Справа № 560/6556/20
іменем України
08 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , в якому просить визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення нарахування та виплати в період з 30.01.2020 по 07.09.2020 грошового забезпечення, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року) та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, встановлені у Додатках 1 та 14 до постанови КМУ № 704, зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити грошове забезпечення за період з 30.01.2020 по 07.09.2020 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року) та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, встановлені у Додатках 1 та 14 до постанови КМУ №704, з врахуванням виплачених сум. Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо не проведення нарахування та виплати в період з 08.09.2020 по 10.09.2020 грошового забезпечення, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року) та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, встановлені у Додатках 1 та 14 до постанови КМУ №704, та зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити грошове забезпечення за період з 08.09.2020 по 10.09.2020 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року) та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, встановлені у Додатках 1 та 14 до постанови КМУ №704, з врахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що звернувся до відповідачів із заявами, в яких просив здійснити перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням згідно з примітками до Додатків 1, 14 Постанови №704 виходячи із 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року. Листами від 15.09.2020 №1090 військова частина НОМЕР_1 та від 16.09.2020 №2407 військова частина НОМЕР_2 повідомили про відсутність підстав для нарахування та виплати грошового забезпечення відповідно до пункту 4 Постанови №704, чинної на момент її прийняття. Позивач вважає, що посадовий оклад та оклад за військовим званням має визначатися згідно з приміток до Додатків 1, 14 Постанови №704 виходячи із 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року. Неправильне визначення відповідачем розміру його посадового окладу за військовим званням також призвело до неправильного визначення розміру надбавки за вислугу років. Тому, не погоджуючись з такими діями відповідача звернувся до суду з цим позовом.
У поданих відзивах на позов відповідачі зазначили, що розмір посадового окладу та окладу за військовим званням позивача був правомірно визначений відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із застосуванням розміру прожиткового мінімуму. В задоволені позову просять відмовити.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 25 листопада 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_2 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Військова частина НОМЕР_2 надіслала клопотання про заміну відповідача - військової частини НОМЕР_1 у адміністративній справі №560/6556/20 на належного відповідача - військову частину НОМЕР_2 , в частині позовних вимог до військової частини НОМЕР_1 . Вказує, що згідно з спільною Директивою Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 04.03.2020 № Д 322/1/5дск "Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2020 році", наказу командувача Сил підтримки Збройних Сил України від 12.03.2020 № 16 дск "Про проведення додаткових організаційних заходів у Командуванні Сил підтримки Збройних Сил України в 2020 році" військова частина НОМЕР_1 з 30 листопада 2020 року розформована, правонаступником військової частини НОМЕР_1 визначено військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ).
Відповідно до положень статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне замінити відповідача військову частину НОМЕР_1 по адміністративній справі №560/6556/20 на належного відповідача, військову частину НОМЕР_2 , в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо не проведення нарахування та виплати в період з 30.01.2020 по 07.09.2020 грошового забезпечення, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року) та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, встановлені у Додатках 1 та 14 до постанови КМУ № 704 та зобов'язання нарахувати та виплатити грошове забезпечення за період з 30.01.2020 по 07.09.2020 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року) та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, встановлені у Додатках 1 та 14 до постанови КМУ №704, з врахуванням виплачених сум.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 08 вересня 2020 №26-РС звільнений з військової служби у запас за підпунктом "б" відповідно до частини п'ятої статті 26 закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Наказом командира військовій частині НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 10.09. 2020 №185 позивач з 10 вересня 2020 року виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Позивач звернувся із заявами до командира військової частини НОМЕР_1 про перерахунок та виплату його грошового забезпечення за період з 30.01.2020 по 07.09.2020 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2020 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, встановлені у Додатках 1 та 14 до постанови КМУ № 704 та командира військової частини НОМЕР_2 про аналогічний перерахунок за період служби з 08.09.2020 по 10.09.2020.
Листами від 15.09.2020 №1090, та від 16.09.2020 №2407 військові частини повідомили позивачу, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) ( пункт 4 ) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Крім того, військова частина НОМЕР_1 не має можливості здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених виходячи з розмірів зазначених у заяві, оскільки у військовій частині відсутні вказівка забезпечувального фінансового органу про визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовим званням виходячи з редакції пункту 4 Постанови №704, чинній на момент її прийняття, а також бюджетні асигнування у кошторисі військової частини.
Вважаючи дії відповідачів щодо відмови в проведенні нарахування та виплати в період грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 року) та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, встановлені у Додатках 1 та 14 до Постанови №704 протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою №704 з 01.03.2018 затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови №704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.
У пункті 1 приміток Додатку 1 до Постанови №704 передбачено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень. Аналогічний порядок визначення окладів за військовим (спеціальним) званням передбачений визначений у примітці Додатку 14 Постанови №704.
З 24 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), якою пункт 4 Постанови №704 викладений в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Водночас, редакція додатків 1, 12, 13, 14 до пункту 4 Постанови №704, якими передбачене застосування як розрахункової величини для визначення посадових окладів та окладів за військовим званням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), залишилась незмінною.
Отже, на час звернення позивача з заявою про перерахунок грошового забезпечення (вх №1-13 від 11.09.2020) Постанова №704 містила положення, які по різному регулювали порядок визначення розміру посадових окладів та окладів за військовим званням, зокрема: пункт 4 Постанови №704 передбачав визначення посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14, а додатки до зазначеного пункту передбачали визначення окладів шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06 вересня 2005 року № 870 затверджені Правила підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України (далі - Правила №870), які визначають загальні підходи до підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України (постанов і розпоряджень), їх форму, структуру та техніко-юридичні особливості розроблення з урахуванням нормопроектувальної техніки.
За змістом пункту 20 вказаних Правил у структурі проекту положення або іншого нормативно-правового акта, який передбачається затвердити постановою, в окремих випадках допускається, як виняток, застосування примітки (зноски) без нормативних положень.
Положеннями пункту 2.16 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року № 34/5, також передбачено, що включення до нормативно-правових актів приміток не допускається, за винятком випадків, якщо необхідно дати визначення будь-якого суміжного поняття або помістити короткий коментар, що допоможе точніше зрозуміти положення, викладені в структурній одиниці нормативно-правового акта. Примітки не повинні містити норм права.
Тобто, примітка до нормативно-правового акту не може містити норм права, має інформаційний характер, за своїм змістом та призначенням є такою, що роз'яснює механізм застосування норми права.
Отже, примітка до певної норми, яка суперечить змісту цієї норми, не може слугувати підставою для застосування як норма права, яка регулює певні правовідносини.
Суд також враховує, що пунктом 3 розділу II Прикінцеві та перехідні положення закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, який набрав чинності 01 січня 2017 року, встановлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду викладених у постанові від 11.12.2019 у справі №240/4946/18, щодо застосування норм права, а саме пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень закону України від 06.12.2016 року №1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", після набрання чинності цим Законом положення нормативно-правових актів щодо обчислення виплат у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають.
Отже, згідно з Постановою №704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є прожитковий мінімум для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11 лютого 2021 року у справі №240/11952/19.
Тому, відсутні правові підстави для обчислення позивачу розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність визначення розміру посадового окладу позивача та окладу за військовим званням. Тому, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Позивач , як учасник бойових дій, звільнений від сплати судового збору, тому розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )
Відповідач:
Головуючий суддя О.К. Ковальчук