Рішення від 09.04.2021 по справі 560/1586/21

Справа № 560/1586/21

РІШЕННЯ

іменем України

09 квітня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 11.02.2021, в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.10.2020 №11 щодо відмови у призначенні пенсії за віком за нормами та у порядку встановленому Законом України «Про державну службу»; 2) зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи з 15.06.1982 по 17.08.1984 на посаді першого секретаря Дзержинського райкому ЛКСМ України, з 21.02.1985 по 22.05.1987 на посаді секретаря парткому колгоспу «Іскра», з 25.05.1987 по 27.03.1990 - на посаді інструктора відділу пропаганди та агітації Любарського райкому Компартії України, призначити та здійснити нарахування й виплату з 23.10.2020 пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати зазначені у довідці від 01.10.2020 №22/10.01 -05/275, 22/10.01-03/274.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 23.10.2020 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення мене з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-1V, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. До поданої заяви для розрахунку пенсії надав довідки про складові заробітної плати за займаною посадою, які має бути враховано при розрахунку пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» від 01.10.2020 №22/10.01-05/275, №22/10.01-03/274. Листом від 22.12.2020 відповідач повідомив, що рішенням від 26.10.2020 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю 10-річного стажу роботи на державній службі. Вважає, що дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» є протиправними тому звернувся до суду за захистом свого права на належне пенсійне забезпечення.

Відповідно до ухвали від 18.02.2021, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

05.03.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що 23.10.2020 позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІІІ з врахуванням довідок про заробітну плату від 01.10.2020 № 22/10.01-05/275 та № 22/10.01-05/274. Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.10.2020 № 11 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України від 10.12.2015 року № 889-УІІІ "Про державну службу" у зв'язку з відсутністю необхідного стажу державної служби, про що повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0304-8/56584 від 24.12.2020. Вказує, що згідно п. 3 Порядку право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, при досягненні віку передбаченого ст. 26 Закону № 1058, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889- VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу".

Ухвалою від 09.03.2021 залишено без задоволення клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 з 14.01.2014 призначено пенсію по інвалідності відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-VI (далі - Закон №1058-VI). З 20.06.2020 позивача переведено на пенсію за віком згідно Закону № 1058-VI.

23.10.2020 позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-УІІІ (арк. спр. 35).

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.10.2020 № 11 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України від 10.12.2015 № 889-УІІІ "Про державну службу" у зв'язку з тим, що стаж роботи на державній службі станом на 01.05.2016 складає 04 роки 06 місяців 19 днів (арк. спр. 36).

При цьому, на виконання вимог ухвали суду від 18.02.2021, відповідач в письмовій інформації від 01.03.2021 ствердив, що періоди роботи з 15.06.1982 по 17.08.1984 першим секретарем Дзержинського райкому ЛКСМ України, з 21.02.1985 по 22.05.1987 секретарем парткому колгоспу «Іскра» та з 25.05.1987 по 27.03.1990 інструктором відділу пропаганди та агітації Любарського райкому Компартії України враховано до загального страхового стажу, оскільки чинним законодавством не передбачено зарахування вищезазначених періодів до державної служби (арк. спр. 27).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до п. 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.

Відповідачем зараховано стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців 04 роки 06 місяців 19 днів, а саме періоди з 11.10.2011 по 09.03.2016 на посаді начальника управління ветеринарної медицини в Старокостянтинівського району Хмельницької області та з 10.03.2016 по 30.04.2016 на посаді начальника управління - начальника відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарії управління Держпродспоживслужби в Старокостянтинівському районі.

При цьому, відповідачем не зараховано до стажу державної служби періоди роботи з 15.06.1982 по 17.08.1984 на посаді першого секретаря Дзержинського райкому ЛКСМ України, з 21.02.1985 по 22.05.1987 на посаді секретаря парткому колгоспу «Іскра», з 25.05.1987 по 27.03.1990 - на посаді інструктора відділу пропаганди та агітації Любарського райкому Компартії України.

Згідно з ст.46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого, цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Обставина щодо втрати чинності Порядку №283, у зв'язку із затвердженням 25.03.2016 постановою № 229 Кабінету Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби, судом не враховується, оскільки його норми були чинними на час здобуття позивачем стажу державної служби (далі - Порядок № 229).

Порядок № 229 у пункті 6 містить аналогічну норму, як і в пункті 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" № 889-VIII про те, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Тобто, обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 здійснюється відповідно до Порядку № 283.

Пунктом 3 Порядку № 283 передбачено, що до державної служби включається також час роботи в організаціях, передбачений абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1993 № 1049.

В свою чергу, відповідно до абзацу четвертого пункту 3 Положення № 1049, до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 Кодексу законів про працю України.

За правилами статті 118 Кодексу законів про працю України, до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років зараховується, зокрема, стаж роботи в партійних, профспілкових і комсомольських на виборних посадах.

Верховний Суд у постановах від 15.01.2020 у справі № 334/4034/16-а, від 13.05.2020 у справі № 2240/2515/18, від 15.05.2020 у справі № 309/882/17 зазначив та зробив висновок про те, що згідно з роз'ясненням Міністерства юстиції України від 03.06.1994 № 4-5-1156, погодженим з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР і внесення змін до статті 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення, бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.

Таким чином, законодавством передбачено зарахування стажу роботи в партійних організаціях до стажу державного службовця, особам які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24.10.1990.

У трудовій книжці позивача зазначено, що з 15.06.1982 він обраний першим секретарем Дзержинського райкома ЛКСМ на підставі Протоколу пленуму № 3 від 15.06.1982 та звільнений з посади 17.08.1984. Отже, зазначена посада вважається виборною, тому вказаний період роботи слід зарахувати позивачу до стажу державної служби.

Також, записами трудової книжки позивача №7-10 стверджено, що останній з 21.02.1985 по 22.05.1987 працював на посаді секретаря парткому колгоспу «Іскра» на підставі Постанови бюро РК КПУ від 22.03.1985, а з 25.05.1987 по 27.03.1990 - на посаді інструктора відділу пропаганди та агітації Любарського райкому Компартії України на підставі протоколу бюро РК КПУ від 27.05.1987 (арк. спр. 15, зворот), тому ці посади вважаються відповідальними (прийняття здійснювалось колегіальним органом - бюро). Як наслідок, вказані періоди роботи позивача також слід зарахувати до стажу державної служби.

Отже, з врахуванням наявності у позивача трудового стажу на державній службі станом на 01.05.2016, який зараховано відповідачем - 04 роки 06 місяців 19 днів, а також стажу, який, як встановлено судом у цій справі, слід зарахувати до спеціального стажу позивача (більше 7 років), що загалом складає понад 10 років, та враховуючи, що станом на 01 травня 2016 року позивач працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", тому оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у переведенні з одного виду пенсії на інший є протиправним.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з квитанцією від 11.02.2021 позивач сплатив судовий збір у розмірі 908,00 гривень, тому ці витрати також слід присудити на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №11 від 26.10.2020 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 15.06.1982 по 17.08.1984, з 21.02.1985 по 22.05.1987 та з 25.05.1987 по 27.03.1990.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 23.10.2020 на пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначеної в довідках Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області від 01.10.2020 №22/10.01-05/275 та 22/10.01-03/274.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908,00 (дев'ятсот вісім) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 квітня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович