Справа № 127/26920/20
Провадження № 2/127/4567/20
07.04.2021 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Дернової В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб в місті Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги,
Позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради у грудні 2018 року звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомогита просив стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям за період з 01.01.2018 року до 30.06.2018 року у розмірі 4033,32 грн. Свої вимоги позивач мотивував тим, що відповідач, перебуваючи на обліку у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради та отримуючи державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям на дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не повідомила Департамент про те, що в період з 07.2017 року до 09.2017 року отримувала заробітну плату у розмірі 9600 грн. Вказане вплинуло на розмір призначеної державної соціальної допомоги та призвело до її переплати. Відповідач у позасудовому порядку кошти повернула лише часково, переплата у розмірі 4033,32 грн. повернута не була, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 23.12.2020 року було відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) осіб. Вказану ухвалу разом із копією позовної заяви з додатками, було надіслано відповідачу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням, однак ні відзиву на позов, ні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду подано не було.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.
Судом встановлені такі фактичні обставини справи, яким відповідають правовідносини сторін, врегульовані нормами Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 (далі - Порядок).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до органу соціального захисту із заявою від 12.01.2018 року про призначення їй допомоги на дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як одинокій матері (втрата годувальника) (а.с. 6). Своїм підписом у даній заяві відповідач ОСОБА_1 підтвердила той факт, що їй повідомлено про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання заявником соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг, вона зобов'язана повідомити про це органи праці та соціального захисту населення, а наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацію та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України.
На підставі поданої заяви та документів, в тому числі і декларації про доходи за 2017 рік, рішенням органу соціального захисту від 30.01.2018 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.01.2018 року до 30.00.2018 року у розмірі 3720 грн. щомісячно (а.с. 8).
Невиконання органом праці та соціального захисту населення своїх зобов'язань по виплаті вказаних сум коштів судом не встановлено.
22.05.2018 року Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради було отримано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми отриманих доходів, відповідно до яких ОСОБА_1 в період з 01.07.2017 року до 31.12.2017 року отримала заробітну плату у розмірі 9600 грн.; однак відповідно до Акту про проведення звірки інформації про доходи, що внесені в декларацію для отримання державної соціальної допомоги та субсидії від 03.08.2018 року, про дані доходи відповідач ОСОБА_1 не вказала (а.с. 9).
З врахуванням вищезазначено доходу відповідача ОСОБА_1 , рішенням органу соціального захисту від 15.08.2018 року останній було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.01.2018 року до 30.06.2018 року у розмірі 2297,78 грн. щомісячно (а.с. 10).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (надалі - Закон) право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Частиною 1 ст. 8-3 Закону передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 22 Закону, одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги; суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідач ОСОБА_1 була попереджена про обов'язок своєчасно повідомляти про обставини, що впливають на виплату допомоги, про що свідчать зміст її заяви (а.с. 6), однак свої зобов'язання не виконала, не внесла в Декларацію про доходи за 2017 рік відомості про отримання в період з 01.07.2017 року до 31.12.2017 року заробітної плати у розмірі 9600 грн., тобто діяла не добросовісно.
У зв'язку з вищенаведеними обставинами, була здійснена переплата соціальної допомоги відповідачу як одинокій матері за період з 01.01.2018 року до 30.06.2018 року у розмірі 8533,32 грн., що підтверджується розрахунком переплати від 15.08.2018 року о/р№454845 (а.с. 11).
Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради надсилалися листи ОСОБА_1 від 23.08.2018 року №08-00-019-38970, від 05.11.2018 року №08-00-019-52197 щодо повернення в добровільному порядку надміру виплачених коштів в розмірі 8533,32 грн. (а.с. 13-14).
05.11.2018 року ОСОБА_1 звернулася до управління соціального захисту населення із заявою про те, що вона ознайомлена із переплатою їй коштів в розмірі 8533,32 грн., та дає згоду на утримання в розмірі 500 грн. щомісячно, в тому числі з наступних призначень до повного погашення переплати (а.с. 12).
Як зазначив позивач частину переплати в сумі 3500 грн. було утримано з призначеної відповідачу ОСОБА_1 допомоги, а також 1000 грн. було повернуто відповідачем на рахунок Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради в добровільному порядку.
Щодо повернення залишку переплати в розмірі 4033,32 грн., Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради надсилався лист ОСОБА_1 від 28.08.2018 року №08-00-008-46322, який залишено без реагування (а.с. 15-16).
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно; особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно із ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті:1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Зважаючи, що судом встановлено надмірну виплату відповідачу ОСОБА_1 коштів щомісячної адресної допомоги як одинокій матері, така виплата виникла в результаті недобросовісності з боку відповідача, тому суд доходить до висновку про стягнення з відповідача вказаної суми коштів, тобто позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Крім того, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради2102 грн. судового збору, оскільки позов задоволено повністю.
Керуючись ст. 13, 81, 263-268, 273, 274 ЦПК України, на підставі ст. 19 Конституції України, ст.1212, 1215 ЦК України, Закону України«Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 , суд
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерія у розмірі 4033,32 грн. (чотири тисячі тридцять три гривні 32 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради2102 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Департамент соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790).
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
АДРЕСА_1 ).
Суддя: