Рішення від 29.03.2021 по справі 913/713/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2021 року м. Харків Справа № 913/713/20

Провадження №17пн-к/913/713/20

За позовом ОСОБА_1 , м. Сєвєродонецьк Луганської області,

до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, м. Сєвєродонецьк Луганської області,

про визнання незаконним та скасування розпорядження.

Господарський суд Луганської області у складі судді Фонової О.С.

Секретар судового засідання Селіверстова Н.О.

У засіданні брали участь:

від позивача: Фоменко Д.А., адвокат, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія ЛГ №000243 від 05.07.2019, ордер серія ВВ №1008391 від 17.02.2020 (в режимі відеоконференції);

від відповідача: Курганов В.С., в порядку самопредставництва на підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Обставини справи: ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Луганської області з вимогою до відповідача визнати незаконним та скасувати розпорядження керівника Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 21.08.2020 № 46 «Про припинення повноважень Наглядової ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади міста Сєвєродонецьк Луганської області».

Ухвалою суду від 04.01.2021 відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовне засідання.

02.02.2021 до відділу документального забезпечення суду від представника відповідача надійшла заява від 02.02.2021 №б/н про закриття провадження у справі в порядку п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України, оскільки спір між фізичною особою і суб'єктом владних повноважень з приводу оскарження розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації м. Сєвєродонецьк Луганської області є публічно-правовим, відповідач вважає, що даний спір не відноситься до юрисдикції господарських судів, а тому підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Протокольними ухвалами від 03.02.2021 та від 22.02.2021 підготовче засідання у справі №913/713/20 відкладено на 22.02.2021 та на 01.03.2021 відповідно.

Позивач в обґрунтування позову посилається на те, що:

- оскаржуване розпорядження керівника Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 21.08.2020 №46 не відповідає нормам Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності» від 02.06.2016 №1405-VIII, ст. 78 Господарського кодексу України, Постанови Верховної Ради України від 11.12.2014 №26, Меморандуму про економічну та фінансову співпрацю між Урядом України та МВФ, а також законодавства, що стосується місцевого самоврядування, в частині запровадження можливості створення наглядової ради комунальних підприємств;

- керівник позивача, приймаючи рішення про припинення повноважень наглядових рад комунальних підприємств міста та визнання такими, що втратили чинність, в тому числі, рішення Сєвєродонецької міської ради, на підставі яких були створені ці наглядові ради, діяв з перевищенням своїх повноважень;

- оскаржуване розпорядження керівника Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 21.08.2020 №46 безпосередньо стосується прав та інтересів позивача - ОСОБА_1 , оскільки припиняє його повноваження як члена (секретаря) Наглядової ради комунальних підприємств та порушує його право бути обраним до складу Наглядової ради, право здійснювати повноваження, виконувати функції та обов'язки члена (секретаря) Наглядової ради, а також право на оплату своїх послуг у вигляді щомісячної винагороди;

- відповідачем порушено принцип правової визначеності, оскільки спірне розпорядження погіршує існуюче становище у сфері управління комунальними підприємствами, та без зазначення пункту цитує рішення Європейського суду з прав людини у справі Новік проти України, де Європейській суд вказав, що «надзвичайно важливою умовою є забезпечення загального принципу юридичної визначеності. Вимога «якості закону» у розумінні пункту 1 статті 5 Конвенції означає, що закон має бути достатньо доступним, чітко сформульованим і передбачуваним у своєму застосуванні для того, щоб виключити будь-який ризик свавілля».

23.02.2021 до відділу документального забезпечення суду від відповідача надійшов відзив на позов від 18.02.2021 №б/н, в якому останній заперечує проти доводів позивача та просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі з огляду на таке.

Відповідач посилаючись на норми Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» та Указ Президента України від 28.07.2020 №297/2020 «Про утворення військово-цивільної адміністрації» зазначає, що при виданні спірного розпорядження керівник військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області реалізував передбачені законодавством повноваження власника комунального підприємства, та з метою приведення нормативно-правових актів Сєвєродонецької міської ради у відповідність до чинного законодавства вирішив припинити повноваження Наглядової ради комунальних підприємств та припинити дію певних рішень Сєвєродонецької міської ради.

Посилання позивача на висновки Конституційного Суду України від 16.04.2009 у справі №1-9/2009, відповідач вважає безпідставними, оскільки як зазначено вище спірне рішення прийнято з метою приведення нормативно-правових актів Сєвєродонецької міської ради у відповідність до чинного законодавства та цілком узгоджується з положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Указу Президента України від 28.07.2020 №297/2020 «Про утворення військово-цивільної адміністрації».

Як вказує відповідач, посилання позивача, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового використання та вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, у зв'язку із чим не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання, є безпідставними, враховуючи той факт, що спірним рішенням визнано нечинними акти які є неодноразового використання, а мають триваючий характер.

Відповідач зазначає, що спірним розпорядженням не скасовувалися акти Сєвєродонецької міської ради, а визнавались такими, що втратили чинність (тобто припинили дію на майбутнє), а тому зазначене посилання позивача суперечить рішенню Конституційного Суду України від 16.04.2009 у справі №1-9/2009.

Відповідач вважає, що створення наглядових рад на комунальних підприємствах, які вказані у п. 3 рішення Сєвєродонецької міської ради від 22.01.2019 №3295 «Про Наглядові ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області», прямо суперечить п. 301 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки повноваження щодо створення наглядових рад не відносяться за цим Законом до компетенції Сєвєродонецької міської ради, та прямо порушують вимоги ст. 78 ГК України, якою не передбачено повноважень Сєвєродонецької міської ради перебирати на себе повноваження по створенню наглядових рад, а лише встановлено компетенцію щодо затвердження: 1) критеріїв, відповідно до яких утворення наглядової ради комунального унітарного підприємства є обов'язковим; 2) утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради та її комітетів; 3) порядку призначення членів наглядової ради.

Як вказує відповідач, міська рада утворюючи наглядові ради на комунальних підприємствах, спочатку повинна була визначити критерії та затвердити Порядок утворення наглядової ради, а не визначати це в одному й тому самому рішенні разом з утворенням наглядових рад на комунальних підприємствах, тому зазначене рішення було прийнято передчасно та з порушенням вимог законодавства.

Відповідач зазначив, що згідно з п. 7 ст. 78 ГК України наглядова рада підприємства (у разі утворення) в межах компетенції, визначеної статутом підприємства та законом, контролює і спрямовує діяльність керівника підприємства, але у розділі 4 «Виключна компетенція наглядової ради» Положення про наглядові ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади (Додаток 2 до рішення 57-ої сесії Сєвєродонецької міської ради від 22.01.2019 №3295) визначені повноваження наглядової ради, які порушують вимоги ст.ст. 78, 781 ГК України, якими не передбачено повноважень наглядової ради здійснювати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, оскільки надання таких повноважень наглядовій раді комунального підприємства безпосередньо підміняє функції керівника підприємства та суперечить вимогам ч. 4 ст. 63 ГК України.

Відповідач посилаючись на абз. 1 п.3.3, п. 3.7 Положення про наглядові ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади зазначив, що це Положення взагалі не містить критерії та порядок з відбору членів наглядової ради комунальних підприємств. Зі змісту Положення вбачається лише, що обрання нових членів наглядової ради підприємства здійснюється за рішенням Сєвєрдонецької міської ради, хоча відповідно до п. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста, а тому міська рада не уповноважена визначати без його згоди членів наглядової ради комунального підприємства.

Відповідач вважає, що спірне рішення прийнято у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки рішення, які стосуються наглядової ради комунальних підприємств прийняті Сєвєродонецькою міською радою всупереч вимогам Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ГК України, в основу яких (зокрема, права створення наглядових рад та пов'язаних із цим процедур) покладено повноваження, які не належать Сєвєродонецької міської раді, рішення прийняті з порушенням порядку та підстав їх прийняття, а тому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

26.03.2021 до відділу документального забезпечення суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив від 22.02.2021 №б/н, в якій останній підтримав позовні вимоги, зазначив про відсутність підстав для закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України та просив задовольнити позов повністю.

Як вказує представник позивача, відповідачем при прийнятті оскаржуваного розпорядження не враховано цілі і завдання, на які було спрямовано прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності» №1405-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон №1405-VIII).

Позивач зазначив, що ч. 7 ст. 78 Господарського кодексу України встановлено, що органами управління комунального підприємства, зокрема, є наглядова рада підприємства, яка утворюється за рішенням органу, до сфери управління якого належить комунальне унітарне підприємство.

Так, Сєвєродонецька міська рада прийняла рішення від 22.01.2019 №3295 «Про Наглядові ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області» на виконання функцій і повноважень органу місцевого самоврядування, визначених чинним законодавством України, керуючись ст. 78 Господарського кодексу України, ст.ст.17, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»

Цим рішенням затверджено: критерії відповідно до яких утворення наглядової ради є обов'язковим у комунальних унітарних підприємствах (Додаток 1); Положення про наглядові ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області (Додаток 2); Порядок розгляду питань, пов'язаних з призначенням на посади та звільненням з посад керівників підприємств, що є об'єктами права комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецька Луганської області, на яких створені наглядові ради (Додаток 3). Відповідно до п. 3 цього рішення створено наглядові ради комунальних підприємств, що підпорядковані Сєвєродонецької міської раді, згідно з переліком.

Представник позивача також вважає що посилання відповідача на Закон України «Про управління об'єктами державної власності» є помилковим, оскільки цей Закон не регулює відносини в сфері діяльності комунальних підприємств.

Представник позивача вказує на те, що спірне розпорядження прийнято керівником військово-цивільної адміністрації м. Сєвєродонецьк Луганської області не на підставі, не в межах та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, оскільки у керівника військово-цивільної адміністрації відсутні повноваження здійснення прямого та безпосереднього контролю за ефективністю функціонування комунальних підприємств (ст.ст. 4, 6 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»).

Щодо відсутності підстав для закриття провадження у справі представник позивача з посиланням п.п. 3, 10 ч. 1 ст. 20 ГПК України зазначив, що цій спір пов'язаний із управлінням діяльністю комунальних унітарних підприємств, створених Сєвєродонецькою міською радою, відносяться до предметної юрисдикції господарських судів, відтак, підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, тому відсутні підстави для закриття провадження у справі.

Ухвалою суду від 01.03.2021 відмовлено у задоволенні заяви представника Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 02.02.2021 №б/н про закриття провадження у справі в порядку п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.

Закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 29.03.2021 о 14 год. 15 хв.

24.03.2021 на електронну адресу суду від представника позивача - адвоката Фоменка Д.А. надійшла заява від 24.03.2021 №б/н про заміну відповідача його правонаступником у справі №913/713/20, засвідчена електронним цифровим підписом, в якій останній зазначив, що Указом Президента України від 19.02.2021 №62/2021 утворено Сєвєродонецьку міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області, яка є правонаступником військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, тому заявник з посиланням на ст. 52 ГПК України просить замінити відповідача у справі №913/713/20 процесуальним правонаступником Сєвєродонецькою міською військово-цивільну адміністрацією Сєвєродонецького району Луганської області.

У судове засідання 29.03.2021 прибули представники позивача та відповідача.

Розглянувши заяву представника позивача про заміну відповідача його правонаступником у справі, суд враховує таке.

Указом Президента України від 19.02.2021 № 62/2021 «Про утворення та реорганізацію військово-цивільних адміністрацій у Луганській області» було утворено Сєвєродонецьку міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області. Військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області було реорганізовано шляхом приєднання до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.

Цей Указ набирав чинності з дня його опублікування 23.02.2021 в газеті «Урядовий кур'єр».

Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження сільських, селищних, міських рад, районних у містах рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад та голів та інші повноваження, визначені цим Законом.

Частиною 4 ст. 87 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» якщо відомості, які підлягають внесенню до Реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Аналогічна норма закріплена у ч. 1 ст. 10 вказаного Закону в чинній редакції.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Сєвєродонецьку міську військово - цивільну адміністрацію Сєверодонецького району Луганської області (ідентифікаційний код 44083662) зареєстровано як юридичну особу 02.03.2021, запис за №1003831020000006017.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 6 і 7 цього пункту.

Відповідно до п. 11 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» юридична особа - новоутворена військово-цивільна адміністрація є юридичною особою, що тимчасово здійснює повноваження правонаступника прав та обов'язків виконавчих комітетів рад, що припиняються, та/або військово-цивільних адміністрацій, що припиняються, - з дня, наступного за днем прийняття керівником новоутвореної військово-цивільної адміністрації рішення про її можливість здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Судом здійснена перевірка на офіційному сайті Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (https://sed-rada.gov.ua) щодо наявності прийняття керівником новоутвореної військово-цивільної адміністрації відповідного рішення.

Так, 09.03.2021 керівником Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області прийнято розпорядження за №21 «Про можливість новоутвореної Сєвєродонецької міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад» (а.с.173,174).

Згідно з п.1 цього розпорядження керівник зобов'язав визначити можливим новоутвореною Сєвєродонецькою міською військово-цивільною адміністрацією Сєвєродонецького району Луганської області здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема: Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (код ЄДРПОУ 43748368, місцезнаходження юридичної особи: Україна, 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, будинок 32).

Військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецьк Луганської області здійснює свої повноваження до дня, наступного за днем прийняття цього розпорядження (п.2 цього розпорядження).

Отже, з 10.03.2021 Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області (ідентифікаційний код 44083662) на підставі розпорядження керівника від 09.03.2021 №21 тимчасово здійснює повноваження правонаступника прав та обов'язків військово-цивільних адміністрацій, що припиняються, зокрема, Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (ідентифікаційний код 43748368).

Статтею 52 ГПК України передбачено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Таким чином, Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області (ідентифікаційний код 44083662) є правонаступником Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (ідентифікаційний код 43748368).

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для заміни відповідача - Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (ідентифікаційний код 43748368) його правонаступником у справі №913/713/20 - Сєвєродонецькою міською військово-цивільною адміністрацією Сєвєродонецького району Луганської області (ідентифікаційний код 44083662), а тому заяву представника позивача - адвоката Фоменка Д.А. від 24.03.2021 №б/н про заміну відповідача його правонаступником у справі №913/713/20 слід задовольнити повністю.

Дослідивши обставини справи, надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, суд встановив таке.

Відповідно до рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 19.02.2019 №3333 «Про затвердження складу Наглядової ради, що створена на комунальних підприємствах, які підпорядковані Сєвєродонецькій міській раді», з 25.02.2019 затверджено персональний склад Наглядової ради, що створена на комунальних підприємствах, які підпорядковані Сєвєродонецькій міській раді, згідно з яким членом Наглядової ради (секретарем) є Рудік Євген Петрович - позивач у справі .

Також, Сєвєродонецька міська рада прийняла рішення від 22.09.2019 №3295 «Про Наглядові ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області».

Цим рішенням Сєвєродонецька міська рада затвердила: критерії відповідно до яких утворення Наглядової ради є обов'язковим у комунальних унітарних підприємствах (Додаток 1); Положення про Наглядові ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області (Додаток 2); порядок розгляду питань, пов'язаних з призначенням на посади та звільненням з посад керівників підприємств, що є об'єктами права комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецька Луганської області, на яких створені наглядові ради (Додаток 3).

Відповідно до пункту 3 вказаного вище рішення створено наглядові ради комунальних підприємств, що підпорядковані Сєвєродонецькій міській раді, а саме: КП «Житлосервіс «Світанок»; КП «Сєвєродонецьке тролейбусне управління»; КП «Єдина аварійно-диспетчерська служба м. Сєвєродонецька»; КП «Сєвєродонецьккомунсервис»; КП «Сєвєродонецьктенлокомуненерго»; КП «Комбінат шкільного харчування»; КП «Сєвєродонецькліфт»; КП «Сєвєродонецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Сєвєродонецької міської ради; КПП «Міська стоматологічна поліклініка» Сєвєродонецької міської ради; КНП «Консультативно-діагностичний центр» Сєвєродонецької міської ради; КНП «Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня» Сєвєродонецької міської ради.

Відповідно до п. 4 цього рішення керівники комунальних підприємств, які наведені у пункті 3 рішення, в місячний строк з дня прийняття цього рішення привести Статути підприємств у відповідність до Положення про Наглядові ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області, та подати їх на затвердження Сєвєродонецькій міській раді.

Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 19.02.2019 № 3422 затверджено Порядок визначення умов оплати послуг та компенсаційних витрат членів Наглядових рад комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецька Луганської області.

Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 17.09.2019 № 4110 затверджено: проект договору на виконання функцій з головою Наглядової ради та комунальним підприємством, яке засновано на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області та на якому створена Наглядова рада (Додаток 1); проект договору на виконання функцій з членом (секретарем) Наглядової ради та комунальним підприємством, яке засновано на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області та на якому створена Наглядова рада (Додаток 2).

З метою здійснення ефективного управління суб'єктом комунальної власності, Сєвєродонецькою міською радою рішенням від 22.01.2019 № 3279 затверджено нову редакцію Статуту КП «Сєвєродонецьке тролейбусне управління»; рішенням від 22.01.2019 № 3280 затверджено нову редакцію Статуту КП «Житлосервіс «Світанок»; рішенням від 19.12.2019 № 4443 затверджено нову редакцію Статуту КП «Сєвєродонецькліфт»; рішенням від 19.12.2019 № 4449 затверджено нову редакцію Статуту КП «Сєвєродонецьккомунсервис»; рішенням від 22.01.2020 № 4497 затверджено нову редакцію Статуту КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго».

Згідно з новою редакцією Статутів вищевказаних комунальних підприємств, органом управління підприємства, поряд із керівником підприємства (Генеральним директором), є Наглядова рада, створена за рішенням Сєвєродонецької міської ради (Власника), і яка діє на підставі Положення, затвердженого Власником.

Указом Президента України від 28.07.2020 № 297/2020 «Про утворення військово-цивільної адміністрації», який набирав чинності з дня його опублікування 29.07.2020, утворено Військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області.

Відповідно до абз. 2, 5 ч. 1 ст. З Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» від 03.02.2015 № 141-VIII (далі - Закон № 141-VІІІ) у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження: сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів).

Безпосереднє керівництво військово-цивільними адміністраціями здійснюють їх керівники (ч. 10 ст. 3 Закону № 141-VIII).

21.08.2020 керівник Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області прийняв розпорядження від № 46 «Про припинення повноважень Наглядової ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області», згідно з яким:

1. Припинив повноваження Наглядової ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області.

2. Визнав такими, що втратили чинність:

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 22.01.2019 № 3295 «Про Наглядові ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області»;

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 17.09.2019 № 4110 «Про затвердження проектів договорів з головою та членами Наглядової ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області»;

- пункт 1 та додаток 1 до рішення Сєвєродонецької міської ради від 22.01.2019 № 3286 «Про затвердження типової форми контракту з керівником підприємства, установи та організації, що є комунальною власністю територіальної громади м. Сєвєродонецька»;

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 19.02.2019 № 3333 «Про затвердження складу Наглядової ради, що створена на комунальних підприємствах, які підпорядковані Сєвєродонецькій міській раді»;

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 19.02.2019 № 3422 «Про затвердження порядку визначення умов оплати послуг та компенсаційних витрат членів Наглядових рад комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецька Луганської області»;

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 05.09.2019 № 4098 «Про створення Наглядової ради на комунальному підприємстві «Сєвєродонецькводоканал»;

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 09.10.2019 № 4160 «Про створення Наглядової ради на комунальному підприємстві «Сєвєродонецький інфоцентр»;

- рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 22.07.2020 № 488 «Про визначення умов оплати послуг членів Наглядових рад комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецька Луганської області».

3. Зобов'язав комунальні підприємства, повноваження Наглядових рад яких припинено, привести документи підприємства у відповідність до цього рішення.

Обґрунтовуючи доводи в позовній заяві представник позивач зазначив, що оскаржуване розпорядження керівника Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 21.08.2020 №46 не відповідає нормам закону та безпосередньо стосується прав та інтересів позивача ОСОБА_1 , оскільки припиняє його повноваження як члена (секретаря) Наглядової ради комунальних підприємств та порушує його право бути обраним до складу Наглядової ради, право здійснювати повноваження, виконувати функції та обов'язки члена (секретаря) Наглядової ради, а також право на оплату своїх послуг у вигляді щомісячної винагороди.

Відповідач просить відмовити у задоволені повних вимог з підстав викладених вище.

Встановивши фактичні обставини справи, дослідивши надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, суд дійшов висновку про таке.

Щодо предметної юрисдикції справи.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суд повинен виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

За змістом статті 55 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб'єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

За ч. 4 ст. 140 Конституції України органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Відповідно до ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції. Обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.

Частиною 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР ) встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень щодо відчуження комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого в процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання в концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності територіальної громади.

Відповідно до п. 301 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень про визначення критеріїв, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов'язковим у комунальних унітарних підприємствах та у господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді; про затвердження порядку утворення наглядової ради, порядку призначення членів наглядової ради комунального унітарного підприємства; про визначення кола питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради комунального унітарного підприємства; про встановлення вимог до незалежних членів наглядової ради комунальних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді.

Таким чином, засновником та власником корпоративних прав підприємства комунальної форми власності згідно із Законом № 280/97-ВР є територіальна громада, інтереси якої представляє відповідна рада.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.

Відповідно до п. 3 ч. 1, ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації». Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації утворюються у разі потреби за рішенням Президента України. У день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження: сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів). Повноваження військово-цивільних адміністрацій району, області починаються у день набрання чинності актом Президента України про їх утворення і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної відповідної ради.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню (пункт 10); здійснення управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік) (пункт 12).

У ч.2 ст.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» визначено, що військово-цивільні адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.

Безпосереднє керівництво військово-цивільними адміністраціями здійснюють їх керівники (ч. 10 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»).

Повноваження військово-цивільних адміністрацій населених пунктів починаються з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної відповідної ради (ч.11 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»).

Згідно з п. 8 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» керівник військово-цивільної адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). Проекти наказів керівника військово-цивільної адміністрації, які є нормативно-правовими актами, підлягають оприлюдненню в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти оприлюднюються негайно після їх підготовки. Накази та розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації можуть бути оскаржені до суду.

Указом Президента України від 28.07.2020 № 297/2020 утворено військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області.

Організаційні та процедурні питання діяльності військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області регулюються Положенням про роботу Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, затвердженим розпорядженням керівника Військово-цивільної адміністрації м. Сєвєродонецьк Луганської області від 10.08.2020 №4.

Отже, до компетенції військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області належить здійснення розпорядчих функцій та прийняття рішень, зокрема, щодо управління діяльністю комунальних унітарних підприємств, створених Сєвєродонецькою міською радою.

Як встановлено судом, керівник Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, керуючись ст. 78 Господарського кодексу України, ч. 1 ст. 1, п.п. 10, 12 ч. 1 ст. 4, п. 8 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», видав розпорядження від 21.08.2020 № 46 «Про припинення повноважень Наглядової ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області», яким:

1. Припинив повноваження Наглядової ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області.

2. Визнав такими, що втратили чинність:

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 22.01.2019 № 3295 «Про Наглядові ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області»;

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 17.09.2019 № 4110 «Про затвердження проектів договорів з головою та членами Наглядової ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області»;

- пункт 1 та додаток 1 до рішення Сєвєродонецької міської ради від 22.01.2019 № 3286 «Про затвердження типової форми контракту з керівником підприємства, установи та організації, що є комунальною власністю територіальної громади м. Сєвєродонецька»;

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 19.02.2019 № 3333 «Про затвердження складу Наглядової ради, що створена на комунальних підприємствах, які підпорядковані Сєвєродонецькій міській раді»;

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 19.02.2019 № 3422 «Про затвердження порядку визначення умов оплати послуг та компенсаційних витрат членів Наглядових рад комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецька Луганської області»;

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 05.09.2019 № 4098 «Про створення Наглядової ради на комунальному підприємстві «Сєвєродонецькводоканал»;

- рішення Сєвєродонецької міської ради від 09.10.2019 № 4160 «Про створення Наглядової ради на комунальному підприємстві «Сєвєродонецький інфоцентр»;

- рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 22.07.2020 № 488 «Про визначення умов оплати послуг членів Наглядових рад комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецька Луганської області».

3. Зобов'язав комунальні підприємства, повноваження Наглядових рад яких припинено, привести документи підприємства у відповідність до цього рішення.

Відповідно до пунктів 3.1-3.2 Статутів комунальних підприємств, де була створена наглядова рада, вказано, що Управління Підприємством від імені територіальної громади міста Сєвєродонецька здійснюють: Власник - Сєвєродонецька міська рада, орган, що уповноважений управляти комунальним майном - Фонд комунального майна Сєвєродонецької міської ради, Наглядова рада, створена за рішенням Власника, яка діє на підставі Положення, затвердженого Власником, Дирекція Підприємства, яку очолює Генеральний директор.

Власник є вищим органом управління Підприємством. Власник здійснює управління шляхом прийняття відповідних рішень, виконання яких є обов'язковим для Підприємства. До виключної компетенції Власника відноситься:

3.2.1. визначення основних напрямків діяльності Підприємства;

3.2.2. затвердження Статуту Підприємства та змін і доповнень до нього;

3.2.3. прийняття рішень про ліквідацію Підприємства, затвердження складу ліквідаційної комісії та ліквідаційного балансу;

3.2.4. прийняття рішення про реорганізацію Підприємства та затвердження передавального або розподільчого балансу;

3.2.5. прийняття рішення щодо відчуження основних засобів та нерухомого майна Підприємства, які є комунальною власністю територіальної громади міста Сєвєродонецька;

3.2.6. прийняття рішення про створення філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів Підприємства, які є юридичними особами;

3.2.7. інші питання, які віднесені до виключної компетенції Власника відповідно до чинного законодавства України.

Отже, Військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецьк Луганської області у спірних правовідносинах діяла не як суб'єкт владних повноважень, а як засновник юридичної особи (комунальних підприємств, в яких були ліквідовані їх органи управління - наглядові ради), який реалізує повноваження з управління комунальними підприємствами, а тому оспорюване рішення в цьому випадку не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні КАС України, а є рішенням власника корпоративних прав (засновника) комунальної установи.

З огляду на викладене, враховуючи суть спірних правовідносин у справі № 913/713/20, суд дійшов висновку, що цей спір має вирішуватися за правилами господарського судочинства.

Схожі висновки викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.09.2020 у справі №260/91/19.

Щодо позовних вимог.

Предметом спору у цій справі є визнання протиправним та скасування розпорядження керівника Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 21.08.2020 № 46 «Про припинення повноважень Наглядової ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області», пунктом 1 якого припинено повноваження Наглядової ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області та пунктом 2 розпорядження визнано такими, що втратили чинність, в тому числі, рішення Сєвєродонецької міської ради, на підставі яких були створені ці наглядові ради.

Згідно з частинами 1-2, 7 ст. 78 ГК України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами (ч.2 ст.78 ГК).

Органами управління комунального унітарного підприємства є: керівник підприємства, який призначається (обирається) органом, до сфери управління якого належить підприємство, або наглядовою радою цього підприємства (у разі її утворення) і є підзвітним органу, який його призначив (обрав); наглядова рада підприємства (у разі її утворення), яка в межах компетенції, визначеної статутом підприємства та законом, контролює і спрямовує діяльність керівника підприємства.

Наглядова рада комунального унітарного підприємства утворюється за рішенням органу, до сфери управління якого належить комунальне унітарне підприємство. Критерії, відповідно до яких утворення наглядової ради комунального унітарного підприємства є обов'язковим, а також порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради та її комітетів, порядок призначення членів наглядової ради затверджуються рішенням відповідної місцевої ради (ч.2 ст.78 ГК).

Як вже було вказано раніше, позивач виконує повноваження Сєвєродонецької міської ради, а розпорядження його керівника мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). До компетенції військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області належить здійснення розпорядчих функцій та прийняття рішень, зокрема, щодо управління діяльністю комунальних унітарних підприємств, створених Сєвєродонецькою міською радою.

Відповідно до пункту 301 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень про визначення критеріїв, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов'язковим у комунальних унітарних підприємствах та у господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді; про затвердження порядку утворення наглядової ради, порядку призначення членів наглядової ради комунального унітарного підприємства; про визначення кола питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради комунального унітарного підприємства; про встановлення вимог до незалежних членів наглядової ради комунальних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді.

Згідно з п.3.1 Положення про наглядові ради комунальних підприємств, які засновані на комунальній власності територіальної громади м. Сєвєродонецьк Луганської області, затвердженим рішенням 57-ої сесії Сєвєродонецької міської ради від 22.01.2019 №3295 (далі - Положення про наглядові ради) наглядові ради утворюються та ліквідуються за рішенням Сєвєродонецької міської ради.

Отже, посилання відповідача на те, що створення наглядових рад на комунальних підприємствах, що підпорядковані Сєвєродонецькій міській раді суперечить п. 301 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» та ст. 78 ГК України, оскільки повноваження щодо створення наглядових рад не відносяться до компетенції Сєвєрдонецької міської ради, є безпідставними з огляду на те, що абз. 4 ч. 7 ст. 78 ГК України таке повноваження прямо передбачено, зокрема, встановлено, що наглядова рада комунального унітарного підприємства утворюється за рішенням органу, до сфери управління якого належить комунальне унітарне підприємство. В даному випадку це і була Сєвєродонецька міська рада.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідач, як власник, та вищий орган управління комунальними підприємствами, відповідно до їх статутів, має право приймати рішення якими створюються або ліквідуються наглядові ради, що відображається у абз. 4 ч. 7 ст. 78 ГК України та п. 3.1 Положення про наглядові ради.

Цим спростовуються доводи позивача, що керівник позивача, приймаючи рішення про припинення повноважень наглядових рад комунальних підприємств міста та визнання такими, що втратили чинність, в тому числі, рішення Сєвєродонецької міської ради, на підставі яких були створені ці наглядові ради, діяв з перевищенням своїх повноважень.

Обґрунтовуючи доводи в позовній заяві представник позивач зазначив, що оскаржуване розпорядження керівника Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 21.08.2020 №46 безпосередньо стосується прав та інтересів позивача - ОСОБА_1 , оскільки припиняє його повноваження як члена (секретаря) Наглядової ради комунальних підприємств та порушує його право бути обраним до складу Наглядової ради, право здійснювати повноваження, виконувати функції та обов'язки члена (секретаря) Наглядової ради, а також право на оплату своїх послуг у вигляді щомісячної винагороди.

З огляду на те, що суд не вбачає порушень чинного законодавства у прийнятті спірного розпорядження, також не вбачаються і порушень прав позивача, адже до мети функціонування наглядових рад не відноситься забезпечення відповідача повноваженнями члена (секретаря) наглядової ради, правом на обрання його до складу ради та оплату послуг у вигляді щомісячної винагороди.

Позивач також посилається на порушення відповідачем принципу правової визначеності, оскільки спірне розпорядження погіршує існуюче становище у сфері управління комунальними підприємствами. А також цитує без зазначення пункту рішення Європейського суду з прав людини у справі Новік проти України, де Європейській суд вказав, що «надзвичайно важливою умовою є забезпечення загального принципу юридичної визначеності. Вимога «якості закону» у розумінні пункту 1 статті 5 Конвенції означає, що закон має бути достатньо доступним, чітко сформульованим і передбачуваним у своєму застосуванні для того, щоб виключити будь-який ризик свавілля».

З цього приводу суд зауважує, що по-перше, рішення Європейського суду з прав людини у справі Новік проти України від 18.12.2008 стосувалось порушення пункту 1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, тобто права на свободу та особисту недоторканність.

По-друге, пункт 19 вказаного рішення, який частково запитував позивач, має наступний зміст: «Більше того, слід зазначити, що коли йдеться про позбавлення свободи, надзвичайно важливою умовою є забезпечення загального принципу юридичної визначеності. Вимога «якості закону» у розумінні пункту 1 статті 5 Конвенції означає, що коли національний закон передбачає можливість позбавлення свободи, такий закон має бути достатньо доступним, чітко сформульованим і передбачуваним у своєму застосуванні - для того, щоб виключити будь-який ризик свавілля».

З наведеного вбачається, що вказане позивачем рішення Європейського суду з прав людини є нерелевантним тим правовідносинам, що розглядаються в межах даної справи, а тому вказане посилання суд вважає безпідставним.

Враховуючи викладене вище, у задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі з віднесенням судових витрат на позивача, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 52, 120, п.2 ч.1 ст.129, ст.ст.232, 233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Заяву представника позивача - адвоката Фоменка Д.А. від 24.03.2021 №б/н про заміну відповідача його правонаступником у справі №913/713/20 задовольнити.

2. Замінити відповідача у справі Військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області (ідентифікаційний код 43748368, бульвар Дружби Народів , буд. 32, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93400) на правонаступника - Сєвєродонецьку міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області (ідентифікаційний код 44083662, бульвар Дружби Народів , буд. 32, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93400).

3. У задоволенні позову відмовити повністю.

4. Судові витрати покласти на позивача.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції згідно положень ст.256 Господарського процесуального кодексу України протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Згідно пункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення складено та підписано 08.04.2021.

Суддя О.С. Фонова