07 квітня 2021 рокум. Ужгород№ 260/258/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить суд:
1. Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у здійсненні з 01 квітня 2019 року перерахунку раніше призначенї пенсії на підстав довідки Закарпатського обласного військового комісаріату ХР 17118 від 26 листопада 2020 року;
2. Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати 100% з 01 січня 2018 року визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премій передбачених Постановою КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 та відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262 із врахуванням раніше виплачених сум;
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській з 01 квітня 2019 року здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 за № ХР 17118 від 26 листопада 2020 року та здійснити виплату різниці між нарахованою та фактично виплаченою сумою;
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській з 01 січня 2018 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів передбачених Постановою КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 та відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262 із врахуванням раніше виплачених сум.
5. Стягнути судові витрати з відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року із врахуванням лише посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, без щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. При цьому, положеннями чинних законодавчих актів України, що регулюють пенсійне забезпечення військовослужбовців, а саме: Закону № 2262-ХІІ (вимоги статей 43 і 63) та Закону № 2011-ХІІ (статті 9), передбачене обчислення та перерахунок пенсії з розміру грошового забезпечення із врахуванням, в тому числі, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Таким чином, з 05.03.2019 року, моменту визнання протиправними та нечинними пунктів 1,2 Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Вказує на те, що Закарпатським обласним військовим комісаріатом направлено до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку № ХР17118 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії останнього, в зв'язку з чим 14 грудня 2020 року позивач подав до ГУ ПФУ в Закарпатській області заяву про здійснення обчислення і перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки та здійснити перерахунок та виплату 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премій, передбачених відповідно до вимог чинного законодавства із врахуванням раніше виплачених сум. Згідно листа-відповіді відповідача від 06 січня 2021 року, позивачу повідомлено про те, що підстав для перерахунку його пенсії не має, а довідку № ХР 17118 повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача у здійсненні обчислення і перерахунку його пенсії звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти позову вказав на те, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, що перебували на військовій службі, є, зокрема Законом України № 2262 від 9 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначає, що 02 грудня 2020 оку на адресу ГУ ПФУ в Закарпатській області надійшла довідка ХР 17118 від 26 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , видана Закарпатським ОВК. В останній, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог Постанови КМУ № 704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав ОСОБА_1 . Звертає увагу суду, що згадану вище довідку складено на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/2296/20 від 13 жовтня 2020 року з метою здійснення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, як ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, так і п. 1 Порядку № 45 передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправним та нечиним п. 1-2 Постанови № 103інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ст. 63 Закону Кабінетом Міністрів України не приймалося. Щодо позовної вимоги стосовно виплати пенсії у розмірі 100% з 01 січня 2018 року, то відповідачем зазначено, що відповідно до п. 2 Постанови № 103 передбачено чіткий порядок виплати сум підвищення перерахованих пенсій. У зв'язку із скасуванням п. 1, 2 Постанови № 103 на підставі рішення суду, що набрало законної сили 05 березня 2019 року Урядом прийнято ряд постанов, які регулюють порядок виплати перерахованих пенсій у 2019 та 2020 року. Так, КМУ прийнято Постанову № 804, якою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року та перерахованих з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704 здійснюється у 2019 року в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. 24 грудня 2019 року КМУ прийнято Постанову № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", що набирає законної сили з 01 січня 2020 року. П. 1 Постанови встановлено, що 01 січня 2020 року виплати пенсій призначених згідно ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб" до 01 березня 2018 року та перерахованих з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704 здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. У зв'язку з викладеним, дії ГУ ПФУ є правомірними, оскільки відповідач діяв у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.
22 лютого 2021 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив, із змісту якої вбачається, що всі доводи, які викладені у відзиві по суді позову є безпідставними, такими, що не ґрунтуються на вимог Закону та практиці ВС, у зв'язку з чим підлягають відхиленню.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року відмовлено відповідачу у задоволенні клопотання про витребування первинних документів та залученні третьої особи.
Частиною 5 ст. 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на викладене вище, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи, матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років з квітня 2015 року відповідно до Закону України №2262-ХІІ.
Пенсія позивачу була призначена у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, а саме - призначено пенсію за вислугу років із врахуванням грошового забезпечення, в склад якого входили: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Останній перерахунок пенсії позивача проведено станом на 01 квітня 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від березня 2018 року з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5360,00 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3420,00 грн., що в загальному становить 9720,00 грн.
ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2020 року, видано оновлену довідку ХР17118 від 26 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Відповідно до вказаної довідки, розмір грошового забезпечення позивача становить: 19609,00 грн., а саме: посадовий оклад - 5360,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3420,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 6669,00 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (15 %) - 804,00 грн., премія (35 %) - 1876,00 грн.
14 грудня 2020 року позивач подав до ГУ ПФУ в Закарпатській області заяву про здійснення обчислення і перерахунку пенсії року на підставі оновленої довідки.
Згідно листа-відповіді відповідача від 06 січня 2021 року № 50-3227/С-02/8-0700/21, позивачу повідомлено про те, що підстав для перерахунку його пенсії не має, а довідку № ХР 17118 від 26 листопада 2020 року повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Порядок соціального захисту у формі пенсійного забезпечення військовослужбовців, звільнених зі служби у відставку, унормовано, насамперед, приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
Положення названого закону запроваджують дві самостійні процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії особи, а саме: 1) у випадку призначення пенсії вперше (ст.43 ) та 2) у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді (ст.63 ).
При цьому, ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок обчислення розміру пенсії у разі її призначення вперше і саме у цій процедурі базовою розрахунковою величиною є виплати (як винагорода за працю), одержані особою-пенсіонером під час проходження служби (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення самого працівника (службовця) - власна винагорода особи за працю).
Натомість, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок обчислення розміру вже призначеної пенсії шляхом її перерахунку у залежності від тих виплат (як винагорода за працю), котрі одержані третьою сторонньою особою - іншим працівником, який обіймає цю ж саму чи прирівняну посаду (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення іншого працівника - діючого службовця за аналогічною (прирівняною) посадою - винагорода третьої сторонньої особи за працю).
Згідно висновку Великої Палати Верховного Суду з приводу застосування положень ст.63 вказаного закону у контексті складання нової (оновленої) довідки про грошове забезпечення для перерахунку розміру раніше призначеної пенсії, викладеному у постанові від 24.06.2020р. по зразковій справі №160/8324/19 на реалізацію ст.63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України було видано постанову від 13.02.2008р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі за текстом - Порядок №45), а внесені до Порядку №45 зміни згідно з постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 втратили чинність з 05.03.2019р. і тому з 05.03.2019р. втратили чинність обмеження у включенні до бази обчислення грошового забезпечення діючого військовослужбовця інших платежів з винагороди за службу окрім окладу за посадою, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регламентовані нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджений постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1 та зареєстрований в Мінюсті України 15.02.2007р. за №135/13402; далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабміном України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.
01.03.2018 року набрала чинності постанова КМ України за № 704 від 30.08.2017 року (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704). При цьому, п.п. 2 п. 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, з 05.03.2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, відповідно до п. 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. ч. 2 і 3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно із ч. ч. 2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на викладене та в зв'язку з виникненням у позивача права на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, враховуючи надіслання Закарпатським обласним військовим комісаріатом до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідки ХР 17118 від 26 листопада 2020 року про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії останнього - суд приходить до висновку про протиправність відмови відповідача у здійсненні обчислення і перерахунку з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № ХР17118 від 26 дистопада 2020 року, виданої Закарпатським обласним військовим комісаріатом.
Як наслідок, з метою захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області прийняти видану Закарпатським обласним військовим комісаріатом довідку № ХР 17118 від 26 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі вказаної довідки, а також здійснити виплату перерахованої пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум.
Що стосується вимоги позивача про зобов'язання з 01 січня 2018 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів передбачених Постановою КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 та відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262 із врахуванням раніше виплачених сум, то суд зазначає наступне.
Так, згідно з пунктом 1 постанови КМУ №103, в редакції, чинній на момент спірних відносин, постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ №103, в редакції, чинній на момент спірних відносин, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, визначено: під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
З огляду на зазначене, військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.
Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону №2262-ХІІ, дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Разом з цим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року залишено без змін.
Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, з 05 березня 2019 року пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, є нечинними та не можуть бути застосовані.
З огляду на викладене, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18 скасовано п. 2 постанови КМУ № 103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 року відповідно до постанови №704, позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01 січня 2018 року на підставі Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України № 704, № 103, № 45 з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою з 05 березня 2019 року (з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/3858/18).
Отже, відповідач при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу до 05 березня 2019 року не мав правових підстав для неврахування та незастосування до спірних правовідносин положення норм ст.63 Закону №2262-XII та Постанови КМУ №103, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.
Разом з тим, з 05 березня 2019 року у відповідача відсутні підстави для виплати перерахованої пенсії позивача з обмеженням суми підвищення до пенсії.
При цьому, суд зазначає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії з урахуванням 100% підвищення з 05 березня 2019, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2262-ХІІ, а, отже, підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції Захист прав власності.
Враховуючи викладене, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати з 05.03.2019 100% визначеного пенсійного забезпечення необхідно задовольнити та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
Разом з тим, не підлягають до задоволення позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати з 01.01.2018 по 04.03.2019 100% визначеного пенсійного забезпечення.
Щодо посилання відповідача на приписи постанов КМУ № 804 від 14.08.2019 р. Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян та № 1088 від 24.12.2019 р. Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян, суд зазначає наступне.
Так, постановою КМУ № 804 встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
У свою чергу, постановою КМУ № 1088 установлено, що з 1 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р.
Суд зазначає, що посилання відповідача на вказані постанови Кабінету Міністрів України є не обґрунтованим, оскільки вони були прийняті пізніше, ніж проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року.
Крім того, відповідач лише посилається у відзиві на зазначені постанови Кабінету Міністрів України, однак, доказів того, що відповідач з 01 січня 2020 року при розрахунку пенсії позивачу керувався постановами КМУ № 804 та № 1088 суду не надано, тому є необґрунтованою така правова позиція відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, наявність правових підстав для задоволення позову частково, із зазначених у рішенні підстав.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджено квитанцією від 22 січня 2021 року № 0.0.1988282971.1.
Відповідні судові витрати належить компенсувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 256, 371, 382 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) у здійсненні з 01 квітня 2019 року перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки Закарпатського обласного військового комісаріату за № ХР 17118 від 26 листопада 2020 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки Закарпатського обласного військового комісаріату за № ХР 17118 від 26 листопада 2020 року.
4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) щодо зменшення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 05 березня 2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
6. Стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.), що сплачений відповідно до квитанції № 0.0.1988282971 від 22 січня 2021 року.
5. В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяС.А. Гебеш