Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
09 квітня 2021 року № 520/1596/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про визнання протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
03.02.2021 року ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, в якому просила суд:
- рішення від 08.10.2020 року за № Л-8-637/0/326-20-693/0/540-20 Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про відмову у наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визнати протравним;
- зобов'язати надати статус члена сім'ї загиблого (померлого) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 та неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що рішення від 08.10.2020 року за № Л-8-637/0/326-20-693/0/540-20 Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про відмову у наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на думку позивача, є протравним.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про визнання протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідач, Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою, в якій просила розглянути документи для отримання статусу члена сім'ї загиблого та надати роз'яснення чому заявник та її донька, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на сьогоднішній момент його не отримали. У разі відмови заявник просила роз'яснити підставу. В додатках до вказаної заяви зазначено: копія паспорту, копія ідентифікаційного номеру, копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про смерть, копія свідоцтва про народження, копія посвідчення учасника бойових дій.
Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради листом № Л-8-637/0/326-20-693/0/540-20 від 08.10.2020 року на заяву позивача повідомило, що відповідно до п.1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» зі змінами (далі - Закон) чинність цього Закону поширюється, зокрема на: сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів; сім'ї військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, які призивалися на збори військовозобов'язаних Міністерства оборони, органів внутрішніх справ і державної безпеки колишнього Союзу PCP і загинули (померли) під час виконання завдань по охороні громадського порядку при надзвичайних ситуаціях, пов'язаних з антигромадськими проявами; сім'ї осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі. Зазначено, що відповідно до п. 4 ст.10 Закону чинність цього Закону поширюється, зокрема на дітей померлих учасників бойових дій, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти у закладах професійної (професійно - технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення цих закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років. Повідомленого, що іншого чинним законодавством не передбачено. Вказано, що згідно з наданими заявником документами її чоловік ОСОБА_3 , учасник бойових дій помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Також, зазначено, що відповідно до постанови, яку видано військово-лікарською комісією ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області», причинно-наслідковий зв'язок між захворюванням та смертю у лейтенанта поліції ОСОБА_3 , 1988 року народження: захворювання, яке призвело до смерті (ІНФОРМАЦІЯ_4) «Гостре порушення кровообігу, обумовлене кардіоміопатією неуточненою» ТАК, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Вказано, що чоловік позивача отримав захворювання саме під час проходження служби в органах внутрішніх справ, а не під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) як зазначається у ст. 10 Закону. Крім того, зазначено, що враховуючи надані заявником документи, встановити їй статус особи, на яку поширюється саме чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», немає правових підстав. Що стосується доньки заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , інформовано, що у разі, якщо вона буде навчатися за денною або дуальною формами здобуття освіти у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти до закінчення цих закладів освіти, але не довше ніж до досягнення нею 23 років, вона або її законний представник може, як донька померлого учасника бойових дій, звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації для можливого встановлення їй статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та видачі відповідного посвідчення на період навчання. Повідомлено, що у разі не згоди з наданими роз'ясненнями заявник має право оскаржити їх у порядку підлеглості вищому органу чи посадовій особі або у судовому порядку.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» № 3551-XII від 22 жовтня 1993 року визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Порядок надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", деяким категоріям осіб затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 740 (далі по тексту - Порядок №740) визначає процедуру надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон), деяким категоріям осіб.
Відповідно п.5 Порядку №740 для встановлення статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, членам сімей загиблих, померлих (тих, що пропали безвісти) осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, необхідно подати структурному підрозділу місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення заяву і документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку.
Так, позивачем подано до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради заяву про встановлення позивачу та її доньці статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війні гарантії їх соціального захисту».
Згідно з п.6 Порядку №740 рішення про встановлення статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, приймається структурними підрозділами місцевих держадміністрацій з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання у місячний строк з дати подання документів. Відсутність документів, визначених пунктом 4 цього Порядку, та їх недостовірність є підставою для відмови в наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону.
Таким чином, відповідач за результатом розгляду заяви позивача мав прийняти відповідне рішення.
Відповідач на заяву позивача надав відповів листом № Л-8-637/0/326-20-693/0/540-20 від 08.10.2020 року.
У вказаному листі зазначено, що звернення щодо встановлення позивачу та її доньці статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війні гарантії їх соціального захисту» розглянуто.
Тобто, відповідачем розглядалась саме заяву про встановлення позивачу та її доньці статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війні гарантії їх соціального захисту».
Проте, зі змісту листа відповідача № Л-8-637/0/326-20-693/0/540-20 від 08.10.2020 року не вбачається ознак прийнятого ним рішення.
Так, відповідачем вказано: "враховуючи надані документи, встановити статус особи, на яку поширюється саме чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на жаль, немає правових підстав".
Більш того, у вказаному листі вказано, що у разі не згоди з наданими роз'ясненнями позивач має право оскаржити їх у порядку підлеглості вищому органу чи посадовій особі або у судовому порядку.
Проте, згідно п.6 Порядку №740 рішення структурного підрозділу місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення може бути оскаржене в судовому порядку.
При цьому, зауважень щодо переліку доданих до вказаної заяви документів або їх недостовірність відповідачем в листі № Л-8-637/0/326-20-693/0/540-20 від 08.10.2020 року не вказано.
Крім того, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив ,що відповідь на заяву позивача було надано листом з роз'ясненнями.
Таким чином, відповідачем на заяву позивача надано роз'яснення, а не прийнято відповідне рішення.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено прийняття відповідного рішення за результатом розгляду заяви позивача.
Отже, відповідачем не було прийнято відповідного рішення за результатами розгляду заяви позивача.
За таких обставин, суб'єктом владних повноважень допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви позивача про встановлення їй та її доньці статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війні гарантії їх соціального захисту».
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на встановлену бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо розгляду заяви позивача, суд приходить до висновку, що для ефективного захисту прав позивача є підстави для виходу за межі позовних вимог та задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо не прийняття відповідного рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 про встановлення їй та її доньці статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війні гарантії їх соціального захисту» та зобов'язання Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення їй та її доньці статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війні гарантії їх соціального захисту» з урахуванням висновків суду та прийняти відповідне рішення.
Враховуючи те, що рішення відповідачем за результатами розгляду заяви позивача не приймалося, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протравним рішення від 08.10.2020 року за № Л-8-637/0/326-20-693/0/540-20 Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про відмову у наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов'язання надати статус члена сім'ї загиблого (померлого) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 та неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (61060, м. Харків, пр. Льва Ландау 48) про визнання протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо не прийняття відповідного рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 про встановлення їй та її доньці статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війні гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення їй та її доньці статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війні гарантії їх соціального захисту» з урахуванням висновків суду та прийняти відповідне рішення.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196653, 61060, м. Харків, пр. Льва Ландау 48) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.