справа№380/1229/21
з питань залучення співвідповідача
09 квітня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку письмового провадження заяву клопотання позивача про залучення співвідповідача за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, в якому позивач просить:
-визнати протиправну бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області в частині не вжиття заходів щодо здійснення ОСОБА_1 компенсації виплат суддівської винагороди шляхом перерахунку та виплати суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 28.08.2020 із застосуванням ст. 29 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”;
-зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області привести перерахунок суддівської винагороди ОСОБА_1 за період з 18.04.2020 по 28.08.2020 (за винятком виплати за час перебування у частині основної щорічної відпустки, а саме з 07.08.2020 по 21.08.2020 включно), обчисливши її відповідно до ст. 130 Конституції України та ст. 135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, та виплатити недоотриману частину
Ухвалою судді від 02 лютого 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
07.04.2021 від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог з клопотанням про залучення співвідповідача, а саме : Державну судову адміністрацію України.
В обґрунтування заяви зазначає, що 03 березня 2021 року Верховним Судом ухвалено постанову у справі № 340/1916/20 у аналогічних правовідносинах. У вказаному судовому рішення судом касаційної інстанції зазначено, що внаслідок неповноти дослідження усіх доказів, які є у справі, не з'ясованими залишилися обставини, які мають істотне значення для правильного вирішення цього спору, що є підставою для направлення справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Так, судом касаційної інстанції вказано, що для правильного вирішення цієї справи та обрання ефективного способу захисту порушених прав судам попередніх інстанцій потрібно з'ясувати також участь ДСА України (через призму її компетенції щодо розпорядження бюджетними коштами, виділеними на фінансування судів) у застосуванні обмежень при виплаті суддівської винагороди, передбачених частинами першою, третьою статті 29 Закону № 294-ІХ (зі змінами, внесеними Законом № 553-ІХ), відтак визначити правовий статус цього державного органу в адміністративному спорі.
З огляду на вказані вище висновки Верховного Суду, позивач вважає за необхідне залучити до участі у справі у якості співвідповідача ДСА України.
Дослідивши наявні письмові докази та заяви по суті справи, суд встановив, що за наслідками розгляду адміністративної справи №340/1916/20-а зі схожими підставами та предметом позову постановою Верховного Суду від 03 березня 2021 року були скасовані судові рішення попередніх інстанцій із викладенням, зокрема, таких висновків:
“78. В обсязі встановлених в цій справі обставин колегія суддів не має підстав у категоричній формі стверджувати, що обсяг асигнувань відповідачу було зменшено після набрання чинності Законом № 553-ІХ, адже суди попередніх інстанцій не досліджували обставин справи в цій площині. Водночас згадане правове регулювання у поєднанні з аргументами ДСА України щодо виплати суддівської винагороди в межах видатків державного бюджету (на ці потреби) дає підстави вважати, що застосування (відповідачем) обмежень, передбачених статтею 29 Закону № 294-ІХ (зі змінами, внесеними Законом № 553-ІХ) при виплаті позивачу суддівської винагороди, могло бути обумовлено, окрім іншого, меншим обсягом бюджетних асигнувань відповідачеві на оплату праці суддівського корпусу (протягом спірного періоду), що своєю чергою передбачає безпосередню участь також і ДСА України у цьому процесі (мається на увазі виділення відповідному суду бюджетних коштів на виплату суддівської винагороди).
79. Тому для правильного вирішення цієї справи та обрання ефективного способу захисту порушених прав судам попередніх інстанцій потрібно з'ясувати також участь ДСА України (через призму її компетенції щодо розпорядження бюджетними коштами, виділеними на фінансування судів) у застосуванні обмежень при виплаті суддівської винагороди, передбачених частинами першою, третьою статті 29 Закону № 294-ІХ (зі змінами, внесеними Законом № 553-ІХ), відтак визначити правовий статус цього державного органу в адміністративному спорі - третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (як-от у цій справі) чи відповідач (другий відповідач).
80. У цьому зв'язку потрібно пояснити, що з огляду на доводи ДСА України, викладені у касаційній скарзі, причиною невиплати позивачу суддівської винагороди в повному обсязі протягом спірного періоду може бути недостатність виділених відповідачу коштів (бюджетних асигнувань) на ці потреби. У такому випадку невиплату суддівської винагороди в повному обсязі можна пов'язувати із діяльністю ДСА України як головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення діяльності усіх судів (крім Верховного Суду; стаття 148 Закону№ 1402-VIII), відповідно як суб'єкта владних повноважень, рішеннями/діями якого порушено право особи (судді).
81. Водночас у вимірі обставин цієї справи не можемо заперечити існування ситуації, коли ДСА України виділила відповідачу достатньо коштів для виплати суддівської винагороди (зокрема й позивачу) з урахуванням вимог статті 135 Закону № 1402-VIII (затвердивши відповідний кошторис), але відповідач натомість розпорядився цими коштами з урахуванням обмежень, які встановлені статтею 29 Закону № 294-ІХ (зі змінами, внесеними Законом № 553-ІХ). Тоді є підстави стверджувати, що невиплата позивачу суддівської винагороди в повному обсязі, як наслідок виникнення заборгованості з її виплати (перед позивачем), є результатом дій/рішень відповідача, а тому спосіб захисту повинен співвідноситися/пов'язуватися з цими діями та їх наслідками”.
Згідно з частиною 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З наведених підстав суд дійшов висновку, що відповідно до позиції Верховного Суду в аналогічній справі є необхідність залучення до участі у розгляді справи Державної судової адміністрації України та з'ясування питань фінансування судових установ.
Відповідно до частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
З наведених підстав суд дійшов висновку про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Державної судової адміністрації України.
Відповідно до частин шостої статті 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Також, згідно з частиною 4 статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Статтею 80 КАС України передбачено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Враховуючи зміст заявлених вимог, суд вважає за необхідне витребувати у Державної судової адміністрації України відомості та відповідні докази про те, чи було зменшено фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області на виплату суддівської винагороди у період з 18 квітня 2020 року до 28 серпня 2020 року у зв'язку набранням чинності Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” №553-ІХ від 13 квітня 2020 року.
Керуючись ст. ст. 48, 241-243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив :
Клопотання позивача від 07 квітня 2021 року про залучення до участі в справі співвідповідача задовольнити.
Залучити до участі в справі співвідповідача Державну судову адміністрацію України (код ЄДРПОУ 26255795, юридична адреса: вул. Липська,18/5, м. Київ, 01601).
Витребувати у Державної судової адміністрації України відомості та відповідні докази про те, чи було зменшено фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області на виплату суддівської винагороди у період з 18 квітня 2020 року до 28 серпня 2020 року у зв'язку набранням чинності Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” №553-ІХ від 13 квітня 2020 року.
Роз'яснити співвідповідачу його право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.
Повідомити співвідповідача, що відзив на позовну заяву повинен відповідати вимогам частин другої-четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити сторонам, що відповідно до частини шостої статті 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається http://adm.lv.court.gov.ua/fair/.
Згідно з ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Гулкевич І.З.