Рішення від 07.04.2021 по справі 580/4527/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2021 року справа № 580/4527/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

15.10.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення (здійснення) з 01.01.2018 правильного перерахунку та виплати у 2018-2020 роках раніше призначеної пенсії і без урахування підвищень з 01.01.2018 - 50%, з 01.01.2019 - 75%, з 01.01.2020 - 100%, визначених станом на 01.01.2018 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 06.04.2018 №21/722 про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також нездійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 до 04.03.2019, з 05.03.2019 до 31.12.2019 та з 01.01.2020 з підвищеннями на 100%, визначеної станом на 01.03.2018 відповідно до постанов КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», від 24.12.2019 №1088 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» з урахуванням раніше виплачених сум у порядку, установленому ст.ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

зобов'язання відповідача провести (здійснити) позивачу з 01.01.2018 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії у розмірі 9713,56грн., обчисливши її з грошового забезпечення 8830,50грн. із застосуванням відсоткової ставки у розмірі 55%, що становить 4856,78грн., та нарахувати 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, з 01.01.2018 до 04.03.2019, з 05.03.2019 до 31.12.2019 та 01.01.2020 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 06.04.2018 №21/722 про розмір грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначеним підвищенням, визначеним постановою КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та постановою КМУ від 24.12.2019 №1088 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» відповідно до вимог передбачених ст.ст. 43, 51 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до цього Закону України, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції станом до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 із змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду України від 07.02.2012 №3-1, без обмеження строком (дата виникнення права на перерахунок) та граничним (максимальним) розміром пенсії із урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач звернулася 31.08.2020 заявою до відповідача про перерахунок їй пенсії, на що отримала лист відповідача від 09.09.2020 про відмову у задоволенні вказаної заяви, що вважає порушенням вимог закону.

Ухвалою суду від 20.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Вказану ухвалу сторони отримали 26.10.2020, що підтверджується даними рекомендованого повідомлення про поштове вручення.

10.11.2020 відповідач надав суду відзив, в якому просив у задоволенні позивних вимог відмовити повністю. Стверджує, що порушень законодавства не допустив, оскільки нормативно-правові акти зобов'язують виплату пенсій проводити з 01.01.2018 у розмірах: з 01.01.2018 - 50%, з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 75%, з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії. Тому перерахунок позивачу пенсії здійснено за чинною на час її перерахунку редакцією закону. Загальний розмір пенсії позивача, обчислений із грошового забезпечення в сумі 8830,50грн. (довідка про грошове забезпечення від 06.04.2018 №21/722), становить 4856,78грн. (8830,50грн (грошове забезпечення) х 55%). Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії та розміром пенсії, яку позивач отримувала на 01.03.2018, становить 3064,09грн.(4856,78грн - 1792,69грн.). Сума підвищення пенсії позивача становить:

з 01.01.2018 до 31.12.2018 - 1532,05грн.(3064,09грн. х 50%);

з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 2298,07грн. (3064,09грн. х 75%);

з 01.01.2020 - 3064,09грн. (3064,09грн. х 100%). Вказує, що постанова КМУ №103 на час вчинення спірних дій була чинною, не була визнана неконституційною та підлягала застосуванню до спірних правовідносин. Додатково вказує на його дискреційні повноваження щодо прийняття рішення про перерахунок пенсії.

18.11.2020 суд задовольнив клопотання відповідача та ухвалою зупинив провадження у адміністративній справі до набрання чинності рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а.

Ухвалою від 07.04.2021 суд поновив провадження у справі №580/4527/20 і продовжив її розгляд.

Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з огляду на таке.

Протоколом про призначення пенсії від 19.12.1998 підтверджується, що позивачу з 01.12.1998 призначена пенсія за вислугу 20 років у розмірі 55% грошового забезпечення. Посвідченням від 04.04.2019 серії ААК №421274 підтверджується, що їй призначена пенсія за вислугу років.

Згідно з довідкою Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 06.04.2018 №21/722 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та постанови КМУ від 30.08.2017 №704, виданою позивачу за посадою т.в.о. оперативного співробітника 1 напрямку ОТВ Управління СБУ, посадовий оклад становить 5070,00грн., оклад за військовим (спеціальним) званням старший прапорщик - 1020,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2740,50 грн. (усього - 8830,50грн.).

Із даних пенсійної справи №N/A451-СБУ суд установив, що з 01.01.2018, з 01.01.2019 та з 01.01.2020 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 №103, застосувавши розмір підвищення перерахованої пенсії 50%, 75% та 100% грошового забезпечення, враховуючи наступні складові: посадовий оклад 5070,00грн., оклад за військове звання - 1020,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (45%) - 2740,50 грн. (усього - 8830,50грн.).

31.08.2020 позивач звернулася заявою до відповідача, в якій просила провести перерахунок та виплату з 01.01.2018 пенсії у сумі 9713,56грн., обчисливши її з оновленого грошового забезпечення у сумі 8830,00грн. згідно зі вказаною вище довідкою, визначеного відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та її підвищень: на 50% з 01.01.2018, на 75% з 01.01.2019, на 100% з 01.01.2020,- визначеної станом на 01.03.2018 відповідно до постанов КМУ №103, №804 і №1088 з урахуванням виплачених сум з 01.01.2018.

Листом від 09.09.2020 №5169-5482/Т-03/8-2300/20 відповідач повідомив, що у квітні 2018 року провів перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Виплата перерахованих відповідно до п.1 постанови КМУ №103 підвищених пенсій проводилась з 01.01.2018 в таких розмірах: з 01.01.2018 - 50%, з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 75%, з 01.01.2020 - 100% від суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Загальний розмір пенсії позивача до виплати з 01.01.2018 становить 3324,74 грн (1792,69грн (розмір пенсії до перерахунку згідно з постановою №103) + 1532,05грн (50% суми підвищення, обчисленого згідно з постановою №103)), з 01.01.2019 - 4090,76грн (1792,69грн + 2298,07грн(75% суми підвищення, обчисленого згідно з постановою №103)), з 01.01.2020 - 4856,78грн. (1792,69грн. + 3064,09грн. (100% суми підвищення, обчисленого згідно з постановою №103)). Отже, пенсію з 01.01.2018 обчислено в розмірі 55% грошового забезпечення 8830,50грн згідно з довідкою від 06.04.2018 №21/722, наданою Управлінням Служби безпеки України в Черкаській області.

Тому позивач звернулася в суд з позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Стаття 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згідно з ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст.55 вказаного вище Закону нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу ПФУ, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсії має бути здійснений без зміни встановленого при її призначенні відсоткового значення.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі - Постанова №704). Пунктом першим затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Суд врахував, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 Постанови №103 визнані протиправними та нечинними.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі - Постанова №804) установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Зазначена постанова КМУ набрала чинності 04.09.2019. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2020 року, Постанову №804 визнано протиправною та нечинною.

Отже, виплата позивачу з 01.01.2018 до 31.12.2018 щомісячно 50% перерахованої пенсії, з 01.01.2019 до 31.12.2019 щомісячно 75%, з 01.01.2020 - 100% перерахованої пенсії не відповідає вимогам закону, внаслідок якої позивачу недоплачено суми перерахованої пенсії. Тому суд дійшов висновку, що у цій справі протиправною (безпосередньо порушує права позивача) є бездіяльність відповідача щодо невиплати їй 100% підвищення до перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 до 31.12.2019. З 01.01.2020 підвищення позивачу виплачене в розмірі 100%, а отже, в цій частині права позивача не порушені та відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання з цієї дати здійснити перерахунок.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 грудня 2020 року у справі №510/1286/16-а, проаналізувавши вказані вище норми законодавства дійшла таких висновків: «Буквальне тлумачення наведених норм права дає підстави вважати, що ці норми стосуються вже нарахованих сум пенсій за минулий час, однак не виплачених з вини ПФУ. Норми статті 87 Закону № 1788-ХІІ, статті 46 Закону № 1058-ІV і статей 51, 55 Закону № 2262-ХІІ (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:

1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;

2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу».

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що у заявлених спірних правовідносинах наявна вина відповідача, оскільки порушено вимоги закону, як акту вищої юридичної сили у відношенні до підзаконного акта (постанови Уряду). Тому відсутні підстави для застосування обмежувальних строків для виплати позивачу пенсії.

Заявлений позивачем спосіб судового захисту не враховує факту отримання нею після перерахунку вказаних вище частин доплати до пенсії. Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача провести за вказаний період перерахунок та виплату позивачу пенсії з розрахунку 100% суми підвищення із застосуванням відсоткової ставки 55% грошового забезпечення, яке відповідно до вказаної вище довідки становитиме 4856,78грн (8830,50грн*0,55) і виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою за відповідний період. Водночас відсутні підстави зобов'язати виплачувати її з розрахованої позивачем пенсії в сумі 9713,56грн, оскільки такий розмір не був визначений відповідачем і, як наслідок, є передчасним.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію позивачу без обмеження строком (дата виникнення права на перерахунок) та граничним (максимальним) розміром пенсії суд урахував

Вона заявлена передчасно, оскільки із матеріалів адміністративної справи суд установив, що позивач, звертаючись до відповідача заявою про перерахунок пенсії, не просила не застосовувати обмеження строком (дата виникнення права на перерахунок) та граничний (максимальний) розмір пенсії, а відповідач, відмовляючи в перерахунку пенсії за її заявою, не застосовував такого обмеження і не посилався на норми законодавства, якими таке обмеження передбачене.

При цьому, відсутні обгрунтовані підстави стверджувати, що таке обмеження буде відповідачем застосовано, чи розмір пенсії після перерахунку підпадатиме до обмеження. Такі посиланян позивача є передчасними та ґрунтуються на припущеннях. Крім того суд не наділений повноваженням вирішити правовідносини, які на час звернення до суду не виникли (спір на майбутнє), оскільки відповідно до ст.2 КАС України захисту підлягають саме порушені права особи.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою ст.77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача

Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням варто розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини (рішення у справі Olsson проти Швеції від 24.03.1988, №10465/83) запорукою правильного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завданням адміністративного судочинства є гарантування дотримання прав особи та вимог законодавства, а не забезпечення ефективності державного управління, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Оскільки, розглядаючи звернення пенсіонера щодо перерахунку її пенсії, відповідач зобов'язаний виконати таке повноваження за наявності законних підстав, воно не є дискреційним.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позов задоволено частково, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення з позовом до адміністративного суду, підтверджені квитанцією від 13.10.2020 на суму 840,80грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань пропорційно - половину вказаної суми.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячно 100% підвищення до перерахованої пенсії з 01.01.2018 до 31.12.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) провести (здійснити) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Черкаській області від 06.04.2018 №21/722 про розмір грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначеним підвищенням, визначеним постановою КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та постановою КМУ від 24.12.2019 №1088 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» відповідно до вимог передбачених ст.ст. 43, 51 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до цього Закону України, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції станом до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 із змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду України від 07.02.2012 №3-1, з 01.01.2018 перерахунок раніше призначеної пенсії, обчисливши її з грошового забезпечення 8830,50грн. (вказаного в довідці) із застосуванням відсоткової ставки у розмірі 55%, що становить 4856,78грн., та та з урахуванням раніше виплачених сум виплатити 100% підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, з 01.01.2018 до 31.12.2019 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в розмірі 420,40грн. (чотириста двадцять гривень сорок копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 07.04.2021.