Рішення від 06.04.2021 по справі 140/1199/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/1199/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним рішення від 18.12.2020 №0300-0302-8/43948 щодо відмови у призначенні пенсії за віком та зобов'язання призначити та виплачувати на підставі поданої заяви від 01.12.2020 пенсію за віком згідно з ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 27.07.1977 по 03.05.1979 на Ковельському комбінаті будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспбуду, з 01.03.1979 по 01.11.1979 в ОС Дубове, з 01.01.1980 по 19.08.1985 в Ковельській філії "БТІ", з 09.01.1986 по 08.06.1986 в деревообробному цеху №14 Ковельсільмашу ім. 50 років СССР.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) 01.12.2020 звернулась до Ковельського відділу обслуговування громадян за місцем проживання з письмовою заявою про призначення пенсії за віком, досягну вши необхідного пенсійного віку та надавши пакет документів для призначення пенсії.

Однак, листом ГУ ПФУ у Волинській області від 18.12.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу для призначення пенсії (стаж, який враховано складає 23 роки 4 місяці 26 днів).

Зокрема, до її страхового ста жу згідно з трудовою книжкою від 22.07.1977 НОМЕР_1 відповідачем не враховано періоди роботи з 27.07.1977 по 03.05.1979 на Ковельському комбінаті будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспбуду, з 01.03.1979 по 01.11.1979 в ОС Дубове, з 01.01.1980 по 19.08.1985 в Ковельській філії "БТІ", з 09.01.1986 по 08.06.1986 в деревообробному цеху №14 Ковельсільмашу ім. 50 років СССР.

Вказані періоди (близько 8 років) відповідач відмовився зараховувати до страхового стажу з тих підстав, що на період набуття стажу та оформлення трудової книжки НОМЕР_1 позивач мала прізвище « ОСОБА_2 », а на момент звернення за призначенням пенсії « ОСОБА_1 ». Підтвердити зміну прізвища свідоцтвом про шлюб позивач не має змоги, оскільки його було вилучено при видачі свідоцтва про розірвання шлюбу. Однак, зміна прізвища позивача підтверджується свідоцтвом про народження та відомостями з паспорта громадянина України про укладення шлюбу з ОСОБА_3 .

Позивач не згідна з рішенням ГУ ПФУ у Волинській області про відмову у призначенні пенсії за віком, вважає його протиправним та таким, що порушує її конституційне право на соціальний захист.

Вказує на те, що відповідно до статті 48 КЗпП України та статті 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, основним документом про трудову діяльність працівника та таким, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

При зверненні до відповідача з заявою про призначення пенсії позивач надала трудову книжку, в якій містяться записи про вказані вище спірні періоди роботи та уточнюючі довідки, які підтверджують період перебування позивача в трудових відносинах :з відповідними роботодавцями (Ковельський комбінат будівельних матеріалів № 1, ПАТ «Ростелеком», КП «Волинське ОБТІ»).

Посилання на неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання про призначення пенсії за віком.

З наведених підстав просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні без повідомлення (виклику) сторін (а.с.15).

У відзиві на позовну заяву від 18.12.2020 №0300-0802-7/8224 представник відповідача позовних вимог не визнала та вказала, що статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу у період з 01.01.2020 по 31.12.2020 - не менше 27 років.

Наявність необхідного страхового стажу визначається на дату досягнення відповідного віку.

На момент розгляду заяви від 01.12.2020 про призначення пенсії за віком, позивач досягла віку 59 років 8 місяців 17 днів.

Згідно наданих позивачем документів для призначення пенсії за віком та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, спеціалістами ГУ ПФУ у Волинській області встановлено, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 23 роки 4 місяці 26 днів.

До досягнення 60-річного віку, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року (абзац 3 частини 1 статті 26 Закону).

До страхового стажу позивачу, згідно з трудовою книжкою НОМЕР_2 не зараховано періоди роботи: з 22.07.1977 по 03.05.1979 прибиральницею складу готової подукції Ковельського комбінату будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспу; 01.03.1979 по 01.11.1979 поштаря ОС Дубове; з 01.01.1980 по 19.08.1985 техніка Ковельської філії БТІ; з 09.01.1986 по 08.06.1986 учня-стрьопальщика деревообробного цеху №14 Ковельсільмашу ім. 50 років СССР у зв'язку з тим, що зміна прізвища в трудовій книжці здійснена з порушенням вимог Порядку ведення трудових книжок працівників №58 від 29.07.1993. У трудовій книжці позивача НОМЕР_2 , прізвище зазначено “ ОСОБА_4 ”, прізвище « ОСОБА_2 » не закреслено.

Страховий стаж позивача, згідно трудової книжки НОМЕР_2 у спірні періоди не підтверджено первинними документами (довідками підприємств де працювала позивач).

При цьому, відповідач зазначає, що періоди роботи позивача згідно з трудовою книжкою НОМЕР_2 з 24.06.1986 по 02.12.1987 підтверджено довідкою від 05.06.2020 №78 виданою ПАО “Ростелеком” та з 11.02.1988 по 30.06.1991 довідкою від 18.03.2020 №44/43/22/01-2020 виданою управлінням поліції охорони у Волинській області.

У зв'язку з невиконанням однієї із умов призначення пенсії, передбаченої статтею 26 Закону, а саме наявність у 2020 році не менше 27 років страхового стажу, Головним управлінням прийнято рішення №033050004457 від 08.12.2020 про відмову позивачу у призначенні пенсії по віку.

З наведених підстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) 01.12.2020 звернулась до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, до якої додала: трудову книжку НОМЕР_2 ; трудову книжку колгоспника НОМЕР_3 ; довідку про присвоєння ідентифікаційного коду; копію паспорта; довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; довідки №21 та №23 від 22.05.2020, №31 від 16.06.2020, №365/01-20 від 23.03.2020, архівний витяг №104/01.12/2-20 від 27.02.2020, №143 від 28.02.2020, архівний витяг №6-б від 10.02.2020, №78 від 05.06.2020, №44/43/22/01-2020 від 18.03.2020; документи про стаж (а.с.29-51).

Листом від 18.12.2020 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що у зв'язку із невиконанням однієї з умов пенсії передбаченої статтею 26 Закону, а саме наявність у 2020 році не менше 27 років страхового стажу, Головним управлінням прийнято рішення №033050004457 від 08.12.2020 про відмову у призначенні пенсії по віку. З листа-відповіді також вбачається, що згідно з наданими позивачем документами та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж ОСОБА_1 складає 23 роки 4 місяці 26 днів (а.с.9).

Не погоджуючись з діями ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періодів роботи з 27.07.1977 по 03.05.1979 на Ковельському комбінаті будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспбуду, з 01.03.1979 по 01.11.1979 в ОС Дубове, з 01.01.1980 по 19.08.1985 в Ковельській філії "БТІ", з 09.01.1986 по 08.06.1986 в деревообробному цеху №14 Ковельсільмашу ім. 50 років СССР, а також щодо відмови у призначенні пенсії за віком позивач звернулася за захистом своїх прав з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності оскаржуваних у даній адміністративній справі дій та рішення з огляду на наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду України визначено Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07. 2003 №1058-ІV.

За нормами статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року право на призначення пенсії за віком до досягнення віку 60 років мають жінки 1961 року народження і старші за наявності страхового стажу не менше 27 років.

До досягнення 60-річного віку, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року (абзац 3 частини 1 статті 26 Закону №1058-ІV).

Згідно з частиною 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Аналогічне визначення поняття "страховий стаж" міститься у статті 1 вказаного Закону, а саме: страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше.

З вищезазначеного слідує, що для зарахування періоду роботи до страхового стажу необхідною та обов'язковою умовою є сплата страхових внесків за вказаний період.

Наведене кореспондується з положеннями частини 2 статті 24 Закону №1058-ІV, за якими страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004).

Статтею 44 Закону №1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846; далі - Порядок №22-1).

Згідно із підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

За приписами пунктів 4.1, 4.7, 4.8 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера. Пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Згідно із пунктами 1 та 2 Порядку №637 (з наступними змінами та доповненнями) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно із пунктом 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція) до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.

Як вбачається з матеріалів справи, до страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи: з 27.07.1977 по 03.05.1979 на Ковельському комбінаті будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспбуду; з 01.03.1979 по 01.11.1979 в ОС Дубове; з 01.01.1980 по 19.08.1985 в Ковельській філії "БТІ"; з 09.01.1986 по 08.06.1986 в деревообробному цеху №14 Ковельсільмашу ім. 50 років СССР.

Відмова ГУ ПФУ у Волинській області мотивована тим, що трудова книжка позивача заповнена з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях (прізвище зазначено “ ОСОБА_4 ”, прізвище « ОСОБА_2 » не закреслено).

Судом, на підставі записів у трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_1 встановлено наступне: на підставі запису №1 позивач з 22.07.1977 прийнята прибиральницею складу готової продукції на Ковельський комбінат будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспбуду (наказ №85-к від 22.07.1977); на підставі запису №2 позивач з 03.05.1979 звільнена з роботи на Ковельському комбінаті будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспбуду за власним бажанням (наказ №46-к від 03.05.1979); згідно з записом №3 позивач по договору з 01.03.1979 прийнята поштарем на ОС Дубове; відповідно до запису №4 позивач з 01.11.1979 звільнена з посади поштаря на ОС Дубове у зв'язку з закінченням строку; на підставі запису №5 позивач з 01.01.1980 прийнята на посаду техніка в Ковельську філію "БТІ" (наказ №3 від 02.01.1980); на підставі запису №6 позивач з 19.08.1985 звільнена з роботи в Ковельській філії "БТІ" за власним бажанням (наказ №61 від 19.08.1985); на підставі запису №7 позивач з 09.01.1986 прийнята помічником стропольщика на деревообробний цех №14 Ковельсільмашу (наказ №16 від 08.01.1986); на підставі запису №8 позивачу з 03.02.1986 присвоєна професія стропольщика 2 розряду; на підставі запису №9 позивач з 08.06.1986 звільнена з роботи в деревообробному цеху №14 Ковельсільмашу за власним бажанням (наказ №74 від 11.06.1986). Записи про прийняття та про звільнення з роботи скріплені печатками та засвідчені підписами відповідальних осіб підприємств (а.с.6-7).

Таким чином, з досліджених доказів (записів у трудовій книжці позивача) вбачається, що позивач дійсно у періоди з 27.07.1977 по 03.05.1979 працювала прибиральницею на Ковельському комбінаті будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспбуду, з 01.03.1979 по 01.11.1979 працювала поштарем в ОС Дубове, з 01.01.1980 по 19.08.1985 працювала техніком в Ковельській філії "БТІ", з 09.01.1986 по 08.06.1986 була учнем стропольщиком в деревообробному цеху №14 Ковельсільмашу ім. 50 років СССР.

Разом з тим, вказані періоди відповідач відмовився зараховувати до страхового стажу з тих підстав, що на період оформлення трудової книжки НОМЕР_1 позивач мала прізвище « ОСОБА_2 », а на момент звернення за призначенням пенсії « ОСОБА_3 ».

Як вбачається з матеріалів справи зміна прізвища позивача підтверджується свідоцтвом про народження від 12.05.1961 НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та відомостями з паспорта громадянина України ім'я ОСОБА_1 НОМЕР_5 , де міститься відмітка про укладення 04.02.2002 шлюбу з ОСОБА_3 (а.с.4 (зворот), 8).

А тому, з урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про протиправність не зарахування відповідачем вищевказаних періодів до страхового стажу позивача та відмови у призначенні пенсії за віком.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 №301 відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання. Тому, порушення роботодавцем порядку заповнення трудової книжки не може бути підставою для позбавлення особи права на належну пенсію.

Так, Верховний суд у постановах від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а та від 04.09.2018 у справі №423/1881/17 сформував правовий висновок, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Наявність сумнівів у відповідача, може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу, однак не можуть нівелювати відомості трудової книжки та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого стажу. Вищевказане узгоджується з позицією, викладеною у постанові Верховно го Суду від 06.03.2018, справа №127/9055/17.

Посилання на неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання призначення пенсії за віком. Вищевказане узгоджується з позицією, викладеною у постановах Верховного Суду від 29.03.2019 у справі №548/2056/16-а, від 06.03.2018 у справі №754/14898/15-а, від 21.02.2018 у справі №687/975/17.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з наданого ГУ ПФ України у Волинській області розрахунку стажу для призначення пенсії, до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано страховий стаж - 23 роки 4 місяці 26 днів (страховий стаж до 01.01.2004 - 16 років 4 місяці 5 днів, після 01.01.2004 - 7 років 21 день) (а.с.26).

Таким чином, з зарахуванням до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 27.07.1977 по 03.05.1979 на Ковельському комбінаті будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспбуду, з 01.03.1979 по 01.11.1979 в ОС Дубове, з 01.01.1980 по 19.08.1985 в Ковельській філії "БТІ", з 09.01.1986 по 08.06.1986 в деревообробному цеху №14 Ковельсільмашу ім. 50 років СССР (всього більше 8 років), страховий стаж позивача, що враховується для призначення пенсії становитиме не менше 27 років, а тому позивач набуває право на призначення пенсії за віком на підставі статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Як встановлено статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року право на призначення пенсії за віком до досягнення віку 60 років мають жінки після досягнення ними такого віку: 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Таким чином, позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 право на призначення пенсії за віком отримала 14.09.2020, тобто при досягненні нею віку 59 років 6 місяців.

Згідно з підпунктом 1 пункту 1 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Оскільки, позивач із заявою про призначення пенсії за віком до ГУ ПФУ у Волинській області звернулася 01.12.2020, то призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” слід проводити з 01.12.2020.

Відтак, з наведених вище підстав, позовні вимоги належить задовольнити шляхом визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Волинській області №033050004457 від 08.12.2020 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії по віку; зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 27.07.1977 по 03.05.1979 на Ковельському комбінаті будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспбуду, з 01.03.1979 по 01.11.1979 в ОС Дубове, з 01.01.1980 по 19.08.1985 в Ковельській філії "БТІ", з 09.01.1986 по 08.06.1986 в деревообробному цеху №14 Ковельсільмашу ім. 50 років СССР та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 01.12.2020.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, з урахуванням зазначеного, на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області слід стягнути судові витрати у сумі 908,00 грн, сплачені згідно з квитанцією від 28.01.2021 №0.0.1995814511.1.

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №033050004457 від 08.12.2020 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії по віку.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 27.07.1977 по 03.05.1979 на Ковельському комбінаті будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспбуду, з 01.03.1979 по 01.11.1979 в ОС Дубове, з 01.01.1980 по 19.08.1985 в Ковельській філії "БТІ", з 09.01.1986 по 08.06.1986 в деревообробному цеху №14 Ковельсільмашу ім. 50 років СССР.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 27.07.1977 по 03.05.1979 на Ковельському комбінаті будівельних матеріалів №1 Волинського облміжколгоспбуду, з 01.03.1979 по 01.11.1979 в ОС Дубове, з 01.01.1980 по 19.08.1985 в Ковельській філії "БТІ", з 09.01.1986 по 08.06.1986 в деревообробному цеху №14 Ковельсільмашу ім. 50 років СССР

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі статі 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 01.12.2020.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_6 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Т.М. Димарчук

06 квітня 2021 року