06 квітня 2021 року справа № 580/1114/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Тимошенко В.П.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
04 березня 2021 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:
1) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в призначенні пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до статті 30 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;
2) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо неврахування до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 період роботи з 22.07.1985 по 26.02.1991 в Черкаському ВКП “Укрцукропроект” (Чекасского ОКП “Укрсахпроект”);
3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області врахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії по інвалідності період роботи з 22.07.1985 року по 26.02.1991 року в Черкаському ВКП “Укрцукропроект” (Чекасского ОКП “Укрсахпроект”);
4) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статті 30 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оформлену протокольним рішенням №232730008430 від 01 липня 2020 року;
5) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області розглянути заяву від 24.06.2020 № 9418 ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності з дня встановлення інвалідності 04.06.2020 та прийняти рішення з врахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що ОСОБА_1 з 04.06.2020 є інвалідом II групи загального захворювання, що підтверджується Довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААБ №772461 від 22.06.2020. 24.06.2020 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області із заявою про призначення їй пенсії по інвалідності II групи згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На підтвердження стажу роботи було надано копію трудової книжки серія НОМЕР_1 . Листом № 2300-0302-8/32225 від 08.07.2020 Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області повідомило про прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії по інвалідності у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи, згідно з протоколом № 232730008430 від 01.07.2020 року. В обґрунтування підстав відмови у призначенні пенсії зазначено, що особи які на час настання інвалідності, або на день звернення за пенсією по інвалідності досягли 53 років, мають право на пенсію за наявності страхового стажу 13 років. Відповідач зазначає що страховий стаж позивачки становить 11 років 5 місяців 9 днів, оскільки період роботи з 22.07.1985 по 26.02.1991 в “Черкасском ОКП Укрсахпроект” до страхового стажу не зарахована, тому що після запису про звільнення відсутня печатка, підпис та посада відповідальної особи, яка зробила запис до трудової книжки.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 09.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у строк встановлений судом, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує та просить у його задоволенні відмовити, з підстав які викладені в листі № 2300-0302-8/32225 від 08.07.2020.
Розгляд справи по суті відповідно до ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
ОСОБА_1 з 04.06.2020 є інвалідом II групи загального захворювання, що підтверджується Довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААБ №772461 від 22.06.2020 року.
24.06.2020 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області із заявою про призначення їй пенсії по інвалідності II групи згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На підтвердження стажу роботи позивачем було надано копію трудової книжки серія НОМЕР_1 .
Листом № 2300-0302-8/32225 від 08.07.2020 Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області повідомило про прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії по інвалідності у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи, згідно протоколу № 232730008430 від 01.07.2020.
В обґрунтування підстав відмови у призначенні пенсії зазначено, що особи які на час настання інвалідності, або на день звернення за пенсією по інвалідності досягли 53 років, мають право на пенсію за наявності страхового стажу 13 років. Відповідач зазначає що страховий стаж позивачки становить 11 років 5 місяців 9 днів, оскільки період роботи з 22.07.1985 по 26.02.1991 в «Черкасском ОКП Укрсахпроект» до страхового стажу не зарахована, тому що після запису про звільнення відсутня печатка, підпис та посада відповідальної особи, яка зробила запис до трудової книжки.
Даним листом відповідач рекомендує оформити належним чином документи.
Судом встановлено, що за період роботи позивачки з 22.07.1985 по 26.02.1991, який відповідачем не зараховано, у трудовій книжці наявні такі записи, а саме:
1) запис № 1 від 22.07.1985 “Зачислена в Черкасский ОКП “Укрсахпроект” на должность копировщика” пр. 95 Л от 08.07.1985г.;?
2) запис № 2 від 11.04.1986 “Специализированная хозрасчетная проектно-конструкторская контора “Укрсахпроект” переименована в проектно - изыскательский институт “Укрсахпроект" пр. по Госагропрому УССР № 139 от 2.04.1986г.
В соответствии с приказом Госагропрома УССР № 291 от 02.09.1987г. Произведено изменением наименования института на “Специализированный проектно - изыскательский институт по техническому перевъоружению реконструкции предприятей сахарной промышленности “Укрсахпроект"" пр.№1 то 21.09.1987г.;
3) запис № 3 від 26.02.1991 року “Уволена от занимаемой должности в связи с ликвидацией государственного предприятия специализированного проектно-изыскательного институт по техническому перевъоружению и реконструкции предприятий сахарной промышленности “Укрсахпроект'' и созданию арендного предприятия переведён на работу в Украинский проектно - изыскательний институт “Укрсахпроект” пр. № 36Л от 26.02.1991 г.;
4) запис № 4 від 26.02.1991 року «Арендное предприятие Украинского проектно-изыскательного института “Укрсахпроект» принята на должность копировщицы сектора инженерных изысканий Черкасского ОКП “Укрсахпроект” в порядке перевода ст. 36 п.5 КЗоТ УССР» пр.39Л от 01.03.1991.
Після відмови відповідача, з метою належного оформлення документів для підтвердження стажу роботи в Черкаському ВКП “Укрцукропроєкт” (Чекасского ОКП “Укрсахпроект") в період з 22.07.1985 по 26.02.1991, позивачка 10.07.2020 звернулася з заявою про отримання довідки щодо підтвердження стажу роботи з 1985 по 1991 рік, до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, які є розпорядниками архівів Госагропрома УССР якому підпорядковувалось дане ліквідоване державне підприємство.
Проте, листом від 29.07.2020 № 2202-13/46837-09 Мінекономіки та листом від 04.11.2020 № 37-37-23/221 Міністерства аграрної політики та продовольства України (в особі комісії з реорганізації Мінагрополітики) повідомили, що документи від Черкаського ОКП “Укрсахпроект” до архіву Мінагрополітики не передавались.
Крім того, архівний відділ департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради листом від 29.10.2020 № 2239, 1934а повідомив що документи з кадрових питань (особового складу) Черкаського відділу комплексного проектування “Укрцукропроєкт” на зберігання до архівного відділу не надходили.
Не погоджуючись з такими діями та рішенням відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду регулюють Закони України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ), від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058- IV).
Відповідно до пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Частиною першою статті 24 Закону №1058-ІУ визначено, що страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з приписами частини четвертої статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.?
Як встановлено ст. 62 Закону №1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону №1788-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Разом з тим, у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку №637).
Також відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані. наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди З відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості зазначені неповні чи неточні відомості про роботу працівника у певний період, то для підтвердження трудовоґо стажу приймаються інші документи, на підставі яких можна дійти висновку, де і протягом якого періоду працював працівник. Ці документи можуть бути видані роботодавцем (його правонаступником), архівними установами, до яких передано документи з особового складу для зберігання. Якщо є можливість підтвердити трудовий стаж даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, то використовуються ці відомості.
Відповідно до «Инструкции о порядке ведения трудовых книжек на предприятиях, в учреждениях и организациях», утвержденной постановлением Госкомтруда СССР от 20.06.1974 № 162:
- «трудовая книжка является основным документом о трудовой деятельности рабочих и служащих;
- трудовые книжки ведутся на всех рабочих и служащих государственных, кооперативных и общественных предприятий, учреждений и организаций*, проработавших свыше 5 дней, в том числе на сезонных и временных работников, а также на нештатных работников при условии, если они подлежат государственному социальному страхованию;
- все записи в трудовой книжке о приеме на работу, переводе на другую постоянную работу или увольнении, а также о награждениях и поощрениях вносятся администрацией предприятия после издания приказа (распоряжения), но не позднее недельного срока, а при увольнении - в день увольнения и должны точно соответствовать тексту приказа (распоряжения);
- записи производятся аккуратно, перьевой или шариковой ручкой, чернилами черного, синего или фиолетового цвета;
- в случае выявления неправильной или неточной записи сведений о работе, переводе на другую постоянную работу, о награждениях и поощрениях и др. исправление производится администрацией того предприятия, где была внесена соответствующая запись. Администрация по новому месту работы обязана оказать работнику в этом необходимую помощь;
- исправленные сведения о работе, о переводах на другую постоянную работу, о награждениях и поощрениях и др. должны полностью соответствовать подлиннику приказа или распоряжения. В случае утраты приказа или распоряжения либо несоответствия их фактически выполнявшейся работе исправление сведений о работе производится на основании других документов, подтверждающих выполнение работ, не указанных в трудовой книжке;
- в разделах «Сведения о работе», «Сведения о награждениях», «Сведения о поощрениях» трудовой книжки (вкладыша) зачеркивание ранее внесенных неточных или неправильных записей не допускается;
- в графе 3 раздела «Сведения о работе» в виде заголовка пишется полное наименование предприятия;
- в графе 3 пишется: «Принят или назначен в такой-то цех, отдел, подразделение, участок, производство» с указанием их конкретного наименования, а также наименования работы, профессии или должности и присвоенного разряда. Записи о наименовании работы, профессии или должности, на которую принят работник, производятся: для рабочих - в соответствии с наименованиями профессий, указанных в Едином тарифно-квалификационном справочнике работ и профессий рабочих; для служащих - в соответствии с наименованиями должностей, указанных в ОСОБА_2 номенклатуре должностей служащих, или в соответствии со штатным расписанием;
- если за время работы рабочего или служащего наименование предприятия изменяется, то об этом отдельной строкой в графе 3 трудовой книжки делается запись: «Предприятие такое-то с такого-то числа переименовано в такое-то», а в графе 4 проставляется основание переименования - приказ (распоряжение), его дата и номер;
- при увольнении рабочего или служащего все записи о работе, награждениях и поощрениях, внесенные в трудовую книжку за время работы на данном предприятии, заверяются подписью руководителя предприятия или специально уполномоченного им лица и печатью предприятия или печатью отдела кадров;
- бланки трудовых книжек и вкладышей к ним хранятся в бухгалтерии предприятия как документы строгой отчетности и выдаются по заявке в подотчет лицу, ответственному за ведение трудовых книжек;
- по окончании каждого месяца бухгалтерия требует от лица, ответственного за ведение трудовых книжек, отчета о наличии бланков трудовых книжек и вкладышей к ним, с приложением приходного ордера кассы предприятия. На испорченные при заполнении бланки трудовых книжек и вкладышей к ним составляется акт (примерная форма акта прилагается)».
Відповідач незарахувавши спірний період до страхового стажу позивача зазначив, тому що після запису про звільнення відсутня печатка, підпис та посада відповідальної особи, яка зробила запис до трудової книжки.
Відповідно до «Инструкции о порядке ведения трудовых книжек на предприятиях, в учреждениях и организациях» бланки трудових книжок і вкладишів до них зберігаються в бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності і видаються за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок.
Пунктом 18 постанови Ради Міністрів Української РСР і Всесоюзної Центральної Ради професійних спілок «Про трудові книжки робітників і службовців» від 06.09.1973 № 656 передбачено, що відповідальність за організацію робіт з ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Відсутність посилання чи неточних записів, відсутності печатки не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність ведення та заповнення трудової книжки.
Таким чином, недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією, яка викладена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а (адміністративне провадження № К/9901/2310/18).
Крім того, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Однак, відповідачем не здійснено жодних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити період роботи позивача на підприємстві.
Також, суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 19.12.2019 у справі №307/541/17 (адміністративне провадження № К/9901/18274/18) зазначив, що підставою для призначення пенсії за віком є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Управління ПФУ не врахувало, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.
З урахуванням викладеного суд визнає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області області щодо незарахування до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 22.07.1985 по 26.02.1991.
На захист порушеного права позивача суд зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 22.07.1985 по 26.02.1991.
Інших підстав щодо неможливості врахування спірного стажу відповідачем не наведено.
Щодо визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що відповідачем передчасно здійснено висновок про відсутність страхового стажу у позивача та відмовлено у призначенні пенсії за віком.
Визнавши протиправними дії відповідача щодо незарахування періоду роботи з 22.07.1985 по 26.02.1991 до страхового стажу та зобов'язавши зарахувати зазначений період до страхового стажу, суд зазначає, що такі дії можуть вплинути на право позивача щодо призначення пенсії, оскільки зарахування періоду роботи з з 22.07.1985 по 26.02.1991 призведе до збільшення страхового стажу.
Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
Суд зазначає, що до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань.
З метою ефективного та повного захисту прав позивача суд, визнає протиправним та скасовує рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статті 30 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оформлену протокольним рішенням №232730008430 від 01 липня 2020 року та зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.06.2020 про призначення пенсії по інвалідності.
Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 14, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255 КАС України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статті 30 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оформлену протокольним рішенням №232730008430 від 01 липня 2020 року.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо неврахування до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 період роботи з 22.07.1985 по 26.02.1991 в Черкаському ВКП “Укрцукропроект” (Чекасского ОКП “Укрсахпроект”).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області врахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії по інвалідності період роботи з 22.07.1985 по 26.02.1991 в Черкаському ВКП “Укрцукропроект” (Чекасского ОКП “Укрсахпроект”).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.06.2020 № 9418 про призначення пенсії по інвалідності та прийняти рішення з врахуванням висновків суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення 06.04.2021.
Суддя В.П. Тимошенко