних паперів випуску та формування реєстру.
Відповідно до п. п. 1.2 п. 1 розділу II Порядку №736, для заміни свідоцтва емітентом подаються наступні документи: копія рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів, що має містити кількість та відсоток голосів учасників (членів) уповноваженого органу емітента, які беруть участь у засіданні цього органу, кількість та відсоток голосів учасників (членів) уповноваженого органу емітента, які голосували за прийняття такого рішення (рішень).
ЗАТ «Житомирські ласощі» після відновлення своєї діяльності на підставі судових рішень у справі №806/2612/15, 819/3419/15, діє на підставі Статуту ЗАТ «Житомирські ласощі», затвердженого загальними зборами акціонерів ЗАТ «Житомирські ласощі» (протокол №28 від 05.03.2009 року) та зареєстрованого 15.04.2009 року.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2015 року у справі №806/2612/15, зміненою постановою Вищого адміністративного суду України від 23 грудня 2015 року в частині мотивів задоволення позову та в частині способу захисту порушеного права, замінивши у резолютивній частині постанови слова «скасувати» словами «зобов'язати реєстраційну службу Житомирського міського управління юстиції скасувати», в решті залишеною без змін, зокрема, визнано протиправними та скасовано:
- запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 03.12.2010року № 13051270018001658 про внесення рішення засновників (учасників) ЗАТ «Житомирські ласощі» щодо припинення ЗАТ «Житомирські ласощі», яке пов'язане з реорганізацією;
- запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 15.03.2011року № 13051340000008407 про державну реєстрацію Товариства з додатковою відповідальністю «ЖЛ» шляхом злиття ЗАТ «Житомирські ласощі» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Будстайл - ХХІ»;
- запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 05.05.2011року № 13051120022001658 про державну реєстрацію припинення ЗАТ «Житомирські ласощі» в результаті злиття.
Постановою Верховного Суду України від 26 квітня 2016 року у задоволенні заяви ТДВ «ЖЛ» про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 23 грудня 2015 року у справі №806/2612/15 відмовлено.
Ті самі реєстраційні дії та записи про них у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо ЗАТ «Житомирські ласощі» (код за ЄДРПОУ 00382071) та Товариства з додатковою відповідальністю «ЖЛ» (код за ЄДРПОУ 37546647) визнані протиправними та скасовані постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року у справі № 819/3419/15, зміненою постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2016 в частині мотивів задоволення позову, вилучивши з тексту постанови абзац «Суд також бере до уваги доводи позивача про те, що позачергові загальні збори ЗАТ «Житомирські ласощі» 20 листопада 2011 року були проведені за відсутності кворуму, оскільки в зборах не брала участь компанія «Дельта Кепітал СА» яка на момент проведення зборів володіла більш ніж 60 відсотками акцій ЗАТ «Житомирські ласощі», що підтверджується матеріалами справи, та в частині способу захисту порушеного права, замінивши у резолютивній частині постанови слова «скасувати» словами «зобов'язати реєстраційну службу Житомирського міського управління юстиції скасувати», в решті залишеною без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07 липня 2016 року у справі № 819/3419/15 постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2016 року залишено без змін.
Передумовою внесення змін до статуту товариства є скликання та проведення загальних зборів акціонерного товариства, до виключної компетенції яких належить внесення змін до статуту товариства, прийняття рішень про зміну типу товариства, збільшення статутного капіталу товариства, зменшення статутного капіталу товариства, затвердження положень про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію (ревізора) товариства, а також внесення змін до них (пункти 2, 4, 6, 7, 9 ч. 2 ст.33 Закону № 514-VI).
Отже приведення діяльності ЗАТ «Житомирські ласощі» відповідно до вимог Закону №514-VI є скликання та проведення загальних зборів акціонерного товариства після здійснення дій ЗАТ «Житомирські ласощі» щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ «Житомирські ласощі» згідно з вимогами Порядку №805.
У той же час згідно із відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником та підписантом ЗАТ «Житомирські ласощі» є Рогаль О.К .
Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Отже належним повноважним органом ЗАТ «Житомирські ласощі», яке має право приймати відповідні рішення, є правління в особі виконуючого обов'язки Голови правління Рогаля О.К., в одноособовому складі, який відповідно має 100 % голосів.
За таких фактичних обставин та умов рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів ЗАТ «Житомирські ласощі» у бездокументарній формі, затверджене засіданням правління Протоколом №2 від 28.08.2020 року (зі змінами, внесеними протоколом засідання правління №3 від 28.10.2020 року), а також прийняття 05.05.2020 року рішення щодо відновлення інформації про власників іменних цінних паперів Товариства згідно із свідоцтвом №81/06/1/10 від 05.11.2010 року, узгоджуються з вимогами п. п. 1.2 п. 1 розділу II Порядку №736 та п.2 Порядку №805, тому відмова Комісії з цих підстав ЗАТ «Житомирські ласощі» в заміні свідоцтва про реєстрацію випуску іменних цінних паперів у бездокументарній формі є протиправною.
Відсутність інформації про міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів, що був призначений для випуску цінних паперів у документарній формі існування у рішенні про забезпечення існування іменних цінних паперів ЗАТ «Житомирські ласощі» у бездокументарній формі (додаток №1 до Протоколу №3 засідання правління ЗАТ від 28.10.2020 року) та у повідомленні про прийняття рішення щодо забезпечення існування іменних цінних паперів ЗАТ «Житомирські ласощі» у бездокументарній формі, опубліковане в місцевій газеті «Житомирщина» 30 жовтня 2020 року та оприлюднене на власному веб-сайті ЗАТ вих. № 531 від 28.10.2020 є наслідком виконання Житомирським територіальним управлінням Державної Комісії з цінних паперів та фондового ринку постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 липня 2010 року у справі №2а-10585/10/2670, яким, серед іншого, скасовано реєстрацію третього - шостого випусків акцій ЗАТ «Житомирські ласощі», анульовано відповідні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій та зупинено обіг акцій Товариства.
Державний реєстр випусків цінних паперів щодо ЗАТ «Житомирські ласощі» підтверджує, що реєстрація другого випуску акцій ЗАТ «Житомирські ласощі» відбулась 11.01.1999 року, внаслідок чого Житомирським територіальним управлінням ДКЦПФР було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №3/06/1/99 на загальну суму 3 218 721,12 гривень, номінальною вартістю 0,48 гривень, у кількості 6 705 669 простих іменних акцій, форма випуску акцій - документарна.
Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 року №3480-IV (далі - Закон №3480-IV) регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку.
У цьому Законі №3480-IV терміни вживаються в такому значенні: міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів - номер (код), що дозволяє однозначно ідентифікувати цінні папери або інший фінансовий інструмент та присвоєння якого передбачено законами України (п.10 ч.1 ст. 1 Закону №3480-IV).
Частина 5 статті 6 Закону №3480-IV визначає, що акціонерне товариство розміщує тільки іменні акції. У разі існування акцій у документарній формі власникові акцій видається сертифікат акції (акцій). У сертифікаті акції (акцій) зазначаються вид цінного паперу, найменування акціонерного товариства, серія і номер сертифіката, міжнародний ідентифікаційний номер цінного паперу, тип і клас акцій, номінальна вартість акції, кількість акцій, що належить власникові за таким сертифікатом, ім'я (найменування) власника, підпис керівника емітента або іншої уповноваженої особи.
У той же час відповідно до п.6 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону №3480-IV дія цього Закону не поширюється на емісії цінних паперів, рішення про які були прийняті до набрання чинності цим Законом. Закон №3480-IV набрав чинність 12.05.2006 року.
Згідно із п.3 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 жовтня 2006 року №1000 (втратив чинність), реєстратори та емітенти, що здійснюють діяльність щодо ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів, зобов'язані привести свою діяльність у відповідність до вимог цього Положення не пізніше року від дати набрання чинності цим рішенням, за винятком норм цього Положення щодо наявності міжнародного ідентифікаційного номера цінних паперів у документах системи реєстру, на які поширюються вимоги пункту 6 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» ( 3480-15 ).
Рішення про другу емісію ЗАТ «Житомирські ласощі» були прийняті до набрання чинності Законом №3480-IV, відтак його норми не поширюється на другу емісію цінних паперів, реєстрація якої була здійснена Житомирським територіальним управлінням ДКЦПФР 11.01.1999 року.
Як наслідок відмова Комісії в заміні свідоцтва ЗАТ «Житомирські ласощі» про реєстрацію випуску іменних цінних паперів у бездокументарній формі з підстави відсутності інформації про міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів, що був призначений для випуску цінних паперів у документарній формі існування у рішенні про забезпечення існування іменних цінних паперів ЗАТ «Житомирські ласощі» у бездокументарній формі та повідомленні про прийняття цього рішення, опублікованому в місцевій газеті «Житомирщина» 30 жовтня 2020 року та оприлюдненому на власному веб-сайті ЗАТ «Житомирські ласощі» вих. №531 від 28.10.2020 року є протиправною, та не узгоджується з нормами Закону №3480-IV.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Беручи до уваги, що відповідні повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо заміни свідоцтва ЗАТ «Житомирські ласощі» про реєстрацію випуску іменних цінних паперів у бездокументарній формі є дискреційними повноваженнями такого органу, суд враховує положення обов'язкової до застосування судової практики Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі Олссон проти Швеції (Olsson v. Sweden) від 24 березня 1988 року.
При вирішенні вказаної справи Європейський суд з прав людини прийшов до висновку, що запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців. Обсяг таких повноважень суб'єкта владних повноважень повинен мати чіткі межі застосування. Дії органу влади мають бути визнані протиправними у разі, коли істотність порушення процедури потягнуло їх неправильність, а за наявністю правової можливості (якщо ідеться про прийняття органом одного з двох рішень надати чи ні певну можливість здійснювати певні дії) суд зобов'язаний відновити порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо дії визнані неправомірними.
Одночасно, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновків про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 242, 243, 251, 255 КАС України, -
1. Адміністративний позов Закритого акціонерного товариства «Житомирські ласощі» - задовольнити.
2. Визнати протиправним та зобов'язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку скасувати Розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № №24-ДР-В-ЗС від 11 листопада 2020 року про відмову у заміні Свідоцтва документарної форми існування на Свідоцтво бездокументарної форми існування на підставі документів, поданих Закритим акціонерним товариством «Житомирські ласощі» від 29.10.2020 року.
3. Зобов'язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку винести рішення про заміну свідоцтва №81/06/1/10 від 05 листопада 2010 року про реєстрацію випуску акцій Закритого акціонерного товариства «Житомирські ласощі» на загальну суму 3 218 721,48 гривень у кількості 6705669 штук простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,48 гривень, документарної форми існування на свідоцтво бездокументарної форми існування на підставі документів, поданих Закритим акціонерним товариством «Житомирські ласощі» від 29.10.2020 року.
4. Зобов'язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку внести запис до Державного реєстру випусків цінних паперів про реєстрацію свідоцтва №81/06/1/10 від 05.11.2010 року про реєстрацію випуску акцій ЗАТ «Житомирські ласощі» на загальну суму 3 218 721,12 грн. у кількості 6705669 штук простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,48 грн. в бездокументарній формі існування.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 255 КАС України та може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська