Іменем України
09 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1104/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екосоюз» припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби геології та надр України (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екосоюз» (далі - відповідач, ТОВ «Екосоюз»), в якому позивач просив суд:
- припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5659 від 18.10.2012 наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Екосоюз» (а.с.1-5).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначив, що ТОВ «Екосоюз» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5659 від 18.10.2012 з метою видобування кам'яного вугілля. Особливою умовою № 6 Спеціального дозволу № 5659 від 18 жовтня 2012 року передбачено, що надрокористувач зобов'язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр. На адресу Держгеонадр від ДНВП «Геоінформ України» надійшла відповідь на запит, в якій Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» листом від 03.07.2020 № 03/303-1826 надало Перелік суб'єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2019 рік, зокрема, й щодо ТОВ «Екосоюз». Згідно даного Переліку надрокористувачів від ТОВ «Екосоюз» звітність за 2019 рік не надходила. Державна служба геології та надр України наказом № 346 від 14.08.2020 зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами та надала Відповідачу строк 30 календарних днів для усунення порушень, про що надрокористувача було повідомлено через оголошення на офіційному сайті Держегоандр від 07 вересня 2020 року, оскільки станом на дату прийняття наказу надрокористувач був зареєстрований на непідконтрольній території. 11 листопада 2020 року на адресу Держгеонадр від ДНВП «Геоінформ України» надійшла відповідь на запит, в якій Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» листом від 11.11.2020 № 03/303-3539 надало Перелік суб'єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 5-гр), зокрема, й щодо ТОВ «Екосоюз». Згідно даного Переліку надрокористувачів, від ТОВ «Екосоюз» звітність за 2016-2019 роки не надходила. На підставі викладеного, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12 березня 2021 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 20-21).
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване місцезнаходження відповідача: 94010, Луганська обл., місто Кадіївка, вулиця Осипенко, будинок 1, корпус Б (а.с.24-26).
Відповідно до статті 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. Учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення. Передбачений цією статтею порядок виклику в суд та повідомлення про судове рішення може застосовуватися стосовно інших учасників судового процесу, адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи яких знаходиться на тимчасово окупованій території, якщо від цього залежить реалізація ними своїх процесуальних прав і обов'язків.
З урахуванням п. 20 Перехідних положень та на виконання статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 17.03.2021 на офіційному вебсайті розміщено оголошення про постановлення ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду від 12.03.2021 (а.с. 23).
Таким чином, судом вжито заходи щодо належного повідомлення відповідача про перебування на розгляді справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд дійшов наступного.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Екосоюз» (ідентифікаційний код 36654800) зареєстроване у якості юридичної особи 06.10.2009 за № 13921020000001216 в процесі припинення не перебуває, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.24-26).
18 жовтня 2012 року Державною службою екології та надр України видано Товариству з обмеженою відповідальністю «Екосоюз» спеціальний дозвіл на користування надрами №5659 (а.с.7).
Цей дозвіл надав відповідачу право на видобування кам'яного вугілля - антрациту. Дозвіл виданий строком на 20 років.
Особливі умови спеціального користування надрами полягали в покладанні на надрокористувача низки обов'язків, а саме:
- протягом трьох років затвердити запаси вугілля ДКЗ України;
- виконання рекомендацій ДКЗ України, протокол від 04.02.2010 № 1909 (апробовано);
- виконання умов: охорони навколишнього природного середовища в Луганській області від 17.02.2020 №№01-01-14-1028, 01-01-14-1031/екологічна картка №1143; Луганської обласної ради - рішення від 03.09.2010 37/75; Держгірпромнагляду - 19.10.2010 №1/03-7-04.1/7614;
- щорічна звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр;
- своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством;
- обов'язкове проведення моніторингу та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 № 615.
Невід'ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 18.10.2012, укладена між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ТОВ «Екосоюз» (а.с. 8-10).
Згідно з п. 7.2 статті 7 Угоди надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Таким чином, подання до Держгеонадр України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов'язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.
Листом від 03.07.2020 № 03/303-1826 державне науково-виробниче підприємство Державний інформаційний геологічний фонд України надало позивачу перелік суб'єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2019 рік, зокрема, ТОВ «Екосоюз». Згідно даного Переліку надрокористувачів, від ТОВ «Екосоюз» звітність за 2019 рік не надходила (а.с.11).
Наказом Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу (а.с.12).
Про зазначений наказ позивача повідомлено сайті Державної служби геології та надр України «www.geo.gov.ua» від 07.09.2020 (а.с. 13).
Листом від 11.11.2020 № 03/303-3539 державне науково-виробниче підприємство Державний інформаційний геологічний фонд України повідомило Держгеонадра України, щодо переліку надрокористувачів Донецької, Луганської областей, які не надали звітність до ДНВП «Геоінформ України» щодо балансу запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за роки, які вказані у переліку (а.с.14-15).
До зазначеного переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена входить ТОВ «Екосоюз».
Оголошенням на офіційному сайті Державної служби геології та надр України «www.geo.gov.ua» від 18.12.2020 було доведено до відома відповідача, що робочою групою з питань надрокористування (протокол від 04.12.2020 №13-РГ/2020) розглянуто питання щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами. Запропоновано надрокористувачам в 15-денний строк надати власну позицію на припинення права користування надрами (а.с. 16).
Як вбачається з матеріалів справи жодної відповіді від відповідача не надходило.
Докази усунення відповідачем допущених ним порушень, у визначений Державною службою геології та надр України строк, суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі Порядок - № 615).
Згідно з пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 18.10.2012 № 5659 та пунктом 7.2 Угоди про умови користування надрами, було подання Державній службі геології та надр України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Екосоюз» цього обов'язку не виконало.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що ТОВ «Екосоюз» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позову Державної служби геології та надр України до ТОВ «Екосоюз» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5659 від 18.10.2012.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору, понесені позивачем відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екосоюз» припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити.
Припинити право користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю «Екосоюз» (код ЄДРПОУ 36654800, 94010, Луганська область, м.Кадіївка, вул.Осипенко, будинок 1, корпус Б) шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5659 від 18 жовтня 2012 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова