Ухвала від 08.04.2021 по справі ЗВ/360/75/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником

08 квітня 2021 року СєвєродонецькСправа № ЗВ/360/75/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління ДФС в Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження ВП №55920746 за вимогою від 12.01.2018 №Ю-515-25У, виданої Головним управлінням ДФС в Луганській області про стягнення боргу у розмірі 108781,95 грн з Комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №1»,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління ДФС в Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження ВП №55920746 за вимогою від 12.01.2018 №Ю-515-25У, виданої Головним управлінням ДФС в Луганській області про стягнення боргу у розмірі 108781,95 грн з Комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №1».

З посиланням на ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заявник просив суд замінити сторону у виконавчому провадженні №55920746 з Головного управління ДФС у Луганській області (ЄДРПОУ 39591445) на Головне управління ДПС у Луганській області (ЄДРПОУ 44082150).

Ухвалою суду 31.03.2021 призначено до розгляду заяву про заміну сторони виконавчого провадження на 08.04.2021 (арк.спр.16).

Представник заявника у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином (арк.спр.18).

Представники сторін у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином (арк.спр.17,19,20).

Згідно з частиною другою статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути заяву у письмовому провадженні на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

12.01.2018 Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-515-25У про стягнення з комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контора № 1» недоїмки зі сплати єдиного внеску у загальному розмірі 108781,95 грн. (арк.спр.6).

За вказаною вимогою 03.03.2018 посадовою особою Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області відкрито виконавче провадження № 55920746 про стягнення з комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контора № 1» недоїмки зі сплати єдиного внеску у загальній сумі 108781,95 грн. (арк.спр.5).

Вирішуючи питання про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов такого.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 (зі змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 № 846) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Державна фіскальна служба продовжувала здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України(пункт 2 Постанови № 1200).

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1.

Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.

Пунктом 4 зазначеної постанови визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.

Так, згідно з додатком 2 до вищевказаної постанови Головне управління ДФС у Луганській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Луганській області.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р “Питання Державної податкової служби” погоджено з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державного податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.

На виконання вищевказаного розпорядження наказом ДПС України від 28.08.2019 № 36 “Про початок діяльності Державної податкової служби України” розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.

Відповідно до наказу Головного управління ДПС у Луганській області від 29.08.2019 № 5 “Про початок діяльності Головного управління ДПС у Луганській області”, розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Луганській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Луганській області.

Наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 14 затверджене Положення про Головне управління ДПС у Луганській області. Відповідно до пункту 1 Положення Головне управління ДПС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Луганській області.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби” наказом ДПС України від 30 вересня 2020 року № 529 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби України” розпочато виконання утвореними територіальними підрозділами ДПС функцій і повноважень територіальних органів ДПС України, що ліквідуються.

Відповідно до наказу ДПС України від 24.12.2020 № 755 “Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій” з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи, згідно з наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 та відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893.

Основні завдання та повноваження Державної податкової служби України визначені в Положенні про Державну податкову службу України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 (далі - Положення № 227).

Відповідно до пункту 7 Положення № 227 Державна податкова служба України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) перебуває в стані припинення за рішенням засновників з 15.10.2020.

Головне управління ДПС у Луганській області зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом ВП 44082150.

Державною податковою службою України видано наказ від 12.11.2020 №643 “Про затвердження положень про територіальні органи ДПС”.

Відповідно до абзацу третього пункту 1 Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженого наказом ДПС України від 12.11.2020 № 643, Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ ВП 44082150) є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) у відповідних сферах діяльності.

Згідно з положеннями статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Таким чином, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв'язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 30 грудня 2020 року у справі № 805/4361/17-а.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про заміну сторони у виконавчому провадженні з Головного управління ДФС у Луганській області на Головне управління ДПС у Луганській області, як територіальний орган утворений на правах відокремленого підрозділу (код ЄДРПОУ ВП 44082150).

Керуючись статтями 52, 77, 80, 205, 223, 241, 243, 248, 256, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління ДФС в Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження ВП №55920746 за вимогою від 12.01.2018 №Ю-515-25У, виданої Головним управлінням ДФС в Луганській області про стягнення боргу у розмірі 108781,95 грн з Комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №1» - задовольнити.

Замінити стягувача у виконавчому провадженні №55920746 з примусового виконання вимоги Головного управління ДФС у Луганській області №Ю-515-25У від 12.01.2018 з Головного управління ДФС у Луганській області (код ЄДРПОУ 39591445) на Головне управління ДПС у Луганській області, як територіальний орган утворений на правах відокремленого підрозділу (код ЄДРПОУ ВП 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72).

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

СуддяЄ.О. Кисельова