06 квітня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/1389/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Інспектора поліції 1 бат. 2 роти Управління патрульної поліції в Херсонській області Комара Олександра Олександровича про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом до відповідачів-1, 2, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача-2 по складанню постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАМ №2714170 від 20.06.2020 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності;
- скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАМ № 2714170 від 20.06.2020 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до приписів ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Статтею 1 КАС України встановлено, що даний Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дії, бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 20 цього Кодексу, місцевим загальним судам як адміністративним підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Судом встановлено, що предметом спору є постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАМ № 2714170 від 20.06.2020 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено підстави для передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого.
Так, згідно з частиною першою цієї статті суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо:
1) до початку розгляду справи по суті задоволено клопотання відповідача, зареєстроване у встановленому законом порядку, місце проживання (перебування) якого раніше не було відоме, про передачу справи за місцем його проживання (перебування);
2) при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду;
3) після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду;
4) після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи;
5) ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу адміністративного суду, який розглядав справу;
6) однією із сторін у справі є суд, в якому розглядається справа, або суддя цього суду;
7) справа підлягає розгляду як зразкова у порядку, визначеному статтею 290 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Складовою цього права є вимога "законності суду" (суд, встановлений законом). "Законність суду" включає організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції) складову. Порушення під час визначення юрисдикції суду безумовно призводить до порушення права на справедливий суд.
Відповідно до статті 6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Таким чином, повноваження кожного органу законодавчої, виконавчої та судової влади не є безмежними, а визначають Конституцією та законами України. Відтак, суди не мають права розглядати вимоги, які не належать до їх юрисдикції, визначеної законом.
З огляду на усе вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов подано до Херсонського окружного адміністративного суду із порушенням правил територіальної підсудності, а дану справу слід передати на розгляд Цюрупинського районного суду Херсонської області.
Керуючись ст.ст. 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Передати матеріали справи № 540/1389/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Інспектора поліції 1 бат. 2 роти Управління патрульної поліції в Херсонській області Комара Олександра Олександровича про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, за підсудністю до Цюрупинського районного суду Херсонської області (код ЄДРПОУ 02886887).
Копію ухвали надіслати (вручити) сторонам по справі.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя В.В. Хом'якова