Рішення від 07.04.2021 по справі 620/1654/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/1654/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Заяць О.В.,

за участі секретаря Гариги Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про скасування постанови про накладення штрафу,

УСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулось до суду з позовом про скасування постанови про накладення штрафу у виконавчому провадженні від 17.02.2021 № 63412053.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постанова про накладення штрафу від 17.02.2021 у виконавчому провадженні № 63412053 є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки рішення суду у справі № 620/2257/20 виконано, у межах своїх повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 позов залишено без руху. 24.03.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі ГУ ПФУ в Чернігівській області) виконано вимоги ухвали суду від 15.03.2021.

Ухвалою судді від 25.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ.

01.04.2021 ухвалою судді замінено відповідача у справі на належного - Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) та призначено розгляд справи на 07.04.2021 о 10 год. 00 хв.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. У клопотанні зазначив, що позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Розгляд справи просив провести без його участі. Через канцелярію суду подав відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що рішення суду боржником не виконано без поважних на те причин та у зв'язку з цим постановою від 17.02.2021 на ГУ ПФУ в Чернігівській області згідно норм чинного законодавства накладено штраф в розмірі 5100,00 грн.

У відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Розглянувши, подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) перебуває виконавчий лист № 620/2257/20 виданий 06.10.2020 Чернігівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Вказаний виконавчий лист видано на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.08.2020, яке набрало законної сили 29.09.2020, про що зазначено у виконавчому документі.

У зв'язку з відсутністю підстав для повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, 27.10.2020 державним виконавцем було відкрито виконавче провадження № 63412053.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області на виконання рішення суду ОСОБА_1 проведено перерахунок розміру пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Враховуючи мотивувальну та резолютивну частину рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.08.2020 у справі № 620/2257/20 перерахунок пенсії з 05.03.2019 по 31.12.2019 здійснено з урахуванням 70% відповідних сум грошового забезпечення. На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 (справа № 620/432/19) ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення. Розмір пенсії на виконання вищевказаного рішення суду станом на березень 2019 року склав 7934,51 грн. Розмір пенсії на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.08.2020 (справа № 620/2257/20) з 05.03.2019 склав 7402,50 грн, що є меншим ніж розмір пенсії, нарахований на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 (справа № 620/432/19). Загальний розмір пенсії з 05.03.2019 з урахуванням доплати до попереднього розміру пенсії (532,01 грн) склав 7934,51 грн.

Отже, доплата пенсії за рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.08.2020 (справа № 620/2257/20) відсутня. Пенсія виплачується з 01.01.2020 в розмірі 9411,75 грн. на виконання рішення № 620/432/19.

11.11.2020 здійснено перевірку виконання боржником судового рішення, за результатами якої складено акт державного виконавця про те, що на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснено перерахунок пенсії стягувана з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. У зв'язку з тим, що перерахунок пенсії здійснено виходячи з основного розміру пенсії стягувана 70% від відповідних сум грошового забезпечення, доплата пенсії за рішенням суду відсутня. Документального підтвердження здійснення перерахунку станом на 11.11.2020 боржником не надано.

Окремою ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду № 620/2257/20 від 13.01.2021 дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області при виконанні рішення від 28.08.2020 у справі № 620/2257/20 щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , з 05.03.2019, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, виходячи з основного розміру пенсії 70% від відповідних сум грошового забезпечення, замість основного розміру пенсії 89% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум, визнані протиправними.

17.02.2021 здійснено повторну перевірку виконання боржником судового рішення, за результатами якої складено акт державного виконавця про те, що на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснено перерахунок пенсії стягувача з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Проте вказаний перерахунок здійснено виходячи з основного розміру пенсії 70% від відповідних сум грошового забезпечення замість основного розміру пенсії 89% від відповідних сум грошового забезпечення, як це визначено рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі № 620/432/19. У зв'язку з проведенням такого перерахунку доплата пенсії за рішенням суду відсутня. Наявність даних обставин свідчить про невиконання боржником рішення суду без поважних причин. Окремою ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 у справі № 620/2257/20 дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо здійснення перерахунку пенсії стягувача виходячи з її основного розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення визнані протиправними.

Про конкретні заходи вжиті на виконання рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не повідомило та поважних причин невиконання не зазначило. Таким чином, підстави для невиплати стягувачу нарахованої суми пенсії відсутні, а отже рішення суду боржником в повному обсязі не виконано.

У зв'язку з невиконанням рішення суду без поважних причин у встановлений виконавцем строк, постановою від 17.02.2021 на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області накладено штраф в розмірі 5100,00 грн, попереджено боржника про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення та встановлено новий строк його виконання (10 робочих днів).

