Ухвала від 06.04.2021 по справі 640/2878/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

06 квітня 2021 року м. Київ № 640/2878/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в адміністративній справі

за позовом Міністерства юстиції України

до Політичної партії «Нова демократія»

про анулювання реєстраційного свідоцтва,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Міністерство юстиції України з адміністративним позовом до Політичної партії «Нова демократія» про анулювання реєстраційного свідоцтва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.02.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі № 640/2878/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представником відповідача подано заяву про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивач пропустив строк на звернення до суду. Так, політична партія «Нова демократія» була зареєстрована 14.03.2005 року. Якщо розраховувати 10-річний термін, на який посилається позивач та протягом якого відповідач має приймати участь у виборах, на думку позивача, то він є таким, що сплив, а саме 15.03.2015 року. Таким чином, згідно вимог ст.122 КАС України (в редакції чинній на 15.03.2015 року) позивач мав процесуальне право звернутися до суду з цим позовом (якщо вважати, що позивач взагалі має право вимагати від відповідача приймати участь у виборах) виключно протягом наступних 3-х (трьох) місяців, тобто до 15.06.2015 року. Отже, станом на сьогодні, позивач пропустив строк на звернення до суду з відповідним позовом, а тому не має права на його задоволення і з процесуальних підстав (крім зазначених у відзиві матеріальних підстав для відмови в позові).

На думку відповідача, із врахуванням принципу правової визначеності метою чого і є інститут строку звернення до суду, на сьогодні, можна вести мову виключно щодо наступного 10-річного терміну протягом якого, з позиції позивача, відповідач зобов'язаний приймати участь у виборах. Так, з 15.03.2015 року і до 15.03.2025 року починає відлік наступний 10-річний термін, з яким позивач пов'язує своє право на звернення до суду в зв'язку з неучастю у виборах (у зв'язку з нереалізацією партією свого ж права). Відповідно, процесуальне право (без поновлення строку) на звернення до суду одержав би позивач тільки в період з 15.03.2025 року по 15.06.2025 року, і якщо б відповідач не приймав участі у виборах 28.03.2021 року.

Відповідач також вказує, що правова позиція Верховного Суду згідно Постанови від 26.02.2020 №826/14417/18 - наступна: вчинення дій щодо врегулювання спору у досудовому порядку шляхом тривалого (2008 -2018 роки) листування з дозвільними органами не можна вважати поважною причиною пропуску строку звернення до суду, оскільки ця обставина не є непереборною та такою, що унеможливила своєчасне звернення до суду, зважаючи на негативні відповіді щодо порушених позивачками у зверненнях питань.

Клопотання про поновлення строку звернення до суду позивач не подавав та не обґрунтовував причини пропуску 3-місячного строку звернення до суду з даним позовом, починаючи з 15.06.2015 року і до лютого 2020 року (4,5 роки).

Позивач не мав жодних перешкод використати свої процесуальні права в 3-місячний термін з 15.03.2015 року по 15.06.2015 року. Разом з тим, листування з ЦВК тільки в 2019 році не свідчить про поважність причин пропуску 3-місячного строку в період з 15.03.2015 року по 15.06.2015 року.

Вирішуючи заявлене клопотання по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з. дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому, відповідно до вимог статті 4 Закону України «Про політичні партії в Україні» втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про політичні партії в Україні» державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють:

1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади;

2) Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, територіальні виборчі комісії на відповідних місцевих виборах - за додержанням політичними партіями встановленого порядку участі у виборчому процесі, а також, у межах визначених законом повноважень, за своєчасністю подання до відповідних виборчих комісій проміжних та остаточних фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на виборах, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей;

3) Рахункова палата - за цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності;

4) Національне агентство з питань запобігання корупції - за додержанням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського та місцевого референдуму, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.

Згідно з підпунктами 8313, 8314 та 8315 пункту 4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 02.07.2014 року № 228, Мін'юст здійснює відповідно до закону державну реєстрацію, зокрема, політичних партій; приймає рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, вимогам Закону; здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції України та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; звертається до суду із заявою про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом.

Згідно з припасами ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні» уразі невиконання політичною партією вимоги частини сьомої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.

Рішення суду про анулювання реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.

У разі якщо в рішенні суду про анулювання реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, в рішенні про припинення політичної партії, її структурних утворень визначається як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) політичної партії, її структурних утворень керівник органу управління або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено рішенням суду.

Згідно з вимогами статті 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» комісія здійснює контроль за дотриманням політичними партіями, іншими суб'єктами виборчого процесу та процесу референдуму вимог законодавства про вибори і референдуми.

З матеріалів справи вбачається, що з метою перевірки дотримання вимог статті 24 Закону України «Про політичні партії в України Міністерством юстиції України 15.01.2020 року направлено Лист № 419/00019 4.1/6-20 до Центральної виборчої комісії для отримання інформації щодо висування Партією кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України протягом останніх 10 років.

У відповідь Комісія Листом від 31.01.2020 року № 21-41-211, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.01.2020 року за № 2390-26-20, надала інформацію стосовно партій, які висували та подавали до Комісії документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України (чергових, позачергових) протягом 2010-2019 років та кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2005-2019 років.

Оскільки інформація щодо висування кандидатів на вищевказаних виборах за останні 10 років від Політичної партії «Нова демократія» відсутня, вважаючи це порушенням вимог статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні» відповідачем, а саме невисування своїх кандидатів протягом останніх 10 років для участі у виборах народних депутатів та у виборах Президента України, які мали місце впродовж існування Партії в період з 2005 року по 10.02.2020 включно, Міністерства юстиції України звернулося до суду з повозом про анулювання реєстраційного свідоцтва.

З урахуванням наведеного, суд зауважує, що саме отримання інформації від Центральної виборчої комісії 31.01.2020 року про відсутність зареєстрованих кандидатів від Партії на участь у виборах Президента України або виборах народних депутатів України протягом 2005 - 2019 років стало підставою для звернення Міністерства юстиції України до суду з відповідним позовом.

Відтак, Міністерству юстиції України стало відомо про наявність порушення, допущеного Партією, з Листа Комісії від 31.01.2020 року №21-41-211. Водночас, судом встановлено, що Міністерство юстиції України звернулось до суду з позовом 07.02.2020 року.

З урахуванням вищезазначеного, суд приходить до висновку, що позивач не пропустив строк на звернення до суду та про відсутність правових підстав для задоволення клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись ст. ст. 122, 123, 248, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, в адміністративній справі № 640/2878/20 - відмовити.

Копію ухвали направити сторонам.

Ухвала набирає законної сили в прядку передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур