06 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/810/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 02.10.2020 р. про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2020 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90 % від усіх складових заробітку, зазначених у довідці прокуратури Херсонської області від 06.03.2020 р. № 18-85вих-20 за виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованого сумою пенсії.
Позовні вимоги мотивує тим, що з 18.12.2001 р. відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90 % від суми місячного заробітку. У березні 2020 р. прокуратурою Херсонської області позивачу видано довідку від 06.03.2020 р. № 18-85вих-20 про розмір заробітної плати, що враховується при перерахунку пенсії, яка видана на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. У вересні 2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії, до якої долучив довідку. Проте, рішенням від 02.10.2020 р. відповідач відмовив у перерахунку пенсії ОСОБА_1 . З посиланням на рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(ІІ)2019 та рішення Верховного Суду від 14.09.2020 р. у справі № 560/2120/20 вважає вказане рішення ГУ ПФУ в Херсонській області протиправним та просить його скасувати.
Ухвалою від 10.03.2021 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 19.03.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
06.04.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що позивачем для перерахунку пенсії подана довідка, в якій розмір заробітної плати (грошового забезпечення) визначено за нормами чинними на 06.09.2017 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657. Проте, відповідно до ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VІІ (первинна редакція) згідно із рішенням Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(ІІ)/2019, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. У п.1 розділу І Листа Офісу Генеральної прокуратури від 18.02.2020 р. № 21-698 вих.-20 вказано, що перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. 16.01.2020 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 р. за № 1155, пунктом 7 якої встановлено, що зміна посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про прокуратуру". На думку відповідача, оскільки звернення за перерахунком пенсії відбулось після набрання чинності Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 р., то право на перерахунок виникає після підвищення заробітної плати діючим прокурорам згідно ст.81 Закону № 1697. Вважає, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, ГУ ПФУ в Херсонській області не допустило протиправної дії або бездіяльності, а тому відсутні правові підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії.
З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та 18.12.2001 р. ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ.
30.09.2020 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою щодо перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати (пенсії за спецзаконами), до якої долучено довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, від 06.03.2020 р. № 18-85вих-20 видану прокуратурою Херсонської області.
Рішенням начальника відділу з питань перерахунків пенсій № 9 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Херсонській області від 02.10.2020 р. № 8848/03-16 відмовлено в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за довідкою від 06.03.2020 р. № 18-85вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), оскільки відсутні законодавчі підстави щодо перерахунку пенсії за довідкою від 06.03.2020 р. № 18-85вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), складові якої визначено згідно із постановою Уряду від 30.08.2017 р. № 657 (прийнятою до набрання чинності рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(ІІ)/2019).
Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 р. визначалися Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ).
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 12 статті 50-1 Закону № 1789-XII передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч.17 ст.50-1 Закону № 1789-XII).
Таким чином, на момент призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів визначались положеннями ч.ч.12, 17 ст.50-1 Закону № 1789-XII.
В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI) до ст.50-1 Закону № 1789-XII внесено нову норму, згідно якої максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим самим Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
При цьому положення ст.50-1 Закону № 1789-XII щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI не зазнали змін. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
14 жовтня 2014 року прийнято Закон № 1697-VII, який набрав чинності 15 липня 2015 року, на підставі чого втратила чинність ч.18 ст.50-1 Закону № 1789-XII.
Суд зауважує, що порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано ст.86 Закону № 1697-VII, відповідно до ч.20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 р. (далі - Закон № 76-VIII) до частини 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII (в редакції Закону № 3668-VI) та до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(ІІ)/2019 положення ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, відповідні положення Закону № 1697-VII втратили чинність 13.12.2019 р.
За змістом ч.1 ст.97 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.
Конституційний Суд України у п.3 резолютивної частини рішення № 7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання: частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року); частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, з 13.12.2019 р., тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 7-р(ІІ)/2019, у Законі України "Про прокуратуру" № 1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України. При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 р. є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.
З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугою років має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, підтверджуючими розмір заробітної плати за відповідною посадою.
Зважаючи на викладені обставини справи та норми законодавства, суд приходить до висновку, що звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років з долученою до неї довідкою прокуратури Херсонської області від 06.03.2020 р. № 18-85вих-20 є підставою для перерахунку пенсії.
При цьому, є безпідставними твердження відповідача про те, що підставою для перерахунку пенсії є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 р., оскільки з 13.12.2019 р. на підставі рішення Конституційного Суду України позивач набув право на перерахунок пенсії за умови підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури.
Суд зауважує, що станом на 13.12.2019 р. розмір заробітної плати працюючого працівника прокуратури підвищився, порівняно з заробітною платою, яка виплачувалася ОСОБА_1 станом на час призначення пенсії за вислугу років, у зв'язку із чим, наявні підстави для перерахунку пенсії на підставі наданої довідки прокуратури Херсонської області. Крім того, протягом усього періоду дії норми ст.86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати.
Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 р. (справа № 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на Уряд.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Суд наголошує, що реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019 р.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017 р., підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.
Таким чином, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 657 та відповідно до рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 р. на підставі довідки прокуратури Херсонської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 06.09.2017 р.
Крім того, суд звертає увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування.
Вказані висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, що наведена у рішенні від 14.09.2020 р. у зразковій справі № 560/2120/20.
За змістом ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У позовній заяві ОСОБА_1 просить здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2020 р. року, проте суд вважає, що дана вимога задоволенню не підлягає, оскільки ч.20 ст.86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та, відповідно підлягає застосуванню починаючи саме з цієї дати, а не з 01.03.2020 р.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Зважаючи на те, що настання для позивача негативних наслідків пов'язано із прийняттям ГУ ПФУ в Херсонській області рішення від 02.10.2020 р. № 8848/03-16, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 суд вважає за необхідне визнати таке рішення протиправними та скасувати його.
Щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від усіх складових заробітку, суд звертає увагу на те, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права.
Враховуючи те, що права позивача в частині відсоткового значення та виплати пенсії на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії не проведено, тому суд дійшов до висновку щодо відмови у задоволенні цієї частини позовних вимог.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Відповідачем належними та допустимими доказами не доведено правомірності рішення від 02.10.2020 р. № 8848/03-16 щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , то з ГУ ПФУ в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 454 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) від 02.10.2020 р. № 8848/03-16.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 06.03.2020 р. № 18-85вих-20, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 112010201