Позивач, вважаючи вказані дії відповідача та постанову від 17.02.2021 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн протиправними, звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Згідно пунктів 1, 16 частини третьої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Наведені положення законодавства в контексті цієї справи свідчать про те, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.

Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України "Про виконавче провадження". Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Також обов'язкове виконання рішення суду, в тому числі, суб'єктами наділеними владними повноваженнями, покладається Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7, 11 до Конвенції" від 17.07.1997. Отже, її положення є обов'язковими для виконання Україною.

Стаття 6 вказаної Конвенції гарантує неухильність виконання рішення суду громадянами, юридичними особами та всіма органами влади України, до яких відноситься і Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Тобто, рішення суду, яке набрало законної сили, повинно бути виконане, а інші обставини щодо його невиконання суперечать основним принципам права і до уваги судом не беруться. У протилежному випадку буде мати місце порушення принципу юридичної визначеності, що є одним із базових складових принципу верховенства права, визнаного Україною як на рівні Конституції, так і шляхом ратифікації Європейської Конвенції з прав людини.

Відповідно до чіткої й усталеної практики Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) право на суд, захищене ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі - Конвенція), було б ілюзорним, якби національні правові системи Договірних держав допускали, щоб остаточні та обов'язкові судові рішення залишалися без виконання на шкоду одній зі сторін (див. рішення від 19 березня 1997 року у справі "Горнсбі проти Греції", п.40). Ефективний доступ до суду включає в себе право на виконання судового рішення без зайвих затримок (див. рішення у справі "Immobiliare Saffi" проти Італії", заява №22774/93, п.66, ECHR 1999-V).

Проблема невиконання остаточних рішень розглядалась у пілотному рішенні ЄСПЛ проти України у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України", а також у ряді інших справ проти України, які також розглядались на основі усталеної практики Суду з цього питання.

У п. 53 цього рішення ЄСПЛ зауважив, що держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному і вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (див. рішення у справі "Сокур проти України" (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005, і у справі "Крищук проти України" (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19 02.2009).

Основною функцією судового рішення є відновлення порушених прав позивача (стягувача). Заради цього відновлення Держава визначає пріоритет інтересів постраждалої сторони - стягувача, порушені права якої було визнано та поновлено судом і видано відповідний виконавчий документ.

Виходячи з викладеного, ураховуючи процес поновлення порушених прав позивача (стягувача) шляхом видачі відповідного виконавчого документу, законодавством у сфері примусового виконання рішень встановлений найвищий пріоритет прав стягувача у виконавчому провадженні у порівнянні з колом прав боржника.

Принцип "res judicata" (принцип обов'язковості судового рішення) покладає на боржника обов'язок виконання судового рішення, яке набрало законної сили, не очікуючи відповідних дій державного виконавця.

В силу зазначеного правового принципу саме боржник повинен проявити достатню розумність і обачність для того, щоб уникнути негативних наслідків, пов'язаних із невиконанням судового рішення.

Суд наголошує, що здійснення перерахунку пенсії є лише передумовою її виплати та не свідчить про виконання рішення суду у повному обсязі.

Таким чином, посилання позивача на відсутність підстав для накладення штрафу не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.

Суд вважає за необхідне підкреслити, що Європейський суд з прав людини у рішенні "Юрій Миколайович Іванов проти України" наголосив на тому, що право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.

У такому контексті відсутність у стягувача можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном. Відповідно, необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов'язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Обґрунтованість такої затримки має оцінюватися з урахуванням, зокрема, складності виконавчого провадження, поведінки самого заявника та компетентних органів, а також суми і характеру присудженого судом відшкодування.

Саме на державу покладено обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції. Держава не може виправдовувати нестачею коштів невиконання судових рішень, винесених проти неї або проти установ чи підприємств, які перебувають в державній власності або контролюються державою. Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що у таких категоріях справ, коли державні органи належним чином сповіщені про наявність судового рішення, вони мають вживати всіх належних заходів для його виконання або направлення до іншого органу для виконання. Сама особа, на користь якої ухвалено рішення, не повинна ще займатись ініціюванням виконавчих процедур.

Варто також зауважити, що у справах "Шмалько проти України", "Іммобільяре Саффі проти Італії" ЄСПЛ констатував, що невиконання судового рішення не може бути виправданим внаслідок недоліків законодавства, які унеможливлюють його виконання. Державні органи не можуть посилатися і на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань (до прикладу справа "Сук проти України").

Отже, виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, складовою права на справедливий суд.

За таких обставин, відповідачем правомірно винесено постанову від 17.02.2021 у виконавчому провадженні № 63412053, а тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Згідно ч.1 та 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області необхідно відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про скасування постанови про накладення штрафу - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення виготовлено 07.04.2021.

Суддя О.В. Заяць