02 квітня 2021 року справа № 580/6019/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області в особі Христинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області (далі - відповідач 1) в особі Христинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області (далі - відповідач 2), в якому просить:
- визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області в особі Христинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області щодо відмови позивачці в оформленні і видачі нового паспорта громадянина України у формі книжечки замість паспорта громадянина України, що підлягає обміну у зв'язку із його непридатністю для користування, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ;
- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області в особі Христинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області оформити та видати позивачці новий паспорт громадянина України у формі книжечки замість паспорта громадянина України, що підлягає обміну у зв'язку із його непридатністю для користування, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач відмовив позивачу у заміні паспорта громадянина України у формі ID-картки на паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки. Вважає, що вказана відмова є протиправною та такою, що порушує її права.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 від 04.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі на підставі даного позову, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області 29.01.2021 подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. Зазначив, що позивач звернулась із заявою-анкетою №474437 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про виготовлення паспорта громадянина України у формі ID-картки, надала згоду на отримання відцифрованих відбитків пальців рук та внесення до безконтактного електронного носія відцифрованих відбитків пальців рук (про що свідчить підпис позивача у зазначенній графі заяви-анкети). 17.05.2017 позивач отримала паспорт громадянина України у формі ID-картки. Відповідач вказує, що передумовою обміну паспорта є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка, з долученням визначеного законом переліку документів.
17.02.2021 до суду надійшла відповідь на відзив у якому позивач вказала, що посадові особи відповідача не роз'яснили мету обробки персональних даних, її наслідки, засоби та способи обробки персональних даних. З метою відкликання згоди на обробку персональних даних та їх знищення, позивачем подано відповідну заяву до відповідача. Вважає доводи відповідача необрунтованими і безпідставними, оскільки вони суперечать вимогам закону.
У запереченнях, які надійшли до суду 01.03.2021, відповідач повідомив, що у позивача відсутнє порушене право чи законний інтерес на момент звернення до суду, оскільки їй була надана обгрунтована відповідь на заяву та рекомендовано звернутися за обміном паспорта громадянина України у встановленому законом порядку.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає про таке.
05.04.2017 позивач звернулася до Христинівського РС УДМС України в Черкаській області з заявою-анкетою №474437 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру для оформлення паспорта громадянина України вперше та подала заяву, в якій просила оформити їй «паспорт громадянина України по досягненню віку, біометричний з відбитками пальців».
У заяві-анкеті позивач дала згоду на отримання відцифрованих відбитків пальців її рук та внесення до безконтактного електронного носія відцифрованих відбитків пальців рук відповідно до Порядку отримання, вилучення з Єдиного державного демографічного реєстру та знищення відцифрованих відбитків пальців рук особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №669, що підтверджується її власним підписом.
17.05.2017 Христинівським РС УДМС України в Черкаській області видано паспорт громадянина України у вигляді ID-картки громадянці ОСОБА_1 .
12.10.2020 позивач звернулася до Христинівського РС УДМС України в Черкаській області з письмовою заявою за вх. № 9, якою направлено копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 , дві фотокартки розміром 35x45 мм, заяву про видачу паспорта (додаток 1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України), в якій у зв'язку із непридатністю для подальшого використання паспорта громадянина України у вигляді ID - картки просила видати їй паспорт громадянина України у вигляді книжечки та пошкоджений паспорт громадянина України у вигляді ID - картки.
12.11.2020 Христинівським районним сектором УДМС України в Черкаській області за результатами розгляду вищевказаної заяви в порядку Закону України «Про звернення громадян» позивачу надано відповідь за вих. №7129-569/7129.1-20, в якій роз'яснено порядок обміну паспорта громадянина України у зв'язку з непридатністю паспорта для подальшого користування та повідомлено, що правові підстави для видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відсутні.
Вважаючи дії відповідача щодо невидачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки протиправними, позивач звернулася до суду з указаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно ст. ст. 22, 32 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 статті 5 Законом України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-ІІІ (далі - Закон №2235-ІІІ) документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Згідно з частиною другою статті 15 Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI (далі - Закон №5492-VІ) бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом (ч. 1 ст. 16 Закону №5492-VI ).
Відповідно до частини 4 статті 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
За змістом пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру запроваджено: з 1 листопада 2016 р. оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Відповідно до пунктів 2, 10 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Порядок №302) паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій; оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальним органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів».
Згідно з підпунктом 1 пункту 7 Порядку №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
За правилами пункту 26-27 Порядку №302 після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу Державної міграційної служби, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування. Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу.
Згідно підпункту 5 пункту 6 Порядку № 302 у разі непридатності паспорта для подальшого використання здійснюється обмін паспорта.
Пунктом 69 Порядку №302 визначено чіткий перелік документів, які необхідно подати для оформлення паспорта у зв'язку з обміном та порядок дій працівників територіального підрозділу ДМС, а саме:
1) паспорт, що підлягає обміну;
2) документи, що підтверджують обставини, у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 4 і 6 пункту 6 цього Порядку);
3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
4) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
5) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
6) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
7) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка (крім випадків, коли здійснюється обмін паспорта зразка 1994 року); про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
8) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби).
Судом встановлено, що позивач просила розглянути її заяву про видачу паспорта від 12.10.2020 на підставі Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII (далі - Положення №2503-ХІІ). Зазначила, що вказана заява не є зверненням про надання роз'яснень чинного законодавства України щодо видачі паспорта громадянина України.
Згідно з п. 1 розлілу І Положення №2503-ХІІ паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Відповідно до п. 17 розділу ІІ Положення №2503-ХІІ передбачено, що для обміну паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35х45 мм.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем надіслано на адресу Христинівського РС УДМС України в Черкаській області заяву про обмін паспорта громадянина України від 12.10.2020, якою направлено наступні документи: оригінал свідоцтва про народження для засвідчення його в копії, дві фотокартки розміром 35х45, заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України, платіжний документ про сплату державного мита, пошкоджений паспорт у вигляді ID-картки, що підлягає обміну.
Суд критично оцінює доводи відповідача, що звернення позивача від 12.10.2020, яке зареєстроване 13.10.2020 за вх. №9 за суттю і формою не є підставою для обміну паспорта громадянина України, процедура якого визначена Порядком № 302 та Положенням №2503-ХІІ, оскільки позивачем дотримано продедуру, визначену Положенням №2503-ХІІ та надано до Христинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35х45 мм.
Суд зазначає, що подана з метою отримання паспорту громадянина України заява та додані документи повинні бути перевірені працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта щодо їх повноти та відповідності їх оформлення вимогам законодавства. У разі встановлення факту подання особою відповідних документів не у повному обсязі або оформлення яких не відповідає вимогам чинного законодавства, суб'єкт владних повноважень інформує заявника про відмову у прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови, яка, за бажанням заявника, викладається у письмовій формі.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 05.03.2020 у справі №807/88/18 та постанові від 27.11.2019 у справі №589/4905/17.
Як вбачається з матеріалів справи за заявою позивача від 12.10.2020, яка зареєстрована 13.10.2020 за вх. №9 відповідачем в порядку Закону України «Про звернення громадян» надано відповідь за вих. №7129-569/7129.1-20, в якій роз'яснено порядок обміну паспорта громадянина України у зв'язку з непридатністю паспорта для подальшого користування та повідомлено, що правові підстави для видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відсутні.
В постанові Верховного Суду від 21.08.2020 у справі № 260/99/19 зазначено, що реалізація волевиявлення громадянина на отримання паспорта, незалежно від форми такого, здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України до компетентного органу особисто особою, яка звертається за отриманням паспорта, із зазначенням інформації та долученням документів, які передбачені вимогами чинного законодавства. При цьому, дотримання особою певних правил, пов'язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, зокрема щодо дотримання форми заяви, є обов'язковим.
Отже, передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України, в тому числі обміну замість непридатного паспорта для подальшого використання є звернення особи в установленому порядку до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка та долученням до неї визначеного переліку документів.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що заява позивача подана з дотриманням процедури, яка визначена Положенням №2503-ХІІ.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача оформити та видати позивачці новий паспорт громадянина України у формі книжечки замість паспорта громадянина України, що підлягає обміну у зв'язку із його непридатністю для користування, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ суд зазначає, що вона є передчасною, оскільки заява позивача від 12.10.2020, яка зареєстрована 13.10.2020 за вх №9 розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян».
Тому належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу паспорта від 12.10.2020, яка зареєстрована 13.10.2020 за вх №9 відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до часткового задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 840, 80 грн. Враховуючи, що даний позов підлягає до часткового задоволення, судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 420, 40 грн належить компенсувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області в особі Христинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області в особі Христинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні і видачі нового паспорта громадянина України у формі книжечки замість паспорта громадянина України, що підлягає обміну у зв'язку із його непридатністю для користування, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області (бул. Шевченка, 117, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 37852733) в особі Христинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про видачу паспорта від 12.10.2020, яка зареєстрована 13.10.2020 за вх №9 відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області (бул. Шевченка, 117, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 37852733) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький