Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
09 квітня 2021 р. №520/14730/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВК Молочний світ" про зобов'язання вчинити певні дії, -
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просить суд: тимчасово припинити обіг харчових продуктів Товариством з обмеженою відповідальністю "ТВК Молочний світ" у молокоприймальному пункті, розташованому за адресою: 38164, Полтавська область, Зіньківський район, смт. Опішня, вул. Незалежності, буд. 147, до усунення порушень, встановлених актом складеним за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин від 12.10.2020 №74.
Підстава звернення до суду - виявлення порушень законодавства у сфері безпечності та якості харчових продуктів під час перевірки за результатами якої складено акт №74 від 12.10.2020.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 року позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області - повернуто позивачу.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2021 року апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області - задоволено. Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 року по справі №520/14730/2020 скасовано. Справу направлено до суду 1 інстанції для продовження розгляду справи.
05.02.2021 справа надійшла на адресу Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 08.02.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копію ухвали суду від 05.02.2021 судом направлено за реєстрованим місцем знаходження відповідача.
Однак, до суду повернулось поштове відправлення з копією вказаної ухвали з відміткою від 15.03.2021 «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до частини першої статті 131 КАС України учасники судового процесу зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку в порядку, визначеному статтею 129 цього Кодексу, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно ч. 11 ст. 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
В той же час, суддя зазначає, що ухвала суду від 08.02.2021 у справі №520/14730/2020 оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Однак, ні у визначений судом строк, ні станом на 05.04.2021 до суду не надходило відзиву на позовну заяву.
Відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з п.10 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТВК Молочний світ" (код за ЄДРПОУ 40481852) зареєстровано як юридична особа 13.05.2016 та здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 10.51 Перероблення молока, виробництво масла та сиру (основний); 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт
До Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшло повідомлення Зіньківської районної державної лікарні ветеринарної медицини від 07 жовтня 2020 про невідповідність молокоприймального пункту ТОВ "ТВК Молочний світ", який розташований за адресою: 38164, Зіньковський р-н, смт. Опішня, вул. Незалежності, 147 вимогам ветеринарного законодавства.
Відповідно до наказу позивача від 09 жовтня 2020 №3031-ОД та посвідчення (направлення) на проведення перевірки від 09 жовтня 2020 №2847 12 жовтня 2020 позивачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) суб'єкта господарювання - Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВК Молочний світ» за адресою: 38164, Полтавська область, Зіньківський район, смт. Опішня, вул.Незалежності, буд. 147.
У період з 12.10.2020 (12:35 год.) по 12.10.2020 (17:00 год.) посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області проведено позапланову перевірку ТОВ "ТВК Молочний світ", предметом якої визначено дотримання законодавства у сфері безпечності та якості харчових продуктів.
12.10.2020 фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області складено Акт за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин №74, яким встановлено наявність порушень вимог законодавства, перелік яких викладено в описі виявлених порушень.
Вказаний акт 12.10.2020 підписано та отримано керуючою молокоприймальним пунктом ТОВ "ТВК Молочний світ" без зауважень.
13.10.2020 позивачем відносно відповідача прийнято припис №20 про усунення порушень, які зафіксовано в Акті перевірки.
Вказаним Приписом, зокрема, приписано негайно провести заходи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства про харчові продукти та в термін до 19.11.2020 повідомити про його виконання.
Також 13.10.2020 Головним державним інспектором та Головним державним ветеринарним інспектором прийнято Рішення про тимчасове припинення обігу харчових продуктів на потужності товариства з обмеженою відповідальністю «ТВК Молочний світ», який розташований за адресою: 38164, Зіньковський р-н, смт. Опішня, вул.Незалежності, 147 в термін до 10 робочих днів з дня вручення даного рішення.
Як зазначено у позові, оскільки вищезазначені порушення законодавства, щодо безпечності харчових продуктів усунуті не були, а їх наявність може спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до адміністративного суду з метою зобов'язання тимчасово припинити обіг харчових продуктів до усунення порушень в повному обсязі.
Вирішуючи дану справу, суд виходить з наступного.
За змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2.09.15 №667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику (...) з контролю за цінами (...).
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя та здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до вимог ст. 42 Конституції України держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Таким чином, держава гарантує захист прав споживачів та здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт.
Преамбулою Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" (далі Закон) передбачено, що цей закон регулює відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів і визначає порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї.
Відповідно до ст.4 Закону державне регулювання у сфері безпечності харчових продуктів здійснюється з метою захисту життя, здоров'я та інтересів споживачів.
Статтею 5 Закону встановлено, що до системи органів виконавчої влади у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів належать, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів (компетентний орган).
Оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку) - суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об'єктів санітарних заходів; потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів (п.55 ч.1 ст.1 Закону).
Згідно п.1 ч.2 ст.20 Закону оператори ринку зобов'язані: забезпечувати дотримання вимог цього Закону щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу.
Положеннями статті 41 Закону встановлено, що потужності, на яких здійснюється виробництво та/або обіг харчових продуктів, повинні відповідати таким вимогам:
1) підтримуватися в чистому та робочому стані;
2) бути спланованими, сконструйованими та розміщеними для належного утримання, чищення та/або дезінфекції, запобігання або мінімізації будь-якого забруднення, а також здійснення заходів, необхідних для забезпечення гігієнічних вимог, у тому числі заходів з боротьби із шкідниками, запобігання накопиченню бруду, контакту з токсичними речовинами та матеріалами, забрудненню харчових продуктів, підтримання необхідних температурних режимів;
3) мати належну природну або механічну вентиляцію. Система вентиляції має бути сконструйована таким чином, щоб механічний потік повітря із забрудненої зони не потрапляв до чистої зони, був забезпечений безперешкодний доступ до фільтрів та інших частин, які необхідно чистити або замінювати;
4) забезпечуватися належним природним та/або штучним освітленням приміщення, необхідним для виробництва та/або зберігання харчових продуктів;
5) підлога повинна мати достатню дренажну систему, конструкція якої запобігатиме ризику забруднення. При відкритих та/або частково відкритих дренажних каналах рух відходів має бути з чистої до забрудненої зони.
Також, зі змісту ст.43 Закону вбачається, що рухомі та/або тимчасові потужності (палатки, кіоски, прилавки, рухомі транспортні засоби для торгівлі) повинні відповідати таким вимогам:
1) утримуватися в чистоті та належному стані;
2) забезпечувати захист від будь-якого ризику забруднення, зокрема від шкідників та гризунів;
3) бути обладнані засобами для підтримання належної особистої гігієни;
4) поверхні (включаючи поверхню обладнань), що контактують з харчовими продуктами, утримуються у непошкодженому стані, легко чистяться та дезінфікуються, зроблені з гладких, нержавіючих, нетоксичних, придатних до миття матеріалів;
5) бути забезпечені гарячою та/або холодною питною водою у необхідній кількості;
6) мати належні засоби для гігієнічного зберігання небезпечних та/або неїстівних речовин та відходів (рідких або твердих), а також засоби для їх зберігання та подальшого поводження та/або мати відповідний договір щодо їх утилізації (знищення);
7) мати належні засоби для підтримання температури, необхідної для зберігання харчових продуктів, та її контролю;
8) забезпечувати розміщення харчових продуктів таким чином, щоб максимально знизити ризик їх забруднення.
Порядок тимчасового припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів визначено статтею 67 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин».
Відповідно до вказаного порядку, не пізніше наступного дня з дня виявлення порушення законодавства про харчові продукти та корми головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) приймає рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів, якщо таке виробництво та/або обіг становлять загрозу для життя та/або здоров'я людини та/або тварини. Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів повинно обмежувати відповідну господарську діяльність лише в частині, що є необхідною та достатньою для усунення загрози для життя та/або здоров'я людини та/або тварини, та має визначати, який конкретний вид діяльності та з використанням якої потужності (її частини) підлягає тимчасовому припиненню.
Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів набирає чинності з моменту його вручення операторові ринку і оприлюднення на офіційному веб-сайті компетентного органу та діє протягом визначеного таким рішенням строку, але не більше 10 робочих днів.
Якщо для усунення оператором ринку порушення законодавства про харчові продукти та/або корми необхідно припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів на час, що перевищує граничний строк, встановлений частиною другою цієї статті, головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) звертається в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, до суду з позовом про зобов'язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів. Позов про зобов'язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів має бути подано до суду не пізніше закінчення строку дії рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів.
Оператор ринку має право відновити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів, якщо:
1) відсутня постанова суду, що набрала законної сили, про зобов'язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів та закінчився строк тимчасового припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів, визначений у рішенні головного державного інспектора (головного державного ветеринарного інспектора);
2) суд скасував рішення головного державного інспектора (головного державного ветеринарного інспектора) про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів;
3) суд, який ухвалив постанову про зобов'язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів, постановив ухвалу про її скасування на підставі усунення або припинення існування обставин, які стали підставою для її прийняття;
4) головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) скасував винесене ним рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів на підставі усунення або припинення існування обставин, які стали підставою для його винесення.
Згідно з ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
У відповідності до п.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Перевіркою встановлено, що потужність - молокоприймальний пункт Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВК Молочний світ», розташована за адресою: 38164, Полтавська область, Зіньківський район, смт.Опішня, вул. Незалежності, буд. 147: не має експлуатаційного дозволу, система простежуваності відсутня, не надано інформацію щодо потужностей звідки отримано молочну сировину, вимоги до обігу об'єктів санітарних заходів не дотримуються, потужність в незадовільному гігієнічному стані, а саме: забруднені стіни, стеля, підлога, обладнання, наявність павутиння, приміщення захаращені обладнанням, яке нe використовується, неупорядковано зберігаються миючі та дезінфікуючі засоби, інвентар. В приміщеннях наявні сторонні речі, які не пов'язані з обігом харчової продукції; на стінах та на стелі незахищені електродроти, інструкції з проведення дезінфекції не розроблено; наявна вентиляція недостатня, про що свідчить наявність слідів конденсату на стінах та стелі, наявного природного та штучного освітлення недостатньо, в приміщеннях темно, підлога має недостатню дренажну систему. Відмічено наявність застою стічних вод та бруду; підлога, стіни та стеля потребують ремонту. Наявні зони відпадання кахлів, покриття стелі, порушення цілісності підлоги; вікна брудні, на них встановлено фіранки, які є джерелом накопичення бруду; двері дерев'яні, або вкриті пластиком, наявні місця пошкодження дверей і дверних коробів, металеві конструкції та обладнання вражені корозією. Зовнішні стіни мають наскрізні отвори; приміщення для чищення, дезінфекції і зберігання робочих інструментів та обладнання відсутні; обладнання брудне (насоси, шланги, мутовкн, поверхня молочною танку), не проводиться їх належне чищення, миття та дезінфекція; обладнання та інвентар утримуються з порушеннями вимог - мутовка знаходилася на підлозі, зливний шланг на підлозі, кінець шлангу введений в каналізаційний отвір. Інформація про їх дезінфекцію відсутня; в приміщеннях наявні сторонні речі, які не пов'язані з обігом харчової продукції. Це не забезпечує надійного прибирання та дезінфекції; документи про проведення повірки чи калібрування ЗВТ відсутні; документи про дослідження води на показники безпечності відсутні; особисті медичні книжки у персоналу відсутні; персонал не проходить періодичне навчання щодо гігієнічних вимог до обігу харчових продуктів; молоко в молочних танках зберігається з відкритими горловинами, що може спричинити забруднення; молокосировина незахищена від забруднень через забруднення шлангів, насосів та відкритих горловин молочних танків; боротьба із шкідниками нерезультативна, про що свідчить наявність комах та павутиння; відсутні стандартизовані та повірені ЗВТ. Журнали та температурні карти відсутні; невпорядковане зберігання дезінфікуючих та миючих засобів (в немаркованій тарі); перевірка сирого молока для визначення рівня загального бактеріологічного забруднення та/або кількості соматичних клітин на молокоприймальному пунктів не проводиться; постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, не розроблено та не впроваджено.
Таким чином, відповідач порушив: ч.8 ст.20; ч.1 ст.21; ст.22; ч. 1, ч. 19 ст.23; ч.1, ч.2 ст.37; п.1, п.2, п.3, п.5 ч.1 ст.41; п.1. п.2, п.3, п.4, п.5. п.6 ч.1 ст.42; п.1, п.2. п.3 ч.1, ч.2 ст.45; п.4 ч.1 ст.47; п.1. п.2 ч.1 ст.48; п.2, п.3. п.4, п.5. п.9 ч.1 ст.49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; ч. 4 ст. 40 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин».
Викладені вище обставини відображені в акті складеному за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин від 12.10.2020 №74.
Зауваження до перевірки у відповідача відсутні, що зазначено уповноваженою особою відповідача в акті.
Примірник акта відповідач отримав 12.10.2020, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача в акті.
Суд зазначає, що з огляду на ту обставину, що вказані порушення створюють загрозу здоров'ю людей та приймаючи до уваги відсутність жодних доказів станом на час розгляду справи щодо усунення ТОВ виявлених порушень, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову Управління про зобов'язання ТОВ тимчасово припинити обіг харчових продуктів у молокоприймальному пункті, розташованому за адресою: 38164, Полтавська область, Зіньківський район, смт. Опішня, вул. Незалежності, буд. 147, до усунення встановлених порушень.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь позивача як суб'єкта владних повноважень, а також за відсутністю витрат позивача, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч.2 ст.139 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, код ЄДРПОУ 40358617) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВК Молочний світ" (вул. Тарасівська, буд. 22, м. Харків, код ЄДРПОУ 40481852) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Тимчасово припинити обіг харчових продуктів Товариством з обмеженою відповідальністю "ТВК Молочний світ" у молокоприймальному пункті, розташованому за адресою: 38164, Полтавська область, Зіньківський район, смт. Опішня, вул. Незалежності, буд. 147, до усунення порушень, встановлених актом складеним за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин від 12.10.2020 №74.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов