06 квітня 2021 року Справа №804/4560/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ількова В.В., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпро заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро” про заміну боржника у виконавчому листі у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро” до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 року у справі №804/4560/18 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро” до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної фіскальної служби України №579699/100004670 від 31.01.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №18 від 21.11.2017 року. Зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №18 від 21.11.2017 року, виписану Договір про спільну діяльність від 19.10.2016 року №16/1-сд - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро”. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.11.2018 року апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року у справі № 804/4560/18 повернуто скаржнику.
Виконавчі листи товариству не видавались.
31.03.2021 року заявник, Товариство з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро” звернулися до суду із заявою про заміну боржника у виконавчому листі Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №804/4560/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро” до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Клопотання мотивоване тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши ДФС шляхом поділу. Абзацом 4 пункту 2 постанови № 1200 встановлено, що ДПС та Держмитслужба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої ДФС у відповідних сферах діяльності. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ДПС зареєстрована 17.05.2019 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року № 846 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України” (далі - Постанова № 846) було розподілено сервісну та правоохоронну функції ДПС та передбачено виключення у ДПС функцій з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску. Постановою КМУ від 06.03.2019 року №227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” затверджено, крім іншого, Положення про ДПС, відповідно до якого ДПС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 682-р “Питання Державної податкової служби” ДПС розпочала виконання функцій і повноважень ДФС з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таким чином, повноваження ДФС в частині ведення Єдиного реєстру податкових накладних передані ДПС.
Ухвалою від 01.04.2021 року призначено розгляд заяви на 06.04.2021 року у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
У судове засідання представники сторін не з'явились, про дату та час розгляду заяви повідомлені належним чином.
Відповідно до частини 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на те, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду, суд розглянув заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро” про заміну боржника у виконавчому листі у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро” до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, без участі сторін в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 року у справі №804/4560/18 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро” до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної фіскальної служби України №579699/100004670 від 31.01.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №18 від 21.11.2017 року. Зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №18 від 21.11.2017р., виписану Договір про спільну діяльність від 19.10.2016р. №16/1-сд - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро”. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.11.2018 року апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року у справі № 804/4560/18 повернуто скаржнику.
Виконавчі листи судом не видавались.
Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч.4 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Як встановлено судом відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Державна податкова служби та Державна митна служба є правонаступником майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності - п. 2 вищевказаної постанови №1200.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019р. №227 “Про затвердження положень про державну податкову службу України та Державну митну службу України”, затверджено Положення про Державну податкову службу України та положення про Державну митну службу України.
Так, за приписами п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року №227 “Про затвердження положень про державну податкову службу України та Державну митну службу України”, Державна податкова служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику і сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.
17 травня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за №10741350000085321 про проведення державної реєстрації юридичної особи Державної податкової служби України, код ЄДРПОУ 43005393.
У свою чергу, відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України від 21.08.2019 року №682-р “Питання Держаної податкової служби”, яким визначено: “Погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою України покладених на неї постановою кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року №227 “Про затвердження положень про державну податкову службу України та Державну митну службу України” функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу".
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.
Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.
Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони - суб'єкта владних повноважень, можуть бути припинення суб'єкта владних повноважень в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Таким чином, приписи адміністративного судочинства, на відміну, зокрема від господарського (ст. 52 ГПК України) чи цивільного (ст. 55 ЦПК України) не пов'язують, процесуальне правонаступництво з обов'язковою наявністю факту припинення юридичної особи, а пов'язують такі процесуальні дії (заміну сторони) з вибуттям особи саме з відносин, щодо яких виник спір. Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме, з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів, зокрема і контролюючих, не є статичними, а можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому момент переходу таких повноважень від одного органу до іншого відбувається не після припинення певного органу, який втрачає повноваження, а за наслідками видання відповідного розпорядчого акту Кабінетом Міністрів України.
У цьому випадку постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
У постанові зазначено, що Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074 “Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією aбо ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади”, розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №682-р “Питання Державної податкової служби”, постанови кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року №227 “Про затвердження положень про державну податкову службу України та Державну митну службу України”, Державна податкова служба України розпочало виконання покладених на неї Положенням функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
Отже, з 17.05.2019 року повноваження перейшли до Державної податкової служби України, а тому Державна фіскальна служба України вибула зі спірних відносин, у зв'язку з чим не може виконати судове рішення.
З урахуванням наведеного вище, слід дійти до висновку про задоволення заяви товариства в частині здійснення заміни відповідача у справі №804/4560/18 - ДФС України (код ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8) на його правонаступника - ДПС України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8), у відповідності до вимог ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України.
Щодо вимог заявника про здійснення заміни боржника у виконавчому листі, слід зазначити про таке.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” №1404-VIII (далі Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із частиною першою та другою статті 15 Закону №1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах, яких видано виконавчий документ.
Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 15 Закону №1404-VIII у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Згідно з ч.1 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Враховуючи те, що станом на 06.04.2021 року виконавчі листи у справі №804/4560/18 не видавались, у суду відсутні правові підстави для здійснення заміни боржника у виконавчому листі у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро” до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст. 52, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро” про заміну боржника у виконавчому листі у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор Агро” до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Замінити відповідача у справі №804/4560/18 - Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8) на його правонаступника - Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8).
В іншій частині заяви - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В Ільков