05 квітня 2021 р. Р і в н е №460/4376/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у адміністративній справі за позовом:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ), ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області) про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості.
Рішенням суду від 27.03.2020, яке набрало законної сили 17.08.2020, позов задоволено частково.
Ухвалою від 19.10.2020 зобов'язано ГУ ПФУ в Рівненській області подати до Рівненського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 27.03.2020 у справі №460/4376/19.
Ухвалою від 09.12.2020 ГУ ПФУ в Рівненській області встановлено новий строк подання до суду звіту про виконання судового рішення.
У встановлений судом строк від ГУ ПФУ в Рівненській області надійшов звіт про виконання судового рішення.
Крім того, 18.03.2021 від ОСОБА_1 , ОСОБА_2 надійшла заява про накладення на відповідача штрафу за невиконання судового рішення у справі №460/4376/19, у якій заявники просять стягнути з ГУ ПФУ в Рівненській області штраф за невиконання судового рішення без поважних причин, а також встановити новий строк для подання до суду звіту про виконання такого судового рішення.
Ухвалою від 24.03.2021 заяву призначено до судового розгляду на 05.04.2021 о 16:30 год.
Учасники справи у судове засідання не прибули. Про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Заява про накладення на відповідача штрафу містить клопотання про її розгляд за відсутності заявників.
Представник ГУ ПФУ в Рівненській області просив здійснити судовий розгляд за його відсутності.
З урахуванням вимог ч.4 ст.229 та ч.4 ст.382 КАС України, суд розглянув заяву про накладення на відповідача штрафу та звіт органу Пенсійного фонду за відсутності учасників справи та без здійснення повного фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у письмовому провадженні.
Розглянувши звіт суб'єкта владних повноважень та заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , суд врахував таке.
З наданих відповідачем доказів встановлено, що на виконання рішення суду від 27.03.2020 органом Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 на суму 94406,56 грн та ОСОБА_1 на суму 11706,00 грн (т.2 - а.с.12-13).
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно зі ст.129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Строки виплати пенсії встановлені статтею 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, згідно з частиною першою якої, пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відтак, перерахована органом Пенсійного фонду на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, пенсія повинна була бути виплачена ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не пізніше 25 числа місяця, на який органом Пенсійного фонду здійснено нарахування.
За змістом протоколу №ОР956120832699 (т.2 - а.с.13), перерахунок пенсії ОСОБА_2 на виконання судового рішення у справі №460/4376/19 здійснено органом Пенсійного фонду у вересні 2020 року на суму 94406,56 грн, виплата буде здійснена: "Основним способом в плановий період в 9 місяці 2020 року".
За змістом протоколу №ОР956120832700 (т.2 - а.с.12), перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання судового рішення у справі №460/4376/19 здійснено органом Пенсійного фонду у вересні 2020 року на суму 11706,00 грн, виплата буде здійснена: "Основним способом в плановий період в 9 місяці 2020 року".
Таким чином, виплата позивачам пенсії, нарахованої у вересні 2020 року повинна була бути здійснена відповідачем не пізніше 25.09.2020.
Проте, в матеріалах справи відсутні докази виплати ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вищевказаних сум пенсії на момент розгляду звіту суб'єкта владних повноважень.
В звіті та в доповненні до звіту орган Пенсійного фонду зазначає, що ГУ ПФУ в Рівненській області не наділене правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів. У зв'язку з чим, 04.11.2020 звернулося до Пенсійного фонду України з листом за №1700-0802-9/34509 (т.2 а.с.27) про виділення коштів на виконання рішення суду у справі №460/4376/19.
Відповідно до листа-відповіді Пенсійного фонду України від 24.12.2020 №2800-040101-9/45440 (т.2 а.с.23) головним розпорядником коштів державного бюджету за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду" (далі - програма 2506080), є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець та розпорядник коштів нижчого рівня. Пропозиції на 2021 рік та на період 2022 - 2023 роки по програмі 2506080 вже сформовані Пенсійним фондом України та подані головному розпоряднику бюджетних коштів. Кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду передбачаються у складі програми 2506080. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду остаточно буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік, який згідно з пп.1-1 п.14 розділу VI “Прикінцеві тa перехідні положення” Бюджетного кодексу України затверджуються Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідач зазначив, що перераховані суми пенсій будуть виплачені ОСОБА_2 та ОСОБА_1 після виділення коштів з Державного бюджету України, оскільки статтею 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що виплата пенсій забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Також, посилаючись до ст.23, ст.116 Бюджетного кодексу України наголосив, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, а тому ГУ ПФУ в Рівненській області не наділене правом самостійно без правового регулювання та фінансової можливості здійснювати виплату коштів, збільшуючи видатки Державного бюджету України. На час судового розгляду бюджет ГУ ПФУ в Рівненській області не затверджений.
У зв'язку з чим, 01.12.2020 ГУ ПФУ в Рівненській області звернулося до Пенсійного фонду України з листом №1700-0802-9/38561 "Про формування бюджетного запиту" (т.2 а.с.25), а 01.04.2021 з повторним листом №1700-0802-5/14010 "Про формування бюджетного запиту для виділення коштів на виконання рішення суду по справі №460/4376/19 за позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_1 " (а.с.42).
Згідно з листом Фінансово - економічного департаменту Пенсійного фонду України від 24.12.2020 №2800-030202-9/42932 (т.2 а.с.23), заборгованість, що утворилась внаслідок здійсненого перерахунку пенсії, ГУ ПФУ в Рівненській області обліковано в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду” (далі - програма 2506080). Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Таким чином, суд встановив, що на даний час виплату ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заборгованості з пенсії, перерахованої на виконання судового рішення, органом Пенсійного фонду не здійснено в повному обсязі у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування. Отже таке судове рішення в повному обсязі не виконане.
Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про встановлення нового строку суб'єкту владних повноважень для подання звіту.
Що стосується заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в частині накладення на ГУ ПФУ в Рівненській області штрафу за невиконання судового рішення, суд зазначає таке.
Згідно з ч.2 ст.382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може, зокрема, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (пп.3); забезпечує ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, своєчасне внесення відомостей до них, їх використання, контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації (пп.4); забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду (пп.5); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (пп.8).
Тобто, виплати пенсій здійснюються ГУ ПФУ в Рівненській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 №1706-VII, фінансове забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб за рахунок бюджетних коштів здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.
Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховані суми пенсій не було виплачено стягувачам у зв'язку з відсутністю державного асигнування.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в Рівненській області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не має фінансової можливості до отримання бюджетного фінансування виконати судове рішення. Накладення штрафу на керівника ГУ ПФУ в Рівненській області у такому випадку не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а (№К/9901/1598/18), які є обов'язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України
При цьому, накладення штрафу безпосередньо на суб'єкта владних повноважень відповідача за невиконання судового рішення КАС України не передбачає.
За таких обставин, заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в цій частині задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 166-167, 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити частково.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) новий строк подання звіту про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 27 березня 2020 року у справі №460/4376/19 - до 4 червня 2021 року.
Відмовити у задоволенні заяви в частині накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області штрафу за невиконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 27 березня 2020 року у справі №460/4376/19.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення (підписання суддею).
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений 07.04.21 р.
Суддя Н.О. Дорошенко