Постанова від 14.05.2010 по справі 42214/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2010 р. № 2-а- 42214/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Самойлової В.В.

суддів Зоркіної Ю.В.

Присяжнюк О.В.

при секретарі Скляр С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

ОСОБА_2, Громадського формування Альянс "Квіріти"

до Президента України, Секретаріату Президента України

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, Громадське формування Альянс "Квіріти" звернулися до суду з адміністративним позовом до Президента України, Секретаріату Президента України в якому просили:

- визнати протиправними дії відповідача - Президента України по відношенню до Громадського формування Альянс "Квіріти", ОСОБА_2;

- зобов'язати відповідача - Президента України надати ОСОБА_2 вмотивовану відповідь на заяву та вирішити її по суті;

- визнати протиправними дії відповідача - Президента України по відношенню до ОСОБА_2, що виявилися в порушенні норм діловодства при прийнятті його заяви від 19.11.07, скарги від 10.12.07, а також відмові в організації особистого прийому;

- зобов'язати відповідача - Президента України поставити реєстраційні штампи на заяві від 19.11.07, скарзі від 10.12.07;

- зобов'язати відповідача - Президента України прибрати "скриньку" в приміщенні бюро звернень на вул. Банківській м. Київ.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідної сторони в судове засідання не прибув, надавши заяву про розгляд справи за їх відсутності та заперечення проти позову, в яких посилається на наступне.

У провадженні Харківського окружного адміністративного суду знаходиться позовом ОСОБА_2 до Президента України про визнання протиправними дій Президента України щодо не розгляду заяви від 19 листопада 2007 року та скарги від 10 грудня 2007 року, зобов'язання Президента України надати на них відповідь та вирішити їх по суті, влаштувати особистий прийом з позивачем.

У позовній заяві позивач просить також визнати протиправними дії Президента України щодо не організації безкоштовної правової допомоги, не наданні діловода, не наданні матеріальної допомоги організації Альянс "Квіріти" по оплаті поштової кореспонденції.

Вимоги до Президента України обґрунтовані його статусом, визначеним 102 Конституції України.

Позовна заява мотивується тим, що позивач звернувся 19 листопада 2007 року до Президента України із заявою про надання безкоштовної юридичної, правової допомоги і організації особистого прийому з Президентом України, а останній на порушення вимог статті 40 Конституції України та статті 13 Закону "Про звернення громадян" не надав позивачу обґрунтовану відповідь на звернення та не організував з позивачем особистого прийому. 10 грудня 2007 року ОСОБА_2 вдруге звернувся до Президента України із скаргою аналогічного змісту, оскільки відповідь на попереднє звернення від керівника Головної служби з питань діяльності правоохоронних органів, позивача не задовольнила.

Однак позовні вимоги ОСОБА_2 є безпідставними та не грунтуються на нормах законодавства України, що випливає з наступного.

Так, повноваження Президента України визначені Конституцією України. До них не належить вирішення питань щодо організації безкоштовної правової допомоги, надання заявникам діловода, надання матеріальної допомоги організаціям по оплаті поштової кореспонденції.

У зв'язку з цим 29 листопада 2007 року ОСОБА_2 була надіслана відповідь, в якій позивачеві було роз'яснено, що Президент України не має повноважень задовольнити його прохання.

Отже, позивачу була надана відповідь на його звернення в межах законодавства та повноважень Президента України.

Також було зазначено, що безпідставними є доводи позивача про зобов'язання здійснити особистий прийом громадян Президентом України, оскільки у відповідності до ст. 23 Закону України "Про звернення громадян" вищі посадові особи держави - Президент України, Голова Верховної Ради України, Прем'єр-міністр України - здійснюють прийом у встановленому ними порядку.

Указом Президента України від 14 жовтня 2005 року № 144 "Про створення Секретаріату Президента України" створено Секретаріат Президента України як допоміжний орган щодо забезпечення здійснення Президентом України його повноважень.

Підпунктом 19 пункту 4 Положення про Секретаріат Президента України, затвердженого Указом Президента України від 4 листопада 2005 року № 1548 "Питання Секретаріату Президента України" визначено повноваження Секретаріату організовувати розгляд звернень громадян, які звертаються до Президента України.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги ОСОБА_2 до Президента України є необгрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Суд вважає за можливе вирішення справи за відсутності представника відповідної сторони на підставі наявних у ній доказів, згідно до положення ст. 128 КАСУ.

Встановлено, що ОСОБА_2 от свого імені та в інтересах громадського формування Альянс "Квіріти", головою якого він є, звернувся до Президента України Ющенко В.А. 19 листопада 2007 року та 10 грудня 2007 року з приводу організації безкоштовної правової допомоги, наданні діловода, наданні матеріальної допомоги організації Альянс "Квіріти" по оплаті поштової кореспонденції, влаштування особистого прийому з ним.

Зазначені звернення були розглянуті Секретаріатом Президента України та надані відповіді від 29 листопада 2007 року № 23-05/3877 та 29.12.2007 року № 23-05/4307.

Тобто, в даному випадку відповідна сторона діяла відповідно до вимог ст.7 Закону України "Про звернення громадян", де передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Щодо тверження ОСОБА_2 стосовно не надання відповіді особисто Президентом України Ющенко В.А., до якого були адресовані звернення, то вони є безпідставними та спростовуються наступним.

Так, відповідно до положення ст. 102 Конституції України, Президент України є главою держави і виступає від її імені, де, водночас, в статті 106 закріплені його повноваження.

У відповідності до ст. 23 Закону України "Про звернення громадян" вищі посадові особи держави - Президент України, Голова Верховної Ради України, Прем'єр-міністр України - здійснюють прийом у встановленому ними порядку.

Указом Президента України від 14 жовтня 2005 року № 144 "Про створення Секретаріату Президента України" створено Секретаріат Президента України як допоміжний орган щодо забезпечення здійснення Президентом України його повноважень.

Підпунктом 19 пункту 4 Положення про Секретаріат Президента України, затвердженого Указом Президента України від 4 листопада 2005 року № 1548 "Питання Секретаріату Президента України" визначено повноваження Секретаріату організовувати розгляд звернень громадян, які звертаються до Президента України.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, звернення позивача відповідною стороною прийнятті та розглянуті, про що доказом є надані відповіді, а тому підстав для судового захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень в розумінні положень ст. 2 КАСУ не вбачається.

Водночас, суд звертає увагу, що питання порушені позивачем до повноважень Президента України, визначених статтею 106 Конституції України, не відносяться.

Таким чином, дії відповідача є законними та обґрунтованими, оскільки він діяв на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а саме: відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян", Указу Президента України від 14 жовтня 2005 року № 144 "Про створення Секретаріату Президента України" та Положення про Секретаріат Президента України, затвердженого Указом Президента України від 4 листопада 2005 року № 1548 "Питання Секретаріату Президента України", в зв'язку з чим підстав для задоволення адміністративного позову суд не має.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 128, 159, 160 КАСУ, ст. ст. 19, 102, 106 Конституції України, Законом України "Про звернення громадян", Положенням про Секретаріат Президента України , затвердженого Указом Президента України від 04.11.2005 року № 1548, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2, Громадського формування Альянс "Квіріти" до Президента України, Секретаріату Президента України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 17.05.10р.

Головуючий Самойлова В.В.

Судді Зоркіна Ю.В.

Присяжнюк О.В.