08 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/3050/21
категорія 102010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівської міської ради про визнання бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати бездіяльність Коростишівської міської ради щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 01.12.2020 року № 59/3;
- зобов'язати Коростишівську міську раду розглянути звернення ОСОБА_1 від 01.12.2020 року № 59/3 в установленому законом порядку.
В обґрунтування позову зазначає, що спільно з Громадською організацією "Проти придурків та ідіотів", відповідно до Закону України "Про звернення громадян" звернувся до Коростишівської міської ради з зверненням депутату від політичної партії "Слуга народу" Денисовцю Ю.М. від 01.12.2020 № 59/3, в якому наводив приклади ігнорування інтересів членів територіальної громади, вказував, що рішення про призначення на посади, які прийнято, та "торги" які плануються, суперечать не тільки інтересам територіальної громади, а й здоровому глузду, просив не "торгами", а інтересами громади перейматися при голосуванні за ту чи іншу посаду; відповідач в порушення вимог статтей 18, 19 Закону України "Про звернення громадян" звернення позивача не розглянув, відповіді в установлений термін не надав; у зв'язку із ненаданням відповіді на питання звернення, позивач просить визнати бездіяльність Коростишівської міської ради щодо розгляду звернення.
Ухвалою від 09.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка призначена до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомленням учасників справи.
Відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с.28-30), в якому просить відмовити в задоволенні позву, зазначаючи, що заява від 01.12.2020 за № 59/3 була адресована конкретно депутату ОСОБА_2 ; вважає, що заява від 01.12.2020 за № 59/3 не відноситься до звернення і не потребує відповідно до Закону України "Про звернення громадян" надання відповіді.
Проаналізувавши досліджені по справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
02.12.2020 на електронні пошту Коростишівської міської ради (а.с.11) громадської організацією "Проти придурків та ідіотів", за підписом голови цієї огранізації Хоменко М.Є., була направлена адресована депутату Коростишівської міської ради від політичної партії "Слуга народу" Денисовцю Ю.М. заява від 01.12.2020 № 59/3 (а.с.8-10).
Позивач, вважаючи, що Коростишівська міська рада, не розглянувши вказану заяву, не виконала вимоги Закону України "Про звернення громадян", чим порушила його права, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян", громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо (ч. 3 ст. 3 Закону України "Про звернення громадян")
Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань; у зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги (ч. 1, ч. 7 ст. 5 Закону України "Про звернення громадян").
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що звернення із заявою породжує право на її розгляд у громадянина, який звернувся, та обов'язки щодо її розгляду у особи, до якої звернулися.
Як встановлено судом на підставі дослідження доданих до позову доказів, із заявою від 01.12.2020 за № 59/3 зверталися не громадянин ОСОБА_3 , а Громадська організація "Проти придурків та ідіотів", головою якої є ОСОБА_1 , і не до Коростишівської міської ради, а до депутата Коростишівської міської ради від політичної партії "Слуга народу" ОСОБА_2 .
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1 ст. 2 КАС України).
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (ч.1 ст. 5 КАС України).
Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду (п.8 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Відповідач - суб'єкт владних повноважень (п.9 ч. 1 ст. 4 КАС України)
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства (п.7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч.1 ст. 77 КАС України).
Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви спірну бездіяльність, суд вважає позов необґрунтованим, оскільки позивач не довів порушення його прав відповідачем, який не розглянув заяву Громадська організація "Проти придурків та ідіотів" від 01.12.2021 № 59/3, адресовану депутату Коростишівської міської ради від політичної партії "Слуга народу" Денисовцю Ю.М., та відмовляє в його задоволенні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Коростишівської міської ради (вул. Володимирська, 7, м. Житомир, 10003, код 04053660), третя особа - Громадська організація "Проти придурків та ідіотів" (вул. Гагаріна, 48, м. Коростень, Житомирська обл., 12504, код 41029047) визнання бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк