про залишення позовної заяви без руху
07 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3344/21
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Дмитрук В.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування вимоги від 15.03.2021 №Ф-106-13 про сплату ОСОБА_1 боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску та зобов'язання виключити (зняти) нарахування в інтегрованій картці платника податку по фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 з ЄСВ за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 в розмірі 9 595 грн 30коп.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та містить наступні недоліки.
Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з частинами першою - другою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Позивачем заявлено вимоги про визнання дій протиправними, однак жодним чином не конкретизовано, які саме дії відповідача є предметом розгляду (винесення вимоги, нарахування недоїмки з ЄСВ тощо).
Крім того, позовна заява датована двічі - після зазначення додатків до позову вказана дата «15.04.2020», в той час як поряд з власноручним підписом позивача зазначена інша дата - «31.03.2021».
Окремо, суд зазначає, що найменування позивача зазначено як прізвище, ім'я та по-батькові фізичної особи - ОСОБА_1 , водночас текст позовної заяви містить обґрунтування заявлених вимог з огляду на наявність у позивача статусу фізичної особи - підприємця, що в даному випадку впливає не лише на конкретизацію позовних вимог, але й на визначення належної до сплати суми судового збору.
Так, відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 01.01.2021 встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2270 грн.
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Таким чином, оскільки у позовній заяві позивачем заявлено вимогу майнового (скасування вимоги від 15.03.2021 №Ф-106-13) та немайнового характеру (зобов'язання виключити (зняти) нарахування в інтегрованій картці платника податку), тому вона повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 908 грн (за майнову вимогу) та 908 грн (за немайнову вимогу у разі подання нової редакції позовної заяви з належним обґрунтуванням звернення до суду в якості фізичної особи) або 2 270 грн (за немайнову вимогу у разі подання нової редакції позовної заяви щодо звернення до суду в якості фізичної особи - підприємця).
Однак, в порушення вимог частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви позивачем долучено документ про сплату судового збору не в повному розмірі - 908 грн.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України її слід залишити без руху, надавши позивачу строк на усунення недоліків шляхом подання до суду: 1) нової редакції позовної заяви (як для суду, так і для відповідача) з обґрунтуванням статусу суб'єкта звернення до суду (фізична особа чи фізична особа - підприємець), чітким формулюванням позовних вимог, єдиною датою підписання такої позовної заяви; 2) доказів сплати (оригіналу платіжного документа) судового збору в розмірі 908 грн (за немайнову вимогу у разі подання нової редакції позовної заяви з належним обґрунтуванням звернення до суду в якості фізичної особи) або 2 270 грн (за немайнову вимогу у разі подання нової редакції позовної заяви щодо звернення до суду в якості фізичної особи - підприємця).
Керуючись статтями 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та зобов'язання вчинити дії, - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя В.В. Дмитрук