з питань визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду
08 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/10038/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, вчиненої на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області, пенсійний орган) про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області від 12 травня 2020 року №7/97; зобов'язати відповідача провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області від 12 травня 2020 року №7/97; зобов'язати відповідача виплатити одним платежем різницю між фактично отриманою пенсією і належним за законом розміром пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області від 12 травня 2020 року №7/97 за період із квітня 2019 року до дня здійснення фактичного перерахунку пенсії згідно довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області від 12 травня 2020 року №7/97.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року; зобов'язано відповідача провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією і належним за законом розміром пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року за період із квітня 2019 року до дня здійснення фактичного перерахунку пенсії. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (арк. спр. 56-61).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року апеляційну скаргу ГУ ПФУ у Волинській області залишено без задоволення, а рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року - без змін (арк. спр. 84-89).
Позивачем 29 березня 2021 року подано до суду заяву в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області, вчиненої на виконання рішення суду у даній справі. Вказана заява мотивована тим, що відповідач як боржник відмовляється виконувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі №140/10038/20 як в добровільному порядку, так і в примусовому. Вказує, що відповідач безпідставно стверджує, що вказане рішення ним виконано, оскільки ОСОБА_1 не сплачено боргу в сумі 119604,50 грн та у листі ГУ ПФУ у Волинській області від 11 березня 2021 року №0300-0307-5/11847 не визначено чіткого порядку та строків виконання зобов'язань щодо виплати заборгованості.
З урахування зазначеного позивач просить постановити відповідачу окрему ухвалу, про результати розгляду та виконання вимог якої повідомити Волинський окружний адміністративний суд протягом 10 днів після її отримання (арк. спр. 100-105).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2021 року прийнято до розгляду вказану заяву та її розгляд ухвалено здійснювати в порядку письмового провадження та запропоновано ГУ ПФУ у Волинській області подати письмові пояснення щодо поданої заяви та їх документальне підтвердження, встановивши строк для подання до суду пояснень та документів (разом із доказом направлення їх копій заявнику) - до 08 квітня 2021 року (арк. спр. 115).
ГУ ПФУ у Волинській області у поданих до суду 08 квітня 2021 року поясненнях на заяву про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії повідомляє, що перерахунок пенсії позивача здійснено в добровільному порядку, в результаті проведеного перерахунку розмір пенсія складає 5698,03 грн та виплату пенсії в новому розмірі проведено у лютому 2021 року, а виплата заборгованості за період з 01 квітня 2019 року по 31 січня 2021 року в сумі 53606,66 грн буде здійснена в межах бюджетних асигнувань на цю мету. Вказує, що бюджетом ПФУ на 2020 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року №22 з врахуванням Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» було передбачено видатки по погашенню заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України для всіх органів Пенсійного фонду в розмірі 200 млн.грн. При цьому заборгованість за рішеннями судів станом на 01 січня 2021 року лише в області становила 57,8 млн. грн. Відповідачем 24 березня 2021 року направлено до ПФУ запит про виділення коштів на виконання Рішення Волинського |окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі №140/10038/20, однак виділення коштів із Державного бюджету для фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу ПФУ, оскільки дана ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі. З урахуванням зазначеного відповідач уважає, що ним здійснено всі залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення суду у даній праві (арк. спр. 121-124).
Відповідно до частини п'ятої статті 383 КАС України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Відтак, заяву позивача про визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу, вчиненої на виконання рішення суду, розглянуто в порядку письмового провадження в десятиденний строк з дня її отримання.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява позивача про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області, вчиненої на виконання рішення суду в адміністративній справі, слід залишити без задоволення з огляду на наступне.
Як установлено судом рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії було задоволено частково та зобов'язано відповідача провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією і належним за законом розміром пенсії за період із квітня 2019 року до дня здійснення фактичного перерахунку пенсії.
На виконання рішення суду у даній справі, Волинський окружний адміністративний суд видав позивачу виконавчий лист від 14 січня 2021 року №752/2021 (арк. спр. 106).
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 24 лютого 2021 року за вказаним виконавчим листом відкрито виконавче провадження №64616094 (арк. спр. 107).
Відповідно до частини першої статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно із статтею 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями статті 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Таким чином, судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню стороною, на яку покладено такий обов'язок. Відтак, учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Відповідно до частини першої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Частиною третьою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
У поданій заяві, ОСОБА_1 вказує, що протиправна бездіяльність пенсійного органу полягає в нездійсненні виплати на її користь перерахованої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 січня 2021 року в розмірі 119604,50 грн на підставі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі №140/10038/20.
Правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Разом з тим, суд зауважує, що для визнання дій або бездіяльності протиправними недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання відповідачем обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправності дій або бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність таких дій для прав та інтересів заінтересованої особи.
Як убачається із матеріалів справи, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 11 березня 2021 року №0300-0307-5/11847 повідомило державного виконавця, про те, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі №140/10038/20 в добровільному порядку проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 . Перерахований розмір пенсії становить 5698, 03 грн і виплачується з 01 лютого 2021 року. Виплата заборгованості за період з 01 січня 2016 року по 31 січня 2021 року в розмірі 119604,50 грн буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету (арк. спр. 109).
Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів державного бюджету у межах виділених асигнувань.
Згідно підпунктів 4-5, 8 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22 грудня 2014 року, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486 територіальні органи пенсійного фонду відповідно до покладених на них завдань: забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків.
Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів з державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої, другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно пунктів 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 затверджено Порядок виплати пенсій, нарахованих на виконання рішенням суду (далі - Порядок №649) та установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до цього Порядку.
Зазначений Порядок застосовується не до всіх судових рішень, за якими боржником є орган Пенсійного фонду України, а лише до тих, за якими на такого суб'єкта владних повноважень покладено зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету.
Відповідні правові висновки містяться у постанові Верховного Суду від 30 вересня 2019 року у справі № 440/85/19.
Таким чином, для врегулювання спірних правовідносин необхідно керуватися вимогами Порядку, який (згідно положень пункту першого) визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Пунктом 4 Порядку визначено, що черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до пункту 5 Порядку, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з пунктом 6 Порядку, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 10 Порядку передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідач при виконанні рішення суду, як орган державної влади зобов'язаний діяти лише в межах чинного законодавства, дотримуючись, зокрема, вимог зазначеного вище Порядку.
Враховуючи викладене, на думку суду, відсутня протиправна бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області, так як фінансування пенсії позивачу здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та фінансування таких виплат не залежить від волі вказаного суб'єкта.
Також як убачається із листа ГУ ПФУ у Волинській області від 24 березня 2021 року №0300-0404-5/13967, заборгованість по виплаті пенсії ОСОБА_1 за період 01 січня 2016 року по 31 січня 2021 року в розмірі 119604,50 грн внесена відповідачем до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (реєстраційний номер 87744) (арк. спр. 126-127).
Відтак, у ході судового розгляду не було встановлено вини та умислу у навмисному невиконанні рішення суду з боку ГУ ПФУ у Волинській області, оскільки відповідачем було здійснено всі залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення суду у даній справі.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2020 року у справі №1.380.2019.006002, від 29 жовтня 2020 року у справі №463/925/17.
Окрім того, як убачається із перерахунку пенсії позивача у пенсійній справі №0303004200-МВС, відповідачем на виконання рішення суду було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , перерахований розмір пенсії становить 5698,03 грн і виплачується з 01 лютого 2021 року, тобто ГУ ПФУ у Волинській області вчинено відповідні дії, натомість згідно із загальними засадами права, бездіяльність - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини шостої статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи - позивача, суд залишає заяву без задоволення.
Стосовно винесення окремої ухвали, то суд зазначає, що винесення окремих ухвал віднесено до повноважень суду. Оцінивши фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про відсутність станом на час розгляду заяви підстав для винесення окремої ухвали відповідно до статті 249 КАС України.
На підставі викладеного вище, на думку суду, у спірних відносинах відсутня протиправна бездіяльність відповідача щодо виконання судового рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі №140/10038/20 в частині невиплати пенсії на суму 119604,50 грн, що зумовлює відсутність правових підстав для задоволення заяви позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду, у зв'язку із чим суд залишає подану заяву без задоволення.
Керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, вчиненої на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.І. Смокович