Рішення від 01.04.2021 по справі 460/9732/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2021 року м. Рівне №460/9732/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Сафонік А.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Добродій О.М.,

відповідача: представник Никитюк Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Національної поліції в Рівненській області

про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Рівненській області (далі- відповідач), в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 04 грудня 2020 року №995 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників ІТТ №5 ГУ НП в Рівненській області" в частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та накладення на нього дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення із займаної посади (пункт 5 резолютивної частини наказу).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржуваним наказом його притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення у виді звільнення з займаної посади. Вказує про те, що в оскаржуваному наказі зазначено конкретне порушення службової дисципліни, а саме: порушення вимог пп.17.4.1, 17.4.2, 17.4.3 Інструкції про роботу ізоляторів тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 20.01.2005 №60 дск, що виразилося у незабезпеченні виконання посадових інструкцій (функціональних обов'язків), не підготування наряду до несення служби, здійсненні неналежного контролю за виконанням підлеглими поставлених завдань, що призвело до неналежного обшуку та вилучення забороненого предмета, залишенні поста постовими, не здійсненні оперативного керівництва нарядом черговим, що призвело до скоєння самогубства арештованого ОСОБА_2 . Проте, дані обов'язки не є обов'язками заступника начальника ІТТ №5 ГУ НП в Рівненській області, тобто його притягнуто до відповідальності за невиконання службових обов'язків не за займаною посадою та за недотримання вимог п.17.4.1, 17.4.2, 17.4.3 Інструкції від 20.01.2005 №60 дск, які не є його обов'язками. Звертає увагу на те, що письмовим наказом керівника на нього не покладалися тимчасове виконання обов'язків начальника ІТТ №5 ГУ НП в Рівненській області на час тимчасової непрацездатності начальника ІТТ №5 М.Пащук, з таким наказом ознайомлено не було. Враховуючи викладене, просить суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 04.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 26.01.2021 на 17:00 год. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

16.01.2021 відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що згідно з книгою нарядів ITT № 5 ГУНП в Рівненській області в наряд з 09:00 год. 30.11.2020 по 09:00 год. 01.12.2020 заступили: черговий по ITT: старший інспектор-черговий ITT № 5 ГУНП в Рівненській області майор поліції Ю. Мельник; помічник чергового по ITT: старший інспектор-черговий ITT № 5 ГУНП в Рівненській області майор поліції ОСОБА_3 ; постові по ITT: поліцейській ITT № 5 ГУНП в Рівненській області сержант поліції С. Савич та поліцейській ITT №5 ГУНП в Рівненській області капрал поліції ОСОБА_4 ; інспектор з дотримання прав людини ITT № 5 ГУНП в Рівненській області майор поліції ОСОБА_5 . Зміну наряду та інструктаж проводив заступник начальника ITT № 5 ГУНП в Рівненській області підполковник поліції ОСОБА_6 . Однак, як встановлено службовим розслідуванням та підтверджено журналом обліку перевірок ITT № 5 ГУНП в Рівненській області заступник начальника ITT №5 ОСОБА_1 після проведення інструктажу, здійснивши запис у вказаному журналі о 08. 20 30.11.2020 про його проведення, протягом усього часу несення служби черговим нарядом, перевірок не проводив. Просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Ухвалою суду від 26.01.2021 розгляд справи відкладено до 18.02.2021 до 15:30 год.

18.02.2021 судове засідання у справі не відбулось, у зв'язку тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.

Ухвалою суду від 23.02.2021 розгляд справи відкладено до 04.03.2021 до 15:30 год.

Ухвалою суду від 04.03.2021 закрито підготовче провадження у справі. Розгляд справи по суті призначити у відкритому судовому засіданні на 30.03.2021 на 10:30 год.

Ухвалою суду від 30.03.2021 розгляд справи відкладено до 31.03.2021 до 11:30 год.

Ухвалою суду від 31.03.2021 розгляд справи відкладено до 01.04.2021 до 12: 30 год.

У судовому засіданні, призначеному на 01.04.2021, представник позивача просила суд позовні вимоги задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.

У судовому засіданні 01.04.2021 представник відповідача позовні вимоги не підтримала з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

У судовому засіданні 01.04.2021 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши вступні слова представника позивача, представника відповідача, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Судом встановлено та сторонами не заперечувалося, що ОСОБА_1 працював на посаді заступника начальника ізолятора тимчасового тримання №5 ГУ НП в Рівненській області.

Зі змісту наказу Головного управління Національної поліції в Рівненській області "Про призначення службового розслідування" від 01.12.2020 №1873 вбачається, що 01.12.2020 близько 07:30 год. в камері № 4 ізолятора тимчасового тримання № 5 ГУНП в Рівненській області (далі - ITT № 5 ГУНП в Рівненській області) покінчив життя самогубством, через повішення на мотузці, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель с. Томашгород, Рокитнівського району, арештований Сарненським районним судом за ч. 1, ч. 2 ст. 307 КК України, поміщений в ITT №5 м. Сарни 30.11.2020 о 18.30 год.

01.12.2020 о 07.45 год. бригадою ШМД м. Сарни констатовано його смерть. Труп направлено в морг СМЕ м. Сарни.

Дана подія зареєстрована в ЄO № 9774 від 01.12.2020 Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області. Проводиться перевірка.

З метою встановлення обставин та відповідно до ст. 14, 15 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII за вказаним фактом призначено службове розслідування (а.с.61).

Відповідно до висновків службового розслідування за фактом вчинення самогубства через повішання на мотузці арештованим ОСОБА_8 під час перебування в камері №4 ізолятора тимчасового тримання №5 ГУ НП в Рівненській області, затвердженого начальником Головного управління Національної поліції в Рівненській області полковником поліції О.Камишанським 11.12.2020, за грубе порушення службової дисципліни, пунктів 1, 2 частини першої статті 8 Закону України "Про Національну поліцію", порушення вимог п. 17.4.1, 17.4.2, 17.4.3 Інструкції про роботу ізоляторів тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 20.01.2005 №60 дcк, що виразилося у не забезпечення виконання посадових інструкцій (функціональних обов'язків), не підготування наряду до несення служби, не контролювання виконання підлеглими поставлених завдань, що призвело до неналежного обшуку та вилучення забороненого предмета, залишення поста постовими, не здійснення оперативного керівництва нарядом черговим, що призвело до скоєння самогубства арештованого М. Тимощука, заступника начальника ITT № 5 ГУНП в Рівненській області підполковника поліції ОСОБА_1 , керуючись ст.19 Закону України "Про Національну поліцію", статтями 11-13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, звільнено з займаної посади (п.7) (а.с.8-22, 62-76).

04.12.2020 начальником Головного управління Національної поліції в Рівненській області було винесено наказ №995 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників ІТТ №5 ГУ НП в Рівненській області", яким за грубе порушення службової дисципліни, пунктів 1, 2 частини першої статті 1 Закону України "Про Національну поліцію", порушення вимог п.17.4.1, 17.4.2, 17.4.3 Інструкції про роботу ізоляторів тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 20.01.2005 №60 дск, що виразилося у не забезпеченні виконання посадових інструкцій (функціональних обов'язків), не підготуванні наряду до несення служби, здійсненні не належного контролю за виконанням підлеглими поставлених завдань, що призвело до неналежного обшуку та вилучення забороненого предмета, залишенні поста постовими, не здійсненні оперативного керівництва нарядом черговим, що призвело до скоєння самогубства арештованого М. Тимощука, заступника начальника ITT №5 ГУНП в Рівненській області підполковника поліції ОСОБА_1 , керуючись статтею 19 Закону України "Про Національну поліцію", статтями 11- 13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, звільнено із займаної посади (п.5) (а.с.23-25, 128-129).

Вважаючи вказаний наказ протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIIІ (далі- Закон №580-VIIІ).

Частиною 1 статті 60 Закону № 580-VIII визначено, що проходження служби в поліції регулюється Законом України "Про Національну поліцію" та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Згідно з п. 1, 2 ч. 1 ст.18 Закону №580-VIIІ поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

Відповідно до ч. 1 ст.19 Закону № 580-VIII у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Частиною 2 статті 19 Закону № 580-VIII встановлено, що підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Законом України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" №2337-VIII від 15.03.2018 затверджений Дисциплінарний статут національної поліції України, (далі - Дисциплінарний статут), який визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.

Відповідно до ст.14 Дисциплінарного статуту службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського. Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Під час розгляду справи судом було встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 01.12.2020 №1873 призначено службове розслідування по факту покінчення життя самогубством арештованим ОСОБА_8 під час перебування в камері №4 ізолятора тимчасового тримання №5 ГУ НП в Рівненській області (а.с.61).

Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Службове розслідування проводиться на засадах неупередженості та рівності всіх поліцейських перед законом незалежно від займаної посади, спеціального звання, наявних у них державних нагород та заслуг перед державою.

Частинами 1, 2 статті 15 Дисциплінарного статуту визначено, що проведення службових розслідувань за фактом порушення поліцейським службової дисципліни здійснюють дисциплінарні комісії. Дисциплінарні комісії формуються з поліцейських та працівників поліції, які мають відповідні знання та досвід, необхідні для ефективного проведення службового розслідування.

Відповідно до ч.2 ст.19 Дисциплінарного статуту висновок за результатами службового розслідування підписується всіма членами дисциплінарної комісії, що проводила розслідування. Члени дисциплінарної комісії мають право на окрему думку, що викладається письмово і додається до висновку.

Порядок утворення в органах (підрозділах) поліції дисциплінарних комісій та їх повноваження визначає Положення про дисциплінарні комісії в Національній поліції України, яке затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України № 893 від 07.11.2018, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.11.2018 за № 1356/32808 (далі - Положення).

Відповідно до п. 2 розділу І "Загальні положення" Положення дисциплінарна комісія створюється за письмовим наказом Міністра внутрішніх справ України, службової особи поліції або ректора закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, наділених повноваженнями із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення, одночасно з прийняттям рішення про призначення службового розслідування.

Дисциплінарна комісія утворюється у складі не менше трьох осіб, з яких визначається голова дисциплінарної комісії (п. 3 розділу І "Загальні положення" Положення).

Пунктом 10 розділу І "Загальні положення" Положення забороняється включати до складу дисциплінарної комісії осіб, які є підлеглими поліцейського, щодо якого призначено службове розслідування, осіб, які сприяли вчиненню або приховуванню дисциплінарного проступку, та осіб, заінтересованих у результатах розслідування.

Частинами 1, 2 статті 16 Дисциплінарного статуту встановлено, що службове розслідування проводиться та має бути завершено не пізніше одного місяця з дня його призначення керівником. У разі потреби за вмотивованим письмовим рапортом (доповідною запискою) голови дисциплінарної комісії, утвореної для проведення службового розслідування, його строк може бути продовжений наказом керівника, який призначив службове розслідування, або його прямим керівником, але не більш як на один місяць. При цьому загальний строк проведення службового розслідування не може перевищувати 60 календарних днів.

Відповідно п.16 розділу І "Загальні положення" Положення у разі прийняття уповноваженим керівником рішення про продовження строків проведення службового розслідування повноваження дисциплінарної комісії продовжуються одночасно з виданням письмового наказу про продовження строку проведення службового розслідування.

Пунктом 2 розділу ІІІ "Повноваження голови та членів дисциплінарних комісій" Положення визначено повноваження голови дисциплінарної комісії. Голова дисциплінарної комісії, зокрема, забезпечує організацію роботи дисциплінарної комісії, у разі систематичного невиконання обов'язків членом дисциплінарної комісії інформує про це керівника, який призначив службове розслідування, а також подає йому пропозиції про внесення змін до персонального складу комісії.

Відповідно до ч.1, 2 ст.1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - це дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов'язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов'язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення.

Частиною 1 статті 11 Дисциплінарного статуту передбачено, що за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Дисциплінарного статуту дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Згідно з ч. 1, 2 ст.13 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків. Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.

Частиною 3 статті 13 Дисциплінарного статуту визначено види дисциплінарних стягнень, які можуть застосовуватися до поліцейських, а саме: зауваження; догана; сувора догана; попередження про неповну службову відповідність; пониження у спеціальному званні на один ступінь; звільнення з посади; звільнення із служби в поліції.

Процедуру проведення службового розслідування стосовно поліцейського, права учасників службового розслідування, порядок оформлення його результатів, прийняття та реалізації рішень за результатами службового розслідування встановлено Порядком проведення службових розслідувань у Національній поліції, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України №893 від 07.11.2018, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.11.2018 за № 1355/32807 (далі- Порядок).

Пунктом 1 розділу V "Проведення службового розслідування дисциплінарною комісією" Порядку встановлено, що проведення службового розслідування полягає в діяльності дисциплінарної комісії із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин його вчинення, установлення причин і умов учинення дисциплінарного проступку, вини поліцейського, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин учинення дисциплінарних проступків.

Відповідно до пункту 4 розділу V "Проведення службового розслідування дисциплінарною комісією" Порядку службове розслідування має встановити:

- наявність чи відсутність складу дисциплінарного проступку в діянні (дії чи бездіяльності) поліцейського, з приводу якого (якої) було призначено службове розслідування;

- наявність чи відсутність порушень положень законів України чи інших нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих документів або посадових інструкцій;

- ступінь вини кожної з осіб, що вчинили дисциплінарний проступок;

- обставини, що пом'якшують або обтяжують ступінь і характер відповідальності поліцейського чи знімають безпідставні звинувачення з нього;

- відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень;

- вид і розмір заподіяної шкоди;

- причини та умови, що призвели до вчинення дисциплінарного проступку.

Пунктом 1 розділу VII "Прийняття рішення за результатами службового розслідування" Порядку встановлено, що у разі якщо за результатами розгляду матеріалів службового розслідування (справи) дисциплінарна комісія встановить наявність у діях (бездіяльності) поліцейського дисциплінарного проступку, керівнику, який призначив службове розслідування, вносяться пропозиції щодо накладення на поліцейського дисциплінарного стягнення.

Розділом VІ "Оформлення матеріалів службового розслідування" Порядку встановлено, що зібрані під час проведення службового розслідування матеріали та підготовлені дисциплінарною комісією документи формуються нею у справу.

Підсумковим документом службового розслідування є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин. Висновок службового розслідування готує і підписує дисциплінарна комісія.

Відповідно до висновку службового розслідування за фактом вчинення самогубства через повішання на мотузці арештованим ОСОБА_8 під час перебування в камері №4 ізолятора тимчасового тримання №5 ГУ НП в Рівненській області, затвердженого начальником Головного управління національної поліції в Рівненській області полковником поліції О.Камишанським 11.12.2020, за грубе порушення службової дисципліни, п. 1, 2 ч. 1 ст.8 Закону України "Про Національну поліцію", порушення вимог п. 17.4.1, 17.4.2, 17.4.3 Інструкції про роботу ізоляторів тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 20.01.2005 №60 дcк, що виразилося у не забезпечення виконання посадових інструкцій (функціональних обов'язків), не підготування наряду до несення служби, не контролювання виконання підлеглими поставлених завдань, що призвело до неналежного обшуку та вилучення забороненого предмета, залишення поста постовими, не здійснення оперативного керівництва нарядом черговим, що призвело до скоєння самогубства арештованого М. Тимощука, заступника начальника ITT № 5 ГУНП в Рівненській області підполковника поліції ОСОБА_1 , керуючись ст.19 Закону України "Про Національну поліцію", статтями 11-13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, звільнено з займаної посади (п.7) (а.с.8-22, 62-76).

Згідно посадової інструкції заступника начальника ізолятора тимчасового тримання №5 ГУ НП в Рівненській області, затвердженої начальником ІТТ №5 ГУНП в Рівненській області 02.03.2020, до завдань, обов'язків та повноважень відносяться, зокрема: організація службової діяльності з питань виконання завдань з конвоювання; відповідно до вказівок начальника ІТТ №5 взаємодія із службовими особами, відповідальними за перебування в структурних підрозділах ГУНП затриманих; відповідальність перед начальником ІТТ №5 та керівництвом ГУ НП за виконання ІТТ №5 та конвойним підрозділом покладених на них завдань, забезпечення прав людини і свобод утримуваних, дотримання законності особовим складом ІТТ №5; участь у навчання працівників ІТТ №5 в системі службової підготовки; відповідно до вказівок начальника ІТТ №5 контролювати виконання і дотримання працівниками ІТТ №5 вимог Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів та розпорядчих документів, що регулюють діяльність Національної поліції України; у разі відсутності начальника ІТТ №5 ГУ НП в Рівненській області виконує його обов'язки (а.с.28-30, 80-81).

Згідно з ч. 3 ст. 69 Закону № 580-VIII тимчасове виконання обов'язків покладається на поліцейських письмовим наказом керівника органу (закладу, установи) поліції, який уповноважений призначати на відповідну посаду згідно з цим Законом.

У ході розгляду справи судом не встановлено, а відповідачем на підставі належних та допустимих доказів, не доведено, що, на час тимчасової непрацездатності начальника ІТТ №5 М.Пащук, на позивача було покладено обов'язки начальника ІТТ №5 ГУ НП в Рівненській області письмовим наказом.

Таким чином, твердження відповідача, що, зокрема, 30.11.2020 та 01.12.2020, позивач виконував обов'язки начальника ІТТ №5 ГУ НП в Рівненській області суд вважає безпідставними та необґрунтованими.

Крім того, суд зазначає, що в оскаржуваному наказі зазначено про порушення позивачем вимог пп. 17.4.1, 17.4.2, 17.4.3 Інструкції про роботу ізоляторів тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 20.01.2005 №60 дск, що виразилося у незабезпеченні виконання посадових інструкцій (функціональних обов'язків), не підготування наряду до несення служби, здійсненні не належного контролю за виконанням підлеглими поставлених завдань, що призвело до неналежного обшуку та вилучення забороненого предмета, залишенні поста постовими, не здійсненні оперативного керівництва нарядом черговим, що призвело до скоєння самогубства арештованого ОСОБА_2 .

Відповідно до Інструкції про роботу ізоляторів тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 20.01.2005 №60 дск, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.02.2005 №268/10548 (далі - Інструкція № 60 дск), начальник ITT зобов'язаний: готувати наряди для несення служби, розставляти сили й засоби відповідно до рішень начальника органу внутрішніх справ щодо охорони затриманих і взятих під варту осіб; контролювати виконання підлеглими поставлених завдань, уживати невідкладних заходів до припинення небезпечних дій осіб, що охороняються, а також під час ускладнення обстановки і в особливих умовах; щоденно оглядати камери й здійснювати обшук осіб, які в них тримаються, а також огляд інших приміщень ITT з метою підтримання обладнання й технічних засобів охорони в справному стані; вилучати заборонені для зберігання в камерах предмети й речі; своєчасно вносити пропозиції щодо ремонту ITT, удосконалення зв'язку й сигналізації, а також з питань матеріально-побутового забезпечення й медичного обслуговування затриманих і взятих під варту осіб (пп.17.4.1, 17.4.2, 17.4.3 п.17).

Отже, позивача (заступника начальника ІТТ) притягнуто до відповідальності за невиконання обов'язків начальника ІТТ, які на нього не було покладено, у встановлений законом спосіб.

Поряд з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно посадових обов'язків заступника начальника ізолятора тимчасового тримання №5 ГУ НП в Рівненській області позивач 30.11.2020 провів зміну наряду та інструктаж осіб, згідно книги нарядів ІТТ №5 ГУ НП в Рівненській області, які заступали на добове чергування з 09:00 год. 30.11.2020 до 09:00 год. 01.12.2020 (а.с.26, 96).

Таким чином, позивачем 30.11.2020 та 01.12.2020 належним чином виконано свої посадові обов'язки.

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що п.5 оскаржуваного наказу прийнятий відповідачем протиправно, а тому підлягає скасуванню.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача

Відповідач, як суб'єкти владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

При зазначених обставинах, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення, а заперечення відповідачів суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать чинному законодавству та фактичним обставинам справи.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Рівненській області судовий збір в сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Рівненській області (вул. Хвильового, 2, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 40108761) про визнання протиправним та скасування наказу, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати п.5 резолютивної частини наказу Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 04.12.2020 №995 "Про притягнення дисциплінарної відповідальності окремих працівників ІТТ №5 Головного управління Національної поліції в Рівненській області" в частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення із займаної посади.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Рівненській області судовий збір в сумі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 09 квітня 2021 року

Суддя Л.А. Жуковська