02 квітня 2021 року Справа № 280/468/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Артоуз О.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням: загального стажу державної служби, який складає 20 років 02 місяці 18 днів, в тому числі періоди перебування на посаді секретаря, завідуючої відділом учнівської молоді райкому комсомолу Приморського BКЛKCM з 26.08.1982 по 21.03.1989 та на посаді відповідального секретаря у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області з 21.03.1989 по 24.10.1990, а також довідок: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 08.07.2019 № 2, виданої Управлінням соціального захисту населення Приморської районної державної адміністрації Запорізької області, станом на липень 2019 року; про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 26.06.2018 № 68, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості, станом на 01.03.2015; про загальний стаж державної служби від 25.06.2019 № 1986/01-22, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості з 27.09.2019.
В обґрунтування адміністративного позову, позивач зазначає, що згідно з ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Відповідно до ч.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу», стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах встановлених на той час законодавством. Отже, обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 року (до вступу в дію Закону України «Про державну службу») здійснюється згідно Порядку обчислення стажу державної служби, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283. Абзацами 1, 2, 3 пункту 2 Порядку № 283 встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у ст.25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апаратах органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком. У додатку до вказаного Порядку наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників та спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Із системного аналізу норма права зазначає, що до стажу державної служби може бути включений період роботи на посадах парткому та райкому партії до 24.10.1990. Отже періоди роботи на посаді секретаря, завідуючої відділу учнівської молоді райкому комсомолу Приморського ВКЛКСМу з 26.08.1982 та відповідального секретаря у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області з 21.03.1989 по 24.10.1990 підлягає зарахуванню до стажу державної служби. З урахуванням викладеного в позові, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 02.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач адміністративний позов не визнав, 10.03.2021 надав до суду відзив (вх.№13836), відповідно до якого зазначає, що на виконання вимог рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.01.2020 по справі №280/6014/19, згідно рішення від 20.02.2020 №084550000513 ОСОБА_1 було переведено з пенсії за віком на пенсію державного службовця. Вказує, що вказаним рішенням не приймалося рішення зобов'язального характеру щодо врахування позивачу до стажу державної служби період роботи на посаді секретаря, завідуючої відділу учнівської молоді райкому комсомолу Приморського ЛКСМУ з 26.08.1982 та відповідального секретаря у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області з 21.03.1989 по 24.10.1990 року з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 08.07.2019 №2 виданої Управлінням соціального захисту населення Приморської РДА Запорізької області, від 26.06.2018 №68, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості та від 25.06.2019 №1986/01-22, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості. Запорізьким окружним адміністративним судом було визнано позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню. Вимогами у позовній заяви було визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в частині відмови у здійсненні переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця та зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області перевести позивача з пенсії за віком на пенсію державного службовця. Вимог щодо зарахування до стажу державної служби періоди роботи на посаді секретаря, завідуючої відділу учнівської молоді райкому комсомолу Приморського ЛКСМУ з 26.08.1982 та відповідального секретаря у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області з 21.03.1989 по 24.10.1990 з урахуванням довідок про складові заробітної плати, які зазначені вище до суду позивачем не заявлялись, а лише були в описовій частині позовної заяви. Щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з дати письмової відмови Управління є неможливим, оскільки судом не вирішувалось питання про проведення перерахунку пенсії. А відтак, вимоги, які були викладені у заяві від 23.12.2020 були передчасними, та такими, що не відповідають нормам діючого законодавства. Також зазначає, що періоди роботи позивача на посаді секретаря, завідуючої відділу учнівської молоді райкому комсомолу Приморського ЛКСМУ з 26.08.1982 та відповідального секретаря у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області з 21.03.1989 по 24.10.1990 хоч і були передбачені штатами державних органів, але не належали до посад державної служби та не відносились до посад передбачених Законом України від 7 червня 2001 року № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування». З урахуванням викладеного у відзиві зазначає, що здійснити перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням загального стажу державної служби, який на думку позивача складає 20 років 02 місяці 18 днів, та з урахуванням періодів роботи на посаді секретаря, завідуючої відділу учнівської молоді райкому комсомолу Приморського ЛКСМУ з 26.08.1982 року та відповідального секретаря у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області з 21.03.1989 року по 24.10.1990 року з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 08.07.2019 №2 виданої Управлінням соціального захисту населення Приморської РДА Запорізької області, від 26.06.2018 №68, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості та від 25.06.2019 №1986/01-22, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості не має законних підстав. У задоволенні позову просить відмовити.
10.03.2021 позивачем подано до суду відповідь на відзив (вх.№13917), відповідно до якого зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20.01.2020 по справі №280/6014/19 встановлено, що загальний стаж державної служби складає 20 років 02 місяці та 18 днів.
Відповідно до частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.
24.09.2019 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця.
Листом від 27.09.2019 №8/М-11 позивач отримала відмову у здійсненні переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02.01.2020 у справі №280/6014/19 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в частині відмови ОСОБА_1 у здійсненні переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця.
Рішення набрало законної сили 20.02.2020 та на його виконання 04.09.2020 видано виконавчий лист.
11.09.2020 позивач звернулась до відповідача із заявою про добровільне виконання вказаного судового рішення.
Листом від 25.09.2020 за вих. №0800-0219-8/49381 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області надіслано позивачу повідомлення, відповідно до якого зазначено, що на виконання рішення суду її переведено на пенсію державного службовця з 20.02.2020 за нормами Закону України «Про державну службу». Враховуючи що заявником не були надані документи про складові заробітної плати необхідні для розрахунку пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» розмір пенсії за результатами перерахунку склав з 20.02.2020 - 1638 грн., з 01.07.2020- 1712 грн.
28.09.2020 позивач повторно звернулася до відповідача з заявою, відповідно до якої зазначає, що дата призначення пенсії повинна бути 27.09.2019, а не 20.02.2020 та зазначає, що рішенням суду встановлено загальний стаж державної служби 20 років 02 місяці 18 днів. Просить виконати судове рішення добровільно.
Листом від 12.10.2020 за вих. №9144-8846/М-02/8-0800/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомлено позивача, що переведення на інший вид пенсії здійснено з 20.02.2020, тобто з дати набрання чинності рішення суду. Зазначає, що рішення суду виконано у повному обсязі.
23.12.2020 позивач звернулася із заявою до відповідача, відповідно до якої просить здійснити перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням: загального стажу державної служби, який складає 20 років 02 місяці 18 днів, в тому числі періоди перебування на посаді секретаря, завідуючої відділом учнівської молоді райкому комсомолу Приморського ВКЛКСМ - з 26.08.1982 по 21.03.1989 та на посаді відповідального секретаря у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області-з 21.03.1989 по 24,10.1990, а також довідок: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка, за вислугу років) від 08.07.2019 № 2, виданої Управлінням соціального захисту населення Приморської районної державної адміністрації Запорізької області, станом на липень 2019 року; про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 26.06.2018 № 68, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості, станом на 01.03.2015; про загальний стаж державної служби від 25.06.2019 № 1986/01-22, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості 27.09.2019.
Листом від 28.12.2020 відповідач надав відповідь позивачу, відповідно до якого зазначено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно запису в трудовій книжці НОМЕР_2 зазначено про трудову діяльність позивача: з 15.08.1981 по 26.08.1982 - вчитель російської мови та літератури Інзовської СШ; з 26.08.1982 по 21.03.1989 - секретар, завідуюча відділом учнівської молоді райкому комсомолу Приморського ВКЛКСМ; з 21.03.1989 по 08.07.1991 - відповідальний секретар у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області; з 09.07.1991 по 30.04.1992 - секретар Приморського райвиконкому; з 01.05.1992 по 15.09.1994 - секретар в апараті районної державної адміністрації; з 16.09.1994 по 28.06.2002 - касир-рахівник, директор пансіонату; з 01.07.2002 по 14.05.2004 - головний спеціаліст по кадрам в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області; з 17.05.2004 по 17.11.2008 - начальник дитячої оздоровчої установи «Хвиля» Запорізької обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я України; з 18.11.2008 по 02.08.2010 - директор Приморського районного центру зайнятості Запорізької області; з 03.08.2010 по 10.06.2014 - заступник голови Приморської районної державної адміністрації Запорізької області; з 11.06.2014 по теперішній час - директор Приморського районного центру зайнятості Запорізької області, директор Приморської районної філії Запорізького обласного центру зайнятості.
Відповідно до відзиву Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, судом встановлено та не заперечується позивачем, для переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця Управлінням при розрахунку стажу державної служби були взяті наступні записи трудової книжки:
з 21.03.1989 по 09.07.1991 - Приморський райвиконком відповідальний секретар у справах неповнолітніх;
з 09.07.1991 по 30.04.1992 - секретар виконкому районної Ради народних депутатів
з 01.05.1992 по 15.09.1994 - секретар апарату районної державної адміністрації;
з 01.07.2002 по 14.05.2004 - головний спеціаліст по кадрах управління Пенсійного фонду України в Приморському районі запорізької області;
з 18.11.2008 по 02.08.2010 - директор Приморського районного центру зайнятості;
з 03.08.2010 по 10.06.2014 - заступник голови Приморської райдержадміністрації Запорізької області;
з 11.06.2014 по 02.03.2015 - директор Приморського районного центру зайнятості.
Загалом, стаж державної служби позивача зараховано у розмірі 13 років 7 місяців 24 дні.
Таким чином спірними періодами є періоди роботи позивача на посаді секретаря, завідуючої відділу учнівської молоді райкому комсомолу Приморського ВКЛКСМУ з 26.08.1982 по 21.03.1989 та відповідального секретаря у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області з 21.03.1989 по 24.10.1990.
У Довідці Запорізького обласного центру зайнятості від 25.06.2019 за №1986/01-22 виданій позивачу зазначено: «… ОСОБА_1 працює в Запорізькій обласній службі зайнятості з 11.06.2014 (наказ Запорізького обласного центру зайнятості від 10.06.2014 №278-к) по 20.05.2018 на посаді директора Приморського районного центру зайнятості Запорізької області, а з 21.05.2018 (наказ Запорізького обласного центру зайнятості від 17.05.2018 року №320-к) по теперішній час - директором Приморської районної філії Запорізького обласного центру зайнятості. У зв'язку з втратою чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №410-р та набранням чинності наказу Міністерства соціальної політики України від 16.12.2014 №1043 «Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості», зареєстрованого Міністерством юстиції України 26.12.2014 №1646/26423, введенням в дію нових Структури та Штатних розписів обласних центрів зайнятості у 2015 році, які містять перелік посад, що не відносяться до категорій посад державних службовців та виконанням наказу Державного центру зайнятості від 19.02.2015 №20 «Про зміни в організації праці, істотних умов праці в державній службі зайнятості», наказу Запорізького обласного центру зайнятості від 12.02.2015 №18-о «Про затвердження структури та штатних розписів центрів зайнятості Запорізької області» посади працівників Запорізької обласної служби зайнятості з 02.03.2015 не відносяться до категорії посад державних службовців. Стаж державної служби ОСОБА_1 в Запорізькій обласній службі зайнятості складає 02 роки 05 місяців 06 днів. Загальний стаж державної служби ОСОБА_1 складає 20 років 02 місяці 18 днів. …».
Дослідивши надані документи, суд зазначає, що у п.10 Розділі ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII (набрав чинності 01.05.2016) зазначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовця.
Згідно з п.12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Як зазначено у ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 за №3723-XII зазначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (…).
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. (…) До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
Згідно з п.4 ч.2 ст.46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII до стажу державної служби зараховуються: час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Відповідно до п.2 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 за №2493-III дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Як зазначено у п.2 «Порядку обчислення стажу державної служби», затвердженого 03.05.1994 постановою Кабінету Міністрів України №283 (який 01.05.2016 втратив чинність), до стажу державної служби зараховується робота (служба): (…) на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; (…).
До «Переліку державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби», який є додатком до «Порядку обчислення стажу державної служби», віднесено Виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.
Згідно з п.3 «Порядку обчислення стажу державної служби» до стажу державної служби включається також: (…) час роботи: в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993р. №1049; (…).
Відповідно до п.3 «Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів», затвердженого 20.12.1993 постановою Кабінету Міністрів України №1049, до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за
вислугу років, зараховується: (…) стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.
Згідно з роз'ясненнями Міністерства юстиції України від 03 червня 1994 року №4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії ст. 6 Конституції УРСР і внесення змін до ст. 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення, бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.
Таким чином, вищезазначеним законодавством передбачено зарахування стажу роботи в партійних організаціях до стажу державного службовця, особам які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24 жовтня 1990 року.
У ст.118 КЗпП України зазначено, що працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Також суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так судовим рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02.01.2020 у справі №280/6014/19 встановлено факт наявності загального стаж державної служби ОСОБА_1 тривалістю 20 років 02 місяці 18 днів.
Таким чином, спірні періоди перебування на посаді секретаря, завідуючої відділом учнівської молоді райкому комсомолу Приморського BKJ1KCM-з 26.08.1982 по 21.03.1989 року та на посаді відповідального секретаря у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області - з 21.03.1989 по 24.10.1990 підлягають за зарахуванню до стажу державної служби.
Подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 2.10 Порядку №22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до абзацу 2 підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з підпунктом 3.3 пункту 3 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності бланки документів; допомогу особам, зазначених у п. 1.1 і 1.2 розділу І вказаного порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Пунктом 4.2 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Вказане положення також закріплено у частині 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Таким чином, суд вважає, що підстав для не врахування відповідачем довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 08.07.2019 № 2, виданої Управлінням соціального захисту населення Приморської районної державної адміністрації Запорізької області, станом на липень 2019 року; про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 26.06.2018 № 68, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості, станом на 01.03.2015; про загальний стаж державної служби від 25.06.2019 № 1986/01-22, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості є необґрунтованими.
Щодо дати з якої підлягає призначення пенсії державного службовця суд зазначає наступне.
Статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії.
Відповідно до частини третьої вказаної статті переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Таким чином, враховуючи наведені норми права та фактичні обставини, матеріали справи, суд вважає, що ОСОБА_1 звернулась із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця від 24.09.2019 (на яку надано відповідь від 27.09.2019), суд вважає обґрунтованими позовні вимоги щодо дати призначення пенсії саме з вересня 2019 року, а не з 20 лютого 2020 року, тобто дати набрання рішенням.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність та законність своїх дій, відтак позовні вимоги є обґрунтованими а такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
З урахуванням вимог частини першої статті 139 КАС України на користь позивача підлягає стягнення судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 6, 7, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в частині відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 з 27.09.2019 перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням: загального стажу державної служби, який складає 20 років 02 місяці 18 днів, в тому числі періоди перебування на посаді секретаря, завідуючої відділом учнівської молоді райкому комсомолу Приморського BKJ1KCM-з 26.08.1982 по 21.03.1989 та на посаді відповідального секретаря у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області - з 21.03.1989 по 24.10.1990, а також довідок: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 08.07.2019 № 2, виданої Управлінням соціального захисту населення Приморської районної державної адміністрації Запорізької області, станом на липень 2019 року; про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 26.06.2018 № 68, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості, станом на 01.03.2015; про загальний стаж державної служби від 25.06.2019 № 1986/01-22, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Судове рішення виготовлено у повному обсязі та підписано 09.04.2021.
Суддя О.О. Артоуз