Рішення від 09.04.2021 по справі 560/1101/21

Справа № 560/1101/21

РІШЕННЯ

іменем України

09 квітня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полонської міської ради про визнання рішення протиправним та поновлення на посаді,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Полонської міської ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення першої сесії Полонської міської ради VIII скликання від 02.12.2020 (прийняте 11.12.2020) в частині пункту 2 про звільнення ОСОБА_1 11.12.2020 з посади заступника міського голови, у зв'язку з закінченням строку повноважень Полонської міської ради VII скликання та її виконавчого комітету, поновити на посаді заступника міського голови Полонської міської ради VII від 11.12.2020.

На думку позивачки, остання звільнена незаконно, без врахуванням положень статті 51 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі по тексту - Закон №280/97-ВР), оскільки станом на 28.01.2021 виконавчий комітет Полонської міської ради VIII не створений.

Відповідач подав відзив на позов від 26.02.2021 №532, підписаний Полонським міським головою, у якому визнав обставину, що станом на дату подання відзиву персональний склад виконавчого комітету Полонської міської ради не створений.

Крім цього, секретар Полонської міської ради подав інший відзив на позов від 05.03.2021, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.

Позивачка та Полонська міська рада просили повернути без розгляду відзив на позов від 05.03.2021, підписаний секретарем ради Нарожним С.С.

Вирішуючи вказані клопотання, суд враховує, що відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.

За змістом положень частини 1 статті 12 Закону №280/97-ВР міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста.

Пунктом 14 частини 4 статті 42 Закону №280/97-ВР міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.

Частиною 3 статті 50 Закону №280/97-ВР визначені повноваження секретаря ради, пунктом 10 якої передбачено, що секретар ради вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.

В матеріалах справи відсутня довіреність міського голови, у якій визначене право секретаря ради представляти Полонську міську раду в цій адміністративній справі та право підписувати процесуальні документи від імені Полонської міської ради.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань секретар Полонської міської ради ОСОБА_2 не є особою, що має право вчиняти дії від імені Полонської міської ради без довіреності та останньому не надане право другого підпису.

На адресу суду надійшло звернення депутатів Полонської міської ради, які підтримали відзив на позов, підписаний секретарем ради ОСОБА_2 .

Однак відповідно до частини 1 статті 13 Закону України від 11.07.2002 №93-IV "Про статус депутатів місцевих рад" депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.

Відзив на позов це документ, в якому викладена позиція міської ради, як юридичної особи та органу місцевого самоврядування в цілому. Тобто, будь-яке звернення від імені Полонської міської ради може адресувати до суду у визначеній справі лише за підписом міського голови або через уповноваженого представника.

Водночас Кодексом адміністративного судочинства України не передбачена можливість суду повернути без розгляду відзив на позов. Тому під час розгляду справи суд не враховує відзив на позов від 05.03.2021, підписаний секретарем ради Нарожним С.С., оскільки такий відзив на позов підписаний особою, яка не має права на його підписання. У зв'язку з цим клопотання позивачки та Полонської міської ради про повернення без розгляду відзиву на позов від 05.03.2021 задоволенню не підлягають.

Крім цього, суд також не вирішує заяву про застосування строків позовної давності, підписану секретарем ради Нарожним С.С., оскільки така заява підписана особою, яка не є стороною або представником сторони у справі.

Ухвалою від 08.02.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 .

Ухвалою від 16.02.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

Рішенням від 05.08.2016 №29 позивачка - ОСОБА_1 затверджена на посаду заступника міського голови виконавчого комітету Полонської міської ради.

Рішенням від 02.12.2020 (прийнятим 11.12.2020) №10 Полонська міська рада звільнила ОСОБА_1 11.12.2020 з посади заступника міського голови виконавчого комітету Полонської міської ради, у зв'язку з закінченням строку повноважень Полонської міської ради VII скликання та її виконавчого комітету.

Позивачка вказане рішення оскаржила до суду.

Досліджуючи правомірність спірного рішення, суд враховує таке.

Частиною 1 статті 10 Закону №280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з статтею 25 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пунктів 3, 5 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.

Частиною 1 статті 45 Закону №280/97-ВР встановлено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

За змістом статті 51 Закону № 280/97-ВР виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до формування нового складу виконавчого комітету.

Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.

До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости).

Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради.

Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Пунктом 3 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск є виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад.

За змістом частини 8 статті 45 Закону №280/97-ВР повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Водночас, відповідно до статті 1 Закону України від 07.06.2001 №2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі по тексту - Закон №2493-ІІІ) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно з статтею 3 Закону №2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

За приписами частини 1 статті 10 Закону №2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що пропозицію про персональний склад виконавчого комітету міської ради на розгляд ради вносить міський голова, водночас міська рада, яка здійснює функції і повноваження місцевого самоврядування від імені та в інтересах відповідної територіальної громади, має виключні повноваження утворювати та розпускати виконавчий орган, затверджувати та змінювати його персональний склад, а також припиняти повноваження окремих посадових осіб місцевого самоврядування.

Посада заступника міського голови є виборною посадою виконавчого комітету міської ради, на яку особа призначається шляхом затвердження міською радою. Оскільки призначення на вказану посаду (затвердження) є передусім результатом волевиявлення депутатів міської ради, то і звільнення з цієї посади відбувається за волевиявленням таких депутатів.

Позивачка, в свою чергу, займаючи виборну посаду, повинна бути звільнена з посади у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету Полонської міської ради VII скликання відповідно до положень статті 51 Закону №280/97-ВР.

Перша сесія Полонської міської ради VIII скликання відбулась 02.12.2020. Тобто повноваження Полонської міської ради VII скликання та її виконавчого комітету закінчились 02.12.2020.

Рішенням від 02.12.2020 №9 Полонська міська рада створила виконавчий комітет в кількості 37 осіб.

Рішення про утворення нового виконавчого комітету Полонської міської ради є самостійною та достатньою підставою для звільнення позивачки із займаної нею посади. Крім того, у цьому випадку обставини звільнення позивачки з посади не є такими, що виникли з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.

Після створення виконавчого комітету рішенням від 02.12.2020 №10 Полонська міська рада звільнила ОСОБА_1 з посади заступника міського голови виконавчого комітету Полонської міської ради, у зв'язку з закінченням строку повноважень Полонської міської ради VII скликання та її виконавчого комітету.

Тобто, з моменту прийняття рішення від 02.12.2020 №9 Полонська міська рада розпочала процедуру формування виконавчого комітету. Виконавчий комітет Полонської міської ради VII скликання припинив здійснювати свої повноваження також з 02.12.2020.

Позивачка не увійшла до складу нового виконавчого комітету, відповідно, не могла продовжувати виконання своїх повноважень. Тому спірне рішення про звільнення позивачки прийняте після рішення про створення виконавчого комітету новобраної міської ради, що не суперечить вимогам статті 51 Закону №280/97-ВР.

Суд також враховує, що відповідно до положень статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Суд під час судового розгляду може надавати правову оцінку процедурним порушенням під час прийняття спірного рішення. Однак доказів порушення процедури прийняття рішення від 02.12.2020 №10 позивачка не надала. В свою чергу, суд не може втручатись у дискреційні повноваження волевиявлення депутатів міської ради щодо прийняття будь-якого рішення.

В подальшому прийняття розпорядження від 16.12.2020 №342/2020-р про зупинення рішення від 02.12.2020 №9 та рішення від 30.12.2020 №3 щодо утворення виконавчого комітету з іншою кількістю осіб є продовженням процедури формування виконавчого комітету та відноситься також до дискреційних повноважень Полонської міської ради. Вказані рішення не можуть слугувати підставою для поновлення позивачки на займаній нею посаді.

З огляду на наведене, суд вважає, що звільнення позивачки у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету Полонської міської ради VII скликання, на підставі статті 51 Закону №280/97-ВР, є правомірним, ґрунтується на вимогах спеціального закону, яким регулюється проходження служби в органах місцевого самоврядування. Тому підстави для поновлення позивачки на посаді заступника міського голови виконавчого комітету відсутні.

Враховуючи викладене, у задоволенні позов слід відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Полонської міської ради про визнання рішення протиправним та поновлення на посаді відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )

Відповідач:Полонська міська рада (вул. Лесі Українки, 113, Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 , код ЄДРПОУ - 04060743)

Головуючий суддя О.Л. Польовий