про поворот виконання рішення
02 квітня 2021 рокум. Ужгород№ 0740/988/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Луцович М.М.
при секретарі судових засідань - Полянич В.І.
сторони у судове засідання не з'явилися;
розглянувши у судовому засіданні заяву Управління Держпраці у Закарпатській області про поворот виконання судового рішення по справі №0740/988/18, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці у Закарпатській області (далі - відповідач), третя особа без самостійних вимог: ОСОБА_2 (далі - третя особа) про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу №ЗК361/217/АВ-ІП-ФС-157 від 21.08.2018 року та №ЗК361/217/АВ-МГ-ФС-158 від 21.08.2018 року, прийнятих на підставі Акту інспекційного відвідування фізичної особи, яка використовує найману працю за №ЗК361/217/АВ від 31.07.2018 року.
До суду надійшла заява Управління Держпраці у Закарпатській області про поворот виконання судових рішень.
Сторони у судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду. Суд вважає за можливе розглянути заяву про поворот виконання судових рішень на підставі наявних доказів.
Розглянувши заяву про поворот виконання судових рішень, дослідивши матеріали справи, суд приходить наступних висновків.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.02.2019 року (справа № 0740/988/18) позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Закарпатській області, третя особа без самостійних вимог: ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови було задоволено, визнано протиправною та скасовано постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці у Закарпатській області №ЗК361/217/АВ-ІП-ФС-157 від 21.08.2018 року та постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці у Закарпатській області №ЗК361/217/АВ-МГ-ФС-158 від 21.08.2018 року, прийняті на підставі Акту інспекційного відвідування фізичної особи, яка використовує найману працю за №ЗК361/217/АВ від 31.07.2018 року, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Закарпатській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати в сумі 2290,61 (дві тисячі двісті дев'яносто гривень шістдесят одну копійку) грн.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.09,2019 року рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.02.2019 року змінено, шляхом вказання у пункті третьому резолютивної частини суму судових витрат, що підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Закарпатській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 704 (сімсот чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 07.10.2019 року Управлінню Держпраці у Закарпатській області відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.02.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.09.2019 у справі №0740/988/18.
Відповідно до Повідомлення про здійснення безспірного списання коштів з рахунків боржника від 11.05.2019 року за №06-14-1/105 та Меморіального ордеру від 08.05.2019 року за №32, Управлінням Державної казначейської служби України у м. Ужгороді Закарпатської області здійснено безспірне списання коштів з розрахункового рахунку №35218004090420 Управління Держпраці у Закарпатській області (код 39795035) по КПК 2502010 КЕКВ 2800 в сумі 2290,61 грн. на користь одержувача ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) (а.с. 6, Т.2).
Отже, із зазначених вище документів слідує, що судові витрати в сумі 2290,61 грн. за рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.02.2019 року, стягнуті в повному обсязі з Управління Держпраці у Закарпатській області Управлінням Державної казначейської служби України у м. Ужгороді Закарпатської області на користь стягувача ОСОБА_1 .
Натомість, згідно постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.09.2019 року, сума судових витрат, що підлягала стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Закарпатській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 повинна становити 704,80 грн., а не 2290,61 грн.
Згідно ч. 2 ст. 380 КАС України якщо рішення після його виконання скасовано і справу повернуто на новий розгляд, суд, ухвалюючи рішення, вирішує питання про поворот виконання, якщо при новому розгляді справи він залишає позов без розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 380 КАС України питання про поворот виконання рішення суд вирішує за наявності відповідної заяви сторони.
Згідно ч. 5 ст. 380 КАС України до заяви про поворот виконання рішення шляхом повернення стягнутих грошових сум, майна або його вартості додається документ, який підтверджує те, що суму, стягнуту за раніше прийнятим рішенням, списано установою банку або майно вилучено державним виконавцем.
Відповідно до ч. 6 ст. 380 КАС України за подання заяви про поворот виконання судовий збір не сплачується.
Згідно ч. 8 ст. 380 КАС України заява про поворот виконання може бути подана протягом одного року з дня ухвалення відповідного рішення суду апеляційної чи касаційної інстанції або з дня ухвалення рішення при новому розгляді справи за результатами перегляду рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
З огляду на вище викладене заяву Управління Держпраці у Закарпатській області про поворот виконання судового рішення по справі №0740/988/18 слід задовольнити та стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Управління Держпраці у Закарпатській області надміру сплачені судові витрати в сумі 1585,81 грн.
Керуючись ст. 241, ч. 3 ст. 243, 256, 294, 380 КАС України, суд, -
1.Заяву Управління Держпраці у Закарпатській області про поворот виконання судового рішення по справі №0740/988/18 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Закарпатській області, третя особа без самостійних вимог: ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
2. Допустити поворот виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.02.2019 року в частині стягнення з відповідача судових витрат у справі №0740/988/18.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Управління Держпраці у Закарпатській області (вул. Минайська, буд. 16, м. Ужгород, Закарпатська область, 88018, код ЄДРПОУ 39795035) надміру сплачені судові витрати в сумі 1585,81 (одна тисяча п'ятсот вісімдесят п'ять гривень 81 копійка) грн.
4. Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строки визначені ст. 295 КАС України. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 256 КАС України. Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а у разі, якщо ухвалу було оскаржено та не скасовано судом апеляційної інстанції, така ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Суддя М.М. Луцович
Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України ухвала суду у повному обсязі складена 07.04.2021 р.