29 березня 2021 року Справа № 160/4400/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Царікова О.В., перевіривши матеріали позовної заяви Департаменту патрульної поліції Національної поліції України до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
24.03.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла направлена 18.03.2021 засобами поштового зв'язку позовна заява Департаменту патрульної поліції Національної поліції України до ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 4550, 22 грн.
Вивчивши подані позовні матеріали, суд дійшов висновку, що позовна заява подана з порушенням вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) і підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України встановлено, що у позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Разом з тим, у вищезазначеній позовній заяві відсутні відомості щодо офіційних електронних адрес або адрес електронних пошт сторін.
Частиною 2 ст. 161 КАС України передбачено, що суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Натомість, в порушення вимог означеної норми, Департаментом патрульної поліції Національної поліції України не додано доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Для звернення до суду в порядку цивільного, господарського та адміністративного судочинства обов'язковою умовою є сплата судового збору, що передбачено Законом України "Про судовий збір".
Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" №1082-IX від 15.12.2020 р. визначено, що у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року становить 2270,00 грн.
Розміри ставок судового збору визначені у ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Згідно із приписами ст. 4 Закону України "Про судовий збір" - ставка судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (тобто, 2270,00 грн.) та не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (тобто, 22 700, 00 грн.).
Позивач просить суд стягнути з відповідача кошти в сумі 4550, 22 грн., тобто позивачем заявлено позовну вимогу майнового характеру.
За звернення до суду із цим позовом Департамент патрульної поліції Національної поліції України мав надати доказ сплати ним судового збору у розмірі 2270, 00 грн., однак такий доказ у матеріалах позовної заяви відсутній.
Підсумовуючи вищенаведене, позивачу необхідно надати до суду доказ сплати ним судового збору за звернення до суду із позовною заявою із позовними вимогами майнового характеру за позовну вимогу немайного характеру в сумі 2270, 00 грн. за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/Чечел.р/ 22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA368999980313141206084004632; Код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу: *;101; РНОКПП; Судовий збір, за позовом (ПІБ), Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Пунктом 5 частини 1 статті 171 КАС України закріплено обов'язок суду з'ясувати чи подано позовну заяву у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Статтею 122 КАС України визначено строки звернення до суду із адміністративним позовом.
Частинами 1, 2 статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.12.2018 у справі №818/1688/16 зазначено, що у випадку зобов'язання особи, яка перебуває на посаді державної/публічної служби, відшкодувати шкоду або збитки, завдані внаслідок виконання нею службових/посадових обов'язків, перед судом обов'язково постане питання не лише встановлення обсягу завданої шкоди/збитків, а й оцінки правомірності дій такої особи…. Указані спори підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства як такі, що пов'язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема, й питаннями відповідальності за рішення, дії чи бездіяльність на відповідній посаді, що призвели до завдання шкоди/збитків, навіть якщо притягнення її до відповідальності шляхом подання відповідного позову про стягнення такої шкоди/збитків відбувається після її звільнення з державної служби.
Відповідно до частини 5 статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Отже, строк звернення до адміністративного суду в даній справі становить один місяць з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.
ОСОБА_1 перебував на публічній службі в Департаменті патрульної поліції Національної поліції України на посаді поліцейського взводу №2 роти №1 батальйону №2 полку патрульної поліції в м.Кривий Ріг.
Наказом №932 о/с від 11.12.2020 відповідача було звільнено зі служби в поліції.
У вищевказаному наказі також було роз'яснено, що відповідачу необхідно здійснити відшкодування ним вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився в сумі 4550, 22 грн.
При цьому, у позовній заяві зазначено, що зі змістом означеного наказу відповідача було ознайомлено 11.12.2020.
Тобто, саме з 11.12.2020 розпочався перебіг місячного строку звернення позивача до суду з вимогами пов'язаними з проходженням, звільненням з публічної служби відповідача, однак дану позовну заяву Департамент патрульної поліції Національної поліції України направив до суду 18.03.2021, яка зареєстрована судом 24.03.2021.
Частиною 6 статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
У матеріалах позовної заяви наявне клопотання Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про поновлення строку звернення до суду.
В обгрунтування означеного клопотання заявник зазначив, що 10.02.2021 представником Департаменту патрульної поліції було подано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративний позов до ОСОБА_1 щодо стягнення заборгованості за предмети однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився в сумі 4550 грн. 22 коп., а 10.03.2021 полком патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції отримано ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.02.2021, якою позовну заяву повернуто, з підстав не підтвердження повноважень представника, яким підписано позовну заяву, при цьому жодного акта щодо того, що кількість доданих документів до позовної заяви не відповідає кількості додатків, зазначених в означеній позовній заяві не надається.
При вирішенні клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, суд виходить з такого.
За приписами ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Суд звертає увагу, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи є об'єктивно непереборними, а саме, не залежать від волевиявлення особи, яка звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 72 КАС України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
Як вбачається зі змісту клопотання позивача про поновлення строку для звернення до суду відповідну позовну заяву подано до суду 16.02.2021, в той час як останній день для своєчасного звернення Департаменту патрульної поліції Національної поліції України із цим позовом є 12.02.2021.
При цьому, на підтвердження доводів клопотання позивачем надано лише докази подачі позовної заяви до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, однак докази отримання ухвали суду від 22.02.2021 про повернення поданої ним позовної заяви не надано.
Вищенаведені обставини свідчать про необгрунтованість заявленого позивачем до суду клопотання про поновлення строку звернення до суду.
Вирішуючи питання поважності пропуску строку звернення до суду, суд зазначає, що позивачем не підтверджено жодним доказом поважності причин пропуску строку звернення до суду із означеною позовною заявою.
З огляду на вищенаведене, суд визнає неповажними причини пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом, з огляду на відсутність належних, достовірних та достатніх доказів на підтвердження викладених позивачем обставин, в обгрунтування заявленого позивачем клопотання про поновлення строку звернення до суду.
За приписами ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
За таких обставин, суд вважає за необхідне, дану позовну заяву залишити без руху із наданням строку для усунення недоліків, про що суд повідомляє позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 123, 160, 161, 169, 241, 248 КАС України, суд,
У задоволенні клопотання Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про поновлення пропущеного строку звернення до суду відмовити.
Позовну заяву Департаменту патрульної поліції Національної поліції України до ОСОБА_1 про стягнення коштів залишити без руху.
Встановити позивачу термін для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали шляхом надання до суду:
- належним чином оформленої позовної заяви із зазначенням офіційних електронних адрес або адрес електронної пошти сторін;
- належних, достовірних та достатніх доказів направлення позовної заяви у новій редакції, з додатками відповідачу;
- документа про сплату позивачем судового збору за подання адміністративного позову, який містить позовні вимоги майнового в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.;
- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для поновлення строку та доказів на їх підтвердження щодо існування дійсних, істотних обставин, що об'єктивно перешкоджали позивачеві звернутися до суду з означеним позовом.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо він не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 256 КАС України, та оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Царікова