Рішення від 09.04.2021 по справі 300/806/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" квітня 2021 р. справа № 300/806/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що Департаментом соціальної політики Коломийської міської ради їй протиправно відмовлено в призначенні з 01.01.2020 компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що Департаментом соціальної політики Коломийської міської ради їй призначено компенсацію, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі з 01.11.2020 по 31.10.2021. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" від 23.09.2020 № 859 встановлено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 1 січня 2020 року для осіб, які звернуться за призначенням компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, протягом 60 календарних днів із дня опублікування цієї постанови, крім підпункту 2 пункту 7 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого зазначеною постановою, який набирає чинності з 1 січня 2021 року. Оскільки вона звернулася до відповідача з відповідною заявою за призначенням такої компенсації протягом 60 календарних днів із дня опублікування постанови Кабінету Міністрів України № 859, то компенсація мала бути призначена з 01.01.2020, а не з 01.11.2020. Отже, такі дії Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради є протиправними, а тому слід зобов'язати відповідача призначити їй компенсацію, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі з 01.01.2020.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що ОСОБА_1 звернулася до управління "Центр надання адміністративних послуг" Коломийської міської ради з заявою про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" від 23.09.2020 № 859. За наслідками розгляду поданої позивачем заяви, спеціалісти департаменту соціальної політики прийшли до висновку, що жоден з документів, в тому числі витяг з протоколу ЛКК від 17.11.2020 № 372, не підтверджують, потребу в догляді за дитиною з інвалідністю до 17.11.2020. Тому пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 при призначенні компенсації позивачу не застосовувався. Натомість, компенсація була призначена відповідно до пунктів 7, 14 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, а саме з місяця звернення за нею.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 15 листопада 2008 року (а.с. 5).

Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 18.07.2011 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу на дитину - інваліда до 18 років (а.с. 7).

Позивач 17.11.2020 через управління "Центр надання адміністративних послуг" Коломийської міської ради звернулася із заявою до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради про призначення компенсації, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 (а.с. 20).

За наслідками розгляду вищевказаної заяви, згідно повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради, ОСОБА_1 призначено компенсацію, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі з 01.11.2020 по 31.10.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" від 23.09.2020 № 859 (а.с. 9).

В свою чергу позивач вважає, що така компенсація мала бути призначена з 01.01.2020, а не з 01.11.2020, внаслідок чого вона звернулася на урядову "гарячу" лінію урядового контактного центру.

З цього приводу, Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, листом від 18.02.2021 № КІ-11592033/2 надано відповідь ОСОБА_1 , згідно якої вбачається, що оскільки з заявою про призначення компенсації, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі вона звернулася 17.11.2020, то така компенсація призначена з 01.11.2020 по 31.10.2021 в розмірі 2027 грн. щомісячно (а.с. 8).

Не погоджуючись з датою з якої їй призначена компенсація, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі позивач звернулася з даним позовом до суду.

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України "Про соціальні послуги" від 17.01.2019 № 2671-VIII.

Згідно пункту 17 статті 1 цього Закону соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.

Частиною 6 статті 13 Закону України "Про соціальні послуги" фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: 1) особами з інвалідністю I групи; 2) дітьми з інвалідністю; 3) громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; 4) невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; 5) дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.

При цьому, частиною 7 статті 13 Закону України "Про соціальні послуги" передбачено, що фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.

Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 23.09.2020 прийнято постанову "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" № 859.

Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 1 січня 2020 року для осіб, які звернуться за призначенням компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, протягом 60 календарних днів із дня опублікування цієї постанови, крім підпункту 2 пункту 7 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого зазначеною постановою, який набирає чинності з 1 січня 2021 року (пункт 4 постанови Кабінетом Міністрів України № 859).

Суд зазначає, що вказана постанова набрала чинності 25.09.2020.

Постановою Кабінетом Міністрів України № 859 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та є: особами з інвалідністю I групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (пункт 1 Порядку № 859).

Згідно пункту 2 вказаного Порядку компенсація не призначається фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду особам, зазначеним у пункті 1 цього Порядку, якщо такі особи отримують соціальні послуги догляду вдома, паліативного догляду, стаціонарного догляду.

У відповідності до пункту 3 Порядку № 859 компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчим органом міської міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Пунктом 4 Порядку № 859 передбачено, що розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України "Про соціальні послуги" обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за попередні шість місяців, що передують місяцю подання заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Фізична особа, яка надає соціальні послуги, отримує тільки одну компенсацію незалежно від кількості осіб, за якими вона доглядає.

Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи, яка надає соціальні послуги, обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім'ї на кількість членів сім'ї, які включаються до її складу, згідно з Методикою обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї затвердженою наказом Мінсоцполітики від 16 червня 2020 року № 419.

У відповідності до пункту 6 Порядку № 859 для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до структурного підрозділу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.

Компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця (пункт 10 Порядку № 859).

При цьому, згідно пункту 14 Порядку № 859 компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається структурним підрозділом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.

В пункті 16 Порядку № 859 вказано, що суми компенсації, не отримані своєчасно фізичною особою, яка надає соціальні послуги, виплачуються за минулий період, але не більш як за 12 місяців, що передують місяцю звернення за їх отриманням.

Суми компенсації, не отримані фізичною особою, яка надає соціальні послуги, з вини структурного підрозділу, який їх призначає та виплачує, виплачуються за минулий період без обмеження будь-яким строком. При цьому виплата за минулий період проводиться з урахуванням прожиткового мінімуму, затвердженого на момент виплати.

Згідно витягу з протоколу лікарсько-консультативної комісії Коломийської дитячої лікарні від 17.11.2020 № 2020, ОСОБА_3 є дитиною з інвалідністю і потребує щоденної реабілітації по життєвих показаннях (а.с 21).

Як зазначає відповідач у відзиві на позов, документи подані ОСОБА_1 не підтверджують потребу в догляді за дитиною з інвалідністю до 17.11.2020, у зв'язку із чим компенсація була призначена з 01.11.2020 згідно пунктів 7, 14 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, а не відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859.

Тобто, відповідачем відмовлено в призначенні компенсації з 01.01.2020 з підстав відсутності документів, які підтверджували необхідність догляду позивачем за ОСОБА_3 до 17.11.2020.

Суд не погоджується з такими доводами відповідача, оскільки як вже встановлено судом, ОСОБА_1 призначено та виплачується державна соціальна допомога на дитину - інваліда до 18 років ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 17.01.2011 по ІНФОРМАЦІЯ_2.

Тобто, з 2011 року ОСОБА_3 є дитиною з інвалідністю та потребував щоденного догляду та реабілітації, а тому доводи відповідача щодо відсутності відповідних підтверджуючих документів до 17.11.2020, як установи, що надає соціальні послуги в тому числі державну соціальну допомогу дітям з інвалідністю та якій відомо про отримання такої допомоги позивачем, є необґрунтованими.

Інших підстав для відмови в призначенні позивачу компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі з 01.01.2020 у відповідності до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 859 відповідачем ненаведено, а судом не встановлено.

Суд зазначає, що вимоги пункту 14 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам підлягатимуть до застосування у випадку звернення особи за призначенням компенсації, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі після спливу 60 календарних днів із дня опублікування постанови Кабінету Міністрів України № 859.

В даному випадку позивач звернулася за призначенням компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, протягом 60 календарних днів із дня опублікування постанови Кабінету Міністрів України № 859, а саме 17.11.2020. Тому Департаментом соціальної політики Коломийської міської ради протиправно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні такої компенсаційної виплати з 01.01.2020.

Отже, дії Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради щодо відмови в призначенні компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі - ОСОБА_1 з 01.01.2020 є протиправними.

З метою запобігання порушення права позивача на належну їй компенсацію, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав, суд приходить до висновку про задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради призначити позивачу таку компенсацію з 01.01.2020.

Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі з 01.01.2020.

Зобов'язати Департамент соціальної політики Коломийської міської ради (код ЄДРПОУ 03193399, вул. Чорновола, 55, м. Коломия, Івано-Франківська область) призначити з 01.01.2020 ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" від 23.09.2020 № 859.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.