07 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/394/21
Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Заяць О.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ''Біокарт-Агро'' до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю ''Біокарт-Агро'' звернулось до суду з адміністративним позовом у якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДПС: рішення 2226686/37198918 РК 12 від 02.12.2020 до ПН 12 від 16.12.2019; рішення 2222139/37198918 РК 6 від 02.12.2020 до ПН 4 від 03.03.2020; рішення 2226687/37198918 РК 13 від 03.12.2020 до ПН 17 від 20.03.2020; рішення 2226688/37198918 РК 16 від 04.12.2020 до ПН 26 від 23.04.2020; зобов'язати ДПС України зареєструвати розрахунки коригувань РК 12 від 02.12.2020 до ПН 12 від 16.12.2019 № 9321209439; РК 6 від 02.12.2020 до ПН 4 від 03.03.2020 № 9321230750; РК 13 від 03.12.2020 до ПН 17 від 20.03.2020 № 9322148553; РК 16 від 04.12.2020 до ПН 26 від 23.04.2020 № 9322118746.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що ним, відповідно до приписів ст. 201 Податкового кодексу України, складені та направлені для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі також - ЄРПН) розрахунки коригування. Однак, їх реєстрація зупинена на підставі п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України із зазначенням, що податкові накладні відповідають вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
У встановлений ухвалою суду строк представником відповідача 1 надано відзив на позов, у якому він просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що позивачем в порушення вимог вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію зупинених податкових накладних, було надано документи стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, які складені з порушенням законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на нього та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Позивачем подано на реєстрацію розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних: РК 12 від 02.12.2020 до ПН 12 від 16.12.2019 Реєстраційний № 9321209439; РК 6 від 02.12.2020 до ПН 4 від 03.03.2020 Реєстраційний № 9321230750; РК 13 від 03.12.2020 до ПН 17 від 20.03.2020 Реєстраційний № 9322148553; РК 16 від 04.12.2020 до ПН 26 від 23.04.2020 Реєстраційний № 9322118746.
Однак, рєстрація розрахунків коригування кількісних і вартісних показників зупинена: 04.12.2020 до РК 12 від 02.12.2020 до ПН 12 від 16.12.2019 Реєстраційний № 9321209439; 04.12.2020 до РК від 02.12.2020 до ПН 4 від 03.03.2020 Реєстраційний № 9321230750; 07.12.2020 до РК 13 від 03.12.2020 до ПН 17 від 20.03.2020 Реєстраційний № 9322148553; 07.12.2020 до РК 16 від 04.12.2020 до ПН 26 від 23.04.2020 Реєстраційний № 9322118746.
Не погодившись з таким рішеннями, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі- Порядок зупинення реєстрації ПН № 1165) встановлено, що податкові накладні/розрахунки коригування перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування.
До таких ознак безумовної реєстрації вказаним пунктом віднесено:
- податкова накладна не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування ( підпункту 1 пункту 3);
- невеликий обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування (менше 500 тис. гривень за дотриманням певних умов щодо обсягу постачання у поточному місяці за операціями з одним отримувачем, суми ПДВ. сплаченої у попередньому місяці, та виконанням керівником роботи за аналогічною посадою не більше ніж у трьох (включно) платників податку (підпункт 2 пункту 3);
- одночасне виконання умов, що характеризують податкове навантаження платника. А саме: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, становить більше 1 мли. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0.05: значення показника Р становить менше, ніж значення, розраховане за відповідною формулою. При цьому значення таких показників, що характеризують податкове навантаження, відображаються в електронному кабінеті платник) податку ( підпункту 3 пункту 3);
- у податковій накладній / розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом (підпункт 4 пункту 3).
Пункт 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної №1 165 встановлює, що у разі коли за результатами перевірки ПН визначено, що вона відповідає одній з ознак безумовної реєстрації згідно пункт 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку зупинення реєстрації ПН, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі ПН, що не відповідає жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку та показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (відповідно додатки 1 та 2). а податкова накладна, що не відповідає жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності і відображених операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Критерії ризиковості здійснення операцій наведені у Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної №1165, Критерії ризиковості платника - у Додатку №1 до цього Порядку.
Серед іншого, одним з критеріїв ризиковості операцій є відсутність товару/послуги. зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в палаткових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим па офіційному веб сайті ДПС (пункт 1 Критеріїв).
Пунктами 6 та 7 Порядку зупинення реєстрації ПН № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, реєстрація такої податкової накладної зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
У відповідності до положень пункту 10 вказаного Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 11 Порядку зупинення реєстрації ПН визначені реквізити такої квитанції. Так, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначаються:
- номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
- критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
- пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
З огляду на положення пункту 25 Порядку зупинення податкової накладної, рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку приймаються Комісіями регіонального рівня.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДІ К .
Вказані комісії регіонального рівня діють в межах повноважень, визначених Порядком зупинення реєстрації податкових накладних №1165 та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №520 (пункт 26 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних).
З 14-го грудня 2019 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. за N1245/34216).
Пунктом 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі Порядок №520) визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів га письмові пояснения стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку №520).
Відповідно до пункту 3 Порядку №520 Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію І відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, визначений пунктом 5 порядку №520, та може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання говарів/нослуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
За змістом пунктів 6 та 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Такі письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронної о зв'язка
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку №520).
Згідно пункту 10 вказаного Порядку Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Підстави прийняття Комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі визначені пунктом 11 Порядку №520 та включають:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження;
- інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до пунктів 7 та 8 Порядку зупинення реєстрації ПН 1165. Позивачу, за наслідками моніторингу, в автоматичному режимі було зупинено реєстрацію податкових накладних № 6 від 16.12.2020.
З дотриманням вимог пункту 10 вказаного Порядку зупинення реєстрації податкової накладної № 6 в автоматичному режимі 16.12.2020 року в автоматичному режимі 22.10.2020 року, позивачу було надіслано квитанції про зупинення реєстрації вказаних розрахунків в ЄРПН з тих підстав, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару /послуг 2304 відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Також у квитанціях пропонувалось надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.
Крім того, у квитанціях № 4, № 8 зазначені величини показників «D» та «Р» (І) 2.3436%, Р=164120,83), що відповідно до пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних № 1165 виключає безумовну реєстрацію зупиненої податкової накладної позивача.
З наведеного переліку документів вбачається, що в порушення положень пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, позивачем не надані контролюючому органу документи, що відповідно до чинного законодавства є необхідними для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації розрахунку коригування, а саме: розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.
Як вказувалось з посиланням на положення пункту 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної №520, ненадання платником податку копій документів, визначених пунктом 5 цього Порядку, є підставою для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації ПН.
Відповідно до пункту 44 Порядку зупинення реєстрації ПН №1165 Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником полажу копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, і даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області (протокол Комісії від 11.12.2020 № 109) ухвалено рішення про відмову в реєстрації вищезазначених розрахунків коригування.
Суд зазначає, що визначення конкретного критерію ризиковості контролюючим органом ніяким чином не може впливати на можливість надання платником податків переліку документів, оскільки пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних (затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 №520) встановлений єдиний для всіх критеріїв ризиковості перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації.
Щодо посилання позивача на відсутність у квитанціях про зупинення реєстрації конкретного переліку документів, які необхідно подати платнику, суд зазначає, що положеннями пункту 11 Порядку зупинення реєстрації ПН 1165, якими визначені реквізити квитанції, не передбачено, що вона повинна вміщувати конкретний перелік документів.
Відтак, рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації розрахунків коригування позивача, прийняті з дотриманням встановлених вимог щодо їх змісту, форми, обгрунтованості та вмотивованості, а комісія регіонального рівня Головного управління ДПС у Чернігівській, приймаючи вказані рішення діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 73 КАС України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами ст. 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю ''Біокарт-Агро'' необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 07 квітня 2021 року.
Суддя О.В. Заяць