07 квітня 2021 року справа № 580/5695/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
10.12.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним і скасування рішення щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2020 за вислугою років згідно з ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в первинній редакції) відповідно до рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) та від 26.03.2020 у справі №6-р2020 у розмірі 90% від розміру фактично отриманих виплат та умов оплати праці на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 24.07.2020 №21-1505зп, що складає 66948,70грн. (шістдесят шість тисяч дев'ятсот сорок вісім гривень сімдесят копійок), без застосування обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат;
зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу згідно з ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в первинній редакції) відповідно до рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) та від 26.03.2020 у справі №6-р2020 у розмірі 90% від розміру фактично отриманих виплат та умов оплати праці на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 24.07.2020 №21-1505зп, що складає 66948,70грн., без застосування обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
Додатково просив стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80грн.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач звертався 20.10.2020 заявою до відповідача про перерахунок йому пенсії на підставі вказаної довідки без обмеження її максимальним розміром, на що отримав лист відповідача від 05.11.2020 та рішення про відмову у перерахунку пенсії, яке вважає таким, що не відповідає вимогам закону.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу на виконання положень Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
11.01.2021 суд ухвалою зупинив провадження у адміністративній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №560/2120/20.
20.01.2021 відповідач подав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Позивач звернувся заявою про перерахунок пенсії і долучив довідку Офісу Генерального прокурора від 24.07.2020 №21-1505зп, згідно з якою зазначено розмір заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами, чинними на 26.03.2020. Відповідно до ст.86 Закону України №1697-VII "Про прокуратуру" розмір пенсії встановлюється на рівні 60%, а позивач просить здійснити перерахунок у розмірі 90% від розміру фактично отриманих виплат та умов оплати праці. На момент його звернення частини 13, 18 ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-XII «Про прокуратуру» втратили чинність і застосуванню підлягає ч.20 ст.86 №1697-VII "Про прокуратуру". Перерахунок та виплата пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» без обмеження її максимального розміру є безпідставними та не обґрунтованими, оскільки максимальний розмір пенсії відповідно до ч.15 ст.86 вказаного закону не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсії позивача з 01.04.2020 становить 40169,22грн.(66948,70грн. (заробітна плата відповідно до довідки від 24.07.2020 №21-1505зп) х 60%). Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії з 01.04.2020 до 30.06.2020 становив 16380,00грн. (1638,00грн. (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.12.2019) х 10), з 01.07.2020 становить 17120,00грн. (1712,00грн. (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.07.2020) х 10). Тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної вище довідки у розмірі 90% від розміру фактично отриманих виплат та умов оплати праці і без застосування обмеження максимальним розміром пенсії.
Ухвалою від 06.04.2021 суд поновив провадження в адміністративній справі №580/5695/20. Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Даними копії трудової книжки серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивач з 10.12.1998 до 23.12.2019 працював на посадах органів прокуратури.
Із даних системи Черкаського окружного адміністративного суду «Діловодство» суд установив, що на розгляді вказаного суду перебувала адміністративна справа №580/667/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01.04.2020, яке набрало законної сили 07.08.2020, суд позовні вимоги задоволив частково. Визнав протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку з 01.01.2020 пенсії за вислугою років згідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» (в первинній редакції) відповідно до рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18,2807/19). Зобов'язав відповідача здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років позивачу без обмеження її граничного розміру з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці Генеральної прокуратури України №18-317 зп від 28.12.2019 та складає 52371(п'ятдесят дві тисячі триста сімдесят одна) грн 44коп., без обмежень її граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2020 у справі №580/667/20 апеляційне провадження зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №560/2120/20. Розгляд питання про поновлення провадження у справі №580/667/20 за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.04.2020 відбудеться 20.04.2021 о 15год.10хв.
Відповідно до даних розрахунку відповідача з 01.04.2020 здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до рішення 971040143562 про перерахунок пенсії, загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60%. Максимальний розмір пенсії з 01.04.2020 до 30.06.2020 становив 16380,00грн., з 01.07.2020 становить 17120,00грн.
24.07.2020 Офіс Генерального Прокурора видав позивачу довідку №21-1505зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами, чинними на 26.03.2020, за відповідною (прирівняною) посадою прокурора відділу: посадовий оклад - 40989,00грн., надбавка за вислугу років (40%) - 16395,60грн., матеріальні допомоги (1/12): для оздоровлення - 4782,05грн., для вирішення соціально-побутових питань - 4782,05грн., усього - 66948,70грн.
20.10.2020 позивач звернувся до відповідача письмовою заявою, в якій просив перерахувати його пенсію у розмірі 90% від розміру фактично отриманих виплат та умов оплати праці та без обмеження її максимальним розміром.
Листами від 05.11.2020 №6035-6395/В-02/8-2300/20 та від 06.11.2020 №6040-6406/В-03/8-2300/20 відповідач повідомив. Після перерахунку розмір пенсії з 01.04.2020 становить 40169,22грн.(66948,70грн. (заробітна плата відповідно до довідки від 24.07.2020 №21-1505зп) х 60%). Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії з 01.04.2020 до 30.06.2020 становив 16380,00грн. (1638,00грн. (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.12.2019) х 10), з 01.07.2020 становить 17120,00грн. (1712,00грн. (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.07.2020) х 10). Відсоток розрахунку пенсії від заробітної плати визначено відповідно до Закону України №1697-VII "Про прокуратуру", що діє на дату перерахунку розміру пенсії і становить 60%. Згідно з ч.15 ст.86 вказаного закону максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, тощо) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Додатково повідомив, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01.04.2020 у справі №580/667/20 зобов'язано відповідача здійснити позивачу з 01.01.2020 перерахунок та виплату енсії за вислугу років без обмеження її граничного розміру з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці Генеральної прокуратури України від 28.12.2019 №18-317зп та складає 52371,44грн., без обмежень її граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2020 у справі №580/667/20 апеляційне провадження зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №560/2120/20.
Тому позивач звернувся в суд з позовом.
Для вирішення спору суд урахував вимоги абзацу другого ст.19 Конституції України, якою встановлений обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані рішеннями Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) та від 26.03.2020 у справі №6-р2020, законами України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру" (далі - Закон №1697-VII) та постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1155 «Про умови оплати праці прокурорів», постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроєкту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей держави дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.
Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Така бездіяльність призвела до численних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та ПФУ.
13 грудня 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:
визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
До того ж Конституційний Суд України установив такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Зазначене Рішення КСУ стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів ПФУ із заявами про перерахунок пенсії.
Постанова №657 є чинною. Немає підстав для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати працівників прокуратури».
Первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13 грудня 2019 року (дата ухвалення Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом №76-VIII її викладено в новій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Тобто ці зміни внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).
Тому ч.20 ст.86 Закону №1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (1 січня 2015 року - 12 грудня 2019 року) в Україні набрала чинності норма закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».
Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 у справі №6-р2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що:
перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих на час призначення пенсії позивачу визначався статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (далі - Закон № 1789-XII).
Відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону №1789-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно зі ст.50-1 Закону №1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Зазначеною статтею 50-1 Закону №1789-XII встановлено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
У постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №308/11498/16-а, висловлена правова позиція: «Згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тож колегія суддів приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосувалися порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Тому, застосувавши при перерахунку пенсії 80%, а не 90% від заробітної плати, відповідач діяв протиправно».
Згодом таке правозастосування було підтримано й у постанові Верховного суду від 10.04.2019 у справі №310/6638/16-а(2-а/310/652/16).
Згідно з ч.2 ст.86 Закону №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Враховуючи, що положення ч.2 ст.86 Закону №1697 щодо розміру пенсії застосовуються при призначенні пенсій прокурорським працівникам у разі реалізації ними первинного права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, при перерахунку пенсії позивача має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Позивачу пенсія в розмірі 90% від суми заробітної плати була призначена в 2010 році, тобто до набрання чинності вказаним вище Законом. З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії.
Отже, пенсія позивача підлягає перерахунку виходячи із відсоткового значення станом на час призначення позивачу пенсії, а саме у розмірі 80% грошового забезпечення із збільшенням на 2 відсотки за кожен повний рік роботи понад 10 років, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Суд урахував, що в заявлених спірних правовідносинах відповідач не прийняв жодного акту владно-розпорядчого характеру про відмову у перерахунку пенсії позивачу у вказаний останнім спосіб. Натомість відповідач листами повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку, а отже, вчинив дії щодо спірної відмови. Наявність такого рішення не доведена. Тому позовна вимога визнати протиправним і скасувати таке рішення не обгрунтована та задоволенню не підлягає.
Оскільки позивач має право на перерахунок з 01.04.2020 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії) на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 24.07.2020 №21-1505зп про заробітну плату, що становить 66948,70грн. (шістдесят шість тисяч дев'ятсот сорок вісім гривень сімдесят копійок), в розмірі 90% від суми заробітної плати та виплату різницю з урахуванням раніше проведених виплат за минулий час не більш, як за 12 місяців, дії відповідача щодо відмови в такому перерахунку не відповідають вимогам закону. З метою належного та повного захисту порушеного права відповідно до ст.ст.2, 9 КАС України наявні підстави для визнання таких дій протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії виключно у вказаних частинах.
Щодо позовної вимоги зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу без застосування обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням раніше проведених виплат суд урахував.
Обмеження максимального розміру пенсії вперше введені в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ (далі - Закон №3668), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року.
Відповідно до ст.2 Закону №3668 (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2020) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України”, “Про Національний банк України”, “Про Кабінет Міністрів України”, “Про дипломатичну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про судову експертизу”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, “Про пенсійне забезпечення”, “Про судоустрій і статус суддів”, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року “Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України”, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Вказаний Закон регулює правовідносини всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону №3668).
Отже, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у ст.2 Закону №3668, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Зазначені вище положення Закону №3668-VI не визнані Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними),а отже, є чинними та підлягають виконанню.
Відповідно до ч.15 ст.86 Закону №1697-VII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Верховний Суд неодноразово переглядав у касаційному порядку справи, в яких позивачами виступали особи, яким пенсії були призначені відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", а вимоги позовних заяв було звернуто до пенсійного органу стосовно неправомірності його дій та рішень щодо здійснення перерахунку такої пенсії із застосуванням обмеження її максимальним розміром, передбаченим статтею 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", в редакції зі змінами, внесеними Законами України від 24.12.2015 №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (постанови Верховного Суду від 22.05.2018 у справі №205/8204/16-а, від 03.04.2018 у справі №361/4922/17, від 02.05.2018 у справі №704/87/17, від 15.08.2018 у справі №161/9572/17, від 17.01.2019 у справі №161/713/17, від 15.05.2019 у справі №554/4191/17, від 21.11.2019 у справі №161/14321/16-а, від 21.05.2020 у справі №554/10510/16-а, від 28.10.2020 у справі №686/2428/16-а).
Розглядаючи вищевказані справи, Верховний Суд сформулював правову позицію, відповідно до якої положення норм чинного законодавства, якими обмежувався максимальний розмір пенсії, не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню. Тобто, на момент проведення перерахунку пенсії позивачам, наведеними положеннями встановлюються тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії, які мають імперативний характер, неконституційними не визнавались, є чинними та обов'язковими до виконання органами Пенсійного фонду України.
Законом України від 14 листопада 2019 року №294-IX «Про державний бюджет України на 2020 рік» встановлено прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень.
Тому суд дійшов висновку про відсутність у відповідача законних підстав для здійснення перерахунку та виплати нарахованої пенсії без обмеження граничного розміру.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позов задоволено частково, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення з позовною заявою до адміністративного суду, підтверджені квитанцією від 08.12.2020 на суму 840,80грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань пропорційно - половина вказаної суми.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295, 370-371, 382 КАС України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у здійсненні перерахунку пенсії йому з 01.04.2020 за вислугою років згідно з ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в первинній редакції) відповідно до рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) та від 26.03.2020 у справі №6-р2020 у розмірі 90% від розміру фактично отриманих виплат та умов оплати праці на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 24.07.2020 №21-1505зп.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок з 01.04.2020 пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії), рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) та від 26.03.2020 у справі №6-р2020 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 24.07.2020 №21-1505зп у розмірі 90% від суми заробітної плати та виплатити різницю з урахуванням раніше проведених виплат за минулий час не більш, як за 12 місяців.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити повністю.
2. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору за звернення з позовною заявою до адміністративного суду в сумі 420,40грн (чотириста двадцять гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 07.04.2021.