Постанова від 08.04.2021 по справі 620/1718/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/1718/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2021 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Бужак Н. П.

Суддів: Костюк Л.О., Кобаля М.І.

За участю секретаря Кондрат Л.Г.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року, суддя Бородавкіна С.В., у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії та визнання довідки недійсною, -

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, в якому просив:

- визнати протиправним ненадання відповідачем письмової відповіді на інформаційний запит від 25.03.2019 з урахуванням рішення, вказаного у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №620/1638/19;

- зобов'язати відповідача надати письмову відповідь про надання інформації на інформаційний запит від 25.03.2019 з урахуванням рішення, вказаного у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №620/1638/19;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача у відновленні втрачених документів про встановлення йому видів міліцейського грошового забезпечення з метою видачі їх на інформаційний запит від 25.03.2019;

- зобов'язати відповідача відновити рішення комісії УМВС згідно вказівки МВС №7868, як документи про встановлення йому міліцейських надбавок за виконання особливо важливих завдань - 50%; за оперативно-розшукову діяльність - 41%; за службу у спец.підрозділах БОЗ - 45% та премії - 80% для виконання по суті постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №620/1638/19;

- визнати видану Довідку №101/8988, №2503005741 від 05.12.2019 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 недійсною та такою, що не відповідає як вимогам Додатку 2 Постанови КМУ №45 від 13.02.2008, у редакції 01.01.2016, так і постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №620/1638/19;

- зобов'язати виготовити та надіслати до органів Пенсійного фонду довідку про його міліцейське грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до форми Додатку 2 Постанови КМУ №45 від 13.02.2008, у редакції 01.01.2016, для нового перерахунку пенсії з 01.01.2016, у який вказати наступні види грошового забезпечення: оклад за звання - 2200,00 грн., посадовий оклад - 1150,00 грн., надбавка 45% за вислугу років; надбавка 50% за виконання особливо важливих завдань; надбавка 41% за оперативно-розшукову діяльність: надбавка 45% за службу в спец.підрозділах БОЗ; надбавка 15% за роботу в умовах реж.обмежень; премія 80%.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що видана відповідачем довідка від 05.12.2019 для перерахунку пенсії з 01.01.2016 є недійсною, тому що не відповідає як вимогам Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у редакції до 01.01.2016), так і вимогам постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №620/1638/19. Так, у спірній довідці повинні бути обов'язково вказані: 2200,00 грн. - оклад за прирівняним званням поліцейського відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" та постанови Кабінету Міністрів України №988, 1150,00 грн. - посадовий оклад начальника розвід.-аналіт. відділу "Скорпіон" РАЦ при УМВС станом на 2012 рік, 45% - надбавка за вислугу років відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та постанови Кабінету Міністрів України №988, 50% - надбавка за виконання особливо важливих завдань (встановлений та не змінений вид міліцейського грошового забезпечення), 41% - надбавка за оперативно-розшукову діяльність (встановлений та не змінений вид міліцейського грошового забезпечення), 45% - надбавка за службу в спец. підрозділах БОЗ (встановлений та не змінений вид міліцейського грошового забезпечення), 15% - надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (встановлений та не змінений вид грошового забезпечення, який встановлюється усім службовцям, у яких служба пов'язана з таємницею), 80% премії (встановлений та не змінений вид міліцейського грошового забезпечення).

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 року, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.07.2020, ОСОБА_1 відмовлено у відкритті провадження у справі.

Постановою Верховного Суду від 30 вересня 2020 року вказані рішення судів скасовано в частині позовних вимог про визнання виданої Довідки №101/8988, №2503005741 від 05.12.2019 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 недійсною та такою, що не відповідає як вимогам Додатку 2 Постанови КМУ №45 від 13.02.2008, у редакції 01.01.2016, так і постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №620/1638/19 та зобов'язання виготовити та надіслати до органів Пенсійного фонду довідку про його міліцейське грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до форми Додатку 2 Постанови КМУ №45 від 13.02.2008, у редакції 01.01.2016, для нового перерахунку пенсії з 01.01.2016, у якій вказати наступні види грошового забезпечення: оклад за звання - 2200,00 грн., посадовий оклад - 1150,00 грн., надбавка 45% за вислугу років; надбавка 50% за виконання особливо важливих завдань; надбавка 41% за оперативно-розшукову діяльність: надбавка 45% за службу в спец.підрозділах БОЗ; надбавка 15% за роботу в умовах реж.обмежень; премія 80%, справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року позов задоволено частково. Визнано недійсною довідку Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 05.12.2019 №101/8988, №2503005741 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2016, форма якої відповідає Додатку 2 Порядку №45 (у редакції від 01.01.2016), у якій вказати такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років (45%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); премія (80%). У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить змінити рішення суду першої інстанції в частині та ухвалити другу частину резолютивної частини у на наступній редакції: Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області видати ОСОБА_1 та надіслати до органів Пенсійного фонду довідку про розмір міліцейського грошового забезпечення для нового перерахунку пенсії з 01.01.2016 року за нормами, чинними станом на 01.01.2016, форма якої відповідає Додатку 2 Порядку N» 45 (у редакції від 01.01.2016), у якій вказати такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі 1150, 00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням у розмірі 2200,00 грн; надбавка за вислугу років (45%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавка за оперативно-розшукову діяльність (41%); надбавка за службу в спец.підрозділах БОЗ (45%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); премія (80%).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Частиною 2 статті 311 КАС України визначено, що якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.

Колегія суддів, враховуючи обставини даної справи, а також те, що апеляційну скаргу подано на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, не вбачає підстав проведення розгляду апеляційної скарги за участю учасників справи у відкритому судовому засіданні.

В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.

З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 у справі №620/1638/19 визнано протиправною відмову УМВС України в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області у наданні інформації на інформаційний запит ОСОБА_1 від 25.03.2019; зобов'язаено УМВС України в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області видати ОСОБА_1 документи про встановлення йому: надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 41%; надбавки за службу у спец.підрозділах БОЗ - 45%; премії - 80%; зобов'язано УМВС України в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області видати ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до форми Додатку 2 Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 у редакції станом на 01.01.2016.

На виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №620/1638/19 Ліквідаційною комісією видано ОСОБА_1 довідку від 05.12.2019 №101/8988, №2503005741 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою начальника розвід.-аналіт. відділу "Скорпіон" РАЦ при УМВС, яку він обіймав на день звільнення зі служби, становить 9029,38 грн., а саме: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2385,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 грн., премія (10,79%) - 879,38 грн. (а.с. 8).

Також листом від 05.12.2019 за №30/154 позивача повідомлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавка за розшуково-оперативну діяльність - 41%, надбавка за службу у спец. підрозділах БОЗ - 45% та премія у розмірі 80% були зазначені при виготовленні довідки для перерахунку пенсії станом на 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" (а.с. 7).

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Згідно з положеннями пунктів 1- 3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, особам, у яких виникло право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уповноваженими органами видається довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 за формою, встановленою у Додатку 2 до Порядку № 45, у редакції від 01.01.2016. При цьому, видача такої довідки відбувається з урахуванням вимог чинного пункту 5 Порядку №45.

З матеріалів спарви вбачається, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №620/1638/19 встановлено, "що грошове забезпечення ОСОБА_1 у січні 2016 року за посадою начальника відділу в складі управління апарату УМВС в області з якого була обчислена його пенсія, складалось, зокрема, з: - 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань; - 41% надбавки за оперативно-розшукову діяльність; - 45% надбавки за службу в спец.підрозділах БОЗ; - 80% премія. Зазначені обставини визнаються і сторонами по справі." (а.с. 14-17).

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №620/1638/19, що набрала законної сили, зобов'язано УМВС України в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області видати ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до форми Додатку 2 Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008, у редакції станом на 01.01.2016.

Колегія суддів зазначає, що на виконання вказаного рішення суду Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігвській області видано ОСОБА_1 довідку від 05.12.2019 №101/8988, №2503005741 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу), за посадою начальника розвід.-аналіт. відділу "Скорпіон" РАЦ при УМВС, яку він обіймав на день звільнення зі служби, становить 9029,38 грн., а саме: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2385,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 грн., премія (10,79%) - 879,38 грн. (а.с. 8).

При цьому, до вказаної довідки відповідачем не було включено: надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавку за оперативно-розшукову діяльність (41%), надбавку за службу в спец.підрозділах БОЗ (45%).

Також, розмір премії визначено у меншому розмірі, а саме: 10,79% замість 80%.

Матеріали справи свідчать, що розміри надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за розшуково-оперативну діяльність, надбавки за службу у спец. підрозділах БОЗ та премії були визначені відповідачем при виготовленні ОСОБА_1 довідки для перерахунку пенсії, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, із врахуванням грошового забезпечення станом на 01.04.2012 (а.с. 7, 10-11).

Відповідно до положень пункту 4 постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом №260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується вважає, що оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції за посадою за відповідною посадою не виплачувалась, законодавчих підстав для включення цієї доплати до розміру грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії немає.

Для посади позивача зазначена надбавка не має постійного характеру, а обумовлюється успішним виконанням повноважень, якістю, складністю, обсягом та важливістю виконуваних завдань, залученням до розробки проектів нормативно-правових актів тощо. Оскільки на момент виникнення права на перерахунок пенсії за посадою, відповідною тій, з якої звільнено позивача, не було передбачено (не виплачувалось) такого додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за специфічні умови проходження служби, відповідач правомірно не включив її у довідку для перерахунку пенсії позивача.

Аналогічний висновок викладений, зокрема, у постанові Верховного Суду від 24.10.2019 (справа №529/750/17).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 (справа №802/2196/17) колегія суддів на підставі аналізу норм статті 63 Закону № 2262-XII та інших зазначених вище нормативно-правових актів дійшла наступних висновків: 1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась; 2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Також, у постановах від 09.08.2019 (справа №202/7622/17) та від 15.08.2019 (справа №821/256/17) Верховний Суд на підставі аналізу норм статті 63 Закону № 2262-XII та інших зазначених вище нормативно-правових актів дійшов наступних правових висновків: «у довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови №988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувалися поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії»; «оскільки надбавки за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення».

При цьому, як вірно встановлено судом першої інстанції, станом на день виникнення у позивача права на перерахунок пенсії (01.01.2016), такі додаткові види грошового забезпечення як надбавка за оперативно-розшукову діяльність та надбавка за службу в спец.підрозділах БОЗ не виплачувались, у зв'язку із скасуванням наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.10.2016 №1131 "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Міністерства внутрішніх справ України", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 листопада 2016 року за №1503/29633, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року №499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" (зі змінами), яким були передбачені вказані надбавки.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для включення до довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 надбавка за розшуково-оперативну діяльність та надбавка за службу у спец. підрозділах БОЗ, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачач конкретного розміру посадового окладу (1150,00 грн) та розміру окладу за військове звання (2200,00 грн), то колегія суддів не вбачає підстав у задоволенні позовних вимог у цій частині, оскільки саме відповідач визначає такий розмір.

Окрім того, на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №620/1638/19 Ліквідаційною комісією видано ОСОБА_1 довідку від 05.12.2019 №101/8988, №2503005741 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій зазначено, що посадовий оклад позивача становить - 3100,00 грн, а оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2200,00 грн.

Разом з тим, в оскаржуваному судовому рішенні суд першої інстанції зобов'язав відповідача видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2016, форма якої відповідає Додатку 2 Порядку №45 (у редакції від 01.01.2016), у якій вказати такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років (45%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); премія (80%). Проте, суд не зобов'язав Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області направити вказану довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

З наведеного вище вбачається, що на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії військовослужбовцям.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає за необхідне змінити рішення суду, виклавши абзац третій резолютивної частини рішення у такій редакції: «Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2016, форма якої відповідає Додатку 2 Порядку №45 (у редакції від 01.01.2016), у якій вказати такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років (45%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); премія (80%)». В решті рішення суду слід залишити без змін.

Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з пунктом другим частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини першої статті 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Змінити рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року, виклавши абзац третій резолютивної частини рішення у такій редакції: «Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2016, форма якої відповідає Додатку 2 Порядку №45 (у редакції від 01.01.2016), у якій вказати такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років (45%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); премія (80%)».

В решті рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Кобаль М.І.