07 квітня 2021 року
м. Київ
справа № 810/47/17
адміністративне провадження № К/9901/36290/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шишова О.О.,
суддів - Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2017 року (прийняту в складі: головуючого судді Василенко Г.Ю.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року (постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Кузьменка В.В., суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.),
1. У січні 2017 року Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області (далі -позивач, податковий орган) звернулась до суду з позовом до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" (далі -відповідач, підприємство) в якому просила суд:
1.1. - визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання представнику Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області окремого приміщення на території акцизного складу МПД ДП "Укрспирт", яке відповідало б вимогам статті 230 ПК України, частини п'ятої статті 2 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів";
1.2. - зобов'язати відповідача надати контролюючому органу окреме приміщення безпосередньо на території акцизного складу МПД ДП "Укрспирт", що відповідає вимогам статті 230 ПК України, частини п'ятої статті 2 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"..
2. Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що надане представникам Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області приміщення в адміністративному корпусі відповідача, де безпосередньо не проводиться господарська діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а відтак дане приміщенням не є акцизним складом у розумінні чинного законодавства. Крім того, зазначає, що управлінням контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Волинській області неодноразово, зокрема в актах перевірок постійних представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області встановлювався факт невідповідності розміщення представників податкового органу в адміністративному приміщенні, відокремленому від території акцизних складів.
3. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року, відмовлено у задоволені позовних вимог.
4. Приймаючи такі рішення, суди, дослідивши обставини справи та наявні у ній докази, прийшли до висновку, що представниками Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД здійснювався постійний безпосередній контроль за виробництвом, зберіганням, відпуском спирту етилового та горілки, перевірки опломбування місць можливого доступу до спирту безпосередньо на території виробництва підприємства. Крім того, окреме приміщення, яке було надано представникам позивача, відповідає вимогам пункту 6.1 наказу № 1083, а також усім передбаченим законодавством вимогам.
5. Не погоджуючись з прийнятими судами рішеннями, податковий орган звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій просив їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову. Зазначив, що розміщення його представників у адміністративному приміщенні, відокремленому від території акцизних складів є порушенням статті 230 ПК України, статті 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР та норм Порядку роботи представників контролюючих органів на акцизних складах та податкових постах, що утворюються на території підприємств, де виробляється продукція з використанням спирту етилового та біоетанолу, які отримуються за нульовою ставкою акцизного податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 9 від 23.01.2015 року, що у свою чергу унеможливлює ефективне здійснення в повному обсязі контролю за рухом підакцизної продукції - виготовленням, зберіганням, переміщенням спирту і спиртовмісної продукції. Просили зобов'язати МПД ДП «Укрспирт» надати відповідно до чинного законодавства представникам Луцької ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області приміщення на території акцизного складу.
6. Позивач у письмових запереченнях (відзиві) на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечив, уважаючи їх безпідставними, а рішення судів попередніх інстанцій, які він просив залишити без змін, - обґрунтованими та законними.
7. У подальшому справа передана до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
8. Переглянувши судові рішення на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд приходить до наступного висновку.
9. Судами встановлено, що наказом Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області №1083 від 30.09.2016 "Про призначення представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД ДП "Укрспирт" було затверджено склад постійних представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД ДП "Укрспирт".
10. Пунктом 6.1 зазначеного наказу встановлено необхідність відповідачу забезпечити постійних представників Луцької ОДПІ приміщенням, вікна якого виходять на територію складу, або на прохідну, що відповідає санітарно-гігієнічним нормам, обладнане телефоном, офісними меблями та сейфами для зберігання документів та штампів.
11. У зв'язку з отриманням наказу №1083 від 30.09.2016 року та на виконання п.230.10 та п. 230.19 статті 230 ПК України, ДП "Укрспирт" прийнято наказ № 571 від 13 жовтня 2016 року "Щодо створення належних умов для ефективної роботи представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД ДП "Укрспирт"".
12. Згідно з Наказом № 571 на Луцькому МПД ДП "Укрспирт" створені належні умови для ефективної роботи представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області, на акцизних складах Луцького МПД ДП "Укрспирт".
13. Надане окреме приміщення площею 18 м2, розташовано на першому поверсі адміністративного приміщення МПД, поруч з прохідною. Вікна наданого представникам Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області приміщення виходять на прохідну та в'їзні ворота. Приміщення відповідає санітарно-гігієнічним нормам; обладнане телефоном, сейфом та офісними меблями. У приміщенні наявне опалення та штучне освітлення, що підтверджується фотографіями приміщення, які долучені до матеріалів справи.
14. Контролюючий орган звернувся з листом за вих. № 1407110/03-18-49 від 23.09.2016 року до МПД ДП "Укрспирт", в якому повідомив про те, що розміщення його представників у адміністративному приміщенні, відокремленому від території акцизних складів є порушенням статті 230 ПК України, статті 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР та норм Порядку роботи представників контролюючих органів на акцизних складах та податкових постах, що утворюються на території підприємств, де виробляється продукція з використанням спирту етилового та біоетанолу, які отримуються за нульовою ставкою акцизного податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 9 від 23.01.2015 року, що у свою чергу унеможливлює ефективне здійснення в повному обсязі контролю за рухом підакцизної продукції - виготовленням, зберіганням, переміщенням спирту і спиртовмісної продукції та зобов'язувала МПД ДП «Укрспирт» надати відповідно до чинного законодавства представникам Луцької ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області приміщення на території акцизного складу.
15. 23.09.2016 року Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» повідомило, Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про те, що адміністративне приміщення МПД ДП "Укрспирт", надане представникам Луцької ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області, входить в цілісний майновий комплекс ДП "Укрспирт", на базі яких ДП "Укрспирт", як суб'єкт господарювання, здійснює свою господарську діяльність щодо виробництва, зберігання та продажу спиртової та лікеро-горілчаної продукції. Крім того, надане приміщення в адміністративному корпусі МПД ДП "Укрспирт" відповідає всім вимогам законодавства України, а для надання іншого приміщення законні підстави відсутні.
16. Не погодившись із вказаним Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області звернулась до суду з позовом у даній справі.
17. У частині 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
18. Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
19. Відповідно до пп. 14.1.6 п. 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад - спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.
20. Частиною другою статті 5 Закону №481, акцизним складом вважаються приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на державному підприємстві, яке виробляє спирт етиловий.
21. Положеннями п.п. 230.1, 230.2, 230.11 статті 230 ПК України передбачено, що акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.
22. Відповідно до п. 230.3 статті 230 ПК України, контролюючий орган за місцем розташування акцизного складу призначає свого постійного представника (представників) на такому складі.
23. Основним завданням представника контролюючого органу на акцизних складах є здійснення постійного безпосереднього контролю за дотриманням установленого порядку виробництва, зберігання, відпуску спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів і сплати податку, вжиття заходів для недопущення порушення законодавства України.
24. Процедуру визначення виробників і покупців спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового, спирту етилового ректифікованого денатурованого, спирту етилового денатурованого (спирту технічного), абсолютованого спирту, біоетанолу (далі - спирт), фракції головної етилового спирту, а також механізм здійснення контролю за обігом спирту і поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності, постачальників, у тому числі виробників (далі - постачальники), і тих, що провадять його закупівлю (далі - покупці), незалежно від форми власності, установлює Порядок визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 №1266.
25. Суди першої та апеляційної інстанції встановили, що постійним представникам Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області надане окреме приміщення, яке відповідає санітарно-гігієнічним нормам, обладнане телефоном, а також вживаються заходи для запобігання несанкціонованому втручанню в роботу представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області і користуванню службовою та іншою інформацією, що зберігається представниками Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизному складі Луцького МПД.
26. У межах наданого їм окремого приміщення та з урахуванням установленого режиму роботи Луцького МПД, забезпечено можливість здійснення ними постійного безпосереднього контролю за дотриманням встановленого порядку відпуску спирту етилового та сплати акцизного податку з нього за наданою розпорядником акцизного складу інформацією щодо обліку наявності та руху сировини, спирту етилового та водно-спиртових розчинів у незавершеному виробництві, горілки та лікеро-горілчаних виробів і готової продукції, розміщених на акцизних складах Луцького МПД і документи первинного, бухгалтерського обліку та звітності для ознайомлення. Забезпечено щоденне надання постійним представникам Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД облікових даних показників лічильників спиртовимірювальних апаратів, витратомірів щодо обсягу виробленого спирту етилового, електроенергії, газу, води та кількості використаної сировини.
27. Крім того, на підтвердження допуску відповідачем податкового органу на територію виробництва, виробничих та складських приміщень на акцизних складах Луцького МПД ДП "Укрспирт" посадовими особами податкового органу складені повідомлення від 04.12.2016, 05.12.2016, 07.12.2016, 10.12.2016.
28. Судами також установлено, що на території Луцького МПД ДП «Укрспирт» є декілька акцизних складів по виробництву та зберіганню спирту, спиртовмісних рідин та алкогольних напоїв, до складу яких входять багато виробничих та складських приміщень. В зазначені приміщення, в тому числі у спиртосховища, забезпечено вільний зі всіх боків доступ до кожного резервуару для його огляду, що підтверджується довідкою Головного управління ДФС у Волинській області від 28.04.2016 "Про відповідність місця зберігання спирту етилового ректифікованого та фракції головної етилового спирту встановленим законодавством вимогам ДП «Укрспирт» по місцю провадженню діяльності за адресою: Волинська область, м.Луцьк, вул.Ковельська, 67", яка була винесена в результаті проведення перевірки Луцького МПД.
29. Отже, Верховний Суд констатує, що рішення суду першої інстанції першої та апеляційної інстанції з приводу того, що окреме приміщення, яке було надано представникам позивача, відповідає вимогам законодавства, ґрунтується на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким надана належна юридична оцінка із правильним застосуванням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, цей суд під час розгляду справи, оцінки доказів, не допустив порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
30. Доводи ж касаційної скарги не спростовують мотивів, покладених судами в основу оскаржуваних рішень, й не свідчать про неправильне застосування ними норм матеріального права або ж порушення процесуальних норм, а фактично зводяться лише до переоцінки встановлених судами обставин справи, що, в свою чергу, не відноситься до повноважень суду касаційної інстанції.
32. Згідно з частиною першою статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
33. Керуючись статтями 327, 341, 345, 349, 350, 355 КАС України, Суд
1. Касаційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області залишити без задоволення.
2. Постанову Київського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий О.О. Шишов
Судді І.В. Дашутін
М.М. Яковенко