08 квітня 2021 року Справа № 280/934/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом
за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (6905, м. Запоріжжя, вул. Сєдова, буд. 12, код ЄДРПОУ 41320207)
до Сектору освіти, молоді та спорту Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області (70600, Запорізька область, м. Пологи, вул. Єдності, буд. 32, код ЄДРПОУ 02136258)
про стягнення капіталізованих платежів,
02.02.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (далі-позивач) до Сектору освіти, молоді та спорту Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: стягнути з відповідача на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області суму капіталізованих платежів в розмірі 463 033 грн. 51 коп.
Ухвалою суду від 08.02.2021 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
На обліку в Пологівському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, яке є відокремленим підрозділом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області перебуває ОСОБА_1 , який постраждав під час роботи, та страхувальником якого є Сектор освіти.
В акті від 21.04.2006 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, який стався з ОСОБА_1 , зазначено, що реєстраційний номер страхувальника НОМЕР_1 . Вказаний номер при реєстрації було присвоєно Відділу освіти, молоді та спорту Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - Відділ освіти). Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 26.03.2020 проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Відділу освіти, в результаті якої змінено Відділ освіти на Сектор освіти. Окрім цього, в трудовій книжці ОСОБА_1 зазначено, що він прийнятий на посаду вчителя фізичної культури Шевченківської НСШ згідно з наказом Пологовського районного відділу народної освіти (на мові оригіналу-роно) від 04.08.1989 № 22.
Пологівським відділенням ОСОБА_1 провадяться виплати в порядку, що передбачено ст.ст. 36, 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань 27.10.2020 внесено запис про припинення юридичної особи в результаті ліквідації - Сектору освіти, молоді та спорту Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області, код ЄДРПОУ 02136258 (далі - Сектор освіти), та зазначено, що кредитори мають право подати свої кредиторські вимоги в термін до 27.12.2020.
З огляду на викладене, виникла потреба в капіталізації коштів розрахунку з потерпілими, що завдана умовами виробництва в сумі 463 033 грн. 51 коп., що підтверджується відповідними розрахунками потреби в капіталізації коштів.
Для визначення періоду, за який розраховувалася капіталізація платежів для розрахунку з потерпілим, управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області використано дані середньої очікуваної тривалості життя чоловіків та жінок в Україні у 2019 році, надані Державною службою статистики України листом від 28.07.2020 № 10.3-15/276-20.
Окрім цього, необхідно зазначити, що Сектор освіти перебуває на обліку у Пологівському відділенні, яке є відокремленим підрозділом Управління без статусу юридичної особи.
З огляду на викладене, позивач звернувся до ліквідаційної комісії Сектору освіти з заявою про грошові вимоги з капіталізації платежів від 09.12.2020 № 10-12-4518.
Відповідач листом від 29.12.2020 № 01-35/393 повідомив позивача про відмову у визнанні грошових вимог та їх задоволенні. Свою відмову Сектор освіти мотивував тим, що на момент нещасного випадку, який стався з ОСОБА_1 страхувальником був Відділ освіти Пологівської РДА, з яким у Сектору освіти документально оформленого правонаступництва не встановлено. При цьому, зазначив про наявність рішення Пологівської районної ради Запорізької області від 19.11.2020 № 4 «Про передачу майна об'єктів спільної власності територіальних громад сіл та міста, управління якими здійснює Пологівська районна рада Запорізької області до комунальної власності Пологівської міської ради», зміну засновника навчального закладу, під час роботи в якому постраждав ОСОБА_1 - КУ «Шевченківська гімназія» Пологівської районної ради Запорізької області (назва закладу на теперішній час), та про фактичну зміну страхувальника в даному випадку - Сектору освіти на КУ «Шевченківська гімназія» Пологівської районної ради Запорізької області.
Враховуючи, що згідно з розрахунком потреби в капіталізації коштів Сектору освіти для розрахунку з потерпілим на виробництві потреба в капіталізації складає 463033,51 грн., позивач звернувся до суду із позовом про стягнення вказаних коштів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам між сторонами, суд виходить із такого.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, в редакції чинній на час звернення із позовом до суду (далі Закон № 1105-XIV).
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 Закону № 1105-XIV, страховим випадком за соціальним страхуванням від нещасних випадків - нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання (у тому числі встановлене чи виявлене в період, коли потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів), що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму; нещасний випадок або професійне захворювання, яке сталося внаслідок порушення застрахованим нормативних актів про охорону праці
Згідно з частиною 1 статті 12 Закону № 1105-XIV кошти, що надходять до Фонду від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинні забезпечувати: 1) виплату застрахованим особам матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 2) створення резерву коштів Фонду в розмірі суми, необхідної для виплати всіх видів матеріального забезпечення, страхових виплат, передбачених цим Законом, в розрахунку не менш як на п'ять календарних днів; 3) фінансування витрат на утримання та забезпечення діяльності Фонду, його робочих органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, матеріальне та соціально-побутове забезпечення його працівників; розвиток та функціонування інформаційно-аналітичних систем Фонду; 4) фінансування заходів з профілактики страхових випадків.
Пунктом 5 частини 1 статті 11 Закону № 1105-XIV встановлено, що джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону № 1105-XIV, роботодавець зобов'язаний: надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом; повернути Фонду суму виплаченого матеріального забезпечення та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків.
Порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, відповідно до якого здійснюється капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року № 986 (далі Порядок № 986).
Відповідно до п. 2-3 Порядку № 986, у цьому Порядку термін капіталізація платежів означає визначення суми грошових зобов'язань страхувальника у випадку його ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством), що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам, які належить сплатити до Фонду соціального страхування України для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.
Згідно п. 8 Порядку № 986, у кредиторських вимогах Фонду соціального страхування України до страхувальника, щодо якого розпочато ліквідацію, зазначається сума грошових зобов'язань, обчислена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації.
Суми капіталізованих платежів відповідно до зазначених кредиторських вимог у випадках ліквідації страхувальника перераховуються робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, у якому страхувальник перебуває на обліку.
Зі змісту зазначених правових приписів та їх правового аналізу вбачається, що на роботодавця, який припинив свою діяльність та має обов'язки перед застрахованою особою внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю покладається обов'язок по сплаті до Фонду соціального страхування України капіталізованих платежів.
Суд зазначає, що у разі несплати застрахованою особою таких капіталізованих платежів, фонд соціального страхування зобов'язаний звернутись до останнього з відповідною вимогою.
При цьому, у випадку ігнорування сплати капіталізованих платежів за вимогою Фонду соціального страхування, останній наділяється правом на звернення до суду з позовом про його стягнення, як крайнього заходу погашення такої заборгованості.
Судом встановлено, що позивач звернувся до ліквідаційної комісії Сектору освіти з заявою про грошові вимоги з капіталізації платежів від 09.12.2020 № 10-12-4518.
Відповідач листом від 29.12.2020 № 01-35/393 повідомив про відмову у визнанні грошових вимог та їх задоволенні. Свою відмову Сектор освіти мотивував тим, що на момент нещасного випадку, який стався з ОСОБА_1 страхувальником був Відділ освіти Пологівської РДА, з яким у Сектору освіти документально оформленого правонаступництва не встановлено. При цьому, зазначив про наявність рішення Пологівської районної ради Запорізької області від 19.11.2020 № 4 «Про передачу майна об'єктів спільної власності територіальних громад сіл та міста, управління якими здійснює Пологівська районна рада Запорізької області до комунальної власності Пологівської міської ради», зміну засновника навчального закладу, під час роботи в якому постраждав ОСОБА_1 - КУ «Шевченківська гімназія» Пологівської районної ради Запорізької області (назва закладу на теперішній час) та про фактичну зміну страхувальника в даному випадку - Сектору освіти на КУ «Шевченківська гімназія» Пологівської районної ради Запорізької області.
З цього приводу суд вважає за необхідно зазначити наступне.
Стосовно відсутності документально оформленого правонаступництва між Відділом освіти Пологівської РДА та Сектором освіти суд зазначає, що код ЄДРПОУ Сектору освіти, який ліквідується в теперішній момент - 02136258, а код ЄДРПОУ Відділу освіти Пологівської районної державної адміністрації, який був страхувальником ОСОБА_1 на момент нещасного випадку-02136258.
Відповідно до п. 6 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118 ідентифікаційний код зберігається за суб'єктом, якому він присвоєний, протягом усього періоду його існування і є єдиним. У разі перетворення юридичної особи, крім центральних органів виконавчої влади, за правонаступником зберігається її ідентифікаційний код. В інших випадках припинення юридичної особи присвоєння її ідентифікаційного коду новоствореним суб'єктам забороняється. Відповідно до ч.1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Так як доказі ліквідації Відділу освіти Пологівської РДА суду надано не було та враховуючи те, що ЄДРПОУ не змінився суд вважає, що Сектору освіти, молоді та спорту Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області є правонаступником всіх прав та обов'язки Відділу освіти Пологівської РДА де працювала постраждала особа.
Стосовно рішення Пологівської районної ради Запорізької області від 19.11.2020 №4 «Про передачу майна об'єктів спільної власності територіальних громад сіл та міста, управління якими здійснює Пологівська районна рада Запорізької області до комунальної власності Пологівської міської ради» слід зазначити наступне.
Відповідно до тексту вказаного рішення передається зі спільної власності територіальних громад сіл та міста Пологівського району до комунальної власності Пологівської міської територіальної громади, зокрема, комунальна установа «Шевченківська гімназія» Пологівської районної ради Запорізької області з майном та єдиний (цілісний) майновий комплекс.
Доказів, що комунальна установа «Шевченківська гімназія» є правонаступником, а саме: рішення про реорганізацію юридичної особи або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з яких можливо було б встановити правонаступництво зазначеної юридичної особи, суду надано не було.
Зазначене рішення ніяким чином не впливає на обов'язок відповідача, як правонаступника сплатити грошові вимоги з капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим на виробництві.
Вище наведені обставини спростовують посилання відповідача на ст. 1205 ЦК України якою не передбачено перекладання обов'язку сплати капіталізації та виключення обов'язків по сплаті єдиного внеску іншим роботодавцем потерпілого.
Крім того, у відповідності до ст. 36 Закону страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України «Про охорону праці». Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Чинне законодавство не робить винятки щодо наявності/відсутності підстав для відшкодування шкоди, яка завдана умовами виробництва, в залежності від обставин нещасного випадку.
Тому, посилання Сектору освіти на обставини нещасного випадку та відсутність серед підписантів акту про нещасний випадок, який стався з ОСОБА_1 , працівників Відділу освіти, молоді та спорту Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області, правонаступником якого є відповідач у справі, не містять під собою законодавчого підґрунтя.
Також, в своєму відзиві Сектор освіти зазначає, що останній перебуває у стані припинення у зв'язку з переходом підпорядкованих йому закладів загальної середньої освіти до територіальних громад. При цьому, як зазначає відповідач всі заклади загальної середньої освіти продовжили функціонування, педагогічні працівники не скорочені, продовжують працювати.
З цього приводу слід зазначити наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону № 1105-XIV одним із джерел формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч. 2 ст. 81 ЦК України, юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.
27.10.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення юридичної особи - Сектору освіти в результаті ліквідації.
Згідно з ч. 1 ст. 104 ЦК України ліквідація - це одна з форм припинення юридичної особи, та здійснюється без переходу до інших осіб прав і обов'язків юридичної особи, що ліквідується, тобто при ліквідації права та обов'язки юридичної особи припиняються.
З огляду на викладене, вбачається, що при припиненні Сектору освіти в результаті ліквідації не є можливим передача майнових прав та обов'язків останнього.
У відповідності до ч. 2 ст. 1205 ЦК України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому, в порядку, встановленому законом або іншим нормативно- правовим актом.
Оскільки в даному випадку страхувальником є Сектор освіти, який ліквідується без правонаступника, про що внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, то з урахуванням норм ст. 1205 ЦК України, ст. 11 Закону № 1105 та Порядку, вимоги позивача про задоволення грошових вимог з капіталізації коштів є цілком законними та підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Сектор освіти неправомірно відмовив позивачу у задоволенні грошових вимог з капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим на виробництві.
У відповідності до ст. 112 ЦК України, у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
Таким чином, підсумовуючи зазначене вище, суд вважає, що позовні вимоги є доведеними та підлягають задоволенню.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Оскільки, відповідно до приписів ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 КАС України, суд, -
Позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (6905, м. Запоріжжя, вул. Сєдова, буд. 12, код ЄДРПОУ 41320207) до Сектору освіти, молоді та спорту Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області (70600, Запорізька область, м. Пологи, вул. Єдності, буд. 32, код ЄДРПОУ 02136258) - задовольнити.
Стягнути з Сектору освіти, молоді та спорту Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області капіталізовані платежі у розмірі 463 033,51 грн. (чотириста шістдесят три тисячі тридцять три гривні 51 коп.)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 08.04.2021.
Суддя О.В. Конишева