Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
08 квітня 2021 року № 520/18984/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області:
- щодо відмови в обчисленні, перерахунку та виплаті позивачу пенсії з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року у відповідності до вимог статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.92 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.91 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також у зв'язку з підвищенням розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12 травня 2020 року за справою № 520/4329/2020 згідно з оновленими виправленими довідками ХОВК від 26 жовтня 2020 року № ФХ-111468, Законів України від 7 грудня 2017 року № 2246-VIII “ Про Державний бюджет України на 2018 рік”, від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII “Про державний бюджет України на 2019 рік”, від 14 листопада 2019 року № 294-IX “Про державний бюджет України на 2020 рік”;
- щодо відмови в виплаті позивачу з 01 січня 2018 року різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року N 2050-III “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати”;
- щодо відмови відповідно до статті 24 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, протягом п'яти робочих днів, після надходження від Харківського обласного військового комісаріату повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року, подати до Харківського обласного військового комісаріату списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5), в тому числі позивача.
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області:
- обчислити, перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року у відповідності до вимог статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.92 року N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.91 N 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також у зв'язку з підвищенням розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12 травня 2020 року за справою № 520/4329/2020 згідно з оновленими виправленими довідками ХОВК від 26 жовтня 2020 року № ФХ-111468, Законів України від 7 грудня 2017 року № 2246-VIII “ Про Державний бюджет України на 2018 рік”, від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII “Про державний бюджет України на 2019 рік”, від 14 листопада 2019 року № 294-IX “Про державний бюджет України на 2020 рік”;
- виплатити позивачу з 01 січня 2018 року різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року N 2050-III “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати”;
- провести дії, визначені законодавством, відповідно до статей 17, 24 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, а саме:
а). протягом п'яти робочих днів, після надходження від ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року, подати до Харківського обласного військового комісаріату списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5), в тому числі позивача.
б). не пізніше 10 днів після одержання від ІНФОРМАЦІЯ_1 списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі позивача, з зазначеними у них змінами розмірів видів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій, провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року, з подальшої виплатою перерахованої пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
- при отриманні від Харківського обласного військового комісаріату оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, як додаткових документів, які впливають на розмір пенсії позивача, виданих на законних підставах відповідно до законодавства, обчислювати, перераховувати та виплачувати позивачу пенсії відповідно до законодавства України в “автоматичному” режимі без зустрічних дій позивача. При необхідності перевіряти вищевказані довідки;
подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 КАС України;
у разі необхідності вийти за межі заявлених вимог для повного захисту прав та інтересів.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не перерахунку пенсії в розмірі обчисленому з грошового забезпечення відповідно до довідок ХОВК.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, я у якому проти задоволення позовних вимог заперечував зазначивши, що у спірних правовідносинах діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, тоді як ц позивача відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що позивач, відповідно до положень Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ) з 2004 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років.
29 листопада 2019 роки позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив: оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та з на 01 січня 2019 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року та на 01 січня 2019 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти; надалі оформляти та надавати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня кожного календарного року відповідно до додатків 1 та 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, до внесення змін до чинного законодавства.
Листом від 10.01.2020 повідомлено позивача, що підстав для складання довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби, немає.
Не погоджуючись з вказаним ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом та рішенням від 12.05.2020 у справі 520/4329/2020 , в тому числі зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених законом на 01 січня 2018 року, на 01 січня 2019 року та на 01 січня 2020 року шляхом множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.
Рішення набуло законної сили та ХОВК складено та направлено на адресу ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення , що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному за рішенням КМУ від 26.10.2020 № ФХ 111468 .
24 листопада 2020 року позивачем направлено заяву до ГУ ПФУ заяву, якій позивач просив: - обчислити, перерахувати та виплатити заявнику пенсію з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року у відповідності до вимог статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.92 року N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.91 N 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також у зв'язку з підвищенням розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12 травня 2020 року за справою № 520/4329/2020 згідно з оновленими виправленими довідками ХОВК від 26 жовтня 2020 року № ФХ-111468, Законів України від 7 грудня 2017 року № 2246-VIII « Про Державний бюджет України на 2018 рік», від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про державний бюджет України на 2019 рік», від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про державний бюджет України на 2020 рік»; - виплатити заявнику з 01 січня 2018 року різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року N 2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»; - провести дії, визначені законодавством, відповідно до статей 17, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, а саме: а). Протягом п'яти робочих днів, після надходження від ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року, подати до Харківського обласного військового комісаріату списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5), в тому числі заявника. б). Не пізніше 10 днів після одержання від Харківського обласного військового комісаріату списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі заявника, з зазначеними у них змінами розмірів видів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій, провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року, з подальшої виплатою перерахованої пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. - при отриманні від Харківського обласного військового комісаріату оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, як додаткових документів, які впливають на розмір пенсії позивача, виданих на законних підставах відповідно до законодавства, обчислювати, перераховувати та виплачувати позивачу пенсії відповідно до законодавства України в «автоматичному» режимі без зустрічних дій заявника. При необхідності перевіряти вищевказані довідки.
24 грудня 2020 року позивач отримав відповідь ГУ ПФУ за №10465-15813/Д-02/8-2000/20 від 22.12.2020р. , у якій зазначено, що провести перерахунок пенсії, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яку надано ІНФОРМАЦІЯ_3 , на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 року по справі № 520/4329/2020, яка надійшла до головного управління та зареєстрована 10.11.2020 № 9050, немає законних підстав. Зобов'язань щодо перерахунку пенсії на головне управління зазначеним вище судом не покладено.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Стаття 51 Закону №2262-ХІІ визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин третьої - четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи (індивідуальний порядок) , так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ (централізований порядок).
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що у відповідача на підставі довідок ХОВК від 26.10.2020 № ФХ -111468 про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020 виник обов'язок проведення перерахунку пенсії. Проте, зазначений обов'язок виконаний відповідачем не був.
За таких обставин, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті позивачу пенсії в розмірі обчисленого з грошового забезпечення визначеного ХОВК у довідках від 26.10.2020 № ФХ-111468
Враховуючи вищевикладене, суд для ефективного захисту порушених прав позивача вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати, нарахувати та виплатити пенсію, розмір якої обчислений з грошового забезпечення визначеного ІНФОРМАЦІЯ_4 у довідках від 26.10.2020 № ФХ-111468.
Продовжуючи розгляд справи, стосовно позовних вимог щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходу суд зазначає наступне. Так, питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та відповідно до ч. 1 зазначеного Закону підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно з ч. 2 вказаного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
У свою чергу, відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Статтею 3,4 закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» визначено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться). Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Таким чином, компенсація втрати частини доходів нараховується та виплачується на вже нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України.
При цьому, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію особа набуває в момент отримання доходу.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. При цьому, закон України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», пов'язує виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу.
Враховуючи, що виплата суми недоплаченої частини основного розміру пенсії на даний час позивачу не проведена, суд звертає увагу на відсутність виплати основної суми доходу в розумінні Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», за наявності якої можлива виплата суми компенсації.
Отже, оскільки позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми пенсії, суд зазначає про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині, враховуючи їх передчасність.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 17.09.2020 у справі № 300/544/19, від 04 березня 2021 року у справі №520/34/17.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною відмови відповідно до статті 24 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, протягом п'яти робочих днів, після надходження від Харківського обласного військового комісаріату повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року, подати до Харківського обласного військового комісаріату списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5), в тому числі позивача та зобов'язання - провести дії, визначені законодавством, відповідно до статей 17, 24 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, а саме: а). протягом п'яти робочих днів, після надходження від Харківського обласного військового комісаріату повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року, подати до Харківського обласного військового комісаріату списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5), в тому числі позивача; б). не пізніше 10 днів після одержання від Харківського обласного військового комісаріату списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі позивача, з зазначеними у них змінами розмірів видів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій, провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року, з подальшої виплатою перерахованої пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Як вже зазначалось вище, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи (індивідуальний порядок) , так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ (централізований порядок).
Суд зауважує, що вказаний алгоритм дій регулює проведення «централізованого перерахунку пенсії» відповідно до якого, що Міністерство оборони повідомляє ПФУ про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, ПФУ повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Матеріали справи не містять доказів про те, що ГУ ПФУ повідомлялось уповноваженими органами про підстави перерахунку пенсії позивачу, а отже , як наслідок, відсутнє порушення відповідачем вимог п.17, 24 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1
Щодо позовної вимоги стосовно зобов'язання відповідача при отриманні від Харківського обласного військового комісаріату оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, як додаткових документів, які впливають на розмір пенсії позивача, виданих на законних підставах відповідно до законодавства, обчислювати, перераховувати та виплачувати позивачу пенсії відповідно до законодавства України в “автоматичному” режимі без зустрічних дій позивача. При необхідності перевіряти вищевказані довідки.
Суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Гарантоване ст.55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб факт порушення був обґрунтованим.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Визначення обсягу вимог, що підлягають судовому захисту є диспозитивним правом позивача. При цьому, підстави, з якими позивач пов'язує виникнення у нього права на звернення до суду і для задоволення його вимог, визначаються позивачем самостійно. Суд під час прийняття постанови вирішує, зокрема, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються і яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин (стаття 244 КАС України).
Враховуючи вищезазначене, судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Зважаючи на ті обставини, що вимога позивача в подальшому здійснювати перерахунок пенсії звернена на майбутнє, на час звернення позивача до суду відсутні підстави вважати, що такі перерахунку не будуть здійснені, суд приходить до висновку, що право позивача в цій частині вимог порушено не було, отже підстави для задоволення позову в цій частині відсутні.
Крім того, позивач, звертаючись до суду із позовом, порушив питання, що стосується здійснення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Відповідно до ч. 1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи ст.2,3,14 КАС України щодо обов'язковості судових рішень, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання.
Згідно частини 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в обчисленні, перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії у відповідності до вимог статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.92 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.91 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" , з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідок ХОВК від 26 жовтня 2020 року № ФХ-111468 з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у відповідності до вимог статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.92 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.91 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" , з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідок ХОВК від 26 жовтня 2020 року № ФХ-111468 з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року.
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області судовий збір у розмір 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Зоркіна Ю.В.