Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
20 квітня 2010 р. № 2-а- 2835/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бартош Н.С.,
при секретарі судового засідання -Островській М.О.,
за участю представника позивача -Тімонова А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова до Українсько-німецького Товариства з обмеженою відповідальністю фірми „ВЕГА” про стягнення заборгованості,-
Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м. Харкова звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з Українсько-німецького Товариства з обмеженою відповідальністю фірми “ВЕГА” заборгованість по оплаті штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4080,00 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
На підставі направлень від 02 квітня 2009 р. за №707/000707 та №708/000708 фахівцями Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області була проведена перевірка залу гральних автоматів, який розташований за адресою: м. Кременчук, вул. Київська, буд. 9-А, що належить Українсько-німецькому Товариству з обмеженою відповідальністю фірмі „ВЕГА” з питань дотримання встановленого порядку проведення розрахункових операцій, за результатами якої був складений акт перевірки №0368/16/03/23/19344860 від 06 березня 2009 р.
Перевіркою, встановлено проведення розрахункової операції через гральні автомати у кількості 12 штук, а саме автомати з продажу товарів, послуг, які не переведені у фіскальний режим роботи, що є порушенням пунктів 1 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 р. №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” із змінами та доповненнями.
За розглядом акта перевірки №0368/16/03/23/19344860 від 06 березня 2009 р., ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24 березня 2009 р. №0002452301 на загальну суму 4080,00 грн., яке було отримано 24 березня 2009 р. директором Кириченко М.П.
Представник позивача - Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Тімонов А.І. - у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити
Представник відповідача - Українсько-німецького Товариства з обмеженою відповідальністю фірми „ВЕГА” - у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав до канцелярії суду заперечення на адміністративний позов, у якому просив справу розглядати без участі представника та у задоволенні позову відмовити, оскільки вважає, що матеріалами справи не підтверджується те, що в гральних автоматах, які використовувались відповідачем, згідно з актом перевірки, наявна фіскальна пам'ять і реалізовані фіскальні функції, а відтак не доведено, що ці гральні автомати є реєстраторами розрахункових операцій.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Українсько-німецьке Товариство з обмеженою відповідальністю фірма „ВЕГА” зареєстровано Виконавчим комітетом Харківської міської ради 25 травня 1993 р., про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та з 17 червня 1993 р. перебуває на обліку як платник податків у Державній податковій інспекції у Дзержинському районі м. Харкова, що підтверджено довідкою про взяття на облік платника податків від 15 травня 2006 р. № 24631/1297.
Фахівцями Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області, на підставі направлень від 05 березня 2009 р. за №707/000707 та №708/000708, була проведена перевірка залу гральних автоматів, який розташований за адресою: м. Кременчук, вул. Київська, буд. 9-А, що належить Українсько-німецькому Товариству з обмеженою відповідальністю фірмі „ВЕГА” з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахункових операцій за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої був складений акт перевірки №0368/16/03/23/19344860 від 06 березня 2009 р.
В ході перевірки було встановлено та відображено в акті перевірки №0368/16/03/23/19344860 від 06 березня 2009 р., проведення розрахункової операції з надання послуг у сфері грального бізнесу через гральні автомати, які не зареєстровані в органах ДПС та не переведені у фіскальний режим роботи, а саме, на момент перевірки в гральному залі знаходиться 12 гральних автоматів, на яких надаються послуги у сфері грального бізнесу, в робочому стані та підключені до мережі електричного струму. Встановлено, що ставки проводяться за допомогою комп'ютерної системи та ключів. Не забезпечено зберігання КОРО протягом встановленого терміну.
За розглядом вказаного акту перевірки ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24 березня 2009 р. №0002452301 на загальну суму 4080,00 грн., яке було отримано директором Кириченко М.П. 24 березня 2009 р.
До відповідача застосовані фінансові (штрафні) санкції за порушення надання послуг у сфері грального бізнесу через гральні автомати, які не зареєстровані в органах ДПС та не переведені у фіскальний режим роботи, тобто за порушення п. 1 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Однак з таким рішенням позивача суд не може погодитись з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При вирішенні даного спору суд також бере до уваги приписи ч. 3 ст. 2 КАС України, а саме, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основним нормативним документом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій є Закон України від 06.07.95р. № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі -Закон № 265).
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно до вимог ст. 2 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”: реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).
До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Згідно зі ст. 12 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» № 121 від 07 лютого 2001 р. (надалі Постанова №121) у п. 6 Додатку до нього встановлені конкретні строки переведення суб'єктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням РРО, а саме при використанні гральних автоматів - з 31 грудня 2006 р.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 р. № 1315 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2006 р. № 1773), затверджено Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, відповідно до якого Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій це - перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій вітчизняного та іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Частиною 1 статті 13 Закону № 265 передбачено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій РРО для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постанова Кабінету Міністрів України № 199 від 18 лютого 2002 р. “Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування” передбачає оснащення РРО фіскальними блоками, які забезпечують безумовне виконання ними фіскальних функцій, містить вимоги до фіскального блоку, фіскальної пам'яті, збереження інформації тощо.
Виходячи з висновків акту перевірки, за яким прийнято рішення про застосування санкцій до відповідача, йому ставиться в провину використання гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи.
Розкриваючи поняття “фіскалізації” та досліджуючи процес переходу від не фіскального до фіскального режиму роботи слід виходити з нижче приведених термінів, визначених Законом № 265:
- фіскальні функції - здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти;
- фіскальна пам'ять - запам'ятовуючий пристрій у складі реєстратора розрахункових операцій, призначений для одноразового занесення, зберігання і багаторазового зчитування підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, яку неможливо змінити або знищити без пошкодження самого пристрою;
- фіскальний режим роботи - режим роботи реєстратора розрахункових операцій, який забезпечує безумовне виконання ним фіскальних функцій;
- фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства фінансів України від 18 квітня 2006 р. № 40/374 затверджено Ліцензійні умови провадження організації діяльності з проведення азартних ігор і Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, згідно яких під терміном “гральний автомат” слід розуміти механічне, електричне, електронне обладнання або пристрій, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що ігрові автомати не використовуються для здійснення розрахунків із особами, які роблять ставки, та для зберігання отриманих за надані послуги готівкових коштів, отримання послуг у зв'язку з їх використанням за кошти не відбувається, тобто їх не можна віднести до реєстраторів розрахункових операцій в розумінні Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, вони згідно з положеннями зазначеного закону не мають бути обладнанні пристроєм (програмно-технічний комплекс), в якому реалізовані функції щодо забезпечення одноразового занесення та довготермінового зберігання та багаторазове зчитування підсумкової інформації про обсяг розрахункових операції під час проведення ігри.
Пунктом 2 ст. 17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачає відповідальність у вигляді застосування фінансових санкцій в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Цей Закон не передбачає застосування до суб'єктів господарювання штрафних (фінансових) санкцій за використання грального автомату, не оснащеного фіскальною функцією.
Також, згідно до ч. 3 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Судом встановлено, що у своїй діяльності відповідач застосовує реєстратори розрахункових операцій типу DATECS MP -5000i 01.10, фіскальний №2030005346.
Протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом при кабінеті Міністрів від 14 березня 2005 р. № 19 затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій.
Відповідно до Державного реєстру, реєстратор розрахункових операцій типу DATECS MP -5000i 01.10 , застосовується у сфері: казино, зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів.
Оскільки відповідачем за правилами ч. 2 ст. 71 КАС України не доведено факту використання Українсько-німецьким Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою „ВЕГА” реєстраторів розрахункових операцій, які б були незареєстровані, неопломбовані, непереведені у фіскальний режим роботи, то підстав для застосування до позивача відповідальності згідно з п.2 ст.17 вказаного Закону не вбачається.
Окрім того, при вирішенні справи суд бере до уваги, що з огляду на положення ст.238 Господарського кодексу України, запровадженні ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» фінансові санкції є за своєю правовою природою адміністративно-господарськими санкціями.
Правила застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені ст.218 Господарського кодексу України, згідно з ч.2 якої якою учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
З приписів цієї норми кодексу слідує, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. При цьому, вина як складовий елемент правопорушення може мати місце лише в разі коли суб'єкт права мав об'єктивну можливість не допустити настання порушення, однак з залежних від нього причин цього не зробив.
Аналізуючи положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що можливість обладнати гральні автомати комп'ютерною системою «Фіскал» з'явилась у суб'єктів господарювання не раніше 01 липня 2008 р., коли наказом Державної податкової адміністрації України №430 було затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, до п.66 якого включено дану комп'ютерно-касову систему. При винесенні рішення позивачем не з'ясовувалось питання технічної сумісності гральних автоматів відповідача з даною комп'ютерно-касовою системою.
Отже, висновок ДПІ про порушення відповідачем п.1 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій (гральні автомати у кількості 12 штук), які не зареєстровані, неопломбовані у встановленому порядку та не переведені у фіскальний режим роботи, не знайшов свого підтвердження в ході судового розгляду.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, оскільки штрафні (фінансові) санкції застосовані на підставі рішення, що було прийняте позивачем з порушенням вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 2, 8-14, 69, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова до Українсько-німецького Товариства з обмеженою відповідальністю фірми „Вега” про стягнення заборгованості у розмірі 4080,00 грн. за рахунок активів платника податків - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складання у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанову в повному обсязі виготовлено 23 квітня 2010 р.
< Сума задоволення > < Текст >
Суддя Бартош Н.С.