15 січня 2021 року Справа № 160/14826/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0034533306 від 10.06.2020р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 08.05.2020р. ним було отримано Акт №27638/04-36-33-09/ НОМЕР_1 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати орендної плати з фізичних осіб, яким встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по орендній сплаті з фізичних осіб, а саме п.57.2 ст.57, п.287.5 ст.285 ПК України, на підставі якого було прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0034533306 від 10.06.2020р. Позивач не погоджується із зазначеним ППР, вважає висновки перевірки необґрунтованими, такими, що суперечить чинному законодавству, оскільки він не є власником об'єкта нерухомості - будівля телятника, яка розташована у АДРЕСА_1 , яка розташоване на земельній ділянці за яку сплачується податок, а також вказує, що податкові повідомлення-рішення за сплату орендної плати за якими було визначено несвоєчасна сплата податкових зобов'язань не були надіслані за місцем реєстрації платника до першого липня поточного року.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому він зазначає, що на підставі аналізу даних ІКП позивача по платежу «орендна плата», встановлено порушення вимог п п.287.5 ст.287 ПК України, щодо несвоєчасної сплати орендної плати з фізичних осіб на суму 38788,65 грн. що призвело до нарахування штрафної санкції у розмір 7757,73 грн. відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України. Таким чином, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог вказуючи на правомірність проведення камеральної перевірки та застосування штрафної санкції.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року прийнято до свого провадження вказану справу та згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, що 08.05.2020р. головним державним ревізор-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи самозайнятих осіб управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області, на підставі підпункту 19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та п.75.1 ст.75 в порядку ст.76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ОСОБА_1 своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб за 2017р., 2018р., 2019р., 2020р., за результатами якої складено акт №27638/04-36-33-09/ НОМЕР_1 від 08.05.2020р.
Відповідно до висновку вказаного Акту перевірки, встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по орендній сплаті з фізичних осіб, а саме п.57.2 ст.57, п.287.5 ст.285 ПК України, а саме по податковому повідомленню-рішенню форми «Ф» від 30.06.2017р. №76185-0000 граничний термін сплати був 29.08.2017р. фактична дата сплати 07.09.2018р. (сума 12927,15грн.), 14.06.2019р. (сума 1,9грн.) відсоток штрафу 20, кількість днів затримки 374 та 654, по податковому повідомленню рішенню форми «Ф» від 27.06.2018р. №105841-0000-0403 граничний термін сплати був 26.08.2018р. фактична дата сплати 14.06.2019р. (сума 12929,05грн.), відсоток штрафу 20, кількість днів затримки 292, по податковому повідомленню-рішенню форми «Ф» від 27.06.2019р. №283115-5550-0403, граничний термін сплати був 26.08.2019р., фактична дата сплати 18.10.2019р. (сума 12928,65грн.), відсоток штрафу 20, кількість днів затримки 53, по податковому повідомленню-рішенню форми «Ф» від 30.06.2016р. №142677-0000 граничний термін сплати був 30.06.2016р., фактична дата сплати 07.09.2018р. (сума 1,9грн.), відсоток штрафу 20, кількість днів затримки 739.
Вказаний Акт камеральної перевірки 08.05.2020р. був направлений на поштову адресу позивача та отриманий останнім 19.05.2020р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
На підставі акта перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято:
На підставі вищевказаного Акту перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0034533306 від 10.06.2020р, яким позивачу за затримку на 73, 654, 374, 292, 53 календарних днів сплати грошового зобов'язання зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% від суми 38 788, 65грн., а саме 7757,73грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення разом із розрахунком штрафних санкцій були направлені на адресу позивача та отримані останнім 30.06.2020р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копії якого наявне в матеріалах справи.
За результатами розгляду скарги на вказане податкове повідомлення-рішення, ДПС України рішенням про результати розгляду скарги від 29.09.2020р. №4269/Н/99-00-06-02-04-09 залишила без змін спірне податкове-повідомлення рішення, а скаргу без задоволення.
11.07.2008р. ОСОБА_1 було придбане об'єкт житлової нерухомості - будівлю телятника, яка розташована у АДРЕСА_1 .
Вказана будівля розташована на земельній ділянці кадастровий номер: 1222084000:01:001:0305. 17.09.2009р. Криничанською районною державною адміністрацією було укладено з позивачем договір оренди на вищевказану земельну ділянку, рішення №389-р-09 та складено Акт прийому-передачі земельної ділянки від 01.12.2009р.
Згідно договору оренди земельної ділянки від 29.09.2009 року № 936. Криничанською районною державною адміністрацією надана в оренду фізичній особі ОСОБА_2 земельна ділянка площею 2.5 га під господарськими будівлями для обслуговування нежитлової будівлі. Місцезнаходження земельної ділянки - на території Маломихайлівської сільської Ради Криничанського району. Термін дії договору 49 років.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, договір оренди земельної ділянки від 29.09.2009 року № 936 розірвано за угодою від 13.11.2019 року, підписано Криничанською селищною радою та фізичною особою ОСОБА_1 .
Також судом досліджені наявні в матеріалах справи корінці податкових повідомлень-рішень по орендній платі з фізичних осіб відносно ОСОБА_1 №142677-0000 від 30.06.2016р. (отримане позивачем 30.06.2016), №76185-0000 від 30.06.2017р. (отримане позивачем 30.06.2017), №105841-0000-0403 від 25.04.2018р. (отримане позивачем 21.06.2018), №283115-5550-0430 від 27.06.2019р.
Згідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.56.11 ст.56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Пунктами 36.1 - 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно із п. 87.1 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті. що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно до п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Механізм погашення заборгованості регулюється правилами пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України, у якому встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України передбачено, що при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
Виходячи з аналізу вказаних правових норм Податкового кодексу України, суд зазначає, що законом імперативно встановлено обов'язок податкового органу здійснювати зарахування коштів, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, а платнику податків встановлено заборону спрямовувати кошти на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу.
З наведених норм вбачається, що контролюючий орган зобов'язаний зарахувати кошти, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Положеннями пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно пункту 287.3 статті 287.3 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
При цьому, санкція норми ст. 126 ПК України передбачає застосування до платника податків штрафу у випадках несплати ним узгодженої суми грошового зобов'язання безвідносно до підстав її виникнення. Будь-яких винятків до випадків застосування контролюючим органом норм п. 87.9 ст. 87 ПК України стаття 126 ПК України не містить.
Аналогічну позицію щодо застосування положень статті 87 ПК України та статті 126 ПК України викладено в постановах Верховного Суду від 13.02.2018 року у справі № 808/2290/17, від 11.09.2018 року у справі № 813/3722/17 від 27.12.2018 року у справі № 820/6904/16.
Згідно відомостей облікової картки платника ОСОБА_1 перебуває на обліку як платник орендної плати за землю з фізичних осіб в Криничанській ДПІ Кам'янського управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 29.09.2009 року № 936 Криничанською районною державною адміністрацією надана в оренду фізичній особі ОСОБА_1 земельна ділянка площею 2.5 га під господарськими будівлями для обслуговування нежитлової будівлі. Місцезнаходження земельної ділянки - на території Маломихайлівської сільської Ради Криничанського району. Термін дії договору 49 років.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Судом встановлено, що фізичній особі ОСОБА_1 контролюючим органом нараховано орендну плату відповідно податкових повідомлень-рішень: від 14.06.2017 року №76185-0000 на суму 12929,06 гри.; - податкове зобов'язання платником не сплачено. Заборгованість по орендній платі за землю станом на 01.01.2018 року склала 12930,95 гри.; - від 25.04.2018 року №105841-0000-0403 на суму 12929,06 грн. Податкове повідомлення надіслано платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та вручено 27.06.2018 року. Податкове зобов'язання в сумі 12929,06 грн. сплачено платником відповідно платіжного доручення від 07.09.2018 року № 2PL758701. Заборгованість по орендній платі станом на 01.01.2019 року склала 14580,98 грн. в тому числі залишок не сплаченої пені 1650,03 грн.
Податковий борг в сумі 14580,98грн. сплачено платником відповідно платіжного доручення від 14.06.2019 року № 2РІ.636948. В ІКП ОСОБА_1 по коду бюджетної класифікації 18010900(14) нараховано пеню за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання в сумі 1279,09 грн., яка сплачена платником відповідно платіжного доручення від 18.06.2019 року № 2PL 760047 в сумі 1280 грн.
Відповідно податкового повідомлення - рішення від 27.05.2019 року № 283115-5550-0403 нараховано податкове зобов'язання в сумі 12929.06 грн.
Орендну плату в сумі 12929,06 грн. сплачено платником відповідно платіжного доручення від 18.10.2019 року № 2PL 814919. Станом на 01.01.2020 року в ІКП платника ОСОБА_2 по коду бюджетної класифікації 18010900(14) заборгованість відсутня.
На підставі п.п.191.1.1 п.191.1. ст. 191. п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20. п. 75.1 ст. 75. Податкового кодексу України відповідачем проведена камеральна перевірка фізичної особи ОСОБА_1 з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб за 2017р., 2018р, 2019р. та 2020р., за результатами якої складено акт від 08.05.2020 № 27638/04-36-33-09/ НОМЕР_1 .
Перевіркою термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб встановлено порушення вимог пункту 57.2 статті 57. п.287.5 ст.285 Податкового кодексу, в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб, а саме:
- узгоджена сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, яка визначена в податковому повідомленні-рішенні (форма Ф) від 30.06.2017 № 76185-0000 по строку сплати 29.08.2017 в сумі 12929,05грн., фактично сплачено 07.09.2018р. - 12927,15грн. (374 днів затримки сплати), 14.06.2019 - 1.9грн. (654 дня затримки сплати);
- узгоджена сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, яка визначена в податковому повідомленні-рішенні (форма Ф) від 27.06.2018 № 105841-0000-0403 по строку сплати 26.08.2018 в сумі 12929,05 грн., фактично сплачено 14.06.2019р. - 12929,05грн. (292 днів затримки сплати);
- узгоджена сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, яка визначена в податковому повідомленні-рішенні (форма Ф) від 27.06.2019 № 283115-5550-0403 по строку сплати 26.08.2019 в сумі 12928,65 грн., фактично сплачено 07.09.2018р. - 12928,65грн. (53 днів затримки сплати);
- узгоджена сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, яка визначена в податковому повідомленні-рішенні (форма Ф) від 30.06.2016 № 142677-0000 по строку сплати 07.09.2018 на суму боргу 1.9 грн., фактично сплачено 07.09.2018p. - 1.9 грн. (739 днів затримки сплати).
Таким чином, на підставі аналізу даних ІПК позивача по платежу «орендна плата», встановлено порушення вимог п п.287.5 ст.287 ПК України, щодо несвоєчасної сплати орендної плати з фізичних осіб на суму 38788,65 грн., що призвело до нарахування штрафної санкції у розмір 7757,73 грн. відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України.
Суд акцентує увагу, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, договір оренди земельної ділянки від 29.09.2009 року № 936 розірвано за угодою від 13.11.2019 року, підписано Криничанською селищною радою та фізичною особою ОСОБА_1 .
При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача про те, що об'єкт нерухомості, який розташований на земельній ділянці за оренду якої нараховані податкові зобов'язання вже перебуває у власності іншої особи, оскільки предметом розгляду даної справи є правомірність прийняття податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0034533306 від 10.06.2020р., яким за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань нараховані штрафні санкції.
Суд зазначає, що не є предметом розгляду встановлення наявності у позивача обов'язку сплати податкових зобов'язань з орендної сплати за 2017-2020р. за земельну ділянку кадастровий номер: 1222084000:01:001:0305 за договором оренди земельної ділянки від 29.09.2009 року № 936.
При цьому, судом досліджені корінці податкових повідомлень-рішень по орендній платі з фізичних осіб відносно ОСОБА_1 №142677-0000 від 30.06.2016р. (отримане позивачем 30.06.2016), №76185-0000 від 30.06.2017р. (отримане позивачем 30.06.2017), №105841-0000-0403 від 25.04.2018р. (отримане позивачем 21.06.2018), №283115-5550-0430 від 27.06.2019р.
Доказів оскарження вказаних ППР позивачем не надано та правомірність їх прийняття позивачем не оскаржувалося, та як було зазначено вище, позивачем частково сплачувався податок з оренди фізичних осіб за вказану земельну ділянку
Податкове зобов'язання позивача з орендної плати з фізичних осіб є узгодженим, можливість зарахування сум сплаченого платником податку податкового боргу в рахунок заборгованості попередніх періодів незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, передбачена п. 87.9 ст. 87, п. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України.
Таким чином, враховуючи наявність у позивача податкового боргу, сплачені ним самостійно задекларовані поточні податкові зобов'язання, направлялись на погашення податкового боргу відповідно до положень пункту 87.9 статті 87 ПК України, у зв'язку з чим, контролюючим органом було застосовано штрафні санкції згідно пункту 126.1 статті 126 ПК України.
Таким чином, несвоєчасна сплата податку на доходи фізичних осіб, яка визначена у вищевказаних податкових повідомленнях-рішеннях призвела до порушення строків сплати орендної плати у 2017-2020 роках.
Відповідно доводи позивача стосовно відсутності у податкового органу права здійснювати нарахування штрафних санкцій за умов зарахування коштів в рахунок сплати податкового боргу на підставі п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України є безпідставними, оскільки п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України не містить винятків для застосування штрафу за порушення строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в залежності від того, як платник податків її сплатив - добровільно чи в порядку п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України.
Отже, податкове законодавство пов'язує право податкового органу нарахувати штраф за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов'язання лише із фактом такого порушення, і не залежить від способу, в який здійснювалось погашення податкового боргу.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем підтверджено, а позивачем не спростовано правомірність винесення податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0034533306 від 10.06.2020р., тому, в задоволенні позовних вимогах слід відмовити.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, 17а, ЄДРПОУ 42516310) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова