Рішення від 05.04.2021 по справі 520/1173/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 р. № 520/1173/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Горшкової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Бондара О.В.,

представника позивача - Шерстюка Р.В.,

представників відповідача - Третьякова О.М., Курган Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління освіти Чугуївської міської ради до Північно-східного офісу Держаудитслужби України про визнання протиправним та скасування висновку, -

ВСТАНОВИВ:

Управління освіти Чугуївської міської ради звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби від 15.01.2021 про результати моніторингу закупівлі №UA-2020-12-07-006859-с, яка проведена Управлінням освіти Чугуївської міської ради;

- стягнути з Північно-східного офісу Держаудитслужби витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 07.12.2020 позивачем на електронному ресурсі Ргоzогго було оголошено проведення тендеру на закупівлю закупівлі "Електрична енергія (код Єдиного закупівельного словника, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі ДК 021:2015 -09310000-5-Електрична енергія)", код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія". За результатами проведеної процедури закупівлі обрано переможця тендеру - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕРНЕРІНГ", з яким позивач уклав договір № 19 від 15.01.2021. Поряд із тим, 05.01.2021 начальником Північно-східного офісу Держаудитслужби прийнято рішення про початок моніторингу процедури закупівлі. За результатами моніторингу на сайті Ргоzогго 15.01.2021 розміщено висновок про результати моніторингу закупівлі, згідно якого за результатами моніторингу встановлена невідповідність тендерної пропозиції учасника-переможця Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕРНЕРІНГ" умовам тендерної документації. З висновком відповідача позивач не погоджується, оскільки вважає, що такі висновки не відповідають нормам матеріального права, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 08.02.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою суду від 05.04.2021 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначив, що за результатами проведення моніторингу процедури закупівлі позивачем "Електрична енергія (код Єдиного закупівельного словника, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі ДК 021:2015-09310000-5-Електрична енергія)", код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія" встановлено невідповідність тендерної пропозиції учасника-переможця Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРНЕРІНГ". Так, додаток 3 до тендерної документації передбачає застосування заходів захисту довкілля, при цьому не зазначено, які маркування, протоколи випробувань або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам, чим порушено частину 5 статті 23 Закону України "Про публічні закупівлі". Крім того, первинна та остаточна пропозиція учасника-переможця не відповідала інформації, зазначеній у формі "Тенедерна пропозиція", яка надана у складі тендерної пропозиції учасника-переможця. Таким чином, при винесенні спірного висновку, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, у зв'язку із чим, просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та надані до суду докази, встановив наступне.

Судом встановлено, що 07 грудня 2020 року Управлінням освіти Чугуївської міської ради на електронному ресурсі Ргоzогго оголошено проведення тендеру на закупівлю "Електрична енергія (код Єдиного закупівельного словника, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі ДК 021:2015-09310000-5-Електрична енергія)", код ДК 021:2015-09310000-5 - Електрична енергія".

Дана закупівля була розміщена в електронному вигляді на офіційній веб-сторінці системи "prozorro" за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-12-07-006859-с.

Участь в закупівлі прийняло Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕРНЕРІНГ", яке було визнано переможцем даних торгів.

Станом на 15.01.2021 процедура закупівлі завершена та позивачем укладено договір поставки з переможцем Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕРНЕРІНГ" на постачання електричної енергії споживачу № 19 від 15.01.2021.

Судом встановлено, що 05.01.2021 Північно-східним офісом Держаудитслужби прийнято рішення про початок моніторингу процедури закупівлі "Електрична енергія (код Єдиного закупівельного словника, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі ДК 021:2015-09310000-5-Електрична енергія)", код ДК 021:2015-09310000-5-Електрична енергія".

За результатами моніторингу Північно-східним офісом Держаудитслужби на сайті Ргоzогго 15.01.2021 розміщено висновок № 31-41/3 про результати моніторингу закупівлі за результатами публічної закупівлі Управлінням освіти Чугуївської міської ради "Електрична енергія (код Єдиного закупівельного словника, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі ДК 021:2015-09310000-5-Електрична енергія)", код ДК 021:2015-09310000-5-Електрична енергія" (ID процедури закупівлі UA-2020-12-07-006859-с).

Згідно висновку за результатами моніторингу встановлена невідповідність тендерної пропозиції учасника-переможця Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРНЕРІНГ" умовам тендерної документації.

Так, за результатами моніторингу питання правильності розміщення інформації про публічну закупівлю встановлено порушення пункту 3 частини 2 статті 21 Закону України "Про публічні закупівлі". За результатами аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону встановлено порушення частини 5 статті 23 Закону України "Про публічні закупівлі". За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції встановлено порушення статті 5 та пункту 2 частини 1 статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі".

З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Північно-східний офіс Держаудитслужби зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема шляхом відміни тендеру відповідно до вимог пункту другого частини першої статті 32 Закону та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Не погоджуючись з висновком Північно-східного офісу Держаудитслужби, позивачем подані заперечення шляхом розміщення на сайті Ргоzогго 20.01.2021, поряд із тим, за результатами заперечень рішення не прийнято, у зв'язку із чим, Управління освіти Чугуївської міської ради звернулось до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи даний адміністративний спір, суд зазначає наступне.

Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 43 від 03.02.2016 (далі - Положення), визначено, що Державна аудиторська служба України (далі - Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Пунктом 7 Положення встановлено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні, визначені Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".

Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Згідно статті 5 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі" № 922, проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.

Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Частиною 1 статті 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи.

Згідно з частиною 2 статті 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі" рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох із таких підстав:

1) дані автоматичних індикаторів ризиків;

2) інформація, отримана від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;

5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 9 цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі" таке рішення про початок моніторингу закупівлі оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі.

Відповідно до частини 4 статті 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі" строк здійснення моніторингу закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з дати оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в електронній системі закупівель.

Згідно з частинами 6, 7 статті 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі" за результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У висновку обов'язково зазначаються:

1) найменування замовника, щодо якого здійснювався моніторинг закупівлі, його ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, місцезнаходження;

2) найменування предмета закупівлі та його очікувана вартість;

3) унікальний номер оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу;

4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу закупівлі;

5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю необхідною для більш детального опису результатів моніторингу закупівлі.

Якщо за результатами моніторингу закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Враховуючи, що підставою для звернення до суду з даним позовом стала незгода позивача з висновком про результати моніторингу по суті виявлених порушень законодавства в сфері закупівель, суд вважає за необхідне розглянути виявлені порушення, проаналізувавши аргументи сторін, визначивши нормативно правове регулювання та навівши мотивовану оцінку.

Досліджуючи зміст спірного висновку та надаючи оцінку встановленим відповідачем порушенням частини 5 статті 23 Закону України "Про публічні закупівлі", суд зазначає наступне.

Суд відзначає, що згідно вказаної норми замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам.

Маркування, протоколи випробувань та сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством.

З аналізу частини 5 статті 23 Закону України "Про публічні закупівлі" вбачається, що вимога про підтвердження відповідності товарів або послуг екологічним чи іншим характеристикам не є обов'язковою.

Як вбачається з електронного ресурсу Ргоzогго (закупівля №UA-2020-12-07-006859-с) пункт 6 розділу III тендерної документації містить наступну інформацію: інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим даною тендерною документацією (Додаток 3 до тендерної документації).

Отже, позивач у тендерній документації не встановлював екологічних характеристик товару, через що відсутні підстави для зазначення, які маркування, протоколи випробувань або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі екологічним характеристикам, через що суд не погоджується з висновком відповідача про порушення частини 5 статті 23 Закону України "Про публічні закупівлі".

Щодо порушення пункту 3 частини 2 статті 21 Закону України "Про публічні закупівлі", суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 21 Закону України "Про публічні закупівлі" оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити наступну інформацію кількість та місце поставки товарів, обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг.

Як вбачається із оголошення про проведення тендеру на закупівлю закупівлі "Електрична енергія (код Єдиного закупівельного словника, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі ДК 021:2015 -09310000-5-Електрична енергія)", код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія", позивачем зазначено кількість/обсяг товару -287750 кіловат, місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг - 63503, Україна, Харківська область, м. Чугуїв, за адресами закладів освіти м. Чугуєва та Управління освіти Чугуївської міської ради.

Крім того, пункт 4 розділу I тендерної документації містить інформацію про предмет закупівлі, а саме: назва предмета закупівлі - "Електрична енергія (код Єдиного закупівельного словника, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі ДК 021:2015 - 09310000-5- Електрична енергія)", код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія; опис окремої частини (частин) предмета закупівлі (лота), щодо якої можуть бути подані тендерні пропозиції - учасник подає тендерну пропозицію щодо всього предмету закупівлі, визначеного у Додатку 3 до цієї Тендерної документації. Опис окремої частини (частин) предмета закупівлі (лота) - не передбачено; місце, кількість, обсяг поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) - місце надання послуг, кількість, обсяг та вимоги до предмета закупівлі визначені у Додатку 3 до тендерної документації; строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) - з моменту укладання договору, але не раніше 01.01.2021 по 01.07.2021.

Так, Додаток 3 Тендерної документації містить повну інформацію щодо кількості та місця поставки товарів, обсягу і місця виконання робіт чи надання послуг із повним переліком об'єктів замовника, куди необхідно поставити товар:

- Чугуївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1 імені І.Ю. Рєпіна Чугуївської міської ради Харківської області, вул. Гвардійська, буд. 20, м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Чугуївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 Чугуївської міської ради Харківської області, вул. Гвардійська, буд. 34, м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Чугуївська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №4 Чугуївської міської ради Харківської області, вул. Зароженська, буд. 14, м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Чугуївський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа I-III ступенів - гімназія №5 Чугуївської міської ради", пл. Уланська, буд. 1А, м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Чугуївський навчально-виховний комплекс №6 імені тричі героя Радянського союзу І.М. Кожедуба Чугуївської міської ради Харківської області, мікрорайон "Авіатор", буд. 58-А, м. Чугуїв, Харківська область, 63500;

- Чугуївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7 Чугуївської міської ради Харківської області, пл. Матросова, буд. 1, м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Чугуївський навчально-виховний комплекс "Дошкільний навчальний заклад-загальноосвітня школа I-III ступенів" №8 Чугуївської міської ради , вул. Червономанєжна, буд. 18, м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Клугино-Башкирівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чугуївської міської ради Харківської області, вул. Горішного, м. Чугуїв, Харківська область, 63505;

- Чугуївський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №1 Чугуївської міської ради Харківської області, мікрорайон "Авіатор", буд. 154-А, м. Чугуїв, Харківська область, 63501;

- Чугуївський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №2 Чугуївської міської ради Харківської області, вул. Осинівська, буд. 48, м. Чугуїв, Харківська область, 63501;

- Чугуївський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №3 Чугуївської міської ради Харківської області, вул. Героїв Чорнобильців, буд. 1, м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Чугуївський дошкільний навчальний заклад (ясел-садок) №4 Чугуївської міської ради Харківської області, пров. Мічуріна, буд. 6, м. Чугуїв, Харківська область, 63506;

- Чугуївський дошкільний навчальний заклад (ясла - садок) № 8 Чугуївської міської ради Харківської області, вул. Старонікольська, буд. 23-а, м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Чугуївський дошкільний навчальний заклад (ясла - садок) № 12 комбінованого типу Чугуївської міської ради Харківської області, вул. Харківська, буд. 132Г , м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Чугуївський будинок дитячої та юнацької творчості Чугуївської міської ради Харківської області, вул. Харківська, буд. 112, м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Чугуївський центр туризму та краєзнавства Чугуївської міської ради Харківської області, вул. Кожедуба, буд. 17 Б, м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Адміністративна будівля стадіону "ОЛІМП", вул. Гвардійська, буд. 48Б, м. Чугуїв, Харківська область, 63503;

- Управління освіти Чугуївської міської ради Харківської області, вул. Старонікольська, буд. 20, м. Чугуїв, Харківська область, 63503.

Тендерна документація - це, по суті, інструкція, на підставі якої постачальники будуть готувати свої пропозиції, в якій прописуються кваліфікаційні критерії до постачальників, технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, проект договору, критерії та методику оцінки тендерних пропозицій, інформацію про мову, валюту тощо.

Під час створення та публікації оголошення про закупівлю замовник вносить в нього лише основні дані про свою закупівлю, інформацію про предмет закупівлі, терміни періоду подачі пропозиції тощо, а також, замовник прикріплює тендерну документацію, де більш детально прописані вимоги до пропозицій постачальників.

Тобто, тендерна документація є невід'ємною частиною оголошення про закупівлю.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оголошення Управління освіти Чугуївської міської ради містить повну інформацію щодо кількості та місця поставки товару із повним переліком об'єктів замовника, куди необхідно його поставити.

Враховуючи викладене, суд вважає необґрунтованим висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби щодо порушення позивачем пункту 3 частини 2 статті 21 Закону України "Про публічні закупівлі".

Крім того, суд зазначає, що у висновку Північно-східного офісу Держаудитслужби від 15.01.2021 про результати моніторингу закупівлі №UA-2020-12-07-006859-с не зазначено конкретно, що саме замовник не вказав у оголошені: кількість чи місце поставки товарів.

Щодо порушення статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" та пункту 2 частини 1 статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі", суд зазначає наступне.

Статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до висновку Північно-східного офісу Держаудитслужби від 15.01.2021 за результатом моніторингу тендерної пропозиції ТОВ "ЕРНЕРІНГ" встановлено, що відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 тендерної документації "Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну... та заповнену та підписану тендерну пропозицію за формою, наведеною у Додатку 1 до тендерної документації". Пункт 12 форми тендерної пропозиції (Додаток 1 до тендерної документації) вимагає від учасників процедури закупівлі зазначати вартість тендерної пропозиції з ПДВ. Так встановлено, що на кінцеву дату подання тендерних пропозицій, а саме на 23.12.2020 учасником, у складі тендерної пропозиції надано форму "Тендерна пропозиція", ціна якої складає 630172,50 грн з ПДВ (525143,75 грн без ПДВ). Однак, згідно з інформацією оприлюдненою на вебпорталі Уповноваженого органу, первинна та остаточна пропозиція учасника-переможця складає 523143,75 гривень, що не відповідає інформації зазначеної у формі "Тендерна пропозиція", яка надана у складі тендерної пропозиції учасника-переможця.

Так, на думку відповідача зазначені дії замовника порушують принципи відкритості та прозорості закупівель на всіх стадіях, об'єктивної та неупередженої оцінки, встановлені статтею 5 Закону України "Про публічні закупівлі".

Частиною 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Додатком 4 до Тендерної документації затверджено проект договору про постачання електричної енергії споживачу.

Так, відповідно до пункту 5 договору сума, визначена у Договорі (ціна Договору) становить _______ грн. без ПДВ* (заповнюється на стадії укладання договору з Постачальником за результатами аукціону, вказати цифрами та прописом), крім того ПДВ*____________ грн. (заповнюється на стадії укладання договору з Постачальником, який є платником ПДВ, за результатами аукціону, вказати цифрами та прописом), разом ціна цього Договору становить ____________ грн. з ПДВ* (заповнюється на стадії укладання договору з Постачальником, який є платником ПДВ, за результатами аукціону, вказати цифрами та прописом).

Як вбачається із договору № 19 від 15 січня 2021 року, укладеного між позивачем та учасником-переможцем тендеру, сума, визначена у Договорі (ціна Договору) становить 525143,75 грн без ПДВ (п'ятсот двадцять п'ять тисяч сто сорок три гривні 75 коп.) - остаточна пропозиція учасника-переможця складає 525143,75 грн (ціна оприлюднена на вебпорталі Уповноваженого органу), крім того ПДВ 105028,75 грн (сто п'ять тисяч двадцять вісім гривень 75 коп.), разом ціна цього Договору становить 630172,50 грн. з ПДВ (шістсот тридцять тисяч сто сімдесят дві гривні 50 коп.).

Тобто, укладений Управлінням освіти Чугуївської міської ради договір із учасником-переможцем тендеру відповідає типовій формі договору, визначеного у тендерній документації, що розміщена у оголошенні про проведення тендеру на закупівлю закупівлі "Електрична енергія (код Єдиного закупівельного словника, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі ДК 021:2015 -09310000-5-Електрична енергія)", код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія".

Відповідно до пункту 3 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі (наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 11 червня 2020 року № 1082) у разі якщо інформація, розміщена в електронній системі закупівель шляхом завантаження документів, містить відомості, що відрізняються від тих, які розміщені шляхом заповнення електронних полів, автентичною вважається інформація, розміщена шляхом заповнення електронних полів.

Тобто, замовник - Управління освіти Чугуївської міської ради розмістив в електронній системі закупівель інформацію "без ПДВ" шляхом заповнення електронних полів оголошення про закупівлю, а учасник - ТОВ "ЕРНЕРІНГ" надав шляхом заповнення електронних полів інформацію про ціну пропозиції 525143,75 грн без ПДВ.

Таким чином, Управління освіти Чугуївської міської ради у відповідності до Порядку № 1082 розглядав, як автентичну інформацію, що була розміщена шляхом заповнення електронних полів. У договорі № 19 від 15.01.2021 між замовником і переможцем вказана ціна без ПДВ 525143,75 грн, що відповідає поданій учасником-переможцем тендеру інформації, що розміщена шляхом заповнення електронних полів.

Крім того, судом встановлено, що всі учасники тендеру вказували ціну "без ПДВ", а запропонована ціна пропозиції учасника-переможця ТОВ "ЕРНЕРІНГ" була найменшою.

Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник відміняє тендер, зокрема, у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути.

Суд зауважує, що Північно-східний офіс Держаудитслужби України, виявивши та встановивши певні недоліки тендерної документації, визначаючи способи їх усунення, повинно дотримуватись вимог законодавства щодо засад здійснення державного фінансового контролю в Україні та принципу пропорційності.

Статтею 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" передбачено права органу державного фінансового контролю, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

Враховуючи, що судом встановлена відсутність порушень позивачем пункту 3 частини 2 статті 21 Закону України "Про публічні закупівлі", частини 5 статті 23 Закону України "Про публічні закупівлі" та статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі", суд приходить до висновку про безпідставність висновку Північно-східного офісу Держаудитслужби України в частині зобов'язання Управління освіти Чугуївської міської ради на вимогу пункту 2 частини 1 статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі" відмінити тендер.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Управління освіти Чугуївської міської ради.

Розподіл судових витрат здійснюється в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління освіти Чугуївської міської ради (вул. Старонікольська, буд. 20, м. Чугуїв, Харківська область, 63503, код 22682750) до Північно-східного офісу Держаудитслужби України (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов., м. Харків, 61022, код 40478572) про визнання протиправним та скасування висновку - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби від 15.01.2021 про результати моніторингу закупівлі №UA-2020-12-07-006859-с, яка проведена Управлінням освіти Чугуївської міської ради.

Стягнути на користь Управління освіти Чугуївської міської ради (вул. Старонікольська, буд. 20, м. Чугуїв, Харківська область, 63503, код 22682750) судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Північно-східного офісу Держаудитслужби (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов., м. Харків, 61022, код 40478572).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Повний текст судового рішення складено 09 квітня 2021 року.

Суддя О.О. Горшкова