06 квітня 2021 року Справа № 915/747/20
м. Миколаїв
Кредитори:
1. Головне управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 43144729, 54001, м. Миколаїв, вул. Лягіна, 6);
2. Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015; вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005).
Боржник: Товариство з обмеженою відповідальністю «Днепрострой» (код ЄДРПОУ 30602474: вул. Космонавтів, 81/16, м. Миколаїв, 54028).
Розпорядник майна: арбітражний керуючий Микитюк А.І. (вул.Залізнична, 3/28, м.Івано-Франківськ, 76018).
Суддя Давченко Т.М.
при секретарі Кнауб А.А.
без участі представників учасників справи
Суть справи: про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Днепрострой»
встановив:
У провадженні Господарського суду Миколаївської області перебуває справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Днепрострой” (далі ТОВ “Днепрострой”). Ухвалою від 09.09.2020 судом зокрема відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ “Днепрострой”, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Микитюка Анатолія Івановича.
Ухвалою суду від 24.02.2021 підсумкове засідання у даній справі було відкладено на 06.04.2021 та призначити до розгляду на цю ж дату клопотання розпорядника майна від 23.02.2021 про затвердження звіту про нарахування грошової винагороди за виконання повноважень розпорядника майна у справі № 915/747/20 за період з 09.09.2020 по 24.02.2021 витрат, понесених арбітражним керуючим в процедурі розпорядження майном.
Учасники у справі про банкрутство, повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Розпорядником майна 05.04.2021 напередодні судового засідання надано суду заяву про уточнення клопотання від 23.02.2021, зокрема, заявник просить суд затвердити звіт арбітражного керуючого Микитюка А.І. про нарахування грошової винагороди за виконання повноважень розпорядника майна у справі № 915/747/20 за період з 09.09.2020 по 31.03.2021 у розмірі 109500,00 грн. та затвердити витрати арбітражного керуючого Микитюка А.І. понесені в процедурі розпорядження майном у справі № 915/747/20 за період з 09.09.2020 по 31.03.2021 у розмірі 7177,75 грн. Відомостей щодо доведення уточнень від 02.04.2021 до звіту від 23.03.2021 зборам кредиторів суду не надано.
Суд вкотре зазначає, що подання документів безпосередньо перед судовим засіданням об'єктивно унеможливлює їх належне дослідження судом та порушує права інших учасників у справі про банкрутство на належний захист своїх прав.
Окрім цього, напередодні судового засідання розпорядником майна було надано суду звіт по проведеній роботі в процедурі розпорядження майном ТОВ “Днепрострой”. Зі змісту вказаного звіту вбачається розбіжності у позиції розпорядника майна та позиції комітету кредиторів, зазначеній у клопотанні голови комітету кредиторів б/н та б/д (вх. № 2883/21 24.02.2021).
Також судом було встановлено, що відомості про грошові вимоги кредиторів, внесені розпорядником майна до реєстр вимог кредиторів ТОВ “Днепрострой” не відповідають ухвалі суду від 27.01.2021. Крім того, зі звітів розпорядника майна від 18.11.2020, 22.12.2020, 18.01.2020, 02.02.2020 вбачається, що розпорядником майна здійснювались заходи щодо виявлення майна боржника на території Миколаївської області. При цьому, з витягу з ЄДРЮОФОП вбачається, що раніше вказане товариство було зареєстроване на території Дніпропетровської області, у зв'язку з чим є вірогідність наявності у боржника зареєстрованого майна на вказаній території, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне зобов'язати розпорядника майна з'ясувати наявність/відсутність майна боржника на території вказаної області.
Крім того, згідно Кодексу України з процедур банкрутства розпорядник майна зобов'язаний розглядати заяви кредиторів з грошовими вимогами до боржника, що надійшли в установленому цим Кодексом порядку; вести реєстр вимог кредиторів; повідомляти кредиторів про результати розгляду їхніх вимог; вживати заходів для захисту майна боржника; проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника; виявляти (за наявності) ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства; скликати збори і комітет кредиторів та організовувати проведення їх засідань; надавати державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про свою діяльність, а також здійснювати розкриття кредиторам інформації щодо фінансового стану боржника та ходу провадження у справі; не пізніше двох місяців з дня відкриття провадження у справі про банкрутство провести інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість; за можливості проведення санації боржника розробити план санації боржника та подати його на розгляд зборам кредиторів; виконувати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Розпорядником майна не надано суду аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника та не надано відомостей про наявність чи відсутність ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства.
З огляду на наведене, враховуючи неявку представників сторін та необхідність витребування додаткових пояснень, у зв'язку з необхідністю забезпечення реалізації всіма учасниками процесу своїх процесуальних прав і обов'язків, з метою надання можливості сторонам підготуватись до судового засідання та надати можливість учасникам у справі про банкрутство надати свої пояснення, заяви, клопотання чи заперечення щодо перелічених у даній ухвалі заяв та клопотань, винесених на розгляд у наступне судове засідання, суд дійшов висновку про необхідність відкладення розгляду справи на іншу дату.
Вирішуючи питання щодо відкладення розгляду справи, суд враховує наступне.
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.
В рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Папазова та інші проти України" від 15.03.2012 Суд зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника.
З огляду на викладене, враховуючи неявку учасників у справі в судове засідання, з метою повного, об'єктивного та всебічного розгляду справи, суд вважає за доцільне відкласти розгляд справи поза межами процесуального строку, визначеного ч. 2 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства.
Крім зазначеного, суд бере до уваги й введення в Україні з 12.03.2020 карантину через спалах у світі коронавірусу, а тому з метою забезпечення безпеки учасників справи, що у даному випадку має пріоритет у порівнянні із дотриманням строку розгляду справи, суд вважає за необхідне розглянути дану справу у розумний строк, згідно ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 30, 44, 48, 49 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 202, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Підсумкове засідання відкласти на 26 травня 2021 року о 13:00.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Миколаїв, Будинок Рад, вул. Адміральська, 22, поверх 8.
2. Запропонувати учасникам справи надати суду письмові пояснення щодо питань, винесених на розгляд у наступне судове засідання.
3. Зобов'язати розпорядника майна ЗАВЧАСНО до судового засідання усунути недоліки, зазначені у даній ухвалі.
4. Запропонувати учасникам справи ініціювати розгляд справи без участі осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних документів, подавши до Господарського суду Миколаївської області відповідне клопотання (заяву).
5. Звернути увагу учасників справи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 (зі змінами та доповненнями), з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, учасники процесу, які прибувають в судове засідання, зобов'язані дотримуватись заходів карантинного режиму, у тому числі й щодо використання засобів індивідуального захисту.
6. Роз'яснити учасникам справи, що заяви і клопотання по справі необхідно оформлювати згідно вимог ст. 170 ГПК України і надавати їх суду лише у письмовій формі та завчасно до судових засідань.
7. Роз'яснити учасникам справи, що згідно ч.9 ст.80 ГПК України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
8. Повідомити учасників справи про можливість подати процесуальні документи, письмові та електронні докази, тощо, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису, з урахуванням вимог Закону України “Про електронний цифровий підпис” та Закону України “Про електронні довірчі послуги”.
9. Копії даної ухвали направити сторонам у справі на адреси, зазначені у вступній частині ухвали та Південному міжрегіональному управлінню міністерства юстиції у Миколаївській області (вул. 8 Березня, 107, м.Миколаїв, 54029).
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://mk.arbitr.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, проте заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Т.М.Давченко