22 лютого 2021 рокуСправа № 10/Б-5022/1319/2011
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Боровця Я.Я.
за участю секретаря судового засідання Сиротюк К.В.
розглянувши заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області про здійснення процесуального правонаступництва (вх. №8380 від 17.11.2020)
у справі №10/Б-5022/1319/2011
за заявою кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Ласка - Лізинг" , м. Київ
до боржника Приватного підприємства "Тернопільська фірма "Будівельник", м. Тернопіль
про банкрутство
В судове засідання представники сторін не з'явились.
Відповідно до частини 3 статті 222 ГПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Встановив:
В провадженні Господарського суду Тернопільської області перебуває справа №10/Б-5022/1319/2011 за заявою кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Ласка - Лізинг" до боржника Приватного підприємства "Тернопільська фірма "Будівельник" про банкрутство Приватного підприємства "Тернопільська фірма "Будівельник".
17 листопада 2020 року Головне управління ДПС у Тернопільській області звернулося до Господарського суду Тернопільської області з заявою (вх. №8380) про заміну кредитора у справі №10/Б-5022/1319/2011, в якій просить суд здійснити процесуальне правонаступництво та замінити кредитора Тернопільську об"єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області на правонаступника - Головне управління ДПС У Тернопільській області.
Ухвалою суду від 23.11.2020 прийнято заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну кредитора до розгляду та призначено судове засідання на 03.12.2020.
Ухвалою суду від 03.12.2020 розгляд заяви відкладався на 11.01.2021 з підстав, викладених в ній.
Протокольними ухвалами від 11.01.2021 та від 21.01.2021 судові засідання відкладалися відповідно на 21.01.2021 та на 11.02.2021.
Ухвалою суду від 11.02.2021 розгляд заяви відкладався на 22.02.2021 з підстав, викладених в ній.
22.01.2021 Головне управління ДПС у Тернопільській області звернулося до суду з клопотання (вх. №557 від 22.01.2021), в якому зазначає, що у зв"язку із допущенням описки заявником у заяві про здійснення процесуального правонаступництва (вх. №8380 від 17.11.2020), а тому просить суд читати прохальну її частину як: здійснити процесуальне правонаступництво та замінити кредитора Тернопільську об"єднану державну податкову інспекцію на правонаступника - Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Представник заявника в судове засідання 22.02.2021 не з"явився.
Проте заявником подано до суду клопотання про долучення додаткових документів (вх. №72 від 05.01.2021 та вх. № 514 від 21.01.2021).
Представник боржника в судове засідання 22.02.2021 не з"явився. Однак, подав заперечення (вх. №112 від 11.01.2021) щодо заяви з підстав, викладених в них. Просить суд відмовити у задоволенні заяви.
Розглянувши дану заяву, судом встановлено наступне:
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 04 травня 2012 року у справі №10/Б-5022/1319/2011 включено в реєстр вимог кредиторів відносно боржника - Тернопільську об"єднану державну податкову інспекцію, м. Тернопіль в сумі 5 459 163,50 грн.
Частиною 6 статті 44 ГПК України визначено, що юридична особа може набувати процесуальних прав та обов'язків і здійснювати їх через своїх учасників у випадках, коли відповідно до закону чи установчого документа така юридична особа набуває та здійснює права, а також несе обов'язки через своїх учасників.
Відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України. Положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, затверджуються керівником відповідного центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади.
Згідно статті 52 ГПК України передбачено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Правонаступництво - це перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого. Правонаступництво є самостійною підставою заміни кредитора у зобов'язанні, його слід розглядати як певний юридичний механізм похідного правонабуття, за яким до правонаступника переходять суб'єктивні права та обов'язки попередника. Правонаступництво для юридичних осіб може наставати в разі їх припинення з правонаступництвом. Припинення юридичної особи з правонаступництвом, тобто реорганізація юридичної особи, може проводитися у формі злиття, приєднання, поділу або перетворення.
Водночас процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв'язок матеріального і процесуального права. Для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідною умовою є наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов'язків до іншої особи - правонаступника.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
У свою чергу повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України (пункт 41.5 статті 41 Податкового кодексу України).
В обґрунтування заяви, заявник зазначає, що Постановою Кабінету міністрів України за №981 від 21.09.2011 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" Тернопільську об"єднану державну податкову інспекцію реорганізовано шляхом перетворення в Тернопільську об"єднану державну податкову інспекцію ДПС.
Постановою Кабінету міністрів України № 229 від 20.03.2013 "Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів" визначено перелік територіальних органів Міндоходів, які реорганізовуються шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Міністерства доходів і зборів територіальні органи ДПС та ДМС, згідно якого Тернопільська ОДПІ ДПС реорганізовується шляхом приєднання до Тернопільської ОДПІ Головного управління Міндоходів.
Постановою Кабінету міністрів України № 311 від 06.08.2014 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби" реорганізовано територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби, зокрема визначено перелік територіальних органів Міндоходів, які реорганізовуються та перелік територіальних органів ДФС, які утворюються, а саме: Тернопільська ОДПІ Головного управління Міндоходів реорганізовується шляхом приєднання до Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС.
Постановою Кабінету міністрів України від 28 березня 2018 року за №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" визначено перелік територіальних органів Державної фіскальної служби, які реорганізовуються шляхом приєднання як структурні підрозділи до відповідних територіальних органів служби, згідно якого Тернопільська ОДПІ Головного управління ДФС приєднуються до Головного управління ДФС у Тернопільській області.
Відповідно до Наказу ДФС України № 296 від 10.05.2018 "Про реорганізацію територіальних органів ДФС у Тернопільській області" Тернопільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Тернопільській області реорганізовано шляхом приєднання, як структурного підрозділу до Головного управління ДФС у Тернопільській області.
Наказом ДФС України № 445 від 12.07.2018" Про затвердження переліків управлінь, які утворені на правах відокремлених підрозділів ГУ ДФС в областях та державних податкових інспекцій" затверджено перелік управлінь, які утворені на правах відокремлених підрозділів ГУ ДФС у областях, згідно з яким Тернопільська ОДПІ, як Тернопільське управління входить до ГУ ДФС у Тернопільські області.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1200 від 18.12.2018 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу .
Постановлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
При цьому передбачено, що Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби та Державної митної служби.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" №537 від 19.06.2019 визначено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.
Так, із додатку №2 до Постанови №537 від 19.06.2019 вбачається, що Головне управління ДФС у Тернопільській області реорганізовується шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Тернопільській області.
28.08.2019, з метою реалізації п. 2 Постанови №537, Державною податковою службою України видано Наказ №36 " Про початок діяльності Державної податкової служби України", згідно якого, зокрема, розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань застосування єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотримання якого покладено на ДПС.
Наказом Головного управління ДПС у Тернопільській області №9 від 29.08.2019 "Про початок діяльності ГУ ДПС у Тернопільській області" розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Тернопільській області функцій і повноважень ГУ ДФС у Тернопільській області .
Згідно Положення про Головне управління ДФС у Тернопільській області, затвердженого наказом ДФС України від 01.02.2019 за №80, ГУ ДФС є правонаступником усіх прав та обов"язків Тернопільської об"єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Тернопільській області (п.1 Положення).
В свою чергу, відповідно до Положення про Головне управління ДПС у Тернопільській області, затвердженого наказом ДПС України від 12.07.2019 за №14, ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов"язків ГУ ДФС у Тернопільській області (п.1 Положення).
Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема і Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Поряд із цим установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій ( п.2 Постанови №893).
Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи п.2 Постанови №893).
Відповідно до наказу Державної податкової служби України №529 від 30.09.2020 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи ДПС територіальні органи, зокрема Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Наказом Державної податкової служби України №755 від 24.12.2020 "Про початок здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" визначено , що з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як відокремлені підрозділи, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до Постанови №893 від 30.09.2020.
Наказом від 12.11.2020 за №643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується.
Отже, з 01.01.2021 відбулося фактичне (компетенційне) процесуальне правонаступництво, за яким здійснено передання компетенцій від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби.
Територіальний орган ДПС як юридична особа публічного права втратив процесуальну правоздатність органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики.
Таким чином, для встановлення факту публічного правонаступництва суб'єкта владних повноважень визначальним є встановлення або припинення первісного суб'єкта або перехід повністю чи частково його функцій,
Отже, враховуючи викладене, наявні правові підстави заміни як сторони у справі територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права на територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ
Пунктом 51 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про банкрутство" № 15 від 18.12.09 визначено, що Законом не передбачено заборони на перехід прав кредиторів за грошовими зобов'язаннями до іншої особи у провадженні у справі про банкрутство. Тому арбітражні керуючі мають вносити до реєстру відомості про заміну кредиторів за грошовими зобов'язаннями у разі переходу їх права вимоги відповідно до правил ЦК, а господарські суди - зобов'язувати арбітражних керуючих вносити відповідні зміни до реєстру в разі оскарження необґрунтованої відмови арбітражних керуючих у внесенні відомостей про заміну кредитора. Особа, до якої перейшли права кредитора під час провадження у справі про банкрутство, отримує статус учасника провадження відповідно до абзацу двадцять другого статті 1 Закону. Заміна кредитора у зобов'язанні не впливає на права та обов'язки боржника і не потребує його згоди, якщо така згода не передбачена договором або законом.
Отже, наведене дає суду правові підстави для заміни кредитора у справі №10/Б-5022/1319/2011, а саме кредитора Тернопільську об"єднану державну податкову інспекцію на його правонаступника - Головне управління ДПС у Тернопільській області, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 43142763.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява про заміну кредитора у справі №10/Б-5022/1319/2011 обґрунтована, не суперечить вимогам діючого законодавства та підлягає до задоволення.
Керуючись Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статтями 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Заяву Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області про здійснення процесуального правонаступництва (вх. №8380 від 17.11.2020) у справі №10/Б-5022/1319/2011, задоволити.
2. Замінити кредитора Тернопільську об"єднану державну податкову інспекцію м. Тернопіль на правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Тернопільській області.
Копію ухвали надіслати рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення:
Кредитору: Головному управлінню Державної податкової служби у Тернопільській області, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль,
Кредитору: ТОВ "Ласка - Лізинг" , вул.Дмитрова, 5 корп. 2, Бізнес - Центр "Реноме", м. Київ,
Боржнику: ПП "Тернопільська фірма "Будівельник", вул. Миру, 3А, м. Тернопіль,
Керуючому санацією Струць М.П., вул. Старокиївська, 10И, корп. 7 офіс 104.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - "08" квітня 2021 року.
Ухвала може бути оскаржена.
Учасники справи можуть отримати інформацію на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою - https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя Я.Я. Боровець