Справа № 420/1457/21
09 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною та скасування вимоги,-
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління ДПС в Одеській області про сплату боргу (недоїмки) від 06 листопада 2020 року №Ф-8806-54 на суму 35588,74 грн.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований тим, що 14.12.2009 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №25380000000004202 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 . Проте, вже через 3 дні, 17.12.2009 року внесено запис про скасування реєстраційної дії за записом №25380000000004202. 16.01.2021 року позивач отримав вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06 листопада 2020 року №Ф-8806-54, якою зобов'язано позивача сплатити заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску в розмірі 35588,74 грн. відповідно до статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», однак позивач зазначає, що у період з 2009 року до сьогоднішнього дня був і є найманим працівником, роботодавцем сплачувався єдиний внесок, жодного боргу зі сплати єдиного внеску у позивача не існує.
Відзив на адміністративний позов обґрунтований відповідачем тим, що позивач перебуває на обліку в Лиманській ДПІ ГУ ДПС в Одеській області, як фізична особа - підприємець, у тому числі яка обрала спрощену систему оподаткування. Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 14.12.2009 року № запису 25380000000004202 як ФОП який провадить діяльність - 52.62.0 роздрібна торгівля з лотків на ринках. Даних щодо припинення даного виду діяльності немає. За позивачем рахується борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який має бути сплачений.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 19.01.2021 року Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області 14.12.2009 року здійснено державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , номер запису №25380000000004202 (аркуші справи 18-19).
При цьому, 17.12.2009 року Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області скасовано реєстраційну дію №25380000000004202 від 14.12.2009 року (для виправлення помилок).
Однак, 16 січня 2021 року позивач отримав вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-8806-54 від 06 листопада 2020 року, відповідно якої недоїмка зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування складає 35588,74 грн. (аркуш справи 14).
Враховуючи скасування реєстраційної дії з реєстрації позивача фізичною особою-підприємцем та взагалі не здійснення підприємницької діяльності, він вважає, що не має сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п. 2 ст. 1, ст. 3, п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов'язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб; державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці та фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до ч.1, абз. 4 ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції, чинній станом на 14.12.2009 року) Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить резервування найменувань юридичних осіб; передає органам державної статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб.
Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до абз. 2 п. 1.3, п. 1.5, п. 2.3 «Порядку взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», затвердженого Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України, 07.12.2005 № 121/560/406 (чинного на момент скасування реєстрації державної реєстрації ФОП) суб'єктами інформаційного обміну є: на регіональному рівні - державні реєстратори, Держпідприємництво України, регіональні та районні органи Державної податкової служби, районні (міжрайонні) та міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення, робочі органи виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Головні управління Пенсійного фонду України у регіонах.
Інформаційний обмін здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронному вигляд.
Держпідприємництво України, державний реєстратор протягом дня, але не пізніше 10 год. 00 хв. наступного робочого дня, передає з бази даних Єдиного державного реєстру суб'єктам інформаційного обміну регіонального рівня повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій та підтвердження відомостей про юридичну особу або фізичну особу-підприємця, що надходять до цієї бази від державних реєстраторів.
Таким чином, на час проведення державної реєстрації ОСОБА_1 фізичною особою - підприємцем та скасування цієї реєстраційної дії, чинним законодавством було передбачено обмін інформацією, зокрема, між державними реєстраторами та податковими органами про вчинення всіх реєстраційних дій, тобто податковий орган був повідомлений про скасування реєстрації ОСОБА_1 фізичною особою-підприємцем.
Згідно висновків Верховного Суду у постанові від 09.12.2019 у справі №440/2149/19 (К/9901/28514/19) при вирішенні спору необхідно, зокрема, перевірити обставини щодо: наявності у позивача статусу фізичної особи-підприємця; здійснення нею підприємницької діяльності та отримання нею доходу у періоді, за який податковим органом нарахований єдиний внесок; нараховування та сплати роботодавцем за позивача, як за застраховану особу, єдиного внеску в розмірі не меншому мінімального страхового внеску на місяць.
Відповідно до ч.4 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про фізичну особу - підприємця, зокрема: 1) прізвище, ім'я, по батькові; 2) дата народження; 3) реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта); 4) країна громадянства; 5) місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємцем); 6) види діяльності; 7) дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі; 8) інформація для здійснення зв'язку з фізичною особою - підприємцем: телефон та адрес електронної пошти; 9) підстави для зупинення розгляду документів; 10) інформація про направлення повідомлення правоохоронним органам у разі виникнення сумнівів щодо справжності поданих документів; 11) підстави для відмови у державній реєстрації; 12) дата прийняття, дата набрання законної сили та номер судового рішення, на підставі якого проведено реєстраційну дію; 13) прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків особи або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), яка призначена управителем майна фізичної особи - підприємця; 14) відомості про осіб, які можуть вчиняти дії від імені фізичної особи - підприємця, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва від імені фізичної особи - підприємця; 15) дані про оприлюднення результатів розгляду документів, поданих для державної реєстрації; 16) місце зберігання реєстраційної справи в паперовій формі; 17) відомості про суб'єкта державної реєстрації та державного реєстратора; 18) дані про надання відомостей з Єдиного державного реєстру; 19) відомості, отримані в порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів; 20) відомості про ліцензування виду господарської діяльності суб'єкта господарювання; 21) відомості про видачу документів дозвільного характеру; 21-1) відомості щодо створення фізичною особою - підприємцем сімейного фермерського господарства; 22) відомості про смерть фізичної особи - підприємця, визнання її безвісно відсутньою або оголошення її померлою; 23) інформація про виправлення помилок, допущених у відомостях Єдиного державного реєстру; 24) дані про перебування фізичної особи - підприємця у процесі провадження у справі про неплатоспроможність.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Так, з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 19.01.2021 року вбачається, що 14.12.2009 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №25380000000004202 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
При цьому, 17.12.2009 року Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області скасовано реєстраційну дію №25380000000004202 від 14.12.2009 року (для виправлення помилок), тобто державна реєстрація фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 скасована.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження у позивача статусу фізичної особи-підприємця, здійснення позивачем підприємницької діяльності та отримання від неї доходу у періоді, за який податковим органом нарахований єдиний внесок, а позивач такі обставини заперечив.
Враховуючи вищевикладені обставини, наявність офіційного статусу документів та відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суд дійшов висновку про відсутність у позивача статусу фізичної особи-підприємця станом на час винесення оскаржуваної податкової вимоги, у зв'язку із чим оскаржувана вимога є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо судового збору, він має бути стягнутий з Головного управління ДПС в Одеській області у відповідності до ст. 139 КАС України.
Щодо заяви представника позивача про стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області витрат на професійну правничу (правову) допомогу у розмірі 25000 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
Розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Так, на підтвердження витрат на правничу допомогу представником позивача наданий до суду договір про надання правової допомоги від 21.01.2021 року №1-01/21, укладений між адвокатом Гаврилюк Юлією Ігорівною та ОСОБА_1 , звіт про надання послуг за договором про надання правової допомоги від 21.01.2021 року №1-01/21, розрахунок суми гонорару ОСОБА_2 за надану правову допомогу ОСОБА_1 за договором про надання правової допомоги від 21.01.2021 року №1-01/21, рахунок на оплату послуг адвоката за договором від 10.02.2021 року, квитанція №1/1-01/21 від 10.02.2021 року, акт приймання-передачі послуг від 10.02.2021 року.
Відповідно до п. 5.1 договору про надання правової допомоги від 21.01.2021 року №1-01/21 за надання правової допомоги відповідно до п. 1.1 даного договору клієнт сплачує адвокату гонорар у фіксованому розмірі 25000 грн. розмір гонорару є фіксованим та включає в себе складання всіх документів, участь адвоката у судових засіданнях, представництво інтересів в органах та організаціях, тощо.
Згідно із розрахунку суми гонорару адвоката Гаврилюк Юлії Ігорівни за надану правову допомогу ОСОБА_1 за договором про надання правової допомоги від 21.01.2021 року №1-01/21 адвокатом розрахована вартість наданої правової допомоги за договором: 21.01.2021 року первісна консультація - 1 год. - 1000 грн., 21.01.2021 року аналіз інформації, вивчення документів, наданих клієнтом - 3 години 3000 грн., 22.01.2021 року вивчення судової практики Верховного Суду в подібних спорах - 5 годин - 5000 грн., 22.01.2021 року формування правової позиції - 1 година - 1000 грн.; 22.01.2021 року-25.01.2021 року складання тексту позовної заяви - 14 годин - 14000 грн., 25.01.2021 року формування доказової бази, систематизації групування доказів, додатків до позовної заяви - 1 година - 1000 грн., всього 25 годин - 25000 грн.
Згідно квитанції №1/1-01/21 від 10 лютого 2021 року позивачем сплачено гонорар адвокату у розмірі 25000 грн.
Суд звертає увагу, що ця справа є справою незначної складності, яка розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, вона не містить великої кількості документів, які потребують вивчення та їх аналізу.
Виходячи з принципу обґрунтованості та пропорційності розміру судових витрат до предмета спору, співмірності розміру судових витрат зі складністю справи та наданих адвокатом послуг, часом, витраченим адвокатом на надання відповідних послуг, обсягом наданих послуг, ціною позову та значенням справи для сторони, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу у розмірі 4000 грн.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 134, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) про визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління ДПС в Одеській області про сплату боргу (недоїмки) від 06 листопада 2020 року №Ф-8806-54 на суму 35588,74 грн. - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС в Одеській області про сплату боргу (недоїмки) від 06 листопада 2020 року №Ф-8806-54 на суму 35588,74 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати на правничу допомогу у розмірі 4000 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида