Рішення від 02.04.2021 по справі 580/275/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2021 року справа № 580/275/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Редакція газети «Уманська зоря» до відділу з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради, про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ «Редакція газети «Уманська зоря» з адміністративним позовом до відділу з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльності відділу з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради (Код ЄДРПОУ 40526154) щодо не розгляду звернення ТОВ «Редакція газети «Уманська зоря» від 10 грудня 2020 року;

- зобов'язати відділ з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради (Код ЄДРПОУ 40526154) розглянути звернення ТОВ «Редакція газети «Уманська зоря» від 10 грудня 2020 року у порядку встановленому чинним законодавством України.

Ухвалою судді від 01.02.2021 відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що ним не отримано вичерпної та обґрунтованої відповіді на звернення від 10.12.2020, а тому позивач вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідач подав відзив проти позову, зазначивши, що ТОВ «Редакція газети «Уманська зоря» є юридичною особою тому на неї не розповсюджуються норми Закону України «Про звернення громадян».

Також відповідач вважає безпідставним твердження позивача про розгляд звернення від 10.12.2020 до відділу в порядку, визначеним Законом України «Про оренду державного та комунального майна», оскільки позивачем не подані разом із-зверненням від 10.12.2020 всі необхідні документи, визначені пунктом 15 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483, для включення об'єкта нерухомого майна на підставі звернення ТОВ «Редакція газети «Уманська зоря» до переліку другого типу.

Відповідач зазначив, що листом відділу від 10.02.2021 №37 «Про розгляд звернення щодо включення об'єкта за адресою: вул. Шевченка, 26 а, до Переліку другого типу» ТОВ «Редакція газети «Уманська зоря» надана відповідь на звернення від 10.12.2020.

З урахуванням зазначеного відповідач вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 10.12.2020 позивач звернувся з листом до відділу з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради, в якому просив:

- включити до Переліку другого типу нежитлову будівлю і гараж площею 1001.5 кв. за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Шевченка, буд. 26А, яка за наявною інформацією, перебуває в господарському віданні комунального підприємства «Уманське ремонтно-експлуатаційне управління № 3». Вищевказаний об'єкт нерухомості планується використовувати для розміщення ТОВ «Редакція газети «Уманська зоря», яка здійснює господарську діяльність у сфері видання газет. Бажаний строк оренди - 15 років.

У зв'язку з неотриманням відповіді, ТОВ «Редакція газети «Уманська зоря» звернулось до відділу з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради з листом №2 від 12.01.2021, в якому просило надати відповідь на звернення від 10.12.2020.

Не отримавши відповідь на звернення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення, є Закон України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР.

У відповідності до ч. 1 ст. 3 Закон України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Вимоги до звернення встановлені статтею 4 Закон України «Про звернення громадян».

Так, звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Звернення може бути усним чи письмовим. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати.

Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.

Отже, суб'єктом звернення відповідно до наведених норм за Законом України «Про звернення громадян» є фізичні особи (громадяни України, в окремих випадках особи, які не є громадянами України), тоді як позивач є юридичною особою. Крім того, в зверненні від 10.12.2020 позивач не посилався на вказаний Закон.

Більш того, у зверненні від 10.12.2020 позивач вказав, що Закон України «Про звернення громадян», яким встановлено 30 денний термін для розгляду звернень громадян, не врегульовує питання звернення юридичних осіб до органів держаної влади та органів місцевого самоврядування.

Таким чином, суд дійшов висновку, що норми Закону України «Про звернення громадян» в даному випадку не підлягають застосуванню.

Натомість, у зверненні від 10.12.2020 позивач вказав, що відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» приміщення, що перебувають у державній або комунальній власності, у яких на час реформування розташовувалися редакції, передаються в оренду строком не менше ніж на 15 років з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій. Договір оренди укладається між редакцією та Фондом державного майна України (його регіональним відділенням) або відповідним органом місцевого самоврядування.

Позивач у зверненні також вказує, що рішенням Уманської міської ради від 15 червня 2018 року № 5.48- 49/7 «Про безоплатну передачу об'єктів на баланс КП «Уманське РЕУ №3» відділ з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради зобов'язано укласти з новоствореною в результаті перетворення Редакції газети «Уманська зоря» юридичною особою договір оренди приміщення за адресою: АДРЕСА_1 строком на 15 років з розміром орендної плати, установленої для бюджетної організації. Крім того, згідно з підпунктом 4 пункту 5 рішення Уманської міської ради від 20 липня 2016 № 2.23-14/7 «Про реформування Редакції газети «Уманська зоря» головному редактору Редакції газети «Уманська зоря» ОСОБА_1 доручено після державної реєстрації та внесення відомостей до єдиного державного реєстру відповідних записів про перетворення редакції газети укласти з Уманської міською радою договір оренди приміщення, яке знаходиться за адресою: м.Умань, вул. Шевченка, 26а, строком на 15 років з розміром орендної плати, встановленої для бюджетної організації.

Формулюючи вимоги звернення позивач керувався нормами статті 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Стаття 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» регулює порядок передачі в оренду майна без проведення аукціону.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону мають: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів; релігійні організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній; Пенсійний фонд України та його органи; дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав, представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні для виконання функцій дипломатичного представництва, консульських і статутних функцій міжнародних міжурядових організацій.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» право на отримання в оренду державного та комунального майна, що не міститься в Переліку першого типу, без проведення аукціону також мають: музеї; державні та комунальні підприємства, установи, організації у сфері культури і мистецтв чи громадські організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки або їх члени під творчі майстерні); заклади освіти всіх форм власності, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності; громадські організації ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів; реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ; державні та комунальні спеціалізовані підприємства, установи та заклади соціального обслуговування, що надають соціальні послуги відповідно до Закону України "Про соціальні послуги"; державні видавництва і підприємства книгорозповсюдження; вітчизняні видавництва та підприємства книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру); народні депутати України і депутати місцевих рад для розміщення громадської приймальні; потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує п'яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб'єктам виборчого процесу з метою проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії; потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує 30 календарних днів протягом одного року щодо кожного орендаря, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що здійснює діяльність з організації конгресів і торговельних виставок; державні та комунальні спортивні клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, фізкультурно-оздоровчі заклади, центри фізичного здоров'я населення, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, а також бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки; громадські об'єднання фізкультурно-спортивної спрямованості, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, утворені ними спортивні клуби (крім спортивних клубів, що займаються професійним спортом), дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, - виключно для проведення спортивних заходів або надання фізкультурно-спортивних послуг.

У відповідності до п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 3 червня 2020 року №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» (далі - Постанова КМУ №483) потенційний орендар, зацікавлений в отриманні майна в оренду, через електронну торгову систему звертається до орендодавця із заявою про включення такого майна до Переліку відповідного типу.

За змістом п. 15 наведеної постанови у заяві потенційний орендар зазначає такі відомості: відому йому інформацію про потенційний об'єкт оренди, яка дозволяє його ідентифікувати; бажаний розмір площі об'єкта в разі, коли заява подається лише щодо частини об'єкта; цільове призначення, за яким об'єкт оренди планується до використання, згідно з додатком 3; бажаний строк оренди, а в разі коли об'єкт планується до використання погодинно, - бажаний графік використання об'єкта; тип Переліку, до якого пропонується включити об'єкт оренди; обґрунтування доцільності включення майна до Переліку другого типу, якщо заява подається щодо включення майна до такого Переліку; контактні дані заявника (поштова адреса, номер телефону, адреса електронної пошти), а для юридичних осіб - також ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.

У разі подання заяви щодо включення майна до Переліку другого типу до заяви додаються документи, передбачені додатком 1.

Виходячи з положень п. 17 Постанови КМУ №483 отримана заява потенційного орендаря і документи, додані до неї відповідно до цього Порядку, передаються орендодавцем балансоутримувачу такого майна протягом трьох робочих днів з дати отримання відповідної заяви, крім випадків, коли орендодавець і балансоутримувач майна є однією особою.

Згідно п. 19 Постанови КМУ №483 за результатами розгляду заяви потенційного орендаря або орендодавця балансоутримувач протягом десяти робочих днів з дати отримання такої заяви та доданих до неї документів (у разі наявності) приймає одне з рішень, передбачених частиною другою статті 6 Закону, крім випадків, передбачених пунктами 20 та 21 цього Порядку.

З наведених норм Постанови КМУ №483 вбачається, що орендодавець повинен розглянути заяву орендаря в десятиденний строк з дати отримання.

Отже, останнім днем строку розгляду звернення позивача від 10.12.2020 є 24.12.2020, що становить десять робочих днів з дати отримання заяви.

Натомість відповідач у зазначений строк звернення позивача не розглянув, чим допустив протиправну бездіяльність.

Надання відповіді листом №37 від 10.02.2021 не може свідчити про своєчасний розгляд звернення, оскільки така відповідь мала місце після відкриття провадження у справі ухвалою судді від 01.02.2021 та отримання її відповідачем 05.02.2021.

При цьому, відсутність необхідних додатків до звернення від 10.12.2020 не є підставою для порушення строку розгляду такого звернення.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача розглянути звернення ТОВ «Редакція газети «Уманська зоря» від 10.12.2021, суд зазначає, що на момент вирішення спору звернення від 10.12.2021 розглянуто, та позивачу повідомлено, що ним не додано документів передбачених додатком 1 до Постанови КМУ №483 та у зверненні не визначено до переліку яких осіб визначених ч. 1, 2 ст. 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» належить позивач, тому підстави для задоволення позовних вимог у цій частині відсутні.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин та особливостей правового регулювання, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу матеріалів справи, враховуючи недоведеність відповідачем правомірності вчиненої бездіяльності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України оскільки відповідач частково усунув порушення вимог закону після відкриття провадження у справі, тому на користь позивача слід повністю стягнути судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльності відділу з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради щодо несвоєчасного розгляду звернення ТОВ «Редакція газети «Уманська зоря» від 10 грудня 2020 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відділу з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради (20300, Черкаська обл., місто Умань, пл. Соборності, буд. 1, код ЄДРПОУ 40526154) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Редакція газети «Уманська зоря» (20300, Черкаська обл., місто Умань, вул. Шевченка, 26А, код ЄДРПОУ 02476020) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» та п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя В.В. Гаращенко