Рішення від 06.04.2021 по справі 600/2782/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2782/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південно-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду до Південно-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати дії Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (Івано-Франківськ), в особі відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації громадських формувань у Чернівецькій області, щодо відмови у державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи протиправними, та зобов'язати Південно-західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформації про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як керівника Голови Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна».

1.2. Ухвалою суду від 21.12.2020 року даний позов залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків.

1.3. Ухвалою суду від 04.01.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2.1. Рішенням від 27.10.2020 року № 413 Управлінням державної реєстрації Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) позивачу відмовлено у державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи.

2.2. Позивач вважає дії Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (Івано-Франківськ), в особі відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації громадських формувань у Чернівецькій області, щодо відмови у державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи протиправними, що і обумовило звернення до суду з цим позовом.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

3.1. В обґрунтування позовних вимог у позовній заяві позивач зазначає наступне.

3.2. Так, вказує, що 09 жовтня 2020 році він звернувся до Управління державної реєстрації Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), в особі відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Чернівецькій області, із заявою про внесення змін в Єдиний державний реєстр громадський формувань шляхом виключення інформації про ОСОБА_1 як Голови Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна». Однак, 27 жовтня 2020 року отримав Рішення № 413, яким йому відмовлено у державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи.

3.3. Вважає, що наявність інформації/відомостей про нього в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців як керівника Заставнівської районної організації Політичної партії «Наша Україна» порушує його конституційне право на добровільне членство в політичній партії, на участь в об'єднаннях громадян та право брати участь у виборчому процесу в якості кандидата у депутати місцевих рад. Крім того, це унеможливлює його членство в інших утворених політичних партіях в Україні.

3.4. При цьому, повідомляє, що згідно електронного Списку обласних (регіональних) структурних утворень політичних партій на території Чернівецької області, який фактично відображає дані реєстру структурних утворень політичних партій в Чернівецькій області, Чернівецька обласна організація Політичної партії «Наша Україна» не має на даний час керівника організації, а відтак він фактично позбавлений права добровільного виходу з політичної партії, що є прямим порушенням вимог статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 36 Конституції України.

3.5. З урахуванням наведеного, просить позов задовольнити у повному обсязі.

Позиція відповідачів

3.6. Відповідно до відзиву на позов відповідач позов не визнає, виходячи із наступного.

3.7. Так, зазначає, що згідно частини 6 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755- IV (далі - Закон № 755-ІV) для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зупиненням (припиненням) членства у громадському формуванні члена керівного органу (крім керівника) така особа подає копію заяви про зупинення (припинення) нею членства до відповідних статутних органів громадського формування з відміткою про її прийняття.

3.8. Відповідно до матеріалів реєстраційної справи, відомостей Єдиного державного реєстру та Єдиного реєстру громадських формувань ОСОБА_1 є Головою Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна».

3.9. 15.10.2020 р. до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) в особі відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Чернівецькій області Управління державної реєстрації (далі - Відділ) від ОСОБА_1 надійшли шляхом поштового відправлення документи для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі - Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна», а саме: заява внести зміни в Єдиний державний реєстр громадських формувань від 09.10.2020 р.; копія заяви ОСОБА_1 про припинення членства в Політичній партії «Наша Україна» від 23.09.2020 р.; копія накладної Укрпошти №0101043663535 та опису вкладення у закритий лист на ім'я Чернівецької обласної організації Політичної партії «Наша Україна»; копія накладної Укрпошти та №0101043663527 та опису вкладення у закритий лист на ім'я Політичної партії «Наша Україна».

3.10. За результатами здійсненої перевірки поданих заявником документів для проведення державної реєстрації змін до відомостей про Заставнівську районну організацію політичної партії «Наша Україна» державним реєстратором у відповідності до пункту 5 частини першої статті 28 Закону № 755-ІV та керуючись пунктом 14 розділу II Порядку державної реєстрації, 27.10.2020 р. прийнято рішення про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи - Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна».

3.11. Виключний перелік підстав про відмову в державній реєстрації змін сформовано у повідомленні про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи - Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна» (повідомлення державного реєстратора від 27.10.2020 р. № 413).

3.12. Державним реєстратором встановлено наступні підстави для відмови в державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення подіти політично партії зі статусом юридичної особи щодо Заставнівськоі районної організації політичної партії «Наша Україна»: - документи суперечать вимогам Конституції та законів України (пункт 5 частини першої статті 28 Закону № 755- ІV).

3.13. З урахуванням наведеного просить у задоволенні позову відмовити.

IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

4.1. Заяв або клопотань від учасників справи, окрім заяви позивача на усунення недоліків позовної зави, до суду не надходило.

V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

5.1. Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 є керівником Заставнівської районної організації Політичної партії «Наша Україна».

5.2. З метою припинення членства в Політичній партії «Наша Україна» позивач звернувся до Чернівецької обласної організації Політичної партії «Наша Україна» та до Політичної партії «Наша Україна» із заявою, в якій повідомив, що ним 25.07.2014 року набуто членство іншій політичній партії. Заява надіслана адресатам рекомендованим листом на адресу Політичної партії «Наша Україна» (м. Київ, вул. Боричів Тік, 21-А) та адресу Чернівецької обласної організації Політичної партії «Наша Україна» (м. Чернівці, вул. Головна, буд. 29). Згідно відомостей Укрпошти по відстеженню поштових відправлень лист із заявою не було вручено адресату Політичній партії «Наша Україна» по причині “Відправлення не вручене під час доставки: інші причини”, у свою чергу лист із заявою не було вручено адресату Чернівецькій обласній організації Політичної партії «Наша Україна» по причині «невдала спроба вручення» (а.с. 9-17).

5.3. 09.10.2020 року позивач звернувся до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області із заявою про внесення змін в Єдиний державний реєстр громадський формувань шляхом виключення інформації про ОСОБА_1 як Голови Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна» (а.с. 7).

5.4. Однак, відповідно до пункту 5 частини 1 статті 28 Закону про державну реєстрацію та керуючись пунктом 14 розділу II Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 р. № 359/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.02.2016 р. за № 200/28330, Управлінням державної реєстрації Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) 27.10.2020 року прийнято рішення № 413, яким позивачу відмовлено у державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи (а.с. 8).

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

Засади, якими керується суд при здійсненні правосуддя у цій справі

6.1. Предметом цього позову є рішення Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 27.10.2020 року № 413, згідно якого позивачу відмовлено у державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи.

6.2. Отже, при розгляді цієї справи, суд має надати цьому акту індивідуальної дії оцінку на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права.

Щодо сутті спору

6.3. Згідно зі статтею 1 Закону України «Про політичні партії в Україні» №2365-III від 05.04.2001 року (далі - Закон №2365-III), право громадян на свободу об'єднання у політичні партії для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів визначається і гарантується Конституцією України. Встановлення обмежень цього права допускається відповідно до Конституції України в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей, а також в інших випадках, передбачених Конституцією України.

Ніхто не може бути примушений до вступу в політичну партію або обмежений у праві добровільного виходу з політичної партії.

Належність чи неналежність до політичної партії не може бути підставою для обмеження прав і свобод або для надання державою будь-яких пільг і переваг.

Обмеження щодо членства у політичних партіях встановлюються виключно Конституцією та законами України.

6.4. Згідно з частиною 6 статті 6 цього Закону, громадянин України має право в будь-який час зупинити чи припинити своє членство в політичній партії шляхом подання заяви до відповідних статутних органів політичної партії. Членство в політичній партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування громадянина України на будь-яких виборних посадах в політичній партії.

6.5. З 02.11.2016 вказану статтю доповнено новою частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності» №1666-VIII від 06.10.2016 р. , за якою дія частини шостої цієї статті не поширюється на членів політичних партій, обраних на посади керівника та заступника керівника політичної партії. Членство в політичній партії зазначених керівників припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника.

6.6. В свою чергу, відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003 року (далі - Закон №755-IV).

6.7. Згідно пункту 4 частини 1 статті 1 Закону №755-IV державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

6.8. Абзацом 4 пункту 8 частини 1 статті 1 Закону № 755-IV визначено, що до заявників в розумінні цього Закону відноситься уповноважений представник юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, - у разі подання документів для проведення інших реєстраційних дій щодо юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи.

6.9. Відповідно до частини 2 статті 6 Закону № 755-IV державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

6.10. Частиною 4 статті 17 Закону № 755-IV визначено, що для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п'ятою цієї статті, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; 3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії; 5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; 6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; 11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування; 12) звіт про результати емісії акцій у випадку, передбаченому абзацами третім і четвертим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону; 13) звіт про оцінку майна у випадку, передбаченому абзацом сьомим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону; 14) структура власності за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства; 15) витяг, виписка чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи - нерезидента в країні її місцезнаходження, - у разі, якщо засновником юридичної особи є юридична особа - нерезидент; 16) нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи - для фізичної особи - нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, - для фізичної особи - резидента.

6.11. При цьому, згідно частини 6 статті 17 Закону № 755-IV для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зупиненням (припиненням) членства у громадському формуванні члена керівного органу (крім керівника) така особа подає копію заяви про зупинення (припинення) нею членства до відповідних статутних органів громадського формування з відміткою про її прийняття.

6.12. Частиною 2 статті 25 вказаного Закону передбачено, що порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

6.13. У свою чергу, частиною 1 статті 28 Закону визначено вичерпний перелік підстав для відмови у державній реєстрації, а саме:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;

3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;

3-1) заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, подано щодо засновника (учасника), який на момент подання заяви внесений до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці, крім випадку збільшення розміру такої частки;

3-2) документи подані до неналежного суб'єкта державної реєстрації;

4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;

6) документи суперечать статуту громадського формування;

7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;

7-1) порушено встановлену учасником вимогу нотаріального засвідчення справжності підпису під час прийняття рішень з питань діяльності юридичної особи та/або вимоги нотаріального посвідчення правочину, предметом якого є частка такого учасника у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) відповідної юридичної особи;

8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;

9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

10-1) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, у Єдиному державному реєстрі міститься запис про судове рішення про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури;

10-2) щодо юридичної особи, стосовно якої в Єдиному державному реєстрі міститься запис про судове рішення щодо визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи, якщо таке рішення або його частину визнано недійсними, зміни до установчих документів юридичної особи є підставою для проведення реєстраційних дій;

10-3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом;

10-4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом;

11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані: раніше строку, встановленого цим Законом; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду; в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу; щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій; щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів; щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім банків, стосовно яких процедура ліквідації здійснюється відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"; щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутні відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи; щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження; щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство;

12) статут товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю поданий зі змінами, прийнятими без врахування голосів, які припадають на частку померлого учасника товариства.

6.14. Суд також зазначає, що відповідно до статті 5 та частини 6 статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 р. № 359/5 затверджено Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі - Порядок № 359/5) , згідно пунктом 14 розділу II якого Державний реєстратор за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, визначених статтею 28 Закону, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формує повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб'єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.

6.15. Судом у цій справі встановлено, що оскаржуваним у цій справі рішенням від 27.10.2020 року № 413, відповідно до пункту 5 частини 1 статті 28 Закону № 755-IV та керуючись пунктом 14 розділу II Порядку № 359/5, Управлінням державної реєстрації Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) відмовлено позивачу у державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи (а.с. 8).

6.16. Як зазначено судом вище, однією з підстав для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу визначено те, що подані державному реєстратору документи суперечать вимогам Конституції та законів України (пункт 5 частини 1 статті 28 Закону № 755-IV).

6.17. Однак, у оскаржуваному рішенні не конкретизовано в чому саме полягає суперечність поданих позивачем для проведення державної реєстрації документів вимогам Конституції та законів України, що у свою чергу свідчить про абстрактний характер такого рішення.

6.18. У відзиві на позовну заяву та у наявному у матеріалах справи повідомленні державного реєстратора ОСОБА_2 про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи - Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна» від 27.10.2020 р. № 413, відповідачем наголошується, що дія частини 6 статті 6 Закон №2365-III не поширюється на членів політичних партій, обраних на посади керівника та заступника керівника політичної партії. Членство в політичній партії зазначених керівників припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника.

6.19. Дійсно, як зазначено судом вище, з 02.11.2016 року статтю 6 Закону №2365-III доповнено новою частиною згідно із Законом №1666-VIII, за якою дія частини 6 цієї статті не поширюється на членів політичних партій, обраних на посади керівника та заступника керівника політичної партії. Членство в політичній партії зазначених керівників припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника.

6.20. Однак, на переконання суду, аналіз положень Закону №2365-III дає підстави для висновку, що посада керівника місцевої організації політичної партії не є тотожною посаді керівника політичної партії. А тому, припинення членства у партії керівником місцевої організації політичної партії здійснюється на загальних підставах, тобто, з дня подання до відповідних статутних органів політичної партії заяви про припинення членства в політичній партії.

6.21. Водночас, суд наголошує, що дана обставина не покладена в основу обґрунтувань прийнятого відповідачем рішення. Мотивуючи законність прийнятих рішень, суб'єкт владних повноважень може виходити лише з тих підстав, які були ним зазначені в цих рішеннях.

6.22. Позивач у цій справі, будучи керівником осередку політичної партії, а саме Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна» звертався до Чернівецької обласної організації Політичної партії «Наша Україна» та до Політичної партії «Наша Україна» із заявою про припинення членства в Політичній партії «Наша Україна» (а.с. 9), однак відомостей про те, чи приймалася до розгляду така заява і чи приймалися будь-які рішення за результатом розгляду такої заяви, зокрема Політичною партією «Наша Україна», суду надано не було.

6.23. Разом з цим, волевиявлення позивача згідно із вказаною завою полягає у бажанні припинити членство в Політичній партії «Наша Україна».

6.24. В рамках цієї ж справи суд констатує, що державою не забезпечено ні балансу відповідних інтересів, ні ясності закону, який фактично обмежує право заявника на припинення членства у партії, через заборону припинення перебування на виборній посаді керівника відповідного осередку політичної партії аж до моменту обрання нового керівника такого осередку. Оскільки обрання такого нового керівника знаходиться поза межами впливу такої особи, це свідчить на користь того, що то така особа фактично обмежується у праві добровільного виходу з політичної партії, що є прямим порушенням вимог статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

6.25. З огляду на те, що жодного іншого способу припинення перебування на посаді керівника Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна» на сьогоднішній день немає, а в силу Закону №2365-III ніхто не може бути примушений до вступу в політичну партію або обмежений у праві добровільного виходу з політичної партії, охоронювані законом права та інтереси ОСОБА_1 підлягають судовому захисту шляхом покладення на Південно-Західне Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) обов'язку по внесенню змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме по виключенню інформації щодо ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як про керівника Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна».

6.26. Наведений захист прав позивача відповідатиме вимогам статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою закріплена свобода зібрань та об'єднання.

6.27. Відповідно до частин 1, 2 статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 03.04.2008 р. по праві «Корецький та інші проти України» визнав, що втручання в свободу об'єднання заявників не було виправданим і порушувало права, гарантовані статтею 11 Конвенції статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

7.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.

7.2. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідач, приймаючи рішення від 27.10.2020 року № 413, згідно якого позивачу відмовлено у державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи, діяв не на підставі Конституції та законів України.

7.3. Відтак, відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача.

7.4. Однак, суд звертає увагу на те, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права шляхом визнання протиправними дій щодо відмови у державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи не призведе до ефективного відновлення права позивача.

7.5. При цьому суд зазначає, що враховуючи положення пункту 2 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) щодо способу захисту порушеного права у разі оскарження індивідуального акту, а також положення частини 2 статті 9 КАС України щодо права суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд вважає за необхідним у цій справі вийти за межі позовних вимог і з метою надання ефективного захисту порушеному права позивача, визнати протиправним та скасувати рішення від 27.10.2020 року № 413.

7.6. Суд зазначає, що така зміна способу захисту порушеного права позивача не впливає на обсяг задоволення позовних вимог, водночас відповідає завданням та меті адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

7.7. Суд також вважає за необхідним зазначити, що принцип верховенства права підпорядковує державу інтересам людини, а не навпаки. Коли учасником правовідносин виступає держава, остання у суперечці щодо права з будь-якою особою, має поступитися на користь опонента, оскільки вона сама створила ситуацію правової невизначеності і порушила в такий спосіб принцип верховенства права.

7.8. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню з підстав, викладених у його мотивувальній частині.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

8.1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

8.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп., що підтверджується квитанцією №1014850536 від 29.12.2020 року (а.с. 25).

8.3. Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 840 грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Південно-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 27.10.2020 року № 413 «Про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи - Заставнівської районної організації Політичної партії «Наша Україна».

3. Зобов'язати Південно-західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) внести зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань шляхом виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформації про ОСОБА_1 як керівника Заставнівської районної організації політичної партії «Наша Україна».

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Південно-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) судові витрати у вигляді сплаченого згідно квитанції №1014850536 від 29.12.2020 року судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Південно-Західне міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (76018, Івано-Франківська обл., м. Івано-Франківськ, вул. Грюнвальдська, буд. 11, код ЄДРПОУ 43316386).

Суддя О.В. Анісімов