Рішення від 08.04.2021 по справі 160/2545/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2021 року Справа № 160/2545/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна компанія «ЕРА» про стягнення пені,

ВСТАНОВИВ:

19.02.2021 року Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельної компанії «ЕРА» (далі - відповідач), в якій просить:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна компанія «ЕРА» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 6 107,01 грн.

Позивач в обґрунтування позовних вимог в адміністративному позові зазначив наступне. Відповідач до 17.04.2018 року повинен був сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 18 417,00грн. за не виконання нормативу працевлаштування інвалідів у 2017 році у відповідності до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Дана сума заборгованості підтверджується рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 р. по адміністративній справі №160/10252/19. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 р. по адміністративній справі №160/10252/19 був виданий виконавчий лист та 14.01.2021 р. в рамках виконавчого провадження з примусового виконання означеного виконавчого листа сума коштів у розмірі 8416,67грн. надійшла до Державного бюджету України. З урахуванням тієї обставини, що сума адміністративно-господарських санкцій була сплачена з простроченням на 534 днів відповідачу нарахована пеня в розмірі 6107,01грн. Дана сума заборгованості по пені підтверджується Розрахунком пені. Позивач також зазначив, що ненадходження адміністративно-господарських санкцій та пені до Державного бюджету України завдає значної шкоди державним інтересам та не дозволяє в повній мірі створити людям з інвалідністю умови, які б надали можливість їм вести повноцінний спосіб життя, що зумовило звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 р. відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/2545/21 призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників за наявними у справі матеріалами.

Копія ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі направлена сторонам у справі, в тому числі відповідачу на юридичну та електронну адресу, та згідно із звітом про направлення електронної пошти отримана ним 23.02.2021 р.

Виходячи з положень ст. 124, ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони у справі належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідачем відзиву на позовну заяву надано не було; жодних інших пояснень та/або заперечень по суті позову не надано.

Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельна компанія «ЕРА» зареєстроване юридичною особою 05.05.1999 р., про що 24.05.2005 здійснено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомостей про юридичну особу; код 30415170.

Основний вид діяльності за КВЕД 25.93 - виробництво виробів із дроту, ланцюгів і пружин (основний).

Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельна компанія «ЕРА» (код ЄДРПОУ 30415170) перебуває на обліку у Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

21 жовтня 2019 року Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торговельна компанія «ЕРА» з вимогами стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торговельна компанія «ЕРА» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочого місця для працевлаштування особи з інвалідністю за 2017 рік у розмірі 8416,67 грн. (адміністративна справа №160/10252/19).

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 р. у адміністративній справі 160/10252/19 позовну заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торговельна компанія «ЕРА» про стягнення адміністративно-господарських санкцій задоволено повністю.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торговельна компанія «ЕРА» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочого місця для працевлаштування особи з інвалідністю за 2017 рік у розмірі 8416,67 грн.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 р. у адміністративній справі 160/10252/19 набрало законної сили 28.01.2020 р.

08.07.2020 р. у справі видано виконавчий лист.

Згідно з випискою по групі рахунків Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів сума боргу 8416,17грн. перерахована з ТОВ КТК «ЕРА» позивача 13.01.2021 р.

Згідно з розрахунком суми позову, наданого позивачем, відповідач має заборгованість з пені, нарахованої за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за звітний 2017 рік, у загальному розмірі 6107,01грн. (534 дні затримки).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами. є Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 N 875-ХІІ (далі - Закон №875).

Згідно ст. 20 Закону №875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.

Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223 затверджено Порядок нарахування пені та її сплати, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 року за № 552/13819.

Зазначений Порядок встановлює механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Відповідно до п. 2.2. Порядку, пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

Пунктом 3.4. Порядку встановлено, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

Згідно пункту 3.6. Порядку, нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу.

При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

Пунктом 4 Порядку наведений приклад нарахування пені.

«Роботодавець 22.10.2006 сплачує адміністративно-господарську санкцію, строк сплата якої був 15.04.2006, у сумі 1100 гривень. Порушення строку сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, розмір якої обчислюється виходячи зі 120 відсотків річних облікової ставки національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму адміністративно-господарської санкції за весь її строк. Розрахунок здійснюється за кожний календарний день простроченої платежу. Отже, визначається облікова ставка національного банку України, яка діяла на момент сплата пені, нарахованої на повну суму адміністративно-господарської санкції та пені».

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Законодавець чітко визначив, що нарахування суми пені можливе лише з моменту сплати адміністративно-господарських санкцій.

В ході судового розгляду справи встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 р. у адміністративній справі №160/10252/19 позовну заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торговельна компанія «ЕРА» про стягнення адміністративно-господарських санкцій задоволено повністю.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торговельна компанія «ЕРА» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочого місця для працевлаштування особи з інвалідністю за 2017 рік у розмірі 8416,67 грн.

Отже, на даний час є таким, що набуло законної сили, судове рішення у справі №160/10252/19, яким визнано вину Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торговельна компанія «ЕРА» у невиконанні ним нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю у 2017 році та правомірність нарахування Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій у розмірі 8416,67грн.

Судом враховано, що спір у даній справі не стосується фактичних обставин правомірності визначення відповідачу адміністративно-господарських санкцій за невиконання ним нормативу працевлаштування інвалідів у 2017 році.

Разом з тим, обов'язок щодо сплати адміністративно-господарських санкцій встановлений законом у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулось порушення, тобто в даному випадку відповідач до 15.04.2018 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції за звітний 2017 рік у розмірі 8416,67грн.

В ході судового розгляду справи встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем погашено суму заборгованості з адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю у 2017 році на виконання рішення суду у справі №160/10252/19.

Згідно з випискою по групі рахунків Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів сума боргу в розмірі 8416,17грн. (тобто в повному обсязі) перерахована з ТОВ КТК «ЕРА» позивачу 13.01.2021 р. (а.с.5).

Тобто, погашення недоїмки з адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2017 рік відбулось товариством із затримкою, 13.01.2021 року.

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно, тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу (п.3.4. Порядку).

Таким чином, оскільки відповідачем було порушено терміни сплати адміністративно-господарських санкцій, то позивачем цілком правомірно нараховано пеню за прострочення сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за звітний 2017 рік.

Разом з тим, пеня в даному випадку має розраховуватись за період з 16.04.2018 р. по 13.01.2021 р., тобто з моменту, відколи у відповідача виник обов'язок у добровільному порядку сплатити суму адміністративно-господарських санкцій, до моменту фактичної сплати.

Позивачем до позовної заяви додано розрахунок пені, який підлягає стягненню з відповідача, у розмірі 6107,01 грн., розрахований за період з 17.04.2018 р. по 31.07.2019 р. (ставка НБУ 17%, кількість днів затримки сплати 471) та з 31.07.2019 р. по 15.01.2021 р. (ставка НБУ 6%, кількість днів затримки 534).

Суд зазначає, що пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, яка діяла на момент сплати, з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно.

За таких обставин, у розрахунку позивачем помилково застосовано ставку НБУ за період з 17.04.2018 р. по 31.07.2019 р. у розмірі 17%.

Крім того, позивачем не обґрунтовано правомірності розрахунку розміру пені, що заявлений у даній справі до стягнення, по періодам: з 17.04.2018 р. по 31.07.2019 р. та з 31.07.2019 р. по 15.01.2021 р. Сума боргу 8416,67 перерахована відповідачем одним платежем.

Не містять матеріали справи і обґрунтувань щодо правомірності нарахування пені на суму 10000, 00грн. з урахуванням тієї обставини, що сума боргу за рішенням суду у справі №160/10252/19 становить 8416,67грн.

З огляду на викладене, суд вважає, що розмір пені за період з 16.04.2018 р. по 13.01.2021 р. (1003 день затримки), що підлягає стягненню з відповідача, становить 1688,05грн. (8416,67грн. х 0,02% (одноденний розмір пені з урахуванням ставки НБУ 6,00%) х 1003 день затримки).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягають частковому задоволенню, а саме пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 1688,05грн. підлягають стягненню з відповідача на користь державного бюджету в особі позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Старокозацька, буд. 52, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 25005978) до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельної компанії «ЕРА» (вул. Прикордонна, б.44, м. Дніпро, 49073, ІК в ЄДРПОУ 30415170) про стягнення пені - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельної компанії «ЕРА» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму пені у розмірі 1688,05грн. за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочого місця для працевлаштування особи з інвалідністю за 2017 рік.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Рябчук