07 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/151/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області, яка призвела до не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 01.07.2019 доплати до заробітної плати, встановленої статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту Лугинської державної адміністрації Житомирської області, яка призвела до не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 01.07.2019 доплати до заробітної плати, встановленої статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”
- зобов'язати Лугинську селищну раду Лугинського району Житомирської області провести ОСОБА_1 з 01.07.2019 нарахування та виплату доплати до заробітної плати встановленої статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі , що дорівнює дві мінімальні заробітні плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області провести ОСОБА_1 з 01.07.2019 нарахування та виплату доплати до заробітної плати встановленої статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі , що дорівнює дві мінімальні заробітні плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
В обґрунтування позову вказує, що працює вчителем у Жеревецькому НВК «ЗНЗ І-ІІІ ступенів -ДНЗ» с.Жеревці Луганського району Житомирської області, потерпілий від аварії на ЧАЕС (3) категорії та постійно проживаю в селі Жеревці Лугинського району Житомирської області.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 13.01.2020 зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 21.05.2020 поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 21.05.2020 позовну заяву залишено без руху.
На виконання вимог ухвали суду від 21.05.2020, позивачем надіслано до суду заяву-пояснення та уточнену позовну заяву в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області, яка призвела до не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 17.07.2018 доплати до заробітної плати, встановленої статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту Лугинської державної адміністрації Житомирської області, яка призвела до не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 17.07.2018 доплати до заробітної плати, встановленої статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”
- зобов'язати Лугинську селищну раду Лугинського району Житомирської області провести ОСОБА_1 з 17.07.2018 нарахування та виплату доплати до заробітної плати встановленої статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі , що дорівнює дві мінімальні заробітні плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області провести ОСОБА_1 з 17.07.2018 нарахування та виплату доплати до заробітної плати встановленої статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі , що дорівнює дві мінімальні заробітні плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Ухвалою суду від 25.05.2020 продовжено розгляд справи.
У період із 15.03.2021 по 02.04.2021 головуюча суддя перебувала у відпустці.
Щодо позовних вимог до Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому: - хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або - хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або - хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак, сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції за основу беруться суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлені вимоги, характер спірних правовідносин, зміст та юридична природа обставин у справі.
Водночас, приватноправові відносини вирізняються від публічно-правових саме наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. При цьому спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило, майнового приватного права чи інтересу.
Суд відмічає, що позивач працює на посаді вчителя фізики в Жеревецькому НВК "ЗНЗ І-ІІІ ступенів - ДНЗ" Лугинської селищної ради Житомирської області, тобто не є особою, яка проходить публічну службу.
Отже, даний спір не є публічно-правовим, а випливає з трудових правовідносин, які виникли між сторонами, з приводу ненарахування працюючому на території радіоактивного забруднення доплати до заробітної плати, передбаченої статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
В силу частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, якою визначено справи, що відносяться до юрисдикції загальних судів, передбачено що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Враховуючи, що предметом спору є невиплата доплати до заробітної плати свідчить про наявність спору, який має приватно-правовий характер, а відтак, цей спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки дана справа не містить ознак публічно-правового спору.
Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі з обов'язком суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій, бездіяльності чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного (господарського) судочинства, який полягає у змагальності сторін. Суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 серпня 2019 року у справі №305/216/18, від14 листопада 2018 року у справі №826/240/16.
Оскільки цей позов направлено на поновлення прав позивача у сфері трудових відносин, тому такий підлягає вирішенню місцевим загальним судом за правилами цивільного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Таким чином, враховуючи суть спірних правовідносин, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі в частині позовних вимог у зв'язку з тим, що вони не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 248, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Закрити провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, в частині позовних вимог:
- визнати протиправною бездіяльність Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області, яка призвела до не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 17.07.2018 доплати до заробітної плати, встановленої статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
- зобов'язати Лугинську селищну раду Лугинського району Житомирської області провести ОСОБА_1 з 17.07.2018 нарахування та виплату доплати до заробітної плати встановленої статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі , що дорівнює дві мінімальні заробітні плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Лавренчук