Ухвала від 08.04.2021 по справі 640/8615/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

08 квітня 2021 року м. Київ № 640/8615/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Головань О.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Міністерства юстиції України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Міністерства юстиції України про:

визнання протиправним та скасування наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 02.03.2021 року № 28-п про звільнення ОСОБА_1 з посади директора державного підприємства "Кіровоградський науково- виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" з підстав, передбачених ч.З ст.1 Закону України "Про очищення влади", п.72 ст.36 КЗпП України;

поновлення на посаді директора державного підприємства "Кіровоградський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" з 03 березня 2021 року;

стягнення з Міністерства розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України (ідентифікаційний код 37508596) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) грошового забезпечення за весь час вимушеного прогулу, починаючи з 03 березня 2021 року і до моменту фактичного поновлення на роботі;

зобов'язання Міністерства юстиції України вилучити з Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади" відомості про застосування до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) заборони, передбаченої Законом України "Про очищення влади".

Згідно з п. 2, 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Згідно з п. 2, 9, 10 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб.

В даному випадку позивач звернувся до суду з позовом про скасування наказу про його звільнення з посади директора державного підприємства "Кіровоградський науково- виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації", що не відноситься до посад державної служби, також не охоплюється п. 9, 10 ч. 1 ст. 19 КАС України.

Згідно з правовою позицією Великої палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 27.02.2019 р. у справі № 815/6096/17, юрисдикція адміністративних судів поширюється не на будь-які трудові спори, а лише ті, які пов'язані з прийняттям громадян на публічну службу, її проходженням, звільненням з неї.

Разом з цим, при наданні спору статусу публічно-правового з приводу прийняття громадян на публічну службу, проходження, звільнення з публічної служби, необхідно встановити наявність таких підстав: 1) чи проходила особа конкурс на заняття вакантної посади; 2) чи складала така особа присягу посадової особи; 3) чи присвоювався їй ранг у межах відповідної категорії посад.

Базовим (загальним) законом, що регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, є Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу".

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону № 889-VIII державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Спори з приводу прийняття громадянина на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби охоплюють весь спектр спорів, що виникають у відносинах публічної служби. Разом з цим, до цієї категорії не належать трудові спори: а) керівників та інших працівників державних і комунальних підприємств, установ та організацій; б) працівників, які працюють за трудовим договором у державних органах і органах місцевого самоврядування; в) працівників бюджетних установ та інше.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

В свою чергу, Закон України "Про очищення влади", на підставі якого звільнено позивача, не містить спеціальних положень щодо розгляду спорів, що виникають при його застосуванні, саме адміністративним судом.

Щодо вимог до Мністерства юстиції України, то вони носять похідний характер від вимог про відповідність законодавству наказу про звільнення позивача.

З огляду на викладене спір не підсудний адміністративному суду.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо: позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

На підставі вищенаведеного, п. 1 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.

2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу негайно.

3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі.

4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.

5. На виконання вимог ч. 6 ст. 170 КАС України роз'яснити позивачу, що розгляд справи має здійснюватися в порядку ЦПК України.

6. Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її виготовлення.

Суддя О.В. Головань