08 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/1019/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Чернової Г.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року та відмови у перерахунку основного розміру пенсії починаючи з 01.04.2019 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, зазначених у довідці Управління СБУ в Житомирській області від 12.08.2020 № 57/85-2609;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, та з 01.04.2019 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, зазначених у довідці Управління СБУ в Житомирській області від 12.08.2020 № 57/85-2609.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII). В зв'язку із визнанням нечинними в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103) та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Управління Служби безпеки України в Житомирській області видало довідку від 12.08.2020 № 57/85-2609 про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року, яка включає окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, також інші додаткові види грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив провести перерахунок основного розміру пенсії з 1 квітня 2019 року згідно направленої Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки 12.08.2020 № 57/85-2609 про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року. Однак відповідач листом від 29 жовтня 2021 року №17877-17887/М-02/8-0600/20 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії з врахуванням довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області від 12.08.2020 № 57/85-2609 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови КМУ №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи, а також встановлено відповідачу строк на подачу відзиву на адміністративний позов.
24 лютого 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить з підстав необґрунтованості та безпідставності позовної заяви відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Відповідно до вимог частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців, яке відбулося на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 липня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ №704), відповідач провів перерахунок пенсії позивача станом на 1 травня 2018 року. При цьому, у своєму листі до позивача відповідач зазначив, що перерахунок пенсії проводився у відповідності до вимог Постанови КМУ №103 та на підставі довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Житомирській області про суми грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення позивача зі служби). Відповідно до вказаної довідки до грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача було включено: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років.
Позивач зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва №826/3858/18 від 12 грудня 2018 року пункти 1 та 2 Постанови КМУ №103 визнано протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, вказане рішення набрало законної сили з 5 березня 2019 року.
Згідно зі змістом рішення у справі №826/3858/18, суд зазначив про те, що пункти 1, 2 спірної постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, так як останні скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.
На підставі правової позиції, викладеної у рішенні Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19, позивач отримав в Управлінні СБУ в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) станом на 5 березня 2019 року для перерахунку основного розміру його пенсії. Відповідно до цієї довідки до грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача було включено: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; надбавку за особливості проходження служби; надбавка за службу в умовах режимних обмежень, доплату, премію.
29 жовтня 2021 року №17877-17887/М-02/8-0600/20 на відповідне звернення позивача про новий перерахунок основного розміру його пенсії відповідач відповів відмовою. Свою відмову відповідач мотивував тим, що перерахунок пенсії позивачу у 2018 році було здійснено з дотриманням вимог чинного законодавства, а станом на 5 березня 2019 року зміни до статті 63 Закону №2262-ХІ та до Постанови КМУ №704 не вносились, рішення щодо перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалось, а тому на момент звернення позивача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії на підставі поданої довідки від УСБУ в Житомирській області.
Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Щодо позовних вимог про зменшення основного розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 5 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 6 грудня 2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка набрала чинності з 1 січня 2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З такого законодавчого регулювання слідує, що Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії звільненим із служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
З метою реалізації норми частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Відповідно до пункту 1 вказаної постанови постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Згідно з пунктом 2 наведеної постанови виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Наявним у матеріалах справи протоколом перерахунку пенсії підтверджується, що починаючи з 1 травня 2018 року виплата перерахованої пенсії позивача здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по дату подання позову до суду - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року (а.с.14).
12 грудня 2018 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до приписів частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 5 березня 2019 року.
Частиною 2 статті 265 згаданого Кодексу встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, положення пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратили чинність з 5 березня 2019 року.
Враховуючи, що пункт 2 Постанови КМУ №103 втратив чинність з 5 березня 2019 року, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії за цим пунктом постанови з 5 березня 2019 року є безпідставною.
Позивач звертався до відповідача із заявою щодо перерахунку з 5 березня 2019 року та виплати пенсії у визначеному законом розмірі з урахуванням суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Листом відповідач повідомив про відсутність підстав для здійснення таких виплат.
Суд вважає таку відмову протиправною.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 6 серпня 2019 року у зразковій справі №160/3586/19.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 6 серпня 2019 року у справі №160/3586/19, залишеного без змін за результатами апеляційного перегляду постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року, зазначено: «У зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 5 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, є протиправними».
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України під час вибору і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.
Згідно частини 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 5 березня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Як наслідок, задоволенню підлягає вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити (з врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 5 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Стосовно позовних вимог про відмову у перерахунку пенсії позивача з 1 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки УСБУ в Житомирській області, суд зазначає наступне.
ГУ ПФУ в Житомирській області у відзиві на позов заперечує право позивача на перерахунок його пенсії, посилаючись на неприйняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII, після визнання нечинними окремих норм Постанови КМУ №103.
Суд визнає такі доводи безпідставними та зазначає, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII, встановлений нормами Порядку №45, Порядку №3-1 і після 5 березня 2019 року порядок дій, які повинен вчинити відповідач з метою перерахунку пенсії позивача, не змінився.
Відповідно до статті 65 Закону №2262-XII рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Судом установлено, що на вимогу позивача від 29 вересня 2020 року відповідач не провів перерахунок його пенсії .
Тож суд погоджується з доводами позову, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправність у своїх діях, відмовивши, всупереч статтям 51, 63 Закону №2262-XII на підставі оновленої довідки УСБУ в Житомирській області від 12.08.2020 № 57/85-2609 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 5 березня 2019 року, у здійсненні перерахунку пенсії позивача, виходячи із підвищеного грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, внаслідок чого порушено право позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.
Суд вважає, що позов слід задовольнити, визнавши протиправними дії відповідача, а порушене право позивача поновити - зобов'язавши відповідача здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, на підставі чого позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн. У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 243, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року та відмови у перерахунку основного розміру його пенсії починаючи з 01.04.2019 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, зазначених у довідці Управління СБУ в Житомирській області від 12.08.2020 № 57/85-2609.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з 01.04.2019 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною), посадою, ззазначених у довідці Управління СБУ в Житомирській області від 12.08.2020 № 57/85-2609.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області на користь ОСОБА_1 908,00 грн на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